więcej

Polska mapa samobójstw.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2014-02-25 (05:33) 4 miesiące 29 dni 17 godzin i 57 minut temu
drukuj


Polska mapa samobójstw
opinie
W 2013 r. najwięcej prób samobójczych odnotowano w woj. śląskim (1100), ale tuż za nim, na 3. miejscu w kraju jest świętokrzyskie (727), choć z 1,2 mln mieszkańców jest blisko 4 razy mniej ludne - pisze "Rzeczpospolita".

Przyczyny samobójstw są zdecydowanie ekonomiczne: upadają zakłady, brak pracy; paradoksalnie etatów nie przybywa, mimo unijnych dotacji - tłumaczy Dariusz Łuczak, pedagog z Ośrodka Interwencji Kryzysowej Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji.

A liczba osób usiłujących odebrać sobie życie wzrasta - w 2012 r. było ich bowiem ok. 500. By zahamować ten trend, trzeba nowych miejsc pracy, większej stabilizacji i wyposażenia ludzi w umiejętności społeczne, by potrafili radzić sobie z trudnymi sytuacjami - ocenia Łuczak.

W Świętokrzyskiem w ubiegłym roku było najwięcej w kraju samobójców o statusie bezrobotnego i bez stałego źródła utrzymania.

I o ile w całej Polsce najczęściej na taki desperacki krok decydują się osoby po 50., to w woj. świętokrzyskim robią to głównie młodzi. Spośród tych, którzy targnęli się na życie, najwięcej (86) było osób w wieku 25-29 lat. Łącznie ponad 1/2 samobójców nie miała jeszcze pięćdziesiątki.

(jpo, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 10 10.99%
nie 81 89.01%

Przeczytaj też

TNS Polska: dwie trzecie Polaków źle ocenia kierunek zmian w kraju

dodane 2014-01-24 (12:10) 6 miesięcy 11 godzin i 20 minut temu

Co trzecia młoda kobieta rozważała samobójstwo

dodane 2014-01-03 (04:25) 6 miesięcy 21 dni 19 godzin i 5 minut temu

Polska ma coraz więcej samobójców

dodane 2013-10-05 (02:35) 9 miesięcy 19 dni 20 godzin i 55 minut temu

Kryzysowa fala samobójstw Polsce

dodane 2013-09-19 (04:50) 10 miesięcy 5 dni 18 godzin i 40 minut temu

Cichy koniec służby - samobójstwa polskich żołnierzy

dodane 2013-08-13 (08:29) 11 miesięcy 11 dni 15 godzin i 1 minutę temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (171)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~daronimo 2014-06-26 (21:26) 28 dni 2 godziny i 4 minuty temu

I dlatego trzeba tam ludziom głosić Ewangelię, bo samobójca idzie do piekła. A stamtąd nie ma wyjścia!

odpowiedz

0
0
~mareniko1 2014-05-02 (20:46) 2 miesiące 22 dni 2 godziny i 44 minuty temu

Jeśli wierzyć sondarzom , wiadomo że o kilka tysięcy Polaków jest mniej z prostej przyczyny ,Tusk Rostowski czyli PO i PSL przyczynili się do upodlenia Polaków , jestem ciekaw czy Polacy zapłacą tym łobuzom za to wszystko za tych co odeszli i już zostaną tylko cyframi . Narodzie obudz się ile można znosić takie poniżenie i biedę , połączyć siły i na wiejską przegonić obcych , obiecywanie że będzie lepiej ale komu chyba sobie i kolesiom Polacy zakończyć ten marazm .

odpowiedz

1
0
~kaz 2014-04-24 (12:27) 3 miesiące 11 godzin i 3 minuty temu

A gdzie ta Mapaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

odpowiedz

3
0
~andy 2014-03-17 (00:56) 4 miesiące 7 dni 22 godziny i 34 minuty temu

jest to ewidentny sukces żonduPO/PSL!

odpowiedz

1
3
~Wnuk Jezusa 2014-02-25 (12:58) 4 miesiące 29 dni 10 godzin i 32 minuty temu

To teraz Franz i Benek będą nakłaniać do modlitw za samobójców...

odpowiedz

4
1
~Koliberek 2014-02-25 (11:23) 4 miesiące 29 dni 12 godzin i 7 minut temu

Polacy sobie i tak poradzą bo to dzielny naród,który miał burzliwą historię !!Jeśli nie w kraju to na emigracji docenią Polaka .Emigranci zasilają polski rynek gotówką !! Szczęść Boże im za to !!! Ja też wyjeżdżam i będę zza granicy wspierać !!!

odpowiedz

5
0
~hoo 2014-02-25 (10:47) 4 miesiące 29 dni 12 godzin i 43 minuty temu

Niedługo czwarty czerwca i kolejne święto wspaniałego syfu.

odpowiedz

16
1
~Obibok 2014-02-25 (10:29) 4 miesiące 29 dni 13 godzin i 1 minutę temu

Hej lemingu nie trać wiary, rzekł profesor bardzo stary. Chcesz być sławny, oraz wielki, wpieprzaj szczaw i mirabelki A jak przeżyć ci się uda, to zobaczysz inne cuda. Z Amber Gold-u złote sztaby, chłopów przerobionych w baby. Dwa kasyna na cmentarzu, śluby gejów przy ołtarzu. Za Madonnę zwrot kasiory, bezrobocia spadek spory. Sprawną kolej ekspresową, sól drogową bardzo zdrową. Dach zamknięty na stadionie, tunel który w wodzie tonie Dla Małgosi suknie nowe za pieniądze PO składkowe Ze związkami cud debatę i niewinną S. Beatę Oraz to co się już zdarza, los z loterii do lekarza.

odpowiedz

5
0
~emeryt 2014-02-25 (09:48) 4 miesiące 29 dni 13 godzin i 42 minuty temu

czy to wszystko jest prawda ? prowadze spokojne życie, ale nie starcza mi ....

odpowiedz

7
1
~aby żyło się lepiej 2014-02-25 (09:25) 4 miesiące 29 dni 14 godzin i 5 minut temu

Kolesie z PO-PiS-PSL-SLD-TR tylko zacierają z radości swoje lepkie łapska. Będzie jeszcze więcej forsy do rozkradzenia!

odpowiedz

4
1
~truteller 2014-02-25 (09:23) 4 miesiące 29 dni 14 godzin i 7 minut temu

Komuna miała zomo, ubecje i więzienia pseudopatrioci mają głód i samobójstwa.

odpowiedz

19
63
~jorku 2014-02-25 (06:52) 4 miesiące 29 dni 16 godzin i 38 minut temu

Każdy jest kowalem swojego losu. Mnie nikt nic nie dał ani premier ani nawet rodzina nawet jednego dobrego słowa nie usłyszałem a powodzi mi się dobrze. Najgorsze co można robić to bezradnie czekać na czyjąś pomoc lub łaskę.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
9
~Ból Prawdy 2014-02-25 (09:19) 4 miesiące 29 dni 14 godzin i 11 minut temu

Przypomnę, że mimo, iż PiS rządził w czasach prosperity gospodarczej to i tak wskaźnik samobójstw był o od 500 do 1000 rocznie wyższy, niż za rządów PO, nawet w najgłębszych latach kryzysu. Przykro mi pisorki, ale statystyki są publicznie dostępne. Każdy może sprawdzić, że takie są fakty.

odpowiedz

16
0
~v 2014-02-25 (07:00) 4 miesiące 29 dni 16 godzin i 30 minut temu

nie trzeba ludzi wyposazac w umiejetnosci spoleczne jak to mowi Luczak, tylko dac mozliwosc normalnego zycia takie jak jest w rozwinietej Europie zachodniej i polnocnej!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Czyli praca za godziwe pieniadze, ochrona i opieka Panstwa, jak i rozwoj infrastrukturalny kraju!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
2
~artur 2014-02-25 (08:21) 4 miesiące 29 dni 15 godzin i 9 minut temu

film igrzsyska smierci w pierscieniu ognia mozna juz obejrgzec za darmgo w necie na przyklad tu: filmtheatre.pl

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
8
~Pan Sułek 2014-02-25 (08:24) 4 miesiące 29 dni 15 godzin i 6 minut temu

Najwięcej samobójców własnych mózgów jest w bolszewickim PiSie bo zwolennicy świętości tyłka pana prezesa Jarosława Polskę zbaw Kaczyńskiego muszą sobie sami lobotomię uczynić tępym kozikiem żeby załapać się na lep jego prostactwa i prymitywizmu propagandowego rodem z czekistowskiej agitki bolszewickiej.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
0
~HUNWEJBIN 2014-02-25 (08:57) 4 miesiące 29 dni 14 godzin i 33 minuty temu

Samobójstwa Polaków to efekt dobroczynnej, prorodzinnej i humanitarnej polityki tego i poprzednich rządów. Polscy politycy z prawa i lewa bajdurzą o in vitro, aborcji, gender, oburzają się na eutanazję, a dokonują powolnej zagłady narodu. Bieda aż piszczy, opieki zdrowotnej brak, płace 3 złote na godzinę, bezrobocie 14%, emigracja zarobkowa 2 miliony, dzieciaki przewracają się z głodu na lekcjach, ludzie harują do śmierci, a emeryci i renciści grzebią po śmietnikach. Drożyzna, dziadostwo i podatki.

odpowiedz

9
0
~sdf 2014-02-25 (08:56) 4 miesiące 29 dni 14 godzin i 34 minuty temu

A pewien kabareciarz, dawny wicepremier i minister finansów, dziś w Trójce, przewidywał polski wariant ekonomiczny dla Ukrainy. W praktyce wygląda to tak: Lichwiarskie kredyty od MFW i BŚ. W zamian za to: Likwidacja zakładów pracy. Ludzie na bruk. Banki sprywatyzowane i oddane wiadomo komu. I totalne zadłużenie Ukrainy na najbliższe 500 lat. Skąd my to znamy ?? To się marzy tym "chicago boys" wg wzoru Miltona i Friedmana !! Aha: i bardzo wychwalał MFW, jako najbardziej wiarygodną instytucję finansową. Ahahahaha :))))

odpowiedz

4
1
~sylwek 2014-02-25 (08:52) 4 miesiące 29 dni 14 godzin i 38 minut temu

macie się z czego cieszyć te związki zz i kler o take polske walczyliście krew i krzywdę ludzi macie wiecie na czym doprowadziliście ludzi do ubóstwa rozgrabiono mienie zrujnowano dorobek życia całego narodu emigracja za chlebem rozbite rodziny bezrobocie bezdomni ubóstwo itd itd ja nie widzę żadnej poprawy a nawet jest gorzej jak za socjalizmu a jakie nie udane rządy od przemian do dzisiaj i tylko opłaty w górę i czekamy na szczaw i mirabelki bo widoków na przyszłości nie widać jak dobrze że ja nie należałem do tych związków panie wałęsa jak tam było w stanach

odpowiedz

44
1
~a123 2014-02-25 (07:39) 4 miesiące 29 dni 15 godzin i 51 minut temu

Ludzie współczują Ukrainie gdzie przez złą władzę śmierć poniosło na Majdanie ok 100 osób. A dobra władza PO tak dba o naród ze w rok, 500 osób odebrało sobie życie z braku pracy, elementarnych warunków do życia, wykluczenia społecznego. /Kilka dni temu wp.pl podała, przygnębiającą wiadomość, że w Polsce więcej osób popełnia samobójstwa niż ginie w wypadkach samochodowych/. No cóż skoro sami akceptujemy taki rząd który nas Polaków od 7 lat niszczy metodycznie, to wszyscy w jakimś stopniu ponosimy winę i za stan państwa i za los tych /szczególnie młodych/ którzy odbierają sobie życie z przyczyn ekonomicznych.

odpowiedz