Strona główna serwisu
"Pozwólcie mi umrzeć". Ich jedynym marzeniem jest śmierć

"Pozwólcie mi umrzeć". Ich jedynym marzeniem jest śmierć

Wyją z bólu i wiedzą, że nigdy nie wyzdrowieją. Nie chcą takiego życia, takich cierpień, upokorzenia. Mają jedno marzenie - śmierć. O rozpaczliwym wołaniu o zakończenie egzystencji ludzi nieuleczalnie chorych pisze "Newsweek".
Adam Bogacki w swoim mieszkaniu Adam Bogacki w swoim mieszkaniu ()
"Nazywam się Adam Bogacki, skończyłem 26 lat. Marzę o dobrej śmierci. Wierzę, że taka istnieje", "Nazywam się Marlena Ptak, mam 32 lata. Marzę już tylko o śmierci bez cierpienia" - to rozpaczliwe wołania o nieistnienie ludzi chorych, czekających na śmierć, ale chcących uniknąć kolejnych dni pełnych bólu, uzależnienia od innych i wiążącym się z tym upokorzeniem.

Przeczytaj wywiad z Adamem Bogackim: Dramatyczny apel 26-latka: pozwólcie mi umrzeć!

"Często wymiotuję z bólu"

Adam urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym czterokończynowym spastycznym. Jest sparaliżowany od pasa w dół i prawie niewidomy. Dodatkowo wykryto u niego guza na kręgosłupie. - Często wymiotuję z bólu. W przyszłości mogę liczyć na więcej wymiotów, na jeszcze więcej wymiotów, na jeszcze więcej bólu. I całkowity paraliż - mówi Adam.

Chłopak nie chce litości. Choć lekarze zakładają poprawę jego stanu nawet o 15%, jeśli poddałby się bolesnym terapiom, on nie ma złudzeń, że nie ma szans na wyzdrowienie. - Te 15% mam już w dupie. Całe dzieciństwo spędziłem w szpitalnych łóżkach, poddawany terapiom, które nie przynosiły mi nic poza kolejną dawką męczarni. Mój stan cały czas się pogarsza. Czeka mnie bezwład, odleżyny i hospicjum. Nie chcę umierać w hospicjum - dodaje.

Adam pragnie, by ludzie go nie osądzali, ale zrozumieli, że ma prawo do tego najtrudniejszego wyboru. - Nikt nie zapyta, co ja czuję, gdy mama zmienia mi obsikane pampersy. A ja czuję się upokorzony - wyjaśnia.

"Czasem wyję z bólu"

Gdy Marlena była w ciąży, stwierdzono u niej stwardnienie rozsiane. Trzy lata temu zdiagnozowano u niej boreliozę. - Obie choroby są śmiertelne i niewyobrażalnie bolesne. Dziś boli mnie wszystko, od przełyku po palce u stóp. Czasem wyję z tego bólu - opisuje kobieta.

Opiekuje się nią mama i 10-letni syn. - Kiedy dziewięć lat temu on stawiał pierwsze kroki, ja stawiałam ostatnie - wspomina.

Zgłosiła się na program leczenia SM (stwardnienia rozsianego) finansowanego przez państwo, jednak jej nie przyjęto. Lekarze odmawiają jej badań niezwiązanych z jej chorobą, bo uważają to za stratę czasu i pieniędzy. Tłumaczy, że publicznych lekarzy nie interesują tak beznadziejne przypadki, jak jej. - Odsyłają mnie z kwitkiem, albo wyznaczają odległe terminy wizyt. A potem przepisują absurdalnie drogie leki, które i tak nie działają - tłumaczy.

Kobieta zalega z opłatami, na jej rentę wszedł komornik. - To wszystko jest żałosne, poniżej godności. Tak, to zakamuflowana, powolna eutanazja. Ja takiej nie chce - wyjaśnia.

Zarówno Adam jak i Marlena mają za sobą nieudane próby samobójcze. Adam próbował się raz zagłodzić, podcinał sobie żyły, wypił rozpuszczony płyn do rur. Marlena, kiedy jeszcze mogła ruszać rękami, połknęła wszystkie tabletki, jakie znalazła. Oboje wylądowali w szpitalu, oboje odratowano.

