Strona główna serwisu
Prof. Monika Płatek: nie wiemy, kim dzisiaj jest Mariusz Trynkiewicz

Prof. Monika Płatek: nie wiemy, kim dzisiaj jest Mariusz Trynkiewicz

Goście programu Moniki Olejnik w "Kropce nad i" w TVN24 - karnistka prof. Monika Płatek i poseł PO Stefan Niesiołowski - rozmawiali o ustawie o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.
Monika Olejnik, przedstawiając temat rozmowy, nazwała ustawę "ustawą o bestiach". - Mówi pani nieprawdę - stwierdziła prof. Monika Płatek. - To jest ustawa, która pozwala na to, żeby osoby skazane na karę pozbawienia wolności i u których w trakcie odbywania kary są stwierdzone zaburzenia, można było usunąć do specjalnego ośrodka. To nie ma nic wspólnego z bestiami - wyjaśniła.

- Co robicie w sejmie przez te wszystkie lata, jeżeli prawo nie jest wystarczająco dobre? Czy musimy stwarzać ustawę, która lekceważy wszystkie wyroki sądów? Ta ustawa pozwala, żeby człowiek skazany został odizolowany i usunięty bez sądu - powiedziała prof. Płatek, zwracając się do Stefana Niesiołowskiego. Nie zgodziła się z nią Olejnik, która podkreśliła, że stan takiej osoby ocenią biegli.

- Nie wiemy, kim dzisiaj jest Mariusz T. - powiedziała prof. Płatek o Mariuszu Trynkiewiczu, nazywanym "Szatanem z Piotrkowa". Trynkiewicz został skazany na 25 lat więzienia za zabicie czterech chłopców. W lutym ma on opuścić zakład karny.


Prof. Płatek jako alternatywę dla skierowania na przymusowe leczenie podała przedterminowe zwolnienie takiej osoby i obserwowanie jej. - Kiedy będzie próbował popełnić przestępstwo, można go aresztować - stwierdziła.

Niesiołowski stwierdził, że "może już być za późno". - Pójdzie do lasu, zamorduje kolejnego chłopca, złapią go i już nie wyjdzie z więzienia - powiedział i dodał, że "jest ogromne prawdopodobieństwo", że taka osoba po wyjściu z więzienia zamorduje po raz kolejny.

Na argument, że Trynkiewicz w liście napisał, że się zmienił, polityk odpowiedział: - Ja tego nie zmyśliłem, że on powiedział, że będzie mordował.


- Ja bronię społeczeństwa, uważam, że za dobrą ustawą głosowałem, żebyśmy przed takimi bestiami byli zabezpieczeni - podkreślił Niesiołowski.

- Należy chronić społeczeństwo, ale nie w sposób, który daje prawo do tego, żeby izolować kogo się chce i na jak długo się chce - odpowiedziała prof. Płatek.

- To kolejny banał, niegodny pani profesor - stwierdził polityk PO. - Mamy dwa podejścia: albo Trynkiewicz wychodzi na wolność i może zabić, dopiero wtedy go zamkniemy, albo od razu go izolujemy i chronimy społeczeństwo - dodał.

Prof. Płatek stwierdziła, że ustawa ma sprawdzić, jak daleko można się posunąć w zmianie przepisów, żeby wprowadzić możliwość izolowania ludzi bez decyzji sądu. - Mam prośbę, żeby zakładać jakąś dobrą wolę, to nie jest ustawa napisana, żeby gnębić ludzi - odpowiedział Niesiołowski. - Mamy koszmarny kraj - dodał sarkastycznie.

- W którym nadużywamy prawa - dodała prof. Płatek.


- Mamy ponurą dyktaturę, w której pani żyje - skwitował Niesiołowski.

Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób powstała przede wszystkim z myślą o postępowaniu wobec sprawców zabójstw i gwałtów, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. Na mocy amnestii w 1989 r. zamieniono tym osobom wyroki śmierci na 25 lat (w kodeksie karnym nie funkcjonowała wówczas kara dożywocia). W 2014 r. pierwsze z tych osób zakończą wykonywanie wyroków.

Możliwość interwencji w takiej sytuacji daje właśnie ta ustawa, bowiem przewiduje możliwość przymusowego leczenia tego typu przestępców już po odbyciu kary. Zgodnie z ustawą, decyzja o zastosowaniu nadzoru prewencyjnego albo o umieszczeniu w specjalnym Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym podejmowana byłaby przez sąd okręgowy (w składzie trzech sędziów) orzekający na podstawie przepisów kpc.

Źródło: TVN24, PAP
TVN24, PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (731)
Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
320
~Gienek 2014-01-14 (21:27) 7 minut temu

Dlaczego pan Niesiołowski w 1989 r nie był tak mądry i razem pozostałymi posłami nie wprowadził amnestii po dokonaniu nowelizacji KK w której uchwalono by dożywocie jako karę najwyższą w RP. Należało chyba tak postąpić aby karę śmierci móc zamienić na dożywocie, właśnie w trosce o bezpieczeństwo obywateli. Rację ma prof. Płatek , że dzisiejsza spec-ustawa jest niekonstytucyjna, gdyż chce bez sądu izolując de facto pozbawiać wolności ludzi, którzy odbyli karę za przestępstwa których się dopuścili ( jakkolwiek by one okrutne były). Jeżeli przed ową amnestią sąd orzekł wobec tego( ale i innych także) przestępcy karę śmierci, to był pewny,że ten człowiek jest "nienaprawialny". Wobec tego dlaczego wprowadzono wówczas w życie amnestię nie dostosowując przedtem KK o karę dożywocia po to aby móc takich przestępców izolować? To dopiero dzisiaj po 25 latach oświeciło i prawników i polityków? Wtedy w 1989r to oni mózgów nie mieli? Dziś nawet uczeń gimnazjum wie, że w praworządnym państwie prawo nie może działać wstecz, że nie można pozbawiać a nawet ograniczać wolności bez wyroku sądu itd. Ten problem ukazuje jak bezmyslni i krótkowzroczni są nasi politycy, wpatrzeni tylko w swoje apanaże a prawo tworzą pisząc je najczęściej na kolanie - byle jak. A skutki takich działań uderzają w nas obywateli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
27
Zgadzam się z opinią
252
~PP 2014-01-14 (22:24) 23 godzin i 10 minut temu

Dla Pani Profesor Płatek wyrazy uznania i współczucia zarazem. Uznania za poglądy i postawę, a współczucia z powodu dyskomfortu płynącego z dyskutowania z tymi osobami. Jak w ogóle można dyskutować o psychice ludzkiej ze specjalistą od psychiki owadów i do tego posiadającego takąż ? Jedno zaś jest szczególnie interesujące (dla mnie), a mianowicie: czy Niesiołowski - gorący orędownik omawianej ustawy - nie jest naprawdę świadomy tego, że może być jednym z tych, do których zostanie ona zastosowana ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
245
~Donald Prawdomówny 2014-01-14 (20:58) 36 minut temu

Teraz Platforma będzie mogła zamykać w wariatkowie swoich wrogów bez sądów. Pięknie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
237
~InKa 2014-01-14 (21:05) 29 minut temu

Dlaczego nikt tego Niesiołowskiego nie izoluje, przecież to największa bestia w Polsce.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
210
~ziutek 2014-01-14 (23:28) 22 godzin i 6 minut temu

Pani Monika Olejnik już dawno przestała być dziennikarzem, a stała się propagandystką PO i lewactwa. Jej ostatni gość Radia Z (Sasin) wypowiadał się zdecydowanie, ale logicznie i miał argumenty. Pani Olejnik sama powiedziała, że do niej racjonalne argumenty nie trafiają. Dla mnie osobiście to nic nowego, ale dziwię się właścicielom stacji, dlaczego trzymają takiego niby-dziennikarza. Niech idzie jako aparatczyk do PO albo Twojego Ruchu (Palikota) i niech robi to co naprawdę lubi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
201
~ted 2014-01-14 (21:45) 23 godzin i 49 minut temu

Myślę, że nalezy chronić ludzi także przed Niesiołowskim.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
159
~miecko 2014-01-15 (05:17) 16 godzin i 17 minut temu

w USA wyroki są wysokie nawet takie : kilka kar śmierci + kilkaset lat aby po kilku amnestiach prezydenckich delikwent nie wyszedł a u nas poczwórny wyrok śmierci zamieniono na 25 lat paranoja albo debile przy zmianie prawa

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
164
~nik 2014-01-14 (21:45) 23 godzin i 49 minut temu

