Strona główna serwisu
Premier ogłosił termin wyborów samorządowych

Premier ogłosił termin wyborów samorządowych

Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada, a ich druga tura, w przypadku wyborów prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, 5 grudnia - ogłosił premier Donald Tusk. Premier poinformował, że już we wtorek wieczorem o swojej decyzji poinformował prezydenta i marszałka sejmu.
-
Wszyscy spodziewali się tego terminu, ja także uznałem go za optymalny Donald Tusk
Wszyscy spodziewali się tego terminu, ja także uznałem go za optymalny - wyjaśnił premier. Dodał, że za optymalny uznała go również Państwowa Komisja Wyborcza.

- Życzę wyborcom trafnego wyboru i dużej frekwencji - powiedział Donald Tusk. Wyraził nadzieję, że nie będzie ona mniejsza niż w wyborach prezydenckich czy parlamentarnych.

Premier powiedział, że o terminie wyborów poinformował we wtorek wieczorem - po konsultacjach z Państwową Komisją Wyborczą - prezydenta Bronisława Komorowskiego i marszałka sejmu Grzegorza Schetynę.


- Z satysfakcją przyjąłem opinię Państwowej Komisji Wyborczej, że jest to termin optymalny z punktu widzenia możliwości organizacyjnych. Na pogodę wpływu nie będziemy mieli, ale mam nadzieję, że frekwencja w tych wyborach nie będzie mniejsza niż w ostatnich wyborach czy to prezydenckich, czy to parlamentarnych - powiedział Tusk. Jak ocenił, wybory samorządowe w Polsce "zdobyły swoją rangę".

- Biorąc pod uwagę autorytet, jakim cieszą się przynajmniej niektórzy samorządowcy, wyniki, jakie otrzymują niektórzy prezydenci, wójtowie pokazują, że zaufanie do polityki stosunkowo najłatwiej zbudować na poziomie samorządu - mówił premier.

- Premierzy, prezydenci, marszałkowie sejmu, że wymienię choćby tę trójkę - możemy tylko pozazdrościć niektórym samorządowcom skali poparcia, jakie uzyskują w swoim miejscu zamieszkania - powiedział Tusk.


Z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw rozporządzenia dotyczącego terminu wyborów rozpocznie się kampania wyborcza. Zakończenie kadencji rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nastąpi 12 listopada tego roku (przed czterema laty 12 listopada odbyła się I tura wyborów).

Wybory samorządowe - zgodnie z ordynacją - zarządza premier nie później niż na 30 dni przed upływem kadencji. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni po upływie kadencji rad.

Politykier.pl: Żółw kandydatem na prezydenta Warszawy?
IAR, PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (107)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Drzewacz 2010-10-13 (14:54) 13 godzin i 15 minut temu

"Nie jestem po niczyjej stronie, bo nikt nie jest po mojej" - Drzewacz - Władca Pierścieni. Godne przemyslenia :-)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Janek Dzbanek 2010-09-29 (19:26) 8 godzin i 43 minut temu

Chyba nikt z was nie czytał ordynacji samorządowej, po zmianach jedyny pozytyw to bezpośrednie wybory wójta czy burmistrza. reszta nadaje się do kosza wprowadza politykę dosłownie pod strzechę, nie potrzebnie komplikuje wybory na szczeblu podstawowym, co niestety konserwuje lokalne układziki i towarzystwa wzajemnej adoracji. Aby zostać radnym w Psich Kiiszkach zachodu, jak byś chciał zostać prezydentem warszawy, po co w małej wsi tworzenie jakiś komitetów wyborczy czy bloków, przedtem wystarczyło zgłosić sie z poparciem 20 mieszkańców do gminy aby byc zarejestrowany jako kandydat na radnego Wybory samorządowe to ma być święto demokracji a staje sie niestety świętem biurokracji

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Irek 2010-09-29 (12:45) 15 godzin i 24 minut temu

Na pewno warto spełnić swój obowiązek dla ojczyzny.Będę głosował właściwie. Dobrze , że termin jest ustalony,pozwoli to przejrzyście wybrać samorząd. Polska to cudowna ojczyzna i potrzebuje dużej frekwencji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji