Strona główna serwisu
Polska przegrała w Strasburgu

Polska przegrała w Strasburgu

Cena, jaką nasz kraj zapłaci w Unii Europejskiej za konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, jest kolosalna. Dopiero teraz zaczniemy to odczuwać - pisze "Rzeczpospolita".
Premier Beata Szydło Premier Beata Szydło ()
W Strasburgu narodził się nowy lider europejski: Beata Szydło - obwieścił po wtorkowej debacie w europarlamencie szef naszej dyplomacji Witold Waszczykowski. O tym miałyby świadczyć opanowanie pani premier, czasem celne odpowiedzi, poparcie niektórych eurodeputowanych. Zwolennicy rządu w czwartek wskazywali na kolejny sukces Polski: spór poszczególnych klubów europarlamentu, które nie są w stanie uzgodnić wspólnej rezolucji o stanie demokracji w Polsce.

To wszystko jednak albo zaklinanie rzeczywistości, albo nieznajomość zasad, na jakich działa Unia Europejska.

W historii integracji tylko kilka razy podano w wątpliwość przestrzeganie zasad działania demokracji i państwa prawa. Taki przykry epizod zdarzył się Austrii w 2000 roku, gdy do rządu weszła skrajnie prawicowa Partia Wolnościowa Jorga Haidera; Włochom w kolejnych latach, gdy premier Silvio Berlusconi przejął kontrolę nad przytłaczającą większością mediów; Rumunii i Bułgarii, gdy po przyjęciu do Unii stale miały problem z powszechną korupcja, i wreszcie Węgrom, gdy w ostatnich latach Viktor Orbán zaczął dogłębnie reformować system działania państwa.


W każdym z tych przypadków formalna reakcja Brukseli była inna, po części z powodu ewolucji prawa europejskiego, po części z odmiennego charakteru problemów wspomnianych państw, ale także zależnie od znaczenia kraju poddanego sankcjom.

Ale wszystkie te epizody miały wspólny mianownik: dramatyczne załamanie wpływów danego państwa do czasu oczyszczenia przez nie wizerunku.

Nie ma wątpliwości, że tak samo będzie z Polską niezależnie od przebiegu debaty w Parlamencie Europejskim czy wyniku procedury kontrolnej podjętej przez Komisję Europejską.


W niedawnym wywiadzie dla "Rz" Jarosław Kaczyński sugerował, że Polska nie musi obawiać się sankcji ze strony Brukseli, bo wymagają one jednomyślności, a tej nie będzie. Prezes PiS miał zapewne na myśli veto przynajmniej jednego kraju: Węgier.

Jednak aby podstawowe interesy naszego kraju zostały w Brukseli uwzględnione, potrzebujemy sojuszników innego kalibru: przede wszystkim Niemiec i Francji, ale także Hiszpanii, Holandii czy Włoch. To tylko z ich poparciem uda się zbudować w Radzie UE kwalifikowaną większość głosów potrzebną do przyjęcia europejskiego prawa poza nielicznymi wyjątkami, gdzie wymagana jest jednomyślność.

Tylko w nadchodzących miesiącach będą w unijnej centrali zapadać fundamentalne dla Polski decyzje, w tym w sprawie rewizji zasad wydawania funduszy strukturalnych, przyjęcia dyrektyw o ograniczeniu emisji CO2, rozwiązania kryzysu uchodźców, stosunków z Rosją, budowy nowego gazociągu pod Bałtykiem, zawarcia umowy o wolnym handlu z USA. Dopiero uwzględnienie przynajmniej w niektórych z tych przypadków interesów naszego kraju można by uznać za realny sukces Polski. Ale czy rządowi zajętemu udowadnianiem, że w ogóle nadaje się do Unii, wystarczy na to politycznego kapitału? Można mieć co do tego wątpliwości.

Jędrzej Bielecki

Zobacz również:
Politycy krytycznie o propozycji PiS ws. TK


Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (649)
Nie zgadzam się z opinią
193
Zgadzam się z opinią
1024
~Cycu 2016-01-22 (10:18) 11 godzin i 32 minut temu

To już jest nudne i obrzydliwe, krytykowanie PIS-u. Na rzęsach stają te przekupne media, aby tylko opluć PIS. Jeszcze nie został powołany Rząd, a już wylewano na niego kubły pomyj. I to mają być te niezależne media ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 12

Nie zgadzam się z opinią
139
Zgadzam się z opinią
964
~bn 2016-01-22 (10:09) 11 godzin i 41 minut temu

Obciąć pensje sędziom TK do sredniej krajowej!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 21

Nie zgadzam się z opinią
119
Zgadzam się z opinią
717
~atena 2016-01-22 (10:09) 11 godzin i 41 minut temu

dzięki obłędnemu uporowi pół-boga prezesa Rzeplinskigo - ktory jest instruowany przez Tuska

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
69
Zgadzam się z opinią
571
~qwerty 2016-01-22 (10:06) 11 godzin i 44 minut temu

Bzdura panie Bielecki .Akurat to te kraje nas potzrebuja ze wzgledu na rynek zbytu dla nich ......cos niecos o tym wiem ,pracuje tam .Dla nich licza sie tylko rynki zbytu ,nic wiecej .Politycznie znaczymy dla nich tyle ,ile sa w stanie zedrzec kasy od nas .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
61
Zgadzam się z opinią
550
~polexit 2016-01-22 (10:25) 11 godzin i 25 minut temu

z tego komentarza wynika tylko jedno: w UE nadal są równi i równiejsi. skoro autor zaleca trzymanie się blisko Niemiec czy Francji, to po co ta Unia? jeżeli państwa Europy Wsch. są tym gorszym członkiem UE, a tym lepszym są państwa Europy Zach., to ta cała Unia nie ma racji bytu. przypominam, że założycielom UE chodziło m.in. o to, żeby była równość i partnerstwo między poszczególnymi członkami, a tego obecnie nie ma i chyba nigdy nie było.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
99
Zgadzam się z opinią
577
~jgbj 2016-01-22 (10:20) 11 godzin i 30 minut temu

Parlament europejski może cmoknąć Polskę w d.... . Nie dajmy się . Stańmy murem za Rządem i Panią premier. Niemcy nie mają prawa pouczać Polski i Polaków.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
69
Zgadzam się z opinią
455
~antymerkel 2016-01-22 (10:22) 11 godzin i 28 minut temu

Płacimy za głupote Po i Nowoczesnej , które zrobiły afere i pobiegły jak pieski na skarge.Po wraz z nowym pucybutem unii starają sie zgnoić polaków.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
68
Zgadzam się z opinią
442
~D23 2016-01-22 (10:15) 11 godzin i 35 minut temu

A TĘ AFERĘ W BRUKSELI ROZPĘTAŁA PLATFORMA KTÓRA UTRACIŁA WŁADZE I PIENIĄDZE KTÓRE NOTORYCZNIE KRADŁA!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
51
Zgadzam się z opinią
400
~gargulec 2016-01-22 (10:07) 11 godzin i 43 minut temu

Nie straszcie babci wujem,bo babcia sie nie boi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
52
Zgadzam się z opinią
399
~on 2016-01-22 (10:16) 11 godzin i 34 minut temu

znów szczujecie! Komu się żyło dobrze przez ostatnie 8 lat?Kolesiom,sitwie,celebrytom? Taki Petru,Lis,szef tego KOD,który cwaniaczek nie płaci na własne dzieci dzisiaj chce wypłynąć i znależć frajerów ,którzy ich wyniosą na stołki, by zaspokajali swe fanaberie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
60
Zgadzam się z opinią
377
~neto 2016-01-22 (10:14) 11 godzin i 36 minut temu

Większych szkodników od PEŁO i mutantów POstkomuszych nasza ziemia nie nosiła ! nawet komuniści byli inni !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
55
Zgadzam się z opinią
361
~kazio 2016-01-22 (10:16) 11 godzin i 34 minut temu

Polska nie ma w UE żadnych wpływów. Od 8 lat.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
46
Zgadzam się z opinią
335
~maga 2016-01-22 (10:24) 11 godzin i 26 minut temu

Wszystko przez holotę od Ryśka i tę od koryta. Oni sieja ferment a tamci tylko czekają bo interesy ich firm są w Polsce zagrożone. Jak zaczną wszystko blokować nie pozostanie nic innego jak wycofać się z tej organizacji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
39
Zgadzam się z opinią
316
~Marta 2016-01-22 (10:16) 11 godzin i 34 minut temu

Znowu straszą Polaków. Strachy na Lachy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
31
Zgadzam się z opinią
287
~Pomorzanin 2016-01-22 (10:14) 11 godzin i 36 minut temu

Tak, to całkiem możliwe. ZA WOLNOŚĆ I SUWERENNOŚĆ ZWYKLE PŁACI SIĘ WYSOKĄ CENĘ. Uważam że wielu Polaków skłonnych będzie ją zapłacić. Uważam także, że skończą się wkrótce czasy, że ZDRADA UCHODZI W POLSCE BEZ KARY !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
208
~Polak 2016-01-22 (10:19) 11 godzin i 31 minut temu

Już rok temu amerykańskie agencje artingowe, jeszcze przed napływem islamistów do EU wskazywały na rozpad EU i spadek ratingu Niemiec. Nie martwi mnie co o nas myśli Schultz. Martwi mnie raczej, że mój sąsiad dostał obłędu, a my przez to możemy mieć za ścianą pożar.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
31
Zgadzam się z opinią
209
magadis 2016-01-22 (10:20) 11 godzin i 30 minut temu

ta wstrętna wp nic nie robi tylko szczuje i straszy, podobnie jak inne media pseudopolskie!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
154
~UEcoto 2016-01-22 (10:13) 11 godzin i 37 minut temu

Hiszpania z 25 % bezrobociem to jeszcze państwo prawa ??? Media Niemiecke są wolne od politycznego kagańca ? Działania p.Merkel ocenione przez 3 ch sędziów TK jako niezgodne zkonstytucją Niemec to państwo prawa ? HiPOKRyZJA w PE UE sięga szczytów a wypowiedzi szulcza powinny być napiętnowanae rezolucją PE a on nadzorem KE .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
147
~kier 2016-01-22 (10:20) 11 godzin i 30 minut temu

Czyj interes narodowy reprezentuje ww gazeta, chyba nie nas Polaków, każdy pisać sobie może i psioczyć na naszą Ojczyznę Polskę, bo pensyjka z zagranicy i zagraniczny pracodawca. Już nie wiele lokalnych redakcyjek zostało w rękach polskich. Niech sobie piszą, do mnie nie polska argumentacja jakoś nie dociera. Wiele gazet nie do czytania tylko jako dobra podpałka w piecach do rozpalania. Takie życie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
122
magadis 2016-01-22 (10:22) 11 godzin i 28 minut temu

ta wstrętna wp tylko szczuje i straszy na przemian podobnie jak inne pseudopolskie media. jakoś Węgry sobie radzą, nawet lepiej niż wcześniej :-))))

odpowiedz