"Człowiek z nieznośnym cierpieniem jest na ostatnim miejscu"

Prof. Jan Hartman, filozof, kierownik Zakładu Filozofii i Bioetyki w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego uważa, że prawda o cierpieniu i śmierci nie jest w cenie. - W Polsce ważne jest tylko to, czy jesteś za, czy przeciw. Czy wierzysz w naturalny porządek świata, czy propagujesz "cywilizację śmierci". Człowiek z jego nieznośnym cierpieniem jest na ostatnim miejscu - twierdzi. Jego zdaniem ludziom, którzy odważyli się mówić o swoim pragnieniu śmierci, odbiera się powagę ich cierpienia. - Ośmiesza się ich, traktuje z przymrużeniem oka, jak małe dzieci. Traktowanie ich na serio oznaczałoby przecież, że trzeba się zmierzyć z prawdą - dodaje.

Jednak Janina Mirończyk, pielęgniarka, założycielka Fundacji Światło mówi, że nie ufa śmierci, bo widziała ludzi, którzy "dla wielu byli już martwi lub prawie martwi (...), a dziś po wybudzeniu, cieszą się życiem". - Nie wiele brakowało, by ktoś odciął im, rzecz jasna, w imię miłosierdzia, rurki, które łączyły ich ze światem. Wiele takich ozdrowień trzeba traktować w kategoriach cudu, inne są zasługą cierpliwości i oddanie bliźnich dla bliźniego - wyjaśnia.

- Zróbmy wszystko, by ten, kto woła o śmierć, chciał jednak doczekać jutra - dodaje.
Newsweek, wp

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (118)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
48
muminka 2012-05-14 (10:05) 9 godzin i 44 minut temu

straszne :(( ja się tym ludziom nie dziwię tak nie da się żyć??!!! urzędnicy i prawo jest nieludzkie!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
46
~she 2012-05-14 (11:27) 8 godzin i 22 minut temu

Każdy ma prawo decydować o sobie, o swoim życiu i śmierci.Każdy niech dba o swoje zbawienie, a nie zdrowi katolicy,decydują o ochronie życia tych , którzy żyją w męczarniach, bo taka jest ich wiara.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
37
~Zosia 2012-05-14 (10:21) 9 godzin i 28 minut temu

Zaś na przywileje dla nierobów wojskowych w tym utrzymywanie 35 letnich emerytów wojskowych Państwo wydaje miliardy złotych rocznie !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
31
~karpik 2012-05-14 (10:45) 9 godzin i 4 minuty temu

Jestem za eutanazją

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
29
~Kolo36 2012-05-14 (10:17) 9 godzin i 32 minut temu

Czyli wracamy do prawa śmierci na życzenie i jak najbardziej jestem za, przykładów może być wiele po co maja np. Mnie ratować jak tylko będę wazywkiem np po wypadku. Każdy powinien mieć prawo do życia i do śmierci.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
26
~gigi 2012-05-14 (10:23) 9 godzin i 26 minut temu

gdzie są te miliardy które płacimy na nfz, gdzie są armie lekarzy, psychologów, gdzie setki tysięcy opłacanych urzędasów, którzy są po to żeby pomagać, gdzie jest to państwo które zdziera z nas setki miliardów właśnie po to żeby pomóc tym, którzy sami sobie nie mogą pomóc. Chyba po to do cholery powołane jest państwo! po to zrzucamy się coraz więcej na jego utrzymanie żeby wywiązywało się ze swoich obowiązków. Skoro są tacy ludzie, a państwo nie może im pomóc, to znaczy że to państwo jest niewydolne i zbędne. Utrzymywanie państwa tylko po to żeby istniała administracja jest bezcelowe. Skoro są ludzie, dla których jedynym wyjściem jest śmierć, to dowód na degradację całej instytucji państwa jako takiego. Zaorać ten kraj i oddać Niemcom, Szwedom, komukolwiek (byle nie Ruskim i Chińczykom), kto potrafi się zorganizować i rządzić zapewniając obywatelom godziwe warunki życia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
28
~iva 2012-05-14 (22:35) 21 godzin i 14 minut temu

