więcej

Prof. Wolszczan - wybitny astronom, kiepski agent.

Logo dostawcy  IAR |  dodane 2008-09-18 (05:15) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 19 godzin i 33 minuty temu
drukuj


Aleksander Wolszczan przekazywał bezpiece właściwie bezwartościowe informacje - pisze "Dziennik". Z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że jeden z najsłynniejszych polskich naukowców, w latach 70. i 80. był zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu PRL o pseudonimie "Lange".

Dziennik dotarł do akt Służby Bezpieczeństwa, dotyczących profesora Wolszczana, które znajdują się w bydgoskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Zachowały się one w całości, liczą kilkaset stron. Z akt wynika, że profesor Wolszczan, wówczas młody i zdolny astronom, z oficerami SB spotykał się aż czterdzieści osiem razy.

Pierwszy meldunek o Aleksandrze Wolszczanie do SB trafia jesienią 1972 r. Donos mówi o niespełna trzydziestoletnim, ambitnym astronomie, który ma się wybrać na roczne stypendium do Instytutu Maksa Plancka w Bonn.

Aleksander Wolszczan odnosząc się podpisania dokumentu o współpracy powiedział, że nie stosowano wobec niego żadnego nacisku, szantażu czy gróźb.Jak podkreślił, jego decyzja była warta tyle samo, co rutynowe podpisywanie zobowiązań do wierności PRL-owi przed wyjazdami za granicę. Typowa dwuwarstwowość życia w tamtych czasach: podpisywało się jedno, a robiło drugie - mówi teraz profesor.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Przeczytaj też

Dramatyczny list prof. Wolszczana: przepraszam kolegów

dodane 2008-10-23 (17:20) 6 lat 2 dni 7 godzin i 28 minut temu

Aleksander Wolszczan odchodzi z Uniwersytetu w Toruniu

dodane 2008-10-13 (11:00) 6 lat 12 dni 13 godzin i 48 minut temu

Sonda WP: Wolszczan jest najlepszy

dodane 2008-09-24 (06:19) 6 lat 1 miesiąc 1 dzień 18 godzin i 29 minut temu

Prof. Wolszczan nadal honorowym obywatelem Szczecina

aktualizacja 2008-09-23 (13:12) 6 lat 1 miesiąc 2 dni 11 godzin i 36 minut temu

Czy Wolszczan straci honorowe obywatelstwo Szczecina?

dodane 2008-09-19 (13:30) 6 lat 1 miesiąc 6 dni 11 godzin i 18 minut temu

A.Wolszczan: nikt mnie nie zmuszał do współpracy

aktualizacja 2008-09-18 (21:38) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 3 godziny i 10 minut temu

Prof. Wolszczan: tak, utrzymywałem kontakty z SB

dodane 2008-09-18 (13:50) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 10 godzin i 58 minut temu

Kutz: współczuję profesorowi Wolszczanowi

dodane 2008-09-18 (12:15) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 12 godzin i 33 minuty temu

Wolszczan: nieopatrznie zgodziłem się na kontakty z SB

dodane 2008-09-17 (22:50) 6 lat 1 miesiąc 8 dni 1 godzinę i 58 minut temu

Prof. Wolszczan współpracownikiem kontrwywiadu PRL

aktualizacja 2008-09-17 (20:40) 6 lat 1 miesiąc 8 dni 4 godziny i 8 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (190)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
Hardy 2008-09-18 (08:57) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 15 godzin i 51 minut temu

Prof.Wolszczan i tak będzie w każdej encyklopedii...
Prof.Wolszczan i tak będzie w każdej poważnej encyklopedii; o "żabach co podstawiają nogę do kucia" - nic nie będzie, znikną w pomroce dziejów. Jak widać, dalej obowiązuje zasada - "w niczym nie mogę się wyróżnić to chociaż powrzeszczę...". Było państwo polskie? Było. Miało swoje służby? Miało, jak każde inne. PS. Józef Piłsudski był agentem tajnych służb Austro-Węgier. Romuald Traugutt był oficerem wojska carskiego. Józef Haller był generałem armii carskiej. Roman Dmowski również współpracował z caratem próbując utworzyć oddziały polskie w ramach armii rosyjskiej, podobnie jak Piłsudski ze swoimi Legionami. O rolę margrabiego Wielopolskiego do dzisiaj sprzeczają się historycy. I co? Każdy działał w określonym kontekście historycznym a nie we współczesnej demokratycznej Polsce. Najlepiej "się gada" kiedy nie pociąga to za sobą żadnych konsekwencji.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
1
~CARYCA 2008-09-24 (07:53) 6 lat 1 miesiąc 1 dzień 16 godzin i 55 minut temu

BEZWZGLĘDNY agent, KIEPSKI naukowiec...
Jakże często "wybitni" naukowcy wykorzystują pracę swoich kolegów. Donosił na kolegów i w ten sposób przejął ich osiągnięcia i pozbył się świdków - WYKOLEGOWAŁ ich. A SB-cja go jeszcze wynagrodziła sowicie. Ale sobie wykalkulował, a teraz udaje niewiniątko.

