Strona główna serwisu
Prof. Wolszczan -​ wybitny astronom, kiepski agent
Prof. Wolszczan -​ wybitny astronom, kiepski agent

Prof. Wolszczan -​ wybitny astronom, kiepski agent

Aleksander Wolszczan przekazywał bezpiece właściwie bezwartościowe informacje - pisze "Dziennik". Z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że jeden z najsłynniejszych polskich naukowców, w latach 70. i 80. był zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu PRL o pseudonimie "Lange".
Dziennik dotarł do akt Służby Bezpieczeństwa, dotyczących profesora Wolszczana, które znajdują się w bydgoskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Zachowały się one w całości, liczą kilkaset stron. Z akt wynika, że profesor Wolszczan, wówczas młody i zdolny astronom, z oficerami SB spotykał się aż czterdzieści osiem razy.

Pierwszy meldunek o Aleksandrze Wolszczanie do SB trafia jesienią 1972 r. Donos mówi o niespełna trzydziestoletnim, ambitnym astronomie, który ma się wybrać na roczne stypendium do Instytutu Maksa Plancka w Bonn.

Aleksander Wolszczan odnosząc się podpisania dokumentu o współpracy powiedział, że nie stosowano wobec niego żadnego nacisku, szantażu czy gróźb.Jak podkreślił, jego decyzja była warta tyle samo, co rutynowe podpisywanie zobowiązań do wierności PRL-owi przed wyjazdami za granicę. Typowa dwuwarstwowość życia w tamtych czasach: podpisywało się jedno, a robiło drugie - mówi teraz profesor.
IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (190)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~kondzio 2008-09-18 (11:28) 17 godzin i 14 minut temu

Polska to strasznie dziwny kraj... zamiast cieszyć sie z tego, że mamy wybitnego astronoma na światowym poziomie ludzie wolą po nim jechać jak po psie, że kapuś itp. Dla młodego pokolenia nie ma znaczenia czy był agentem czy nie. Uznają go za światowej klasy astronoma. Tak samo jest z Wałęsą. Myślicie, że za 20 lat ktoś bedzie to pamiętał? A co do tych co tak strasznie psioczą na wszystkich którzy kiedyś coś podpisali to widze w nich zazdrość! Zazdrość o to, że ci ludzie do czegoś doszli. Rozpisują sie strasznie o tym że dla kariery donosli. Piszą że oni by tak nigdy nie zrobili... Bardzo mnie to ciekawi. Jakbyści byli wtedy kimś kto ma pasje i jedyną szansą na jej zrealizowanie jest wyjazd za granice to ciekawe co byście zrobili? Wtedy byliście po prostu nikim! Zwykłymi robolami którymi nawet SB sie nie interesowało! Stąd ta zadrosć!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
Mersey Tunnels 2008-09-18 (11:13) 17 godzin i 29 minut temu

To przeciez wiemy,że SB pozwalała wyjechać za granicę tylko tym,którzy podpisali jakiś świstek papieru,bo chcieli koniecznie wyjechać,choćby na studia lub w sprawach Kościoła... Czepianie się prof.Wolszczana to skończone draństwo !To podobna sytuacja jak z Lechem Wałęsą ,ojcem Hejmo i dziesiątkami innych uczciwych Polaków !Ale teraz bardzo młodzi Szperacze grzebią w archiwach i wyciągaja stamtąd nic niewarte śmieci, a niektórzy pyszałkowie nawet na takie tematy książki piszą ! Panie Profesorze!-"Prawdziwa cnota krytyk się nie boi ".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~poganin 2008-09-18 (10:56) 17 godzin i 46 minut temu

Ten atak polskich folkskatoli na Wolszczana urasta do rangi symbolu. To żałosna zemsta na Koperniku po kilku wiekach. W końcu Ziemia jest przecież płaska, a słońce krąży wokół niej. Nie ma więc mowy o innych planetach gdzieś w kosmosie. Spalić go i Veni Creator!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~seek 2008-09-18 (09:20) 19 godzin i 22 minut temu

Taką wodę z muzgów wam zrobiono... Dlaczego nie jesteście krytykami systemu i osób które go tworzyły??? Jesteście bandą hipokrytów dopadającą tych, który tamten system złamał!! Taak, w/g was winni są ci którzy nie byli w stanie poświęcić siebie, swojej rodziny aby przeciwstawić się tamtemu systemowi!! Tak, są winni bo nie zostali wychowani i nie mieli charakteru wojowników, męczenników... Dziś mamy demokrację - a ilu z was ugina się wobec systemu - choćby widząc jawną niesprawiedliwość i świństwa!!! Jakoś nie widzę protestujących na ulicach i siedzących w więzieniach za "prawdę"! Ilu z was podlizuje się szefowi zamiast głośno zaprotestować!! Boicie się?? No proszę? A czego?? Straty pracy? Narażenia kariery?? Buchacha!!!!!!! Gdzie są ci protestujący w agencjach rynku rolnego, krusie i innych - p-ko nepotyzmowi i wałkom tam robionym? Siedzą cicho ale zapewne w necie zajadle krytykują tych, których komuna złamała... A TY internauto - czy protestujesz p-ko jawnej niesprawiedliwości w Twojej szkole, uczelni?? Idziesz do dyrektora, kuratorium, prasy??? Protestujesz prosto w oczy dziekanowi, rektorowi??Nie? - czyli dałeś się złamać - w warunkach idylli a nie komuny..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
Hardy 2008-09-18 (08:57) 19 godzin i 45 minut temu

