więcej

Polska dla wszechpolaków i homoseksualistów.

Magdalena Środa

wp.pl  | dodane 2010-07-19 (06:25)

fot.

drukuj

Parada gejów i lesbijek, która w sobotę przeszła ulicami Warszawy, była wydarzeniem nie tylko radosnym, ale również widomym i - jakże żywym - znakiem demokracji. W wolnej Polsce nieodmiennie cieszą mnie wydarzenia, które są świadectwem wolności, otwartości i ludzkiej różnorodności. Komunizm zawsze bowiem kojarzył mi się z jednolitością, szarością, garniturem, kompleksami, nudą i strachem. Dziś wiązankę tych wszystkich wrażeń wywołują chłopcy z ONRu i Młodzieży Wszechpolskiej. Są jednolici, nudni i sieją strach. Nie walczą o wolność, lecz o jej zniesienie.

Edward Gierek, którego tak mile wspominał Jarosław Kaczyński, był zapewne niezłym przywódcą państwa, bo mimo długów, które pozaciągał, za jego panowania dało się żyć (co prezes PiS słusznie docenił), ale demokracja w wydaniu realnego socjalizmu, który Gierek uosabiał, była trudna do przeżycia. Właśnie z powodu szarości i repliki. Każdy obywatel replikował innego, wszyscy byli pod jakimś względem do siebie podobni. Wszyscy robili podobne rzeczy i bardzo podobnie mówili, ludzie nie mieli różnych poglądów tylko te same, albo bardzo zbliżone (dlatego nie dało się oglądać programów publicystycznych). Wszyscy wyglądali niemal identycznie (kobiety były zapracowanymi kobietami socjalizmu, mężczyźni – zapracowanymi mężczyznami socjalizmu). W czasie pochodów nieśli te same tablice, wykonywali te same gesty, wykrzykiwali te same hasła. Nawet w parlamencie wszyscy mieli takie samo zdanie co przywódca i jego jedyna partia („przystawki” - jak za PiS-u - były bez znaczenia).

Nie siedziałam wtedy w więzieniu i chyba w ogóle specjalnie nie cierpiałam, bo byłam bardzo młoda, ale pamiętam, jak strasznie nudziła i brzydziła mnie ta powszechna jednolitość, replika i szarość.

Jakąż więc radość wywołało pierwsze posiedzenie parlamentu w wolnej Polsce, gdzie posłowie wyciągali ręce, w dawno nie widzianym znaku sprzeciwu. Nawet więcej – niektórzy porzucili swoje szare garnitury i przywdziali stroje bardziej różnorodne. Bo to, o czym marzyłam w szarej Polsce realnego socjalizmu to była właśnie różnorodność. I stało się! Oto dziś ulicami Warszawy idzie kolorowy tłum ludzi pragnących zakomunikować światu, że są inni (bo wszyscy jesteśmy różni) i że ważna jest miłość i pokój. Dlaczego może to budzić jakąkolwiek agresję? Nie wiem. Wszak gdyby po mieście szli panowie w brunatnych koszulach i głosili jedność i wojnę – to byłoby to zdarzenie znacznie bardziej niepokojące niż to, które miało miejsce w Warszawie w ostatnią sobotę. A jednak. Ludzie widać mają ogromną tęsknotę za jednością, męskością, agresją i szarością. Być może jedność kojarzy im się właśnie z szarością, a agresja z męskością?

Sobotni radosny marsz wolności i różnorodności miał więc swój ponury rewers: „męski”, agresywny, szary (nawet plakaty z „zakazem pedałowania” były jak wyciągnięte ze składów ZMS gdzie latami przechowywano ciągle te same tektury z hasłami „młodzież z partią, partia z młodzieżą”, bo nikomu nie chciało wymyślać się nowych).

Ale oczywiście nie ma się co smucić: jeśli demokracja jest różnorodnością to powinni zmieścić się w niej wszyscy, również ci, którzy różnorodności się boją lub jej nie lubią. Jest to zresztą najpoważniejszym argumentem na rzecz demokracji: mogą w niej żyć i homoseksualiści i wszechpolacy. W świecie wszechpolaków mogliby zamieszkać wyłącznie oni. Nudny to byłby świat.

Magdalena Środa specjalnie dla Wirtualnej Polski


oceń
30
15
Podziel się

Magdalena Środa

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab., adiunkt w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii UW, zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą.

Opinie (56)

Ocena: 0 [0]
~anka [2010-07-19 09:07]

musimy podejść ze zrozumieniem, pani środa jest już w takim wieku że męskość wydaje jej się nudna i szara a transwestyta fajny i kolorowy. ślemy wyrazy współczucia...

