więcej

Portal Koledzy z Wojska: chcieliśmy oddać grozę wojny.

Logo dostawcy  wp.pl |  dodane 2008-08-05 (19:19) 6 lat 2 miesiące 18 dni 18 godzin i 40 minut temu
drukuj

Oderwane kończyny, zwęglone zwłoki, zakrwawione twarze zabitych, spalone we wrakach samochodów trupy - takie drastyczne fotografie, prawdopodobnie z operacji w Iraku i Afganistanie, zamieszcza serwis internetowy Koledzyzwojska.pl. Redaktor naczelny portalu Zbigniew Górniak tłumaczy Wirtualnej Polsce powody, dla których zdecydował się je opublikować.

Joanna Stanisławska: Dlaczego tak drastyczne zdjęcia znalazły się sieci?

Zbigniew Górniak: Jako redaktor naczelny prowadzę portal społecznościowy, który oprócz funkcji łączenia kolegów z wojska, ma także charakter rozrywkowy oraz publicystyczny. To takie "szwejkowskie klimaty", choć czasem jak widać żeglujące w stronę powagi. Przypadkiem wpadłem na ślad ciekawego socjologicznie zjawiska pokazywania sobie przez polskich "misjonarzy" zdjęć operacyjnych Military Police z miejsc zamachów, z akcji bojowych, z zasadzek itd. Zapewne te zdjęcia sycą jakoś ciekawość żołnierzy, ale mają również pewien walor wychowawczy i psychologiczny: temperują "ułańskość" naszych, pokazują im, czym jest wojna, jaka jest okropna, że ułan na wojence nie spada z konia, tylko kona rozerwany i na wpół spalony na pustyni. To był pierwszy powód.

Powód drugi: pokazując grozę tego, na co się naraża polskie wojsko, oddajemy mu szacunek. Zwłaszcza teraz, gdy tak łatwo jest ono oskarżane o ludobójstwo.
Patrzcie, sztabowi mądrale, na co narażeni są polscy wojacy. Zastanówcie się, zanim oskarżycie pochopnie o ludobójstwo - takie było przesłanie Redaktor naczelny portalu
Patrzcie, sztabowi mądrale, na co narażeni są polscy wojacy. Zastanówcie się, zanim oskarżycie pochopnie o ludobójstwo - takie było przesłanie. A powód trzeci: wojna to wojna, taka ona jest i już.

Czy mimo wszystko redakcja nie miała moralnych oporów? W końcu w sieci mogli zdjęcia zobaczyć wszyscy, także dzieci?

- Tak miała, ale je sobie wytłumaczyła argumentami, o których wspomniałem.

Czy teraz w związku z rozgłosem, jaki nadały sprawie media, zdjęcia zostaną usunięte z portalu?

- Fotografie będą dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników portalu tak, by ograniczyć krąg przypadkowych widzów - chodzi nam przede wszystkim o dzieci.

Prokuratura wojskowa wszczęła dochodzenie dotyczące drastycznych zdjęć. Czy redakcja zamierza ujawnić personalia autora zdjęć w związku z toczącym się postępowaniem?

- Absolutnie nie, tym bardziej, że ich nie zna. Otrzymaliśmy te zdjęcia od osoby, która była w długim łańcuszku osób, które dostały te fotografie. Byłem już przesłuchiwany i prokuraturę uspokoiło to, że na zdjęciach nie ma polskich śladów. To nie Polacy je robili, nie oni uczestniczyli w tych incydentach.

Rozmawiała Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Przeczytaj też

Drastyczne zdjęcia nie były "dziełem" polskich żołnierzy

dodane 2008-08-21 (15:30) 6 lat 2 miesiące 2 dni 22 godziny i 29 minut temu

4 kobiety i dziecko zabite w Afganistanie przez siły koalicji

aktualizacja 2008-08-08 (12:38) 6 lat 2 miesiące 16 dni 1 godzinę i 21 minut temu