Prof.Wolszczan i tak będzie w każdej poważnej encyklopedii; o "żabach co podstawiają nogę do kucia" - nic nie będzie, znikną w pomroce dziejów. Jak widać, dalej obowiązuje zasada - "w niczym nie mogę się wyróżnić to chociaż powrzeszczę...". Było państwo polskie? Było. Miało swoje służby? Miało, jak każde inne. PS. Józef Piłsudski był agentem tajnych służb Austro-Węgier. Romuald Traugutt był oficerem wojska carskiego. Józef Haller był generałem armii carskiej. Roman Dmowski również współpracował z caratem próbując utworzyć oddziały polskie w ramach armii rosyjskiej, podobnie jak Piłsudski ze swoimi Legionami. O rolę margrabiego Wielopolskiego do dzisiaj sprzeczają się historycy. I co? Każdy działał w określonym kontekście historycznym a nie we współczesnej demokratycznej Polsce. Najlepiej "się gada" kiedy nie pociąga to za sobą żadnych konsekwencji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~CARYCA 2008-09-24 (07:53) 20 godzin i 49 minut temu

Jakże często "wybitni" naukowcy wykorzystują pracę swoich kolegów. Donosił na kolegów i w ten sposób przejął ich osiągnięcia i pozbył się świdków - WYKOLEGOWAŁ ich. A SB-cja go jeszcze wynagrodziła sowicie. Ale sobie wykalkulował, a teraz udaje niewiniątko.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~CARYCA 2008-09-24 (07:52) 20 godzin i 50 minut temu

Jakże często "wybitni" naukowcy wykorzystują pracę swoich kolegów. Donosił na kolegów i w ten sposób przejął ich osiągnięcia i pozbył się świdków - WYKOLEGOWAŁ ich. A SB-cja go jeszcze wynagrodziła sowicie. Ale sobie wykalkulował, a teraz udaje niewiniątko.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~lidia 2008-09-18 (16:01) 12 godzin i 41 minut temu

Przypuszczalnie Ci sami, którzy kiedyś dali mu szanse, teraz ,, wystawili go na pożarcie".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~bary 2008-09-18 (15:53) 12 godzin i 49 minut temu

,,Coś za coś"- kto to powiedział?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~stanisława 2008-09-18 (14:25) 14 godzin i 17 minut temu

popieram wypowiedzi wzywające do roztropności,umiaru i wskazujące,że obecnie,jest gorzej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~antykomuch 2008-09-18 (11:24) 17 godzin i 18 minut temu

g. prawda.... teraz mamy pelno donosicieli którzy pod plaszczykiem uprawiania polityki kłamią bezszczelnie, opluwają innych, czerpią korzyści finansowe z tego ze mają władze z racji tytułów, pełnionych stanowisk itp. Ludzie czy wy nie rozróżniacie czarnego od białego ?. przeciez brali za to pieniądze, mogli wyjezdzac itp.. itp.. fuj.... Otworzyc akta IPN-u natychmiast albo wywalic zamknąc ten instytut i spalic wszystkie papiery !!! (przeciez i tak palono bo "siwy dym" lecial z kominów komunistycznych urzedów o czym wielu z nas pamięta bo to widziało. Polska wymaga oczyszczenia moralnego.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~hania l. 2008-09-18 (11:23) 17 godzin i 19 minut temu

szkoda mi profesora.poniewaz to takli porzadny i zacny człowiek.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~bacha 2008-09-18 (11:18) 17 godzin i 24 minut temu

Ile można się grzebać w przeszłości? Czas z tym skończyć! Był agentem? I co z tego??? Ja mam to gdzies i zdecydowana większośc społeczeństwa też - to nie są najważniejsze rzeczy! Ważne jest, by gospodarka funkcjonowała dobrze, by państwo przestało okradać własnych obywateli, by politycy nie czuli się panami świata, bo często sa zwykłymi miernotami, by były pieniadze na edukację, naukę, zdrowie!!! Co kogo obchodzi szpiegowanie - normalnych ludzi nie obchodzi!!! Zresztą o co tu chodzi - jeden szpieg to bohater (Kukliński - dla mnie zdrajca!) inny - łobuz - bo współpracował z wywiadem własnego państwa? Paranoja!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~J27 2008-09-18 (11:06) 17 godzin i 36 minut temu

...swoich kolegów z uczelni. Był bardzo sumiennym TW.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~j23 2008-09-18 (10:58) 17 godzin i 44 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~lara 2008-09-18 (10:55) 17 godzin i 47 minut temu

kwestia dotyczy jedynie tego, co dokladnie dostarczano bezpiece. informacje typu, ze pani K. podejrzanie wykypuje jajka ze sklepu sa rzeczywiscie istotne dla sprawy ;p

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~emerytka 2008-09-18 (10:53) 17 godzin i 49 minut temu

stad te popisy i donosy mysleli ze sie nie wyda i co nie wstyd teraz?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~edek 2008-09-18 (10:50) 17 godzin i 52 minut temu

które SB łykało (a jeszcze bardziej IPN,dla których co pisali agenci jest święte)i były bezwartościowe .A to dowodzi do czego służą obecnie teczki,ześwinić do swojego poziomu wszystkich.

odpowiedz