więcej

Przełom ws. 6-latków - sprawdź decyzję ministerstwa .

wp.pl |  aktualizacja 2011-11-25 (12:22) 2 lata 11 miesięcy 4 godziny i 10 minut temu
drukuj

Rodzice dzieci, którzy nie chcieli oddawać swojego sześciolatka do szkoły, mogą odetchnąć. Resort edukacji ogłosił w czwartek, że chce obowiązkowo posłać sześciolatki do szkół dopiero w 2014 r. To kolejna zmiana planów rządu w sprawie obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat.
TVN24


W tej chwili Minister Edukacji Narodowej przekazuje do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładający:

1. Przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu przez dziecko sześcioletnie edukacji szkolnej. Oznacza to, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice,

2. Objęcie obowiązkiem szkolnym wszystkich dzieci sześcioletnich od 1 września 2014 roku. Oznacza to, że dzieci urodzone w 2008 roku i w latach kolejnych będą rozpoczynały naukę w szkole w wieku sześciu lat.

Ankieta

Czy jesteś zadowolony z decyzji ministerstwa, by 6-latki poszły obowiązkowo do szkół dopiero za dwa lata?



Dzieci pięcioletnie natomiast nadal będą objęte obowiązkiem uczestnictwa w wychowaniu przedszkolnym. Co więcej, według nowych regulacji nie będzie wymagana do tego opinia poradni psychologicznej, jak to było do tej pory. Pozostanie obowiązkowa zerówka dla 5-latków, nawet tych, których rodzice nie będą chcieli posłać wcześniej do szkoły. Będą one dwa lata w obowiązkowej zerówce, ale w drugim roku nauki mają się uczyć według rozszerzonego programu.

Dzieci urodzone w 2008 r. i w następnych latach mają już obowiązkowo rozpoczynać naukę jako sześciolatki.


(kab, ap)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 39 54.93%
nie 32 45.07%

Przeczytaj też

PiS miał inny pomysł dla 6-latków - sejm to odrzucił

dodane 2012-02-17 (09:54) 2 lata 8 miesięcy 8 dni 6 godzin i 38 minut temu

Wiedzą, jak poprawić stan edukacji w Polsce?

dodane 2012-01-17 (15:10) 2 lata 9 miesięcy 8 dni 1 godzinę i 22 minuty temu

Dyrektorzy szkół celowo sabotują reformy w szkolnictwie

dodane 2012-01-13 (01:00) 2 lata 9 miesięcy 12 dni 15 godzin i 32 minuty temu

Do szkoły pójdą nawet dwulatki?

dodane 2011-11-26 (06:35) 2 lata 10 miesięcy 29 dni 9 godzin i 57 minut temu

Co dalej z 6-latkami? Rzecznik pyta minister edukacji

dodane 2011-11-24 (12:45) 2 lata 11 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 47 minut temu

Ile kosztuje wysłanie dziecka do szkoły?

dodane 2011-10-26 (15:55) 2 lata 11 miesięcy 29 dni i 37 minut temu

Poślesz 6-latka samego do szkoły, grozi ci 5 tys. zł kary

dodane 2011-10-21 (10:11) 3 lata 4 dni 6 godzin i 21 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (389)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

30
89
~Mamba 2011-11-25 (11:28) 2 lata 11 miesięcy 5 godzin i 4 minuty temu

Jestem za szkołą od 6. roku życia! Dziecko w tym wieku powinno umieć samodzielnie się ubrać, jeść widelcem i nożem, korzystać z toalety, umyć po sobie talerz i kubek. Powinno też być wdrażane do obowiązków. Denerwują mnie argumenty o "odbieraniu dzieciństwa". A niby dziecko to święta krowa? Dyscyplina i nauka porządku jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Tymczasem dzisiejsze mamuśki są jak kwoki, do tego "bezstresowo" wychowują. Normą stało się np. używanie pampersów przez dzieci 2-3 letnie, bo "samo wyrośnie". Mamuśka sprzątnie, nakarmi, umyje, ubierze. I wychowuje niedołęgę. A potem panika, bo trzeba do szkoły, a latorośl nic nie potrafi. Może to zmobilizuje nadopiekuńcze mamy do wcześniejszej pracy z dzieckiem nad samodzielnością.

odpowiedz

pokaż 35 ukrytych odpowiedzi

0
0
~karrrola9 2012-09-13 (11:28) 2 lata 1 miesiąc 12 dni 5 godzin i 4 minuty temu

