Strona główna serwisu
Polska włącza się w działania Globalnej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu

Polska włącza się w działania Globalnej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu

• Oczekując wzmocnienia flanki wschodniej sojuszu, musimy pomagać sojusznikom zagrożonym na Południu Europy - napisało MSZ w komunikacie
• To odpowiedź na informacje dot. zaangażowania Polski w działania Globalnej Koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu
- Polska w ubiegłym roku zadeklarowała swój udział w pracach Globalnej Koalicji. W jej ramach uczestniczyliśmy w szeregu działań o charakterze humanitarnym. Przekazaliśmy m.in. do Kurdystanu oraz do prowincji Najaf w Iraku wyposażenie dla szkół. Ufundowaliśmy stypendia dla studentów irackich w Polsce oraz zorganizowaliśmy 3 transporty z pomocą humanitarną. Ponadto szef MON 11 lutego br. potwierdził w Brukseli uczestnictwo Polski w działaniach Koalicji deklarując działania rozpoznawcze, szkoleniowe i humanitarne. Udział Polski w działaniach przeciwko Państwu Islamskiemu nie jest zatem sprawą ostatnich dni - napisał resort spraw zagranicznych w przekazanym komunikacie.

Zdaniem MSZ stanowisko RP wobec międzynarodowego terroryzmu nie może być inne. - Kraje południowej Europy to nasi sojusznicy w NATO. Oczekując wzmocnienia flanki wschodniej sojuszu, musimy pomagać sojusznikom zagrożonym na Południu Europy - czytamy w komunikacie.

MSZ przypomniało, że Globalną Koalicję do walki z tzw. Państwem Islamskim, która obecnie liczy 65 państw członkowskich, powołały rok temu USA. W ramach koalicji utworzonych zostało pięć grup roboczych: do spraw wojskowych, walki z finansowaniem Państwa Islamskiego, do spraw zagranicznych bojowników, do spraw walki i ideologią Państwa Islamskiego i do spraw wsparcia stabilizacyjnego.


Szef MON Antoni Macierewicz, który uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony narodowej NATO w kwaterze głównej Sojuszu, poinformował, że Polska będzie współuczestniczyć w działaniach przeciwko terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego (IS). W najbliższych tygodniach zostaną ustalone szczegóły, wstępnie mówiliśmy o działaniach rozpoznawczych i szkoleniowych - powiedział Macierewicz.

W piątek politycy PO: Bogdan Klich i Cezary Tomczyk poinformowali na konferencji prasowej, że Platforma Obywatelska oczekuje "precyzyjnej informacji" do czego rząd zobowiązał się w środę w Brukseli. Według Tomczyka informacja na temat udziału Polski w koalicji przeciwko IS pojawiła się na wielu portalach na Bliskim Wschodzie i międzynarodowych, tymczasem - jak mówił - nie wiadomo, jak miałoby wyglądać zaangażowanie Polski.

Rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz, komentując apel PO stwierdził w rozmowie z PAP, że nasze działanie miałoby dotyczyć wyłącznie zaangażowania szkoleniowego. - Chodzi o szkolenie chrześcijańskiej policji w Syrii. Nie ma żadnej mowy o zaangażowaniu bojowym i wysyłaniu wojsk do Syrii - podkreślił Misiewicz. Dodał, że szczegóły dotyczące naszego zaangażowania będą dopiero doprecyzowywane i proces ten może potrwać około dwóch miesięcy. Zaznaczył jednocześnie, że informacja na ten temat będzie przedstawiona dopiero, gdy te szczegóły zostaną ustalone.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (3)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
7
~sklave 2016-02-13 (06:54) 19 minut temu

A wszystko to by międzynarodowi eksperci z USA wyrazili odpowiednią opinię na temat katastrofy smoleńskiej. Polska polityka stała się religią, a PiS sektą. Smoleńsk sprawił, że powstała nowa religia i nowy świecki kościół. Nie ma tam ewangelii, za to jest prorok Jarosław Kaczyński i święci męczennicy ofiary katastrofy smoleńskiej. Więcej na sklave.glowna

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
4
Anna Kozlowska 2016-02-13 (21:24) 9 godzin i 49 minut temu

Skoro koalicja 65 panstw powstala rok temu, to na wiele pytan powinien odpowiedziec przedstawiciel PO, ktory sam pyta tych, ktorzy przejeli obowiazki od poprzednikow kilka miesiecy temu. Chore to wszystko. W interesie Polski jest wspoldzialanie wszystkich dla dobra narodu a nie podstawianie nogi legalnie wybranej nowej wladzy. Kazdy temat ruszony przez PiS wywoluje paroksyzmy wscieklizny u bylych wladcow i wlascicieli Polski. Pijcie melise i zachowujcie sie przyzwoicie - to wiecej zyskacie za cztery lata. Wiecej umiaru zalecam. I czekam na narodowcow. Za cztery lata, mam nadzieje, to oni beda rzadzic z woli wyborcow. Pis jest zbyt spolegliwy w niektorych waznych sprawach. No, ale to dopiero poczatek. Moze zacznie bardziej sluchac kukizowcow i korwinowcow i bezpartryjnych szarakow, ktorzy sluza glownie do fikcji wyborczych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~Wyborca. 2016-02-13 (22:45) 8 godzin i 28 minut temu

Jest ze wszech miar niezrozumiałym, dlaczego nie ma ustawowego obowiązku poddawania kandydatów na Wiejską i do rządzenia Państwem badaniom psychiatrycznym. Chore rządy byłyby nie do pomyślenia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji