więcej

Tu-154: Polska dostanie kilkaset tysięcy dokumentów .

PAP | aktualizacja 2010-09-02 (15:35)
drukuj

Polska zgadza się z Rosją, że pojednanie między naszymi narodami powinno się odbywać na bazie prawdy, dlatego cieszy nas kontynuacja prac nad odtajnieniem dokumentów katyńskich - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Sikorski dodał, że Polska dostanie kilkaset tysięcy dokumentów ws. katastrofy smoleńskiej.

Pytany o śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej, Ławrow podkreślił, że zarówno Rosja, jak i Polska, chcą prawdy i wyjaśnienia jej przyczyn tragedii. Zapowiedział, że Rosja szykuje kolejny "bardzo duży zestaw" dokumentów, które przekaże Polsce. - Będą to bardzo ważne dokumenty, kilkaset tysięcy dokumentów - dodał polski minister spraw zagranicznych.

"Pojednanie między narodami"

- Pan minister powiedział, że nasze stosunki, pojednanie między naszymi narodami, powinno się odbywać na bazie prawdy. Zgadzamy się z tym i dlatego tak nas cieszy deklaracja pana ministra, że w Rosji kontynuowana jest praca nad odtajnieniem dokumentów katyńskich - mówił Sikorski podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Wyraził też zadowolenie z powodu spodziewanej wizyty w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. - Bardzo się też cieszymy na wizytę prezydenta Rosji w Polsce i przygotowujemy pakiet porozumień, które, mam nadzieję, podpiszemy w obecności prezydentów - zaznaczył.

- Stosunki między Polską i Rosją rozwijają się intensywnie - podkreślił w Warszawie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dodał, że przyczynia się do tego m.in. wzajemna chęć współpracy.

Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział, że podczas narady ambasadorów, której był gościem, przedstawił rosyjskie podejście wobec rozwoju stosunków polsko-rosyjskich. - Te stosunki obecnie rozwijają się bardzo intensywnie. Zawdzięczamy to nie tylko tej strasznej tragedii (smoleńskiej), która się wydarzyła i w jakiś sposób połączyła nasze narody, ale uważam, że przyczyna jest głębsza - zaznaczył.

Jak mówił, są to "głębsze powiązania i wzajemna chęć Polaków i Rosjan do współpracy i (do tego), by żyć w normalnych stosunkach budując głębokie relacje międzyludzkie".

Ławrow przypomniał, że już wcześniej z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim umówili się, że będą dążyć do ożywienia mechanizmów współpracy dwustronnej.

- Te uzgodnienia skutecznie realizujemy. Wznowiliśmy prace Komitetu ds. Strategii i Stosunków Polsko-Rosyjskich - mówił. Dodał, że w czwartek uzgodnili, że kolejne posiedzenie komitetu odbędzie się w październiku.

Ławrow: jestem bardzo zadowolony

- Jestem bardzo zadowolony z udziału w naradzie polskich ambasadorów oraz z bilateralnej części mojej wizyty w Warszawie. Jestem przekonany, że dokonaliśmy dzisiaj bardzo pożytecznej pracy, która pozwoli zrealizować te wszystkie ustalenia, podjęte przez władze naszych państw tak, aby rozwiązać wszystkie problemy, które niestety jeszcze pozostają w naszych stosunkach i doprowadzić do tego, aby stosunki polsko-rosyjskie doszły do ostatecznej normalizacji, żeby budowane były na zasadzie dobrego sąsiedztwa i prawdziwej współpracy - powiedział Ławrow na wspólnej konferencji prasowej z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim.

Ławrow poinformował, że jego rozmowy w Warszawie dotyczyły m.in. współpracy na linii Rosja-Unia Europejska oraz na linii Rosja-NATO. - Bardzo doceniamy konstruktywne podejście władz polskich do działań na rzecz współpracy w ramach Rosja-NATO, takiej współpracy, która pozwoliłaby przezwyciężyć linię podziałów, które pozostały jeszcze z czasów zimnej wojny - podkreślił.

Ruch bezwizowy Rosja-UE

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że rozszerzenie strefy bezwizowej na cały Obwód Kaliningradzki przyspieszy wprowadzenie ruchu bezwizowego pomiędzy Unią Europejską i Rosją.

Sikorski był pytany w Warszawie przez dziennikarzy, czy rozszerzenie strefy bezwizowej na cały obszar Obwodu Kaliningradzkiego może przyspieszyć zniesienie wiz pomiędzy Unią a Rosją. Sikorski wyraził nadzieje, że tak. Przypomniał, że obecnie funkcjonuje już umowa o małym ruchu granicznym z Ukrainą. - Wbrew niektórym obawom obywatele Ukrainy przestrzegają warunków podróżowania w Polsce w strefie przygranicznej, co będzie ważnym argumentem na rzecz dalszej liberalizacji wizowej w relacjach między Unią a Ukrainą - powiedział.

Dodał, że jest przekonany, że podobnie będzie jeśli zostanie wdrożona umowa o małym ruchu granicznym dotycząca Kaliningradu i polskich województw granicznych. - Będzie to argument wobec tych bardziej konserwatywnych struktur w państwach Unii Europejskiej, którymi przeważnie bywają ministrowie spraw wewnętrznych, że skoro nasi sąsiedzi przestrzegają dotychczas ustanowionych ułatwień, to będą i przestrzegać dalszych liberalizacji - mówił.

Sikorski podkreślił, że Polska pragnie ustanowienia ruchu bezwizowego ze wszystkimi swoimi sąsiadami. Warto pamiętać o tym - jak mówił - że dużo zależy od samych tych państw. - Bo wola polityczna to raz, a wypełnienie warunków technicznych to dwa - zaznaczył.

- Bardzo doceniamy konsekwentną pracę Polski, stanowisko dotyczące zniesienia wiz w ruchu pomiędzy Rosją a Unią Europejską - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.


(ap)

oceń
10
12
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie

Masz ciekawy pomysł na artykuł? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Napisz do nas, wyślij zdjęcie lub film! Opublikujemy Twój materiał!

Opinie (48)

Ocena: 0 [0]
~nic nowego [2010-09-03 12:39]

Radek z lubością używał nazwy spolszczonej angielskie nazwy "IKAO" pisz ICA zamiast MAK, który z "angielskim językiem i międzynarodowym składem" ma tyle wspólnego, ile IV RP z Ubekistanem i językiem Bolka.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ojojjoj [2010-09-02 16:44]

"Kilkaset tysiecy dokumentow" toz to praca na 50 lat,conajmniej !!!
.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~yorg [2010-09-02 22:27]

PRAWDY DOWIEMY SIE ZA 70 LAT
Od jakiegos innego Putina.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jora [2010-09-02 20:55]

Kto rozmnaża dokumenty i po co ?
dla zmydlenia oczu Polakom czy z nadzieją ,że się znudzimy dociekaniem prawdy ?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~salt [2010-09-02 15:31]

PIS preferuje obrażanie na wszystkich - w ramach polityki pojednania
stocznie nasze upadły po takim obrażeniu się - Rosja nie zamawiała więcej statków - widoczny wpływ polityki na gospodarkę .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~MUST [2010-09-02 16:25]

ZDRADA
TO JEST POLITYKA ZDRADY NARODOWEJ. PRZYPOMINA MI SIĘ 17 I 18 WIEK. TARGOWICA..A ZA TO MOŻE BYĆ TYLKO SZUBIENICA.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
Winford [2010-09-02 15:48]

Cha,cha !!
Dostaniemy spreparowane śmieci!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Observer [2010-09-02 15:12]