To nie Polacy fotografowali zmasakrowane ciała żołnierzy

dodane 2008-08-07 (17:26) 6 lat 2 miesiące 16 dni 20 godzin i 33 minuty temu

Wojsko: trzeba zapobiegać publikowaniu zdjęć z misji

dodane 2008-08-06 (16:35) 6 lat 2 miesiące 17 dni 21 godzin i 24 minuty temu

Prokuratura zbada zdjęcia zwłok "kolegów z wojska"

aktualizacja 2008-08-05 (17:51) 6 lat 2 miesiące 18 dni 20 godzin i 8 minut temu

Zdjęcia zmasakrowanych ciał żołnierzy w sieci

dodane 2008-08-05 (07:50) 6 lat 2 miesiące 19 dni 6 godzin i 9 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (129)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
wojtbog 2008-08-07 (16:42) 6 lat 2 miesiące 16 dni 21 godzin i 17 minut temu

Przeciw manipulacji w mediach
Ukrywając prawdę o skutkach i cenzurując media nasi decydenci traktują naród jak dziatwę szkolną skazaną jedynie na erudycję nauczycieli. Każda wojna jest zabójcza.Nie ma wojen "sprawiedliwych". Trzeba ukazywać drastyczne okrucieństwa wojny by społeczeństwo potępiło oszustów, którzy wmanewrowali Polskę w tą zbrodniczą wojnę.

odpowiedz

0
0
~marianna 2008-08-06 (21:50) 6 lat 2 miesiące 17 dni 16 godzin i 9 minut temu

portal koledzy z wojska
ludzie a zwłaszcza chętni do pracy jako żołnierze zawodowi powinni wiedzieć na co się narażają.Wojna to nie wycieczka z biurem podróży.Można zginąć,można zostać inwalidą,czasem trzeba zabijać.Wojsko to nie uroczystości i parady,to czasem narażanie życia,brak wygód i komfortu,brud i krew

odpowiedz

0
0
~Stb 2008-08-06 (11:20) 6 lat 2 miesiące 18 dni 2 godziny i 39 minut temu

Panie Szczygło, Kwaśniewski, Kaczyńscy, Komorowski, Szmajdziński i inni...
już zechcieliście się pochylić nad zawartością strony koledzyzwojska.pl czy też "nawał obowiązków" nie pozwala, a może poczucie estetyki odmawia spojrzenia prawdzie w oczy, bo jeszcze jesiotr bankietowy za pieniądze podatników by się nie przyjął i a nuż trzeba by go w toalecie zwrócić ekosystemowi. Pies was .bał, wy tam powinniście biegać i wasze dzieci bando baranów. Tracić ludzi w imię nie własnej wojny o kupę kamieni.

odpowiedz

0
0
~sgt 2008-08-06 (10:26) 6 lat 2 miesiące 18 dni 3 godziny i 33 minuty temu

odpowiedż do iks
Witam Szanowny iks. Czytając opinię to zauważam, że ma Pan/Pani problemy z językiem polskim i chyba ze zdrowiem psychicznym. Nie sądzę żeby ten portal miał coś związanego z opluwaniem Pana Prezydenta i Polaków a śmiem twierdzić, że niektóre audycje Radia Maryja robią dla nas większą szkodę. Polecam Panu/Pani Bilobil dla dla poprawienia koncentracji oraz przestania słuchania antypolskiej propagandy z wiadomej Panu/Pani stacji radiowej. Z wyrazami szacunku sgt

odpowiedz

0
0
~bolerko 2008-08-06 (09:56) 6 lat 2 miesiące 18 dni 4 godziny i 3 minuty temu

Masakra
gusia, mere... Nie każdy olewa wszystko i nawet siebie. Czasem jest się dalej w życiu, niż, jak podejrzewam - Wy. Nie zawsze trzeba kleżć w kolczaste druty, choć inni podpuszczają, mówiąc, że tego nie potraficie. Czy Wy dryfujecie obok życia ?

odpowiedz

0
0
~takipisstyl 2008-08-06 (03:23) 6 lat 2 miesiące 18 dni 10 godzin i 36 minut temu