ukochanego psa,gdy cierpi usypia się oszczędzając mu bólu> Nikt się nie pyta zwierzęcia o zdanie.. Właściciel z miłości do stworzenia to czyni zupełnie legalnie.. No cóż ludzi już się tak nie kocha jak psa.. ludzie muszą cierpieć i czekać aż sam Bóg ich powoła przed swoje oblicze..latami niekiedy cierpią.. A pies ? może też by chciał wyć z bólu a pozbawia się go tej przyjemności,!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
21
~lol 2012-05-14 (10:29) 9 godzin i 20 minut temu

sam choruje na kręgosłup poraziło mi lewą nogę ból jest nie do zniesienia własciwie to nie ból to uczucie jak by mi któś wyrywał miesnie i odzielał je od kości w takim letargu byłem 4 dni i noce relanium cetanole w konskich dawkach od postacią zastrzyków nic nie pomagały błem tylko pijany !!! wkoncu zdecydowali sie dac mi sterydy przyniosło to ulge ale co będzie dalej?? ja sie meczyem z tym 4 dni i myślałem o śmierci a co ma powiedziec ktos kto choruje przez całe zycie ??współczuje im z całego serca eutanazja to powinien byc wybór chorego anie urzędasa ktory siedzi w sejmowiej ławie i pławi sie w luksusach

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
24
~lenio 2012-05-14 (10:44) 9 godzin i 5 minut temu

Jeszcze jedna tragedia na tle religijnym. Ochrona życia od poczęcia do samej śmierci. Czy ktoś tego chce czy nie. Nie jestem za bezsensowną śmiercią i ludzi i zwierząt. Jestem jednak przeciwko wieloletnim męczarniom i z powodu niemożności przerwania tego samemu (niedowład lub brak kończyn), trzymanie przy życiu kogoś za wszelką cenę. Osoba chora prędzej nas znienawidzi nisz pokocha za to "ratowanie życia".Tak więc niechcący na podstawie własnych przekonań stałem się zwolennikiem eutanazji na życzenie chorego.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
20
Mustafa66 2012-05-14 (10:32) 9 godzin i 17 minut temu

W takiej sytuacji najbardziej bałbym się momentu kiedy stracę całkowicie władzę w rękach. Wtedy nawet samobójstwo nie jest możliwe. Człowiek jest zdany tylko na cierpienie i łaskę lub niełaskę innych. Prawo powinno regulować takie kwestie i szanować wolę ludzi dotkniętych taką tragedią. Niestety u nas najważniejsze jest tylko święte prawo własności.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
20
~ala 2012-05-18 (13:02) 6 godzin i 47 minut temu

bardzo współczuję, to musi być niewyobrażalny ból skoro ludzie wolą umrzeć niż tak żyć

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
22
~bell 2012-07-26 (14:03) 5 godzin i 46 minut temu

Jeśli chory cierpi od dawna a nie ma nadziei na wyleczenie,to powinno mu się pozwolic dokonać wyboru. Psom sie tego nie odmawia a ludziom tak.To jest obrzydliwie obłudne. Cała ta katolicka obłudna mentalność daje znac na każdym kroku. Wstyd żyć w takim kraju.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
18
~kazek77 2012-05-16 (11:57) 7 godzin i 52 minut temu