Być może, ale porównajmy sobie rozwój tych państw. Porównajmy wyposażenie tamtych szkół, kąciki do zabawy gdy dzieci są zmęczone, małe ławki, krzesła, wyposażenie toalety, liczba nauczycieli i to, że tam rodzice decydują o tym czy dziecko rzeczywiście pójdzie wcześniej czy później. Do tego dochodzą dzieci z końca roku, które zawsze były pokrzywdzone w stosunku do swoich rówieśników, ale teraz ta szala przechyli się jeszcze bardziej na ich niekorzyść. Smuto mi, że ludzie którzy chcą posłać dzieci wcześniej do szkoły zmuszają pozostałych do ich decyzji, w końcu im tego nikt nie zabrania nawet bez owej ustawy mogą swoje dziecko posłać rok wcześniej.

odpowiedz

2
5
~Anna 2011-11-25 (14:25) 2 lata 11 miesięcy 2 godziny i 7 minut temu

w całym cywilizowanym świecie dzieci idą do szkoły w wieku 6 lat,a są kraje, gdzie od 4-5 i tam nadopiekuńczy nawet rodzice nie wrzeszczą o odbieraniu dzieciństwa. Tylu u nas jakieś "Ratujmy maluchy" uważa,że polskie dzieci są zbyt tępe i mają zacząć uczyć się literek od 8 r.ż., tak bo skończone rocznikowo 7 lat,a dzieci ze stycznia będa miały blisko 8

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
0
~xxxx 2011-11-25 (11:01) 2 lata 11 miesięcy 5 godzin i 31 minut temu

ja proponuję aby już poszły do lekkiej pracy. rząd będziemiał więcej pieniędzy na swoje biedne życie... buhahaha

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

24
161
muminka 2011-11-25 (10:35) 2 lata 11 miesięcy 5 godzin i 57 minut temu

to jest chore! wszędzie na świecie dzieci chodzą nawet od 4 roku życia do szkoły a w Polsce jak zawsze jest jakieś ale! w ten sposób będziemy daleko za cywilizacją...

odpowiedz

pokaż 42 ukryte odpowiedzi

4
0
~asia34 2011-11-26 (10:58) 2 lata 10 miesięcy 29 dni 5 godzin i 34 minuty temu

Prasa, TV mydlą oczy rodzicom, którzy czytając podobne artykuły są przekonani, że to już jest decyzja MEN. Tymczasem to ciągle są propozycje do konsultacji!!!

odpowiedz

2
4
~Agniecha 2011-11-25 (21:13) 2 lata 10 miesięcy 29 dni 19 godzin i 19 minut temu

Ludzie opamiętajcie się! dla każdej mamy czy taty własne dziecko to takie małe biedne i bezbronne bez względu na to czy ma 3, 5 czy 8 lat! ale mówienie że 6-latek sobie nie poradzi jest krzywdzące dla dziecka bo znaczy tyle że rodzic w nie nie wierzy! moje 6-letnie dziecko jest w pierwszej klasie w szkole gdzie oprocz podstawówki jest też gimnazjum! I sobie swietnie radzi! ... A może wy rodzice przeciwni dawaniu szansy dzieciom chcecie je trzymać do 10lat w domu-chociaż to i tak za wczesnie bo dziecko 10-letnie takie małe i biedne.....

odpowiedz

21
56
~monika 2011-11-25 (12:26) 2 lata 11 miesięcy 4 godziny i 6 minut temu

Ja dałam moje dziecko do pierwszej klasy jako 6 latka, jest już w klasie trzeciej bo poszedł jako pierwszy rocznik. Nierozumiem ludzi który sie tu tak oburzają. Ja jestem super zadowolona!!!! nigdy mu sie krzywda nie działa, wszystkiego sie nauczył bez problemu. Tutaj nie chodzi o dzieci bo one sobie poradza tylko o rodziców . Rodzice mają największy problem bo oni sobie nie radzą z nowościami a ze swoich dzieciaczków chcą zrobić takie same "sieroty społeczne" jak oni sami. Ludzie uwieście w swoje dzieci!!