Myślę, że "święte" oburzenie wykazują tu właśnie polityczni oszuści.
Oszuści, którzy dla własnych, mrocznych celów Polskę "wmanewrowali" w te wojny. Autor ma rację, że uświadamia czym jest wojna. Na wojnie jest tylko jedna zasada: jeśli nie zabiję pierwszy to ja polegnę. Tam jest tylko ból i zwyrodnienie. Polskę pchają w ten wszechwymiarowy marazm politycy. Głównie pisuarowi i prawicowi a nie żadni sztabowcy jak tu niektórzy sugerują. Polacy powinni wysłać tam właśnie ich. Wszelkich kaczystów z karabinami w łapach a sami nawiązać spowrotem przyjazne stosunki z irakijczykami i innymi narodami, jak było za tego "wstrętnego" PRL-u.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~G.P. 2008-08-06 (07:53) 6 lat 2 miesiące 18 dni 6 godzin i 6 minut temu

Wszyscy
pogłupieli od tych telefonów komórkowych z aparatem fotograficznym w środku. Jak nie durni uczniowie podglądający dziewczynki w toalecie, to zidiociali z nudów żołnierze.Głupotę trzeba karać, jak przestępstwo.

odpowiedz

0
0
~aboco 2008-08-06 (01:48) 6 lat 2 miesiące 18 dni 12 godzin i 11 minut temu

chyba
Chyba "szwejowskie klimaty" a nie szwejkowskie !!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~takisobiepolak 2008-08-06 (03:07) 6 lat 2 miesiące 18 dni 10 godzin i 52 minuty temu

Popieram w całej rozciągłości autora portalu
Przede wszystkim społeczeństwo musi wiedzieć czym jest wojna, w jakie świństwo wepchnęli Polskę Pis-politycy. Bo przecież tej wojny nie wymyślili wojskowi sztabowcy, jak sugerują niektóre wypowiedzi na tym forum. Dopowiedzieć tylko należy, że w dodatku wcale nie dle obrony polskich interesów, tylko imperialnych USA. Żeby było jeszcze śmieszniej to należy wiedzieć, że nigdy LWP w podobnych wojnach nie brało udziału nawet za sprawą Układu Warszawskiego. W Czechosłowacji w 1968r żaden Polski żołnierz nie oddał jednego strzału i nie został przywieziony w "deskach"

odpowiedz

0
0
~buli 2008-08-06 (01:59) 6 lat 2 miesiące 18 dni 12 godzin i 1 minutę temu

irak
lepsze to nisz reklamy w ty bo mamy to co nam proponuje zachud przepraszam za to co spotkalo naszych zolnierzy ale w szczegulnosci ich rodziny bo ich juz nie ma .

odpowiedz

0
0
~terefere 2008-08-06 (01:59) 6 lat 2 miesiące 18 dni 12 godzin i 1 minutę temu

prawda w oczy kole
takie zdjecia to nie zadna nowosc, sa portale ktore takimi zdjeciami, filmami sie paraja, tak wogle wojskowym to nie na reke pokazywanie codziennosci zoldaka w ekstremalnych warunkach. w sumie nie maja zadnych prawnych instrumentow do zakladania "knebli" - ale wszystko moze sie zdarzyc jak to kiedys spiewano;)

odpowiedz

0
0
~pot 2008-08-06 (01:58) 6 lat 2 miesiące 18 dni 12 godzin i 1 minutę temu

trzeba
Pokazywać prawdę, zakłamanie oddać pod proroka a ten znajdzie $ zgodnie z wolą polityczną.

odpowiedz

0
0
~iks 2008-08-05 (22:59) 6 lat 2 miesiące 18 dni 15 godzin i 1 minutę temu

Ten antypolski i antyprezydencki portal WP natychmiast powinno sie zdelegalizować!
Zauważcie tylko opluwanierm Prewzydenta i Kościoła katyolickiego sie zajmują tew jerwrejskie kanalie!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
0
~marebito 2008-08-06 (01:30) 6 lat 2 miesiące 18 dni 12 godzin i 29 minut temu

dorabianie ideologi do gnoju
nacz. red. serwisu... kadzisz stary, az musialem wietrzyc pokoj. dorabiacie teorie do tego syfu na swojej stronie.. te zarciki.. te fotki... moja kolezaneczka ninka... piesek w czapce i podpis pod fotka... ooojj... zeby jasne bylo: uwazam, ze takie fotki MUSZA SIE POJAWIAC i jestem absolutnie ZA! ale sama strona i zawarta na niej tresc.... wybaczcie... ale to dno jest, zamulone. niech ludzie ogladaja te foty, owszem! moze wiecej zacznie wychodzic na ulice.. bo do hasla: "zginelo tyle-to-a-tyle" juz wszyscy sie przyzwyczaili, ale wyobraznie trzeba wspomoc, bo odbior sie przytepil przez nadmiar takich bodzcow -- nikogo to juz nie rusza! rzad chce ukryc przed gawiedzia fakty. TYLKO MAM JEDNA PROSBE... nie robcie z tego sensacyjki, co?