W ankiecie" czy jesteś za legalną eutanazją, napisałem NIE" Ale po przeczytaniu tego artykułu i przeanalizowaniu losów tych bardzo ciężko chorych ludzi, sam już nie wiem?! Gdyby to dotyczyło zwierząt, ukochanych, naszych pupilów bez zastanowienia odpowiedziałbym TAK! Nie wolno pozwolić zwierzakowi cierpieć w nieskończoność i patrzeć na jego męki. A co z człowiekiem? Kiedyś nie było tyle leków podtrzymujących życie, nie było tyle środków łagodzących ból, morfinę używało się rzadko. Teraz na potęgę szpikuje się chorych lekarstwami i mówi: cichoooo, musi boleć, lub zaraz poczujesz ulgę. I czuję się ulgę przez chwilkę, marzy się o tym żeby zasnąć i choć na moment zapomnieć o cierpieniu... Wyjący z bólu pacjenci po szpitalach, przerażenie ich oczu i przerażenie ich bliskich. I do tego straszne myśl: by już odszedł, odeszła, by wreszcie przestali tak okropnie cierpieć... Boimy się cierpienia i powolnej agonii w bólu, teraz bym powiedział: TAK, jestem za eutanazją! Do tego, żyjemy w takich czasach, że w naszym kraju, w Polsce, brakuje leków na walkę z tak straszną chorobą jak nowotwór. Do tego, lekarstwa są bardzo drogie i nie każdego stać na ich kupno. Do tego, brakuje pomocy dla osób bliskich, które poświęciły się i całkowicie oddały chorym członkom rodziny. Do tego brakuje miejsc w domach opieki i hospicjach! A jakże często, osoba bliska, chora, cierpiąca, jest już tak wściekła i wykończona okrutnym bólem, że marząc o śmierci, wszystkich w koło tym marzeniem zaraża?! Powtórzę jeszcze raz: tak teraz opowiadam się za eutanazją! Boże, wybacz mi, proszę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
19
~matka 2012-05-14 (10:21) 9 godzin i 28 minut temu

te urzędasy to są ludzie chowani w wierze katolickiej -1 po pierwsze wykluczyc ich z naszej wiary 2 pozwolic im choc tydzien na takie cierpienia bo samo czytanie i patrzenie z boku ich nie wzrusza.Polska to kraj ludzi bez serca banda egoistów samolubów -brak słow

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
13
~antytv 2012-05-14 (12:25) 7 godzin i 24 minut temu

programy o tych ludziach powinno się puszczać zamiast klanu..ludzie może doceniliby swoje życie i zdrowie a nie łykaliby papkę o wyimaginowanych problemach nudnych jak flaki z olejem bohaterów seriali nabijając kabzę łepkowsim i innym...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
13
~Marta 2012-05-14 (10:29) 9 godzin i 20 minut temu

Chciałabym aby w Polsce było prawo do godnej śmierci skoro nie można godnie żyć. Nasza władza jest jak mafia. Nie zajmuje się problemami społecznymi a wyłącznie tym aby być bezkarnym i ustawiać rodzinkę . Zimni i bezwzględni ludzie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
12
~klozet 2012-08-16 (20:45) 23 godzin i 4 minuty temu

sprobojcie sobie polezec tydzien bez ruchu , i niech ktos zmienia Wam pieluchy , nic nie mowcie , bo oni nie mowia , te ustawodawstwa sa dla ludzi zdrowych a nie chorych

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
13
~mika 2012-06-14 (08:27) 11 godzin i 22 minut temu

Każdy powinien decydowac o sobie, niestety zwolennicy Kościoła i tym podobni mówią, że nie wolno,że trzeba życ, ale czlowieka nie można ratowac z własnego egoizmu, jęsli jego cierpienia są niewyobrażalne i on sam nie może i nie chce tak życ- dajmy mu odejśc w godności człowieka, nie patrzmy na jego cierpienia obojętni...Zreszta Pan BÓG dał nam tylko 10 przykazań, a resztę wymyślili ludzie.....A gdzie jest rząd tego państwa??? Co robi dla ludzi>>> nic.... Fundacje pomocy rosną jak grzyby po deszczu ściągając od nas kasę , ale to nie nasza rola, tylko rządu, ale ten woli kupowac sobie tablety i inne bzdety niż zadbac chociażby o chemię w szpitalach- szpitalach, które juz dawno zostały okradzione i oddane w inne ręce... BRAWO P.TUSK!!! BRAWO!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
14
~Iwotta 2012-05-14 (13:22) 6 godzin i 27 minut temu

Uniemożliwianie śmierci na własne życzenie dla nieuleczalnie chorych jest sadyzmem, bestialstwem, cynizmem. Ileż zła niosą ludzie pod sztandarem miłości boga, narzucając innym swój, religijny światopogląd.

odpowiedz