więcej

"Pozwólcie mi umrzeć". Ich jedynym marzeniem jest śmierć.

Newsweek, wp.pl |  dodane 2012-05-14 (08:46) 2 lata 5 miesięcy 17 dni 7 godzin i 9 minut temu
drukuj


Adam Bogacki w swoim mieszkaniu
Adam Bogacki w swoim mieszkaniu opinie
Wyją z bólu i wiedzą, że nigdy nie wyzdrowieją. Nie chcą takiego życia, takich cierpień, upokorzenia. Mają jedno marzenie - śmierć. O rozpaczliwym wołaniu o zakończenie egzystencji ludzi nieuleczalnie chorych pisze "Newsweek".

"Nazywam się Adam Bogacki, skończyłem 26 lat. Marzę o dobrej śmierci. Wierzę, że taka istnieje", "Nazywam się Marlena Ptak, mam 32 lata. Marzę już tylko o śmierci bez cierpienia" - to rozpaczliwe wołania o nieistnienie ludzi chorych, czekających na śmierć, ale chcących uniknąć kolejnych dni pełnych bólu, uzależnienia od innych i wiążącym się z tym upokorzeniem.

Przeczytaj wywiad z Adamem Bogackim: Dramatyczny apel 26-latka: pozwólcie mi umrzeć!

"Często wymiotuję z bólu"

Adam urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym czterokończynowym spastycznym. Jest sparaliżowany od pasa w dół i prawie niewidomy. Dodatkowo wykryto u niego guza na kręgosłupie. - Często wymiotuję z bólu. W przyszłości mogę liczyć na więcej wymiotów, na jeszcze więcej wymiotów, na jeszcze więcej bólu. I całkowity paraliż - mówi Adam.

Chłopak nie chce litości. Choć lekarze zakładają poprawę jego stanu nawet o 15%, jeśli poddałby się bolesnym terapiom, on nie ma złudzeń, że nie ma szans na wyzdrowienie. - Te 15% mam już w dupie. Całe dzieciństwo spędziłem w szpitalnych łóżkach, poddawany terapiom, które nie przynosiły mi nic poza kolejną dawką męczarni. Mój stan cały czas się pogarsza. Czeka mnie bezwład, odleżyny i hospicjum. Nie chcę umierać w hospicjum - dodaje.

Adam pragnie, by ludzie go nie osądzali, ale zrozumieli, że ma prawo do tego najtrudniejszego wyboru. - Nikt nie zapyta, co ja czuję, gdy mama zmienia mi obsikane pampersy. A ja czuję się upokorzony - wyjaśnia.

"Czasem wyję z bólu"

Gdy Marlena była w ciąży, stwierdzono u niej stwardnienie rozsiane. Trzy lata temu zdiagnozowano u niej boreliozę. - Obie choroby są śmiertelne i niewyobrażalnie bolesne. Dziś boli mnie wszystko, od przełyku po palce u stóp. Czasem wyję z tego bólu - opisuje kobieta.

Opiekuje się nią mama i 10-letni syn. - Kiedy dziewięć lat temu on stawiał pierwsze kroki, ja stawiałam ostatnie - wspomina.

Zgłosiła się na program leczenia SM (stwardnienia rozsianego) finansowanego przez państwo, jednak jej nie przyjęto. Lekarze odmawiają jej badań niezwiązanych z jej chorobą, bo uważają to za stratę czasu i pieniędzy. Tłumaczy, że publicznych lekarzy nie interesują tak beznadziejne przypadki, jak jej. - Odsyłają mnie z kwitkiem, albo wyznaczają odległe terminy wizyt. A potem przepisują absurdalnie drogie leki, które i tak nie działają - tłumaczy.

Kobieta zalega z opłatami, na jej rentę wszedł komornik. - To wszystko jest żałosne, poniżej godności. Tak, to zakamuflowana, powolna eutanazja. Ja takiej nie chce - wyjaśnia.

Zarówno Adam jak i Marlena mają za sobą nieudane próby samobójcze. Adam próbował się raz zagłodzić, podcinał sobie żyły, wypił rozpuszczony płyn do rur. Marlena, kiedy jeszcze mogła ruszać rękami, połknęła wszystkie tabletki, jakie znalazła. Oboje wylądowali w szpitalu, oboje odratowano.