Jako pierwszego powinni zamknąć niesioła, ponieważ swoją nienawiścią zagraża bezpieczeństwu i wolności Polaków!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
148
~Marik 2014-01-14 (23:00) 22 godzin i 34 minut temu

Dla mnie sprawa jest prosta. Kary śmierci nie wykonywano więc dali mu 25 lat bo nie było dożywocia. Gdy wprowadzili dożywocie to powinni jemu i jemu podobnym z automatu dać dożywocie. Ktoś tego nie dopilnował i powinien za to odpowiedzieć.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
147
~mark 2014-01-14 (22:22) 23 godzin i 12 minut temu

izolować to trzeba olejnik , niesioła , palikota , tuska i lisa .... a tamtego pana T . trzeba było powiesić i po sprawie .... szczerze współczuję rodzinom zabitych chłopców ale wiem co bym zrobił po jego wyjściu ... ale nie chce siedzieć dlatego tego nie napiszę

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
139
~zbych 2014-01-14 (21:27) 7 minut temu

Pani profesor PŁATEK MA 100%-tową RACJĘ.!!!! W Polsce króluje "areszt wydobywczy". Prokuratura i sądy skorumpowane, najchętniej zamykają ludzi bez pieniędzy, a niemądrzy politycy zajmują się sobą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
128
~adalbrecht 2014-01-14 (21:02) 32 minut temu

ku.wa ludzie przywrócić karę śmierci - ten kto zabił ze szczególnym okrucieństwem , kto zabił świadomie , z premedytacją , ten kto zabił więcej niż jedną osobę podlega tylko jednej karze - KARZE ŚMIERCI !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
116
ninek50 2014-01-15 (06:06) 15 godzin i 28 minut temu

A dlaczego nie leczyli ich / jeśli są chorzy / w czasie jak siedzieli w więzieniu ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
119
~Karnista 2014-01-14 (22:24) 23 godzin i 10 minut temu

Rząd Tuska specjalnie doprowadził do takiej sytuacji by ja wykorzystac do jeszcze wiekszego zamordyzmu w Polsce.Prof.Płatek ma racje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
120
~kik 2014-01-14 (21:44) 23 godzin i 50 minut temu

izolowac olejnik bo bredzi

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
102
~gosc 2014-01-14 (20:58) 36 minut temu

i wkoncu niesiolowski prawde powiedzial." Mamy dyktature..." nie mam nic wiecej do powiedzenia

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
110
~jan z czarnolasu. 2014-01-14 (21:10) 24 minut temu

Skurwyyny lasy sprzedają.To koniec, dochodzi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
107
~Lamingo_exterminator 2014-01-15 (04:04) 17 godzin i 30 minut temu

Profesor etymologii S. Niesiołowski z działu Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii został zaproszony przez panią magisterr zootechik M. Olejnik do rozmowy o sprawach ustawodawstwa i kodeksu karnego. Gdy tak słucham tego ich bełkotu i czytam o wykształceniu ministrów to nasuwa mi się na mysl pewna piosenka: Rosną w Polsce domy z czerwoniutkiej cegły, domy wznosi piekarz, bo w tej pracy biegły. Handel Zagraniczny rozwijają zduni- znają koniunktury z gawędzeń babuni. Domy, mosty, szkoły to domena szewców, a z krawców się robi zwycięstwa ich piewców. Piekarz, szewcy, zduni- każdy sercu bliski. Wspólnie zapracują na moją "Scotch Whisky"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
95
~Ula 2014-01-15 (04:55) 16 godzin i 39 minut temu

A czy P.Niesiołowski jest zdrowy.???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
100
~zac 2014-01-14 (21:53) 23 godzin i 41 minut temu

Ta nowa ustawa jest niezgodna z Konstytucją. Po odbyciu kary, dawny skazaniec odzyskuje prawa obywatelskie i tak jak alkoholika nie można zamknąć w zakładzie zamkniętym celem leczenia, tak i dawnego skazańca nie można zamknąć celem leczenia "prawdopodobnej choroby mordowania". W ten sposób można każdego obywatela zamknąć podpierając się opinią "ekspertów". Ja nie bronię tego kryminalisty, ale odbył już karę jakie społeczeństwo poprzez sądy na niego nałożyło. Można go kontrolować, ale nie można zamykać, bo po odbyciu kary jest WOLNYM - to chyba jest jasne.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8