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~bili [2010-08-16 12:31]

polska....
dlaczego zboczencow za nasze pieniadze leczymy z hiv.zwyrodnialcy niech sami placa-odizolowani-a nie ma na onkologie-czy noworodki.hanba i zgroza.zwyrodnialstwo okresla sie demokracja.co za hanba.karo przyjdz natychmiast na tego lizusowatego dziennikarza bo zboczency karani hiv-em.sprawiedliwa karahanba

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~TOM [2010-08-16 12:24]

polska....
to sodoma,zgnilizna i dewiacja-wiemy co spotkalo sodome-warszawka dostala znaki-powodz=oby sie opamietala.poczekajmy.zboczenie=zwyrodnialstwo nazywac demokracja-to brak rozumu u lizusowatego dziennikarza-watazki..co za skrainosc.1 promil zwyrodnialcow-chce narzucic tryb zycia normalnosci.co za hanba.karo przyjdz jak najszybciej na tych dewiatow i zbokow.-a jeszcze musimy placic za ich hiv-niech sami placa zboczency

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~as [2010-08-16 11:11]

Cóż to, męskość się nie podoba?
Może ta pani jest po prostu kryptolesbijką?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~heniek [2010-07-23 10:21]

warości
Bardzo ubolewam, że pani Środzie pomyliły się wartości etyczne, szkoda że dewiacje stają się modne i to nie jest oznaką nowoczesności ale zacofania, Nie mówię, że tego nie ma i z tym nie można żyć. Ale opamiętajmy się i nie gloryfikujmy tego co na to nie zasługuje. To nie jest nowy problem. Jak istnieje społeczeństwo to zjawisko występowało. Proszę nie usprawiedliwiać że to jest genetycznie uwarunkowane. Tak można każdego z każdego zachowania usprawiedliwić. Ale to jest brak odpowiedzialności za to co się robi. Skrajny egoizm. Wywlekanie spraw intymnych w takim wymiarze i gloryfikowanie to już naprawdę przestępstwo obyczajowe. Należy o tym mówić ale rzeczowo i w kategoriach jednak choroby. Opamiętajmy się

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
helmi1 [2010-07-19 10:33]

Ponieważ wszechpolaków jest dość sporo...
...to część z nich ma, na pewno, dzieci o niewłaściwej orientacji seksualnej. Co oni robią z tymi dziećmi? Wyrzucają je z rodzin? Leczą? To bardzo ciekawe...

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~jarka [2010-07-19 07:17]

nie wiem czy Panu Bogu podoba się
wszelka różnorodność,także ta wbrew prawu Wszechmocnego?Myślę że nie.Choćby nie wiem jak kolorowa.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~deda [2010-07-19 11:13]

styl lat 60-tych
nie był wcale tak bezbarwnie szary, jak zapamiętała felietonistka.Proszę obejrzeć wzornictwo przemysłowe tego okresu ( kolorowe przyciski na organach combo np. Vermony, radioodbiorniki itp), przenikanie ze zgniłego zachodu mody na czerwone skarpetki itp., zastosowanie barwnych mas plastycznych w kuchni ( zamiast szlechetniejszych materiałów). Pamiętam jak mama wtedy każdą ścianę w pokoju kazała wymalowac na inny kolor, z czego jedną na czerwono w paski- taka kiedyś była moda.Żyło się skromnie i nie było takich kontrastów społecznych jak dziś- przetrwały czarnobiałe fotografie i moze dlatego niektórzy zapamiętali te czasy jako nudne i szare.Ja wtedy miałem 12 lat, bawiłem się w małego chemika i nie narzekam na brak kolorów.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Wierus [2010-07-19 11:21]

Na Grunwaldzie to faktycznie kolorowo, róznorodnie
i ludnie było. Mimo oragnizacji "jakoś to będzie".

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~tanczacy na lodzie [2010-07-19 14:04]

Nie tylko za Gierka nie siedzialas w wiezieniu,
ale i za czasow Solidarnosci, choc przypisujesz sobie przynaleznosc do tej organizacji. Prawda, nie wszyscy siedzieli lub mieli klopoty. Przypomniec warto, ze Sroda rozpoczela swoja kariere za czasow stanu wojennego, kiedy inni dzialacze Solidarnosci byli internowani lub zwalniani z wilczym biletem. Byc moze wtedy byla jeszcze mlodsza. Kilka miesiecy temu pani Srodowa narzekala w swoim felietoniku na pomysl organizacji obchodow 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, a jako remedium na to proponowala wlasnie parade zboczencow i rozne wytryski endorfin. Teraz widac, ze zawinili sami rycerze ubierajac za malo teczowe zbroje, ze byli za bardzo en masse wypolerowani, jednorodni. Gdyby nie to, zyskaliby mily poklask naszej pierwszej, nomen omen, damy femninizmu. Musialo tez dojsc do jakiejs pomylki w mediach, bo liczby sie nie zgadzaja: otoz uczestnikow Parady Promocji Hemoroidow mialo byc 100 tysiecy, a milosnikow sredniowiecznego folkloru sto razy mniej, a w rzeczywistosci bylo odwrotnie. Tym gorzej dla rzeczywistosci - pani nieomal profesor wezmie sie za nia nastepnym razem.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Sheriff Knox [2010-07-19 07:35]

Środa, ty wstrętny pomietle!
Żaden zdrowy facet nie będzie chciał nawet kijem od miotły dotknąć takiego straszydła jak ty!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Polska dla! [2010-07-19 11:41]

adrian z poznania
mu to juz nic nie pomoze

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Gobi [2010-07-19 11:24]

W Paradzie Gejów w Nowym Jorku (czerwiec'10) szła miejscowa
parafia prowadzona przez Jezuitów. W paradzie warszawskiej zabrakło duchowieństwa znanego z odmiennych preferencji seksualnych. Moim zdaniem, propagowaniem większej tolerancji dla księży i ich odmienności seksualnej powinna zająć się każda polska parafia katolicka oraz o. Rydzyk wraz ze świętą rodziną RM. Może z wyjątkiem pedofilii. Ta ma się dobrze i jest perfekcyjnie zarządzana. Z innych zjawisk posoborowych - biskup Hollis USA (rzymsko-katolicki) przyłączył się do kampanii prowadzonej przez "Instytut Kobiet", który domaga się legalizacji domów publicznych w Portsmouth.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Simsalabim [2010-07-19 11:32]

Super reportaz
Gratuluje Pani Magdalenie, doskonalego sposobu pisania i wyrazania opinii inteligencji polskiej.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Szary [2010-07-19 07:26]

źle sie dzieje!
Jakich pięknych słów można używać aby opisać obrzydliwość. Dewiacje powinny być ukrywane, a nie nagłaśniane. Szkoda, że wasi rodzice nie mieli takich poglądów bo byśmy nie musieli oglądać ani was ani waszych dewiacji!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Razor [2010-07-19 11:01]

Biedna pani Madzia
Geje nie dopisali, a ona dorabia ideologię do nieudanej imprezy, hehe. Temat homoseksualizmu po prostu nikogo już nie interesuje.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kogut007 [2010-07-19 08:04]

Lewico! Jak ta wolność ma się do sprawiedliwości społecznej ?
Jeżeli przeanalizujemy życie człowieka z punktu widzenia finansowania (szmal), to możemy wyróżnić 3 okresy: młodość, w którym człowiek żyje na kredyt, udzielany głównie przez rodziców, wiek dojrzały, w którym pracuje i zarabia na siebie (musi, bo umrze z głodu), społeczeństwo (musi, bo państwo zabiera podatki), spłaca zaciągnięty w młodości kredyt (również musi - obowiązkowe systemy emerytalne) oraz inwestuje, odtwarzając społeczeństwo (wychowanie dzieci - tu przymusu nie ma; są za to koszty, porównywalne z pozostałymi. Np same wydatki pieniężne na 1 dziecko to kwota 180 000 zł w Polsce (20 lat, najniższe wykształcenie - wg Centrum A.Smitha). W okresie starości człowiek nie pracuje; żyje korzystając z efektów swojej działalności inwestycyjnej w przeszłości (emerytura otrzymywana z obowiązkowego systemu emerytalnego,finansowanego przez młodsze pokolenie, oraz to samo młodsze pokolenie, które go obsługuje). Homoseksualiści nie inwestują, przeznaczając wolne środki na własną konsumpcję. W okresie starości homoseksualista żyje tak samo, jak i każdy inny, czerpiąc środki do życia od społeczeństwa. Ponieważ w przeszłości nie inwestował, to może je uzyskać wyłącznie drogą rabunku - okradając tych, co inwestowali. Obecny system prawny ten rabunek wspiera. W związku z powyższym warto by zadać pytanie o sprawiedliwość społeczną (w szczególności do lewicy, a osobiście do autora - czy jeszcze o nią walczy ), o prawa człowieka (do narodowych i ponadnarodowych organizacji społecznych), do partii politycznych i rządów, czy dale uważają konstytucyjny zapis o równości obywateli - w szczególności o równe obciążanie obywateli kosztami działania państwa za obowiązujace.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Pitero [2010-07-19 09:53]

Co ma piernik do wiatraka!?
W ten iście przewrotny sposób, można opisać wszystko. Tak jak można podzielić świat na szary i kolorowy, tak można podzielić ludzi na zdrowo myślących i niezdrowo. Głupich i mądrych. Tylko kto będzie o tym decydować? Pani Środa?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