odpowiedz

0
1
~CARYCA 2008-09-24 (07:52) 6 lat 1 miesiąc 1 dzień 16 godzin i 56 minut temu

BEZWZGLĘDNY agent, KIEPSKI naukowiec...
Jakże często "wybitni" naukowcy wykorzystują pracę swoich kolegów. Donosił na kolegów i w ten sposób przejął ich osiągnięcia i pozbył się świdków - WYKOLEGOWAŁ ich. A SB-cja go jeszcze wynagrodziła sowicie. Ale sobie wykalkulował, a teraz udaje niewiniątko.

odpowiedz

0
0
~Alfred 2008-09-18 (08:44) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 16 godzin i 4 minuty temu

BEZWARTOŚCIOWE INFORMACJE
Ktoś przekazał esbecji którędy będzie wracał do Warszawy ks. Popiełuszko. To też była niby BEZWARTOŚCIOWA INFORMACJA...

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

0
0
~bacha 2008-09-18 (11:18) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 13 godzin i 30 minut temu

kończ Waść, wstydu oszczędź!
Ile można się grzebać w przeszłości? Czas z tym skończyć! Był agentem? I co z tego??? Ja mam to gdzies i zdecydowana większośc społeczeństwa też - to nie są najważniejsze rzeczy! Ważne jest, by gospodarka funkcjonowała dobrze, by państwo przestało okradać własnych obywateli, by politycy nie czuli się panami świata, bo często sa zwykłymi miernotami, by były pieniadze na edukację, naukę, zdrowie!!! Co kogo obchodzi szpiegowanie - normalnych ludzi nie obchodzi!!! Zresztą o co tu chodzi - jeden szpieg to bohater (Kukliński - dla mnie zdrajca!) inny - łobuz - bo współpracował z wywiadem własnego państwa? Paranoja!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~lidia 2008-09-18 (16:01) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 8 godzin i 47 minut temu

O przewrotna ludzka naturo!
Przypuszczalnie Ci sami, którzy kiedyś dali mu szanse, teraz ,, wystawili go na pożarcie".

odpowiedz

0
0
~bary 2008-09-18 (15:53) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 8 godzin i 55 minut temu

Sława kosztuje.
,,Coś za coś"- kto to powiedział?

odpowiedz

0
0
~stanisława 2008-09-18 (14:25) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 10 godzin i 23 minuty temu

popieram wypowiedzi wzywające do roztropności,umiaru i wskazujące,że obecnie,jest gorzej.

odpowiedz

0
0
~hania l. 2008-09-18 (11:23) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 13 godzin i 25 minut temu

nie wierze w te bzdury
szkoda mi profesora.poniewaz to takli porzadny i zacny człowiek.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~J27 2008-09-18 (11:06) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 13 godzin i 42 minuty temu

donosił na...
...swoich kolegów z uczelni. Był bardzo sumiennym TW.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~kondzio 2008-09-18 (11:28) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 13 godzin i 20 minut temu

i co z tego?
Polska to strasznie dziwny kraj... zamiast cieszyć sie z tego, że mamy wybitnego astronoma na światowym poziomie ludzie wolą po nim jechać jak po psie, że kapuś itp. Dla młodego pokolenia nie ma znaczenia czy był agentem czy nie. Uznają go za światowej klasy astronoma. Tak samo jest z Wałęsą. Myślicie, że za 20 lat ktoś bedzie to pamiętał? A co do tych co tak strasznie psioczą na wszystkich którzy kiedyś coś podpisali to widze w nich zazdrość! Zazdrość o to, że ci ludzie do czegoś doszli. Rozpisują sie strasznie o tym że dla kariery donosli. Piszą że oni by tak nigdy nie zrobili... Bardzo mnie to ciekawi. Jakbyści byli wtedy kimś kto ma pasje i jedyną szansą na jej zrealizowanie jest wyjazd za granice to ciekawe co byście zrobili? Wtedy byliście po prostu nikim! Zwykłymi robolami którymi nawet SB sie nie interesowało! Stąd ta zadrosć!

odpowiedz

0
0
~antykomuch 2008-09-18 (11:24) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 13 godzin i 24 minuty temu

wszyscy donosili
g. prawda.... teraz mamy pelno donosicieli którzy pod plaszczykiem uprawiania polityki kłamią bezszczelnie, opluwają innych, czerpią korzyści finansowe z tego ze mają władze z racji tytułów, pełnionych stanowisk itp. Ludzie czy wy nie rozróżniacie czarnego od białego ?. przeciez brali za to pieniądze, mogli wyjezdzac itp.. itp.. fuj.... Otworzyc akta IPN-u natychmiast albo wywalic zamknąc ten instytut i spalic wszystkie papiery !!! (przeciez i tak palono bo "siwy dym" lecial z kominów komunistycznych urzedów o czym wielu z nas pamięta bo to widziało. Polska wymaga oczyszczenia moralnego.

odpowiedz

1
0
Mersey Tunnels 2008-09-18 (11:13) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 13 godzin i 35 minut temu