odpowiedz

0
0
~observer 2008-08-05 (23:19) 6 lat 2 miesiące 18 dni 14 godzin i 40 minut temu

wojenko, wojenko
Tak to naprawdę wygląda. Politycy - impotenci niewyżyci mają radochę wysyłając frajerów do schlachthauzu, no i profity jak najbardziej.MOŻE to kilku ROMAMTYKÓW ochroni przed zdechem w szambie ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~marebito 2008-08-06 (01:29) 6 lat 2 miesiące 18 dni 12 godzin i 30 minut temu

dorabianie ideologi do gnoju
nacz. red. serwisu... kadzisz stary, az musialem wietrzyc pokoj. dorabiacie teorie do tego syfu na swojej stronie.. te zarciki.. te fotki... moja kolezaneczka ninka... piesek w czapce i podpis pod fotka... ooojj... zeby jasne bylo: uwazam, ze takie fotki MUSZA SIE POJAWIAC i jestem absolutnie ZA! ale sama strona i zawarta na niej tresc.... wybaczcie... ale to dno jest, zamulone. niech ludzie ogladaja te foty, owszem! moze wiecej zacznie wychodzic na ulice.. bo do hasla: "zginelo tyle-to-a-tyle" juz wszyscy sie przyzwyczaili, ale wyobraznie trzeba wspomoc, bo odbior sie przytepil przez nadmiar takich bodzcow -- nikogo to juz nie rusza! rzad chce ukryc przed gawiedzia fakty. TYLKO MAM JEDNA PROSBE... nie robcie z tego sensacyjki, co?

odpowiedz

0
0
~a 2008-08-06 (01:24) 6 lat 2 miesiące 18 dni 12 godzin i 35 minut temu

jak sie wchodzi na strone
to nie znajdziesz tego od tak, wiec przestancie sie czepiac

odpowiedz

0
0
~janikd 2008-08-05 (23:45) 6 lat 2 miesiące 18 dni 14 godzin i 14 minut temu

Do prostego człowieka
Każdy, kto mówi, że Polacy muszą brać udział w różnych wojenkach niech zapozna się z wierszem Juliana Tuwima pt."Do prostego człowieka". Treść wystarczy, każdemu zdrowo myślącemu człowiekowi, do tego, aby zmienił swoje zdanie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~ew 2008-08-05 (22:48) 6 lat 2 miesiące 18 dni 15 godzin i 11 minut temu

pis ich oskarza, niech pis to obejzy!
Karzdy Zolnierz ma prawo, do obrony zycia swojego ,jak i kolegow.Takie zdjecia, powinny byc publikowane powszchnie, bo to zdjecia prawdy o wojnie.Kogo to gorszy? moze tych ktorzy wyslali tam tych chlopcow?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~maszyna 2008-08-06 (01:05) 6 lat 2 miesiące 18 dni 12 godzin i 54 minuty temu

orzel
No mnie tez...I ortografia..Okna mozna otwierac..-ten oZel nigdzie nie poleci

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
dodane 2014-10-24 (07:35) 6 godzin i 24 minuty temu

Wybuch gazu w Katowicach. Akcja została zakończona
dodane 2014-10-24 (06:24) 7 godzin i 35 minut temu

Aleksander Kwaśniewski: Radosław Sikorski chlapnął
dodane 2014-10-24 (08:34) 5 godzin i 25 minut temu

Odwołane poszukiwania obcego okrętu na Bałtyku
dodane 2014-10-24 (08:55) 5 godzin i 4 minuty temu

W wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach zginęli dziennikarze
dodane 2014-10-24 (06:26) 7 godzin i 33 minuty temu

Skandaliczny konkurs na Miss Hitler
dodane 2014-10-24 (05:46) 8 godzin i 13 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Radosław Sikorski powinien zostać odwołany z funkcji marszałka sejmu?

liczba oddanych głosów: 10728