"Człowiek z nieznośnym cierpieniem jest na ostatnim miejscu"

Prof. Jan Hartman, filozof, kierownik Zakładu Filozofii i Bioetyki w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego uważa, że prawda o cierpieniu i śmierci nie jest w cenie. - W Polsce ważne jest tylko to, czy jesteś za, czy przeciw. Czy wierzysz w naturalny porządek świata, czy propagujesz "cywilizację śmierci". Człowiek z jego nieznośnym cierpieniem jest na ostatnim miejscu - twierdzi. Jego zdaniem ludziom, którzy odważyli się mówić o swoim pragnieniu śmierci, odbiera się powagę ich cierpienia. - Ośmiesza się ich, traktuje z przymrużeniem oka, jak małe dzieci. Traktowanie ich na serio oznaczałoby przecież, że trzeba się zmierzyć z prawdą - dodaje.

Jednak Janina Mirończyk, pielęgniarka, założycielka Fundacji Światło mówi, że nie ufa śmierci, bo widziała ludzi, którzy "dla wielu byli już martwi lub prawie martwi (...), a dziś po wybudzeniu, cieszą się życiem". - Nie wiele brakowało, by ktoś odciął im, rzecz jasna, w imię miłosierdzia, rurki, które łączyły ich ze światem. Wiele takich ozdrowień trzeba traktować w kategoriach cudu, inne są zasługą cierpliwości i oddanie bliźnich dla bliźniego - wyjaśnia.

- Zróbmy wszystko, by ten, kto woła o śmierć, chciał jednak doczekać jutra - dodaje.

(msz, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 38 82.61%
nie 8 17.39%

Przeczytaj też

Niech przewlekle chorzy pójdą do lekarza przed końcem czerwca

dodane 2012-06-27 (13:18) 2 lata 4 miesiące 4 dni 2 godziny i 37 minut temu

Od początku roku samobójstwo popełniło 154 żołnierzy USA

dodane 2012-06-08 (22:15) 2 lata 4 miesiące 22 dni 17 godzin i 40 minut temu

Chore dzieci będą protestować pod oknem Arłukowicza

aktualizacja 2012-06-01 (05:08) 2 lata 4 miesiące 30 dni 10 godzin i 47 minut temu

Naukowcy znaleźli sposób na powstanie komórek mięśnia sercowego

dodane 2012-05-23 (09:18) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 6 godzin i 37 minut temu

"DGP": Nie będą cię leczyć, dopóki nie zaczniesz umierać

dodane 2012-05-21 (04:21) 2 lata 5 miesięcy 10 dni 11 godzin i 34 minuty temu

Ten lek może uchronić przed zawałem i udarem, ale...

dodane 2012-05-18 (11:57) 2 lata 5 miesięcy 13 dni 3 godziny i 58 minut temu

Argentyna chwaliła ustawę o "godnej śmierci"

dodane 2012-05-10 (03:45) 2 lata 5 miesięcy 21 dni 12 godzin i 10 minut temu

Stowarzyszenie pacjentów zaskarżyło Polskę do Komisji Europejskiej

dodane 2012-04-24 (14:15) 2 lata 6 miesięcy 7 dni 1 godzinę i 40 minut temu

Dramatyczny apel 26-latka: pozwólcie mi umrzeć!

dodane 2012-01-19 (19:14) 2 lata 9 miesięcy 11 dni 20 godzin i 41 minut temu

Dramatyczny apel 26-latka: pozwólcie mi godnie umrzeć

dodane 2011-12-15 (08:30) 2 lata 10 miesięcy 16 dni 7 godzin i 25 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (118)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~eej 2014-02-07 (22:37) 8 miesięcy 23 dni 17 godzin i 18 minut temu

życie jest jedno i jest własnością jednostki, mają prawo do takiej decyzji; pieprzenie o Bogu, którego nie ma to strata czasu.

odpowiedz

7
36
~ja 2012-08-16 (22:29) 2 lata 2 miesiące 14 dni 17 godzin i 26 minut temu

zapytam sie czy ten chory zna Jezusa? bo gdyby znał, wiedziałby, ze Jezus wszystko moze i wyleczyć taką chorobę też. Amen!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

9
0
~logiczna do bólu 2013-07-03 (15:00) 1 rok 3 miesiące 28 dni i 55 minut temu

Jęsli kochający rodzic widzi chore cierpiące dziecko ,stara Mu się ulzyc,,,jesli Bog kocha ludzi i jest bogaty w miłosierdzie to tez powinien tak sie zachować jaklo Ojciec i Stwórca,a jezeli pozwala na to zeby Jego dziecko blagało z bólu o smierc i nic nie robi to jest jakims chole...nym bezdusznym sadystą,to chyba logiczne.A ze ludzie nadal cierpią i umierają w bólu ,smiem twierdzic ze całę życie ktos nas robi w chu...a ściągając kasę z biednych naiwnych ludzi.Pieniądze zamiast na Kosciół i ksiezy powinno przeznaczyć się na ludzi chorych i środki które przyniosłyby ulge w ich cierpieniu

odpowiedz

10
0
~wiem ze mam rację 2013-07-03 (14:55) 1 rok 3 miesiące 28 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