Rozpiera mnie duma ...
...z przywódców mojego kraju, a w szczególności z D.Tuska , B. Komorowskiego i oczywiście R.Sikorskiego ! To za ich staraniem nastała prawdziwa demokracja ! PO wskazówki nie trzeba już latać do Moskwy, a zresztą jest trochę niebezpiecznie, bo wiecie , rozumiecie ten drugi Tu-154a też PO świeżym remoncie i przyjaciele z Moskwy rozumiejąc sytuację i działając w duchu demokracji i odbudowy dobrych stosunków, sami przywieźli te wskazówki ! Teraz możemy nareszcie nakręcać nasz zegar, aby liczył szczęśliwe godziny dla nas ! Niech żyje i rozkwita TPPR !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~MAREK [2010-09-02 16:14]

JAKI RUCH BEZWIZOWY?
Z WROGIEM ODWIECZNYM, KTÓRY ZAWSZE TYLKO MYŚLAŁ ,JAK NAM WBIĆ NÓŻ W PLECY?ŻARTY PANOWIE Z PATOLOGII OBYWATELSKIEJ. ZA TAKIE POMYSŁY ROZLICZYMY WAS NIEBAWEM, BO WASZA WŁADZA SIĘ KOŃCZY.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~MAREK [2010-09-02 16:14]

JAKI RUCH BEZWIZOWY?
Z WROGIEM ODWIECZNYM, KTÓRY ZAWSZE TYLKO MYŚLAŁ ,JAK NAM WBIĆ NÓŻ W PLECY?ŻARTY PANOWIE Z PATOLOGII OBYWATELSKIEJ. ZA TAKIE POMYSŁY ROZLICZYMY WAS NIEBAWEM, BO WASZA WŁADZA SIĘ KOŃCZY.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mk [2010-09-02 16:12]

same klamstwa.
....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mk [2010-09-02 16:11]

same klamstwa.
....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~soband1 [2010-09-02 15:59]

co za belkot!
to w koncu dokumenty beda dotyczyc katynia czy smolenska? aha i kto je powielil w takiej ilosci?? rosja ma nas w garsci a ci durnie sie ciesza!ale moze dlatego ze maja wspolny interes w tym by nie dojsc do prawdy w sprawie katastrofy wszak jesli bylyby uchybienia ze strony rosji to skandal a byly ze strony naszego rządu to trybunal stanu! tak wiec reka reke myje a rosja i tak to wykorzysta dla swoich celow czyli wracamy do punktu wyjasci predzej czy pozniej trybunal stanu!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~malone [2010-09-02 15:59]

Teoria dwóch wrogów
rozumiem krzykliwe,histeryczne protesty wielu z Was,istnieje bowiem szansa,że ubędzie Wam ulubiony wróg,na istnieniu którego,budujecie Wasz sposób oglądania świata;niezdolni do rozumnego,konstruktywnego sposobu analizowania rzeczywistości,rzęzicie z niepokoju na myśl o jego zniknięciu;z wrogiem przecież żyje się o tyle łatwiej,prawda? nie dostrzegacie,że największym wrogiem dla Was,jesteście Wy sami ... serdeczności

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
auer [2010-09-02 15:57]

Powiem krótko
Rośnie znaczenie Polski na arenie międzynarodowej i żaden pis ani pisowski ujadacz tego nie zmieni,

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~piotre [2010-09-02 15:56]

czyli jak zwykle
duzo, duzo makulatury a malo trasci, a czas bedzie lecial, i ludzie zapomna,....:)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Momus [2010-09-02 15:08]

Wy nam oddajcie czarne skrzynki i resztki samolotu
Nic więcej nie trzeba do wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~maczupikczu [2010-09-02 15:51]

chłopaki poszli na ilość, może niech po prostu oddadzą ..
... wrak i czarne skrzynki, a dokumenty ze swoimi rozkminami zostawią sobie

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~RED. [2010-09-02 15:48]

a w domciu
A w domciu to wszyscy czy jednak.......?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~RED. [2010-09-02 15:47]

a w domciu
A w domciu to wszyscy czy jednak.......?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy uważasz, że powinny być przedterminowe wybory do parlamentu?

liczba oddanych głosów: 2940
Polecane: Pogoda | Wyznaczanie trasy | BMI | Tarot | Program tv | Plotki | Moje IP | Wiadomości | Sport | Top News
Copyright © 1995-2012 Wirtualna Polska