Do gwiazd nie podskoczą !
To przeciez wiemy,że SB pozwalała wyjechać za granicę tylko tym,którzy podpisali jakiś świstek papieru,bo chcieli koniecznie wyjechać,choćby na studia lub w sprawach Kościoła... Czepianie się prof.Wolszczana to skończone draństwo !To podobna sytuacja jak z Lechem Wałęsą ,ojcem Hejmo i dziesiątkami innych uczciwych Polaków !Ale teraz bardzo młodzi Szperacze grzebią w archiwach i wyciągaja stamtąd nic niewarte śmieci, a niektórzy pyszałkowie nawet na takie tematy książki piszą ! Panie Profesorze!-"Prawdziwa cnota krytyk się nie boi ".

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~lara 2008-09-18 (10:55) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 13 godzin i 53 minuty temu

donosili wszyscy! prosze sie nie zapierac!
kwestia dotyczy jedynie tego, co dokladnie dostarczano bezpiece. informacje typu, ze pani K. podejrzanie wykypuje jajka ze sklepu sa rzeczywiscie istotne dla sprawy ;p

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~j23 2008-09-18 (10:58) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 13 godzin i 50 minut temu

Pracował dla wywiadu,
to zaszczyt.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~alessa 2008-09-18 (10:06) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 14 godzin i 42 minuty temu

IPN niszczy
nasze elity intelektualne! Za błędy młodości bo innych argumentów nie ma. Pierwszy raz pozbawiono nas elit intelektualnych w czasie wojny, teraz robi to IPN. Metody inne, to prawda, no i życie darowane. Ale znowu pozostaną nam tylko "elyty" partyjne. Taka zemsta za talent.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

1
0
~seek 2008-09-18 (09:20) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 15 godzin i 28 minut temu

Jesteście... zabawni!
Taką wodę z muzgów wam zrobiono... Dlaczego nie jesteście krytykami systemu i osób które go tworzyły??? Jesteście bandą hipokrytów dopadającą tych, który tamten system złamał!! Taak, w/g was winni są ci którzy nie byli w stanie poświęcić siebie, swojej rodziny aby przeciwstawić się tamtemu systemowi!! Tak, są winni bo nie zostali wychowani i nie mieli charakteru wojowników, męczenników... Dziś mamy demokrację - a ilu z was ugina się wobec systemu - choćby widząc jawną niesprawiedliwość i świństwa!!! Jakoś nie widzę protestujących na ulicach i siedzących w więzieniach za "prawdę"! Ilu z was podlizuje się szefowi zamiast głośno zaprotestować!! Boicie się?? No proszę? A czego?? Straty pracy? Narażenia kariery?? Buchacha!!!!!!! Gdzie są ci protestujący w agencjach rynku rolnego, krusie i innych - p-ko nepotyzmowi i wałkom tam robionym? Siedzą cicho ale zapewne w necie zajadle krytykują tych, których komuna złamała... A TY internauto - czy protestujesz p-ko jawnej niesprawiedliwości w Twojej szkole, uczelni?? Idziesz do dyrektora, kuratorium, prasy??? Protestujesz prosto w oczy dziekanowi, rektorowi??Nie? - czyli dałeś się złamać - w warunkach idylli a nie komuny..

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~baska 2008-09-18 (10:25) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 14 godzin i 23 minuty temu

... wy "katolicy"...
obrazacie porzadnych ludzi nie znajac realiow tamtych czasow...a belkoczacego gosiewskiego tez bedziecie opluwac????

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~poganin 2008-09-18 (10:56) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 13 godzin i 52 minuty temu

Zemsta Watykanu
Ten atak polskich folkskatoli na Wolszczana urasta do rangi symbolu. To żałosna zemsta na Koperniku po kilku wiekach. W końcu Ziemia jest przecież płaska, a słońce krąży wokół niej. Nie ma więc mowy o innych planetach gdzieś w kosmosie. Spalić go i Veni Creator!

odpowiedz

0
0
~emerytka 2008-09-18 (10:53) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 13 godzin i 55 minut temu

W tamtych czasach mlodzi byli rzadni sukcesow[nie ktorzy]
stad te popisy i donosy mysleli ze sie nie wyda i co nie wstyd teraz?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ukraińska CKW: wyborów nie będzie w 15 okręgach na wschodzie
dodane 2014-10-25 (13:43) 11 godzin i 5 minut temu

materiał wideo

Amerykanin skoczył z ponad 41 km. Pobił kosmiczny rekord Felixa Baumgartnera
dodane 2014-10-25 (14:56) 9 godzin i 52 minuty temu

"Samotne wilki" dżihadu polują na Zachodzie z inspiracji Al-Kaidy i IS
dodane 2014-10-25 (12:03) 12 godzin i 45 minut temu

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
dodane 2014-10-24 (07:35) 1 dzień 17 godzin i 13 minut temu

Wybuch gazu w Katowicach. Akcja została zakończona
dodane 2014-10-24 (06:24) 1 dzień 18 godzin i 24 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.