odpowiedz

pokaż 31 ukrytych odpowiedzi

3
3
~emerytka 2011-11-25 (19:59) 2 lata 10 miesięcy 29 dni 20 godzin i 33 minuty temu

przepracowałam w zawodzie 32 lata ,twierdze ,iż do szkoly należy posyłać dzieci ,które ukończyły 6-ty rok życia ,pobyt 5-cio latka w przedszkolu pomaga nauczycielowi dobrać takie formy i metody pracy ,by w kolejnym roku pracy,6-cio latek osiągnął DOJRZAŁOŚĆ SZKOLNĄ,dziecko MUSI miec wyćwiczone oko ,ucho,dłoń i mięśni narządow mowy,NIEPOWODZENIA SZKOLNE to dramat dzieci nieprzygotowanych do podjęcia nauki

odpowiedz

18
3
~ktoś 2011-11-25 (13:16) 2 lata 11 miesięcy 3 godziny i 16 minut temu

Bardzo cieszę się z takiej decyzji i mam nadzieję, że na tym się nie skończy, że MEN pójdzie po rozum do głowy i całkowicie wycofa się z tej durnej reformy. Problem dotyczył mnie osobiście bo mam synka z grudnia 2006 r., który w stosunku do swoich rówieśników z początku roku jest praktycznie rok do tyłu. A w stosunku do dzieci z 2005 r. -2 lata. I zastanówcie się teraz (zwłaszcza Ci mądrale którzy nie rozumiecie protestujących rodziców) jak taki dzieciak ma nadrobić te 2 lata rozwoju??? To dla niego kamień milowy. Dlaczego na starcie ma mieć kłodę pod nogami? Jak niespełna 6 latek ma wytrzymać 45 min. w ławce? Kiedy ma odrabiać stertę lekcji gdy skończy zajęcia w szkole o godz.17-tej?

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

7
1
~Borat 2011-11-25 (14:40) 2 lata 11 miesięcy 1 godzinę i 52 minuty temu

Dla tych, którzy trąbią, że w innych krajach dzieci chodzą do szkoły od 6 roku życia i to jest standard, przypominam, że nasze dzieci też idą do zerówki w wieku 6 lat, a wiele dzieci znacznie wcześniej do przedszkola. Jak już ktoś napisał tam dzieci w pierwszych trzech klasach uczą się poprzez zabawę i jak sobie radzić w życiu codziennym. U nas taką wiedzę przyswajają znacznie wcześniej w przedszkolu. Inna sprawa, że współcześnie wiele dzieci i trudno powiedzieć z czego to wynika ma wadę wymowy. Bardzo długo nie wymawiają np. sz, cz, rz, nie mówiąc o r. I jak mają się uczyć pisać i czytać? Młodsze dzieci mają też słabszą kontrolę, potrzebują więcej ruchu i trudniej im wysiedzieć w ławce 45 minut. Jeżeli ktoś napisze, że przecież będą mogły się bawić w pierwszej klasie, to po co w takim razie przenosić zerówkę z przedszkola do szkoły? A już mega głupim pomysłem jest łączenie dzieci z różnych roczników, bo ich sprawność psycho-fizyczna jest całkowicie nieporównywalna. Trzeba też wziąć pod uwagę, że te młodsze dzieci, które jeszcze zwyczajnie nie dojrzały do nauki, wyrobią sobie zaniżoną samoocenę na lata. Mogą przez to całkowicie stracić zainteresowanie szkołą. Oczywiście są też dzieci zdolne i takie, które dojrzewają szybciej, ale przecież zawsze można było i dalej można posłać zdolne dziecko do szkoły wcześniej. Jeżeli chodzi o reformę szkolnictwa, to zamiast bez sensu przesuwać dzieci z jednej placówki do drugiej (czyt. z przedszkola do szkoły, z podstawówki do gimnazjum itp.), może lepiej się zastanowić nad metodyką nauczania. Faktem jest, że obecnie sukces w szkole mogą odnieść raczej słuchowcy, bo wszystko nauczane jest za pomocą słowa i abstrakcyjnych pojęć. Ostatnio w radiu była ciekawa audycja o uczeniu się przez doświadczenie wszystkimi zmysłami. Warto też postawić na kreatywność, a nie na trening w udzielaniu typowych odpowiedzi. Może pani minister powinna pójść raczej tym tropem.

odpowiedz

6
6
transportjacekzareba 2011-11-25 (13:05) 2 lata 11 miesięcy 3 godziny i 27 minut temu

moja córka zaczęła jako 6 latka rzadna krzywda sie jej nie dzieje !!!!!!!!!!!!!!1 rzadne skracanie dzieciństwa w innych krajach eu jest to norma od wiellu lat nikt nie narzeka tylko Polak zawsze ma problem sam ze sobą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! magda

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

3
1
~mark 2011-11-25 (14:24) 2 lata 11 miesięcy 2 godziny i 8 minut temu

nie zabierajcie dzieciom dzieciństwa , wystarczy zerówka w przedszkolu .

odpowiedz

4
2
~taka se 2011-11-25 (13:47) 2 lata 11 miesięcy 2 godziny i 45 minut temu

czytaliście podstawę programową trzylatków w przedszkolu, mam właśnie córe w tym wieku i wiecie co? ma do opanowania dodawanie i odejmowanie w zakresie 10, jeszcze chwila i noworodki będzie sie wdrażać w szkolnictwo

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
3
~madelaine 2011-11-25 (13:27) 2 lata 11 miesięcy 3 godziny i 5 minut temu

Wariacja,już psychicznie nastawiłam się na posłanie dziecka do szkoły od września,bo właśnie jest tym esperymentalnym rocznikiem 2006 i już sama zgłupiałam co mam robić dalej,naprawdę mam totalny chaos w głowie...Czemu ten rząd robi z rodziców wariatów,naprawdę można szału dostać!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

90
5
~xXx 2011-11-25 (10:36) 2 lata 11 miesięcy 5 godzin i 56 minut temu

Dziękuję bardzo Rządowi, że z mojego 6-cio letniego dziecka zrobił sobie królika doświadczalnego. Mógł być jeszcze w zerówce, mógł się bezkarnie bawić. Ale według Unii poszedł w wieku 6 lat do pierwszej klasy - żeby uniknąć podwójnego rocznika w 2012. A teraz okazuje się, że rzad sie wycofuje z pierwotnych zapisów, tyle, że rodzice nie mogą się już wycofać, klamka zapadła.

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

1
1
~ola 2011-11-25 (14:16) 2 lata 11 miesięcy 2 godziny i 16 minut temu

moje dzieci 5 i 6 lat uczęszczają do szkoły i jestem z tego bardzo zadowolona, nauczyły się funkcjonowania w grupie, bardzo rozwinęły się intelektualnie, ale chodzą do małej wiejskiej pięknie położonej i bezpiecznej szkoły. W tej miejscowości nie ma przedszkola . Do najbliższego jest 10 km.

odpowiedz

4
1
~ojciec 2011-11-25 (14:12) 2 lata 11 miesięcy 2 godziny i 20 minut temu

Głupia ankieta - wynikiem można manipulować Nie jestem zadowolony bo uważam że obniżenie wieku to chory pomysł kolejny z góry skzany na porażkę eksperyment na dzieciach - podobnie jak gimnazaja . Cae Panstwo nie funkcjonuke a oni mają probrem z dziećmi taką reformę to niech sobie Tusk wsadzi głęboko.. bo nie jest to potrzeba najpilniejsza zupenie nie potrzebna wrecz szkodliwa Ale cwaniaki jeżeli zakreślę że nie jestem zadowolony to powiedzą że chcę aby natychmiast oniżyć wiek szkolny . To kolejne propagandowe chamstwo.

odpowiedz

6
3
~ja 2011-11-25 (14:02) 2 lata 11 miesięcy 2 godziny i 30 minut temu

Chory pomysł!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kiedys konczyli po 6 klas i sa teraz profesorami a teraz najlepiej po porodzie niech zabiora dziecko do szkoły z akademikiem..........

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~divinus 2011-11-25 (14:10) 2 lata 11 miesięcy 2 godziny i 22 minuty temu

Tusk zaczyna mnie wk...ac. Jego mafia zlotoustych przychlastow bawi sie i zmienia zdanie jak choragiewka na wietrze. W Polsce umiera "Malzenstwo" i "Rodzina". Dlaczego Moje Dziecko nie moze pojsc do szkoly w wieku 7 lat (???). Ten Kraj to obrzydlowek, w ktorym normalny Czlowiek musi sie wstydzic tego, ze jest normalny.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ukraińska CKW: wyborów nie będzie w 15 okręgach na wschodzie
dodane 2014-10-25 (13:43) 2 godziny i 49 minut temu

materiał wideo

Amerykanin skoczył z ponad 41 km. Pobił kosmiczny rekord Felixa Baumgartnera
dodane 2014-10-25 (14:56) 1 godzinę i 36 minut temu

"Samotne wilki" dżihadu polują na Zachodzie z inspiracji Al-Kaidy i IS
dodane 2014-10-25 (12:03) 4 godziny i 29 minut temu

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
dodane 2014-10-24 (07:35) 1 dzień 8 godzin i 57 minut temu

Wybuch gazu w Katowicach. Akcja została zakończona
dodane 2014-10-24 (06:24) 1 dzień 10 godzin i 8 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Radosław Sikorski powinien zostać odwołany z funkcji marszałka sejmu?

liczba oddanych głosów: 14567