więcej

Polskie wojsko otrzymało osiem armatohaubic Krab.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2012-11-30 (16:45) 2 lata 21 dni 10 godzin i 22 minuty temu
drukuj


Samobieżna armatohaubica Krab
Samobieżna armatohaubica Krab opinie
Osiem armatohaubic typu Krab odebrali od producenta przedstawiciele Wojsk Lądowych podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii na poligonie w Toruniu. W ciągu czterech lat armia otrzyma 24 Kraby warte 550 mln złotych. Porównywalnym działem w NATO dysponują obecnie tylko Niemcy i Turcja.

- Krab to owoc wieloletnich wysiłków wojska, Huty Stalowa Wola oraz innych przedsiębiorstw i dziś możemy mieć satysfakcję, że rozpoczynamy wieloletni program wyposażania artylerii, tego rodzaju wojsk, który w wielu najlepszych armiach świata jest otoczony wielką atencją i szczególnym wsparciem. Mimo, że artyleria liczy sobie setki lat tradycji, to dziś jest to bardzo nowoczesna, cyfrowa broń, wymagająca bardzo wiele od żołnierzy - podkreślił podczas uroczystości minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Krab to samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm, przeznaczona dla Wojsk Lądowych. Pierwszych osiem dział przekazanych w piątek do testów w Toruniu, tworzy tak zwany moduł ogniowy, w którego skład wchodzą także wozy dowodzenia i logistyki.

Większy zasięg, niezwykła celność

Jak podkreślają przedstawiciele wojska, nowa broń ma większy zasięg niż dotychczas posiadana i pozwala korzystać z amunicji precyzyjnej, zgodnej ze standardami NATO. Amunicja naprowadzana laserowo i przez GPS pozwala trafiać w cel z dokładnością do kilku metrów i niszczyć go punktowo, a nie przez pokrycie ogniem całego obszaru.

- Od dziś możemy przystąpić do badań eksploatacyjno-wojskowych, które potrwają półtora roku. Ich celem jest sprawdzenie jak funkcjonują te działa i usunięcie ewentualnych niedomagań, jak żołnierze są zadowoleni z ich ergonomii, a także czy inżynierowie przewidzieli wszystkie nasze potrzeby. Przejście na kaliber amunicji stosowany w NATO pozwoli na przejście do zwalczania celów w sposób punktowy, a to z kolei ma proste przełożenie na koszty, które będą znacznie niższe; jest to prawdziwa rewolucja dla armii - mówił gen. bryg. Jarosław Wierzcholski, szef wojsk rakietowych i artylerii Wojsk Lądowych.

Szczególne uznanie generała wzbudził komputerowy system kierowania ogniem. - Znam systemy amerykańskie i śmiało mogę powiedzieć, że ten jest z nimi porównywalny - ocenił.

Na toruńskim poligonie pokazano jak armatohaubice zajmują stanowiska ogniowe i przygotowują się do oddania strzału. Pokazu ogniowego nie przygotowano, gdyż wojskowa obsługa zapoznaje się ze sprzętem dopiero od dwóch miesięcy, a to zbyt krótki okres, aby dobrze opanować prowadzenie ognia.

Światowa czołówka

Krab może strzelać na odległość 40 km, podczas gdy dotychczas używane armatohaubice Dana mają zasięg 18 km. Dzięki temu w razie konfliktu można odsunąć własną artylerię na bezpieczniejszą odległość.

- Porównywalnym działem w NATO dysponują obecnie tylko Niemcy i Turcja, która zakupiła sprzęt z Korei, a to stawia naszą armię w pierwszym szeregu pod tym względem. Porównując do angielskiego działa, które było podstawą do konstrukcji uzbrojenia Kraba, można powiedzieć, że nasi inżynierowie osiągnęli bardzo wiele i jesteśmy już lepsi od Anglików - ocenił ppłk Dariusz Rybak, wyznaczony na dowódcę przekazanego w piątek armii modułu ogniowego.

Szef MON podkreślił, że w programie budowy armatohaubic Krab przeważający udział ma krajowy przemysł, gdyż ponad 80 procent tego systemu to polska myśl techniczna. Pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy trafił do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii im. Józefa Bema w Węgorzewie. Tworzy go osiem Krabów, w tym prototypy zmodernizowane do wersji seryjnej, trzy wozy dowódcze i dowódczo-sztabowe i dowodzenia, wóz amunicyjny oraz wóz remontów uzbrojenia i elektroniki.

Dotychczas w obsłudze nowego sprzętu przeszkoliło się ponad 80 żołnierzy. Do końca 2015 Huta Stalowa Wola dostarczy jeszcze 16 Krabów, osiem wozów dowodzenia i pięć wozów amunicyjnych, a w 2016 r. dywizjonowy moduł ogniowy ma być w pełni kompletny i liczyć łącznie 24 działa. Wartość umowy na zakup sprzętu dla całego dywizjonu to 550 mln zł.

(ap, tbe)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 19 90.48%
nie 2 9.52%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (351)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

44
2
~Jajcarz 2012-11-30 (19:14) 2 lata 21 dni 7 godzin i 53 minuty temu

Mamy 8 armat!Już nam Rosja nie podskoczy.A,gdy będziemy mieli 24,załatwimy nawet Chiny.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

39
1
von basior 2012-11-30 (17:47) 2 lata 21 dni 9 godzin i 20 minut temu

W sejm dadzą rade trafić?

odpowiedz

41
6
~blondynka 2012-11-30 (19:04) 2 lata 21 dni 8 godzin i 3 minuty temu

A kogo będą ostrzeliwać? Jakaś "misja pokojowa" się szykuje?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

35
2
~mantis 2012-11-30 (21:41) 2 lata 21 dni 5 godzin i 26 minut temu

my to powinnismy miec tak: okolo 200-300 f16, takich krabow z 2500, chociazby 10 glowic nuklearnych, okolo 200 black hawkow, 100 bezzalogowych, nowoczesna i polska marynarke wojenna, a wtedy to putin by co tydzien w polsce byl i juz by tyle nie mial do powiedzenia, jak to polanski powiedzial: trzeba napi..... !

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

31
0
~marco 2012-12-01 (13:33) 2 lata 20 dni 13 godzin i 34 minuty temu

Aby tworzyły element odstraszania potencjalnego przeciwnika, powinno być przynajmniej pięć dywizjonów czyli 120 sztuk ! Jeden dywizjon może być jedynie demonstratorem dla potencjalnych nabywców z zewnątrz.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

31
4
~ted 2012-11-30 (17:24) 2 lata 21 dni 9 godzin i 43 minuty temu

niestety pociski sa bardzo drogie i WP przewiduje wystrzelenie jedengo pocisku/dzialo raz na 5 lat.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

25
0
~zdzichu 2012-11-30 (18:20) 2 lata 21 dni 8 godzin i 47 minut temu

no i co z tego ja na Hute Stalowa Wola nie ma pieniedzy a wszystko wykupuje chinczyk:/ zenada taki ogromny zaklad i wszystko trafil ...

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

25
3
~Adam 2012-11-30 (20:34) 2 lata 21 dni 6 godzin i 33 minuty temu

Super maszyna. Te osiem Krabów starczy do obrony Sejmu przed zbuntowanym ludem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

25
3
~nino-si 2012-11-30 (17:19) 2 lata 21 dni 9 godzin i 48 minut temu

Jak by ich było 1000szt. to może coś by znaczyły, a do tego prznajmniej 2000 czołgów ???

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

20
0
~T34 2012-11-30 (17:17) 2 lata 21 dni 9 godzin i 50 minut temu

A wojsko to my mamy? jakoś ich nie widać,pewnie wyjechali.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

23
4
Real 2012-11-30 (20:20) 2 lata 21 dni 6 godzin i 47 minut temu

No to z Ożarowa można trafić w Sejm. Podoba mi się to działo, tylko kaliber mógłby być większy, no i więcej dział np. w Ożarowie. Tak ze 100, odpalamy na trzy cztery.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

19
2
Real 2012-11-30 (23:22) 2 lata 21 dni 3 godziny i 45 minut temu

Gdyby rząd dał kasę, to polscy naukowcy i inżynierowie skonstruowaliby wiele rodzajów doskonałej lub co najmniej bardzo dobrej broni. Nie wymaga to wcale bilionowych nakładów, bo ze sprzedażą dobrej broni i w miarę taniej nie ma problemów. Eksport by wystarczył na sfinansowanie nowoczesnej i świetnie wyszkolonej broni. Polska potrzebuje własnego systemu antyrakietowego i własnych rakiet o zasięgu tak do Uralu i do Renu. Lotnictwo też jest potrzebne, ale za bardzo nie ma gdzie schować przed Rosjanami i Niemcami tego lotnictwa. Dlatego system antyrakietowy i rakietowej obrony przeciwlotniczej jest niezbędny. W przeciwnym razie lotnictwo polskie pada w ciągu kilku minut. Zawodowa armia owszem jest konieczna, lecz obowiązek odbycia Zasadniczej Służby Wojskowej musi zostać przywrócony, tak jak to było za czasów PRL-u, do wojska nie brano tylko tych nie mieli nóg, albo między nogami.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
5
~anna 2012-11-30 (19:08) 2 lata 21 dni 7 godzin i 59 minut temu

Osiem haubic i na Kowno .... HURAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

odpowiedz

36
21
~antyklerykał 2012-11-30 (19:07) 2 lata 21 dni 8 godzin i 1 minutę temu

armia demokratycznej polski katolickiej dysponuje jeszcze bardziej groźniejszą tajną bronią niż te haubice tabunami kapelanów z krzyżami której nikt sie nie oprze !!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
0
~rfe 2012-11-30 (19:04) 2 lata 21 dni 8 godzin i 3 minuty temu

Krab był gotowy 10 lat temu...

odpowiedz

18
3
~tttt 2012-11-30 (18:26) 2 lata 21 dni 8 godzin i 41 minut temu

brakuje nam helikopterów bojowych z prawdziwego zdarzenia włącznie z inteligentnym uzbrojeniem oraz systemów obrony p. lotniczej, a oni kupują haubice do których z samolotów i helikopterów będą strzelać jak do kaczek? gdzie logika? Wystarczy przełamać obronę powietrzną i zapewnić sobie panowanie co zajmie np. Rosji nie więcej jak 3-4 godziny i kraby staną się bezużyteczne, zupełnie jak w 39' wtedy leżało lotnictwo i wojska pancerne, dobrze chociaż że w polską zbrojeniówkę inwestują może powstanie jakiś hit eksportowy, niech zlecą jakimś biurom konstrukcyjnym konstrukcje śmigłowca bojowego, przecież mamy zdolnych konstruktorów!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
1
~REFORMATOR 2012-11-30 (20:49) 2 lata 21 dni 6 godzin i 18 minut temu

Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Powinno być 600 szt.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
1
~Jestem w szoku.. 2012-11-30 (17:14) 2 lata 21 dni 9 godzin i 53 minuty temu

nie zdawałem sobie sprawy że jesteśmy już mocarstwem - zawdzięczamy to redakcji WP!!!!

odpowiedz

20
7
~Jeszcze_Polak 2012-11-30 (18:29) 2 lata 21 dni 8 godzin i 38 minut temu

teraz jak nas Niemcy najadą to ludzie kwiaty będą rzucać pod gąsiennice i jeszcze im pomogą żeby tylko pozbyć się nieudaczników z wiejskiej

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

17
4
~Demos 2012-11-30 (17:45) 2 lata 21 dni 9 godzin i 22 minuty temu

Mamy dziesięciu żołnierzy i osiem haubic . Co za armia. To kolejny sukces żondu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Na Ukrainie trwają rozmowy Petra Poroszenki z Aleksandrem Łukaszenką
dodane 2014-12-21 (16:15) 10 godzin i 52 minuty temu

Ewa Kopacz do weteranów: służycie Polsce i światu
dodane 2014-12-21 (15:00) 12 godzin i 7 minut temu

Ostatnie przygotowania do startu rakiety nośnej Angara-A5 w Rosji
dodane 2014-12-21 (16:25) 10 godzin i 42 minuty temu

Donald Tusk otworzył dom dziecka w Odporyszowie koło Tarnowa
dodane 2014-12-21 (15:35) 11 godzin i 32 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 31419