Robic wszystko żeby ulzyc w cierpieniu tym ludziom,pomagac z całych sił a kiedy nie ma juz srodków ani mozliwosc dac im wybór i umozliwic godne odejscie z tego padołu lez i cierpienia,pisze to jako osoba wychowana w rodzinie katolickiej,ktora wielokrotnie doswiadczyła bólu psychicznego i fizycznego i ktora potrafi wczuć się w sytuacje człowieka błagającego o smierć

odpowiedz

7
1
~ana 2013-07-03 (13:00) 1 rok 3 miesiące 28 dni 2 godziny i 55 minut temu

Ból odbiera ludziom godność, zdrowie, wiarę w innych ludzi i w końcu życie. Ja doświadczyłam takiego bólu, że niemal posrałam się na środku korytarza szpitalnego czym niesłychanie obraziłam cały personel, nie powiem, żebym tego potem nie odczuła prosząc o pomoc i patrząc jak się nikt nie zjawia. Dziękuję za to doświadczenie dużo mnie nauczyło, ... tylko, że wolałabym żyć bez tej wiedzy;). Lekarze ignorują ból a ten jest oznaką, że dzieje się coś złego, no i potem mamy np. tyle błędów podczas porodów i kalekie dzieci, które cierpią.

odpowiedz

1
7
~Ils 2013-01-14 (19:37) 1 rok 9 miesięcy 16 dni 20 godzin i 18 minut temu

wiec po prostu ci ludzie musza odmowic leczenia i pojdzie szybciej.Faktycznie zgadzam sie z tym, ze czesto medycyna przedluza cierpienie. Jesli ktos juz kompletnie nie cieszy sie z zycia w takich przypadkach, to powinien odmowic dalszego leczenia. Ale takie cos, ze ktos go swiadomie zamorduje, bo on tak chce, to nie wchodzi w gre.

odpowiedz

8
0
~hotmail 2013-01-14 (13:26) 1 rok 9 miesięcy 17 dni 2 godziny i 29 minut temu

Co to za mochery wypisują.Na lekarza specjalistę kolejki niemilosiernie dlugie.Nie masz na prywatnego cierp.A jak juz wyskrobiesz na prywatnego lek,dostaniesz recepte ze lekow nie jestes w stanie wykupic. Jestem za eutanazją.W tym kraju zwłaszcza emerytom,nie da sie żyć

odpowiedz

30
3
~karpik 2012-05-14 (10:45) 2 lata 5 miesięcy 17 dni 5 godzin i 10 minut temu

Jestem za eutanazją

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
10
~Fikander 2012-05-23 (10:54) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 5 godzin i 1 minutę temu

Lewactwo w natarciu

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
1
~mika 2012-06-14 (08:27) 2 lata 4 miesiące 17 dni 7 godzin i 28 minut temu

Każdy powinien decydowac o sobie, niestety zwolennicy Kościoła i tym podobni mówią, że nie wolno,że trzeba życ, ale czlowieka nie można ratowac z własnego egoizmu, jęsli jego cierpienia są niewyobrażalne i on sam nie może i nie chce tak życ- dajmy mu odejśc w godności człowieka, nie patrzmy na jego cierpienia obojętni...Zreszta Pan BÓG dał nam tylko 10 przykazań, a resztę wymyślili ludzie.....A gdzie jest rząd tego państwa??? Co robi dla ludzi>>> nic.... Fundacje pomocy rosną jak grzyby po deszczu ściągając od nas kasę , ale to nie nasza rola, tylko rządu, ale ten woli kupowac sobie tablety i inne bzdety niż zadbac chociażby o chemię w szpitalach- szpitalach, które juz dawno zostały okradzione i oddane w inne ręce... BRAWO P.TUSK!!! BRAWO!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

46
3
~she 2012-05-14 (11:27) 2 lata 5 miesięcy 17 dni 4 godziny i 28 minut temu

Każdy ma prawo decydować o sobie, o swoim życiu i śmierci.Każdy niech dba o swoje zbawienie, a nie zdrowi katolicy,decydują o ochronie życia tych , którzy żyją w męczarniach, bo taka jest ich wiara.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

27
25
~3wqfd 2012-05-14 (10:22) 2 lata 5 miesięcy 17 dni 5 godzin i 33 minuty temu

nie zgadzam się ma się męczyć robić w pampersy i pełzać do końca swojego nędznego żywota bo bóg tak chciał

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

2
13
~p 2012-12-03 (02:55) 1 rok 10 miesięcy 28 dni 13 godzin i 1 minutę temu

W PIEKLE CI LUDZIE PO ŚMIERCI CIERPIELIBY CAŁĄ WIECZNOŚĆ (jeśli popełniliby samobójstwo)! Tylko tam jest inny rodzaj cierpienia, nie mniej straszny. Oto dlaczego eutanazja jest BRAKIEM miłości bliźniego.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
3
~sisi 2012-12-13 (10:55) 1 rok 10 miesięcy 18 dni 5 godzin i 1 minutę temu

dlaczego Ci ludzie muszą cierpieć? bo jakies barany odwołują się do sumienia i chorej religii!! Pozwólmy tym ludziom decydowac o sobie!!!!!

odpowiedz

9
0
~ere 2012-12-12 (18:37) 1 rok 10 miesięcy 18 dni 21 godzin i 18 minut temu

"W Polsce ważne jest tylko to, czy jesteś za, czy przeciw. Czy wierzysz w naturalny porządek świata, czy propagujesz "cywilizację śmierci". Człowiek z jego nieznośnym cierpieniem jest na ostatnim miejscu - twierdzi. Jego zdaniem ludziom, którzy odważyli się mówić o swoim pragnieniu śmierci, odbiera się powagę ich cierpienia. - Ośmiesza się ich, traktuje z przymrużeniem oka, jak małe dzieci. Traktowanie ich na serio oznaczałoby przecież, że trzeba się zmierzyć z prawdą"

odpowiedz

23
4
~lenio 2012-05-14 (10:44) 2 lata 5 miesięcy 17 dni 5 godzin i 11 minut temu

Jeszcze jedna tragedia na tle religijnym. Ochrona życia od poczęcia do samej śmierci. Czy ktoś tego chce czy nie. Nie jestem za bezsensowną śmiercią i ludzi i zwierząt. Jestem jednak przeciwko wieloletnim męczarniom i z powodu niemożności przerwania tego samemu (niedowład lub brak kończyn), trzymanie przy życiu kogoś za wszelką cenę. Osoba chora prędzej nas znienawidzi nisz pokocha za to "ratowanie życia".Tak więc niechcący na podstawie własnych przekonań stałem się zwolennikiem eutanazji na życzenie chorego.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

6
29
~ada 2012-05-14 (20:08) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 19 godzin i 47 minut temu

Przecież nikt nie stworzy normalny mechanizmów zabijania. Skoro bliscy nie dali im umrzeć to znaczy że są kochani i potrzebni, a to ma wartość.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

22
3
~bell 2012-07-26 (14:03) 2 lata 3 miesiące 5 dni 1 godzinę i 52 minuty temu

Jeśli chory cierpi od dawna a nie ma nadziei na wyleczenie,to powinno mu się pozwolic dokonać wyboru. Psom sie tego nie odmawia a ludziom tak.To jest obrzydliwie obłudne. Cała ta katolicka obłudna mentalność daje znac na każdym kroku. Wstyd żyć w takim kraju.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~Atalia 2012-10-13 (23:04) 2 lata 17 dni 16 godzin i 51 minut temu

fizyczne czy psychiczne i absolutnie należy je przerwać dla samego dobra pacjenta? To jest ludzkie czy niewygodne dla nas? Polecam ciekawy artykuł przedstawiający inne spojrzenie na ból i cierpienie: http://zdrowieducha.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=103:lek-na-bol&catid=38:artykuy&Itemid=92

odpowiedz

2
6
~ewa 2012-08-16 (22:13) 2 lata 2 miesiące 14 dni 17 godzin i 42 minuty temu

Borelioza nie jest śmiertelna, jest chorobą b.trudną do wyleczenia, jesli w ogole, ale nie jest śmiertelna, chyba,że się ją nie leczy .Niestety,nasze konowały objawy tej choroby ignorują, albo mylą z czymś innym. Polecam zioła, sa skuteczne.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej?
dodane 2014-10-31 (07:05) 8 godzin i 50 minut temu

Mocne słowa Michała Kamińskiego: Jarosław Kaczyński to tchórz
dodane 2014-10-31 (08:45) 7 godzin i 10 minut temu

"Wprost" pozywa Romana Giertycha i "Gazetę Wyborczą"
dodane 2014-10-31 (07:45) 8 godzin i 10 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami autobusu
dodane 2014-10-31 (09:06) 6 godzin i 49 minut temu

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 1 dzień 1 godzinę i 48 minut temu

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 1 dzień 11 godzin i 1 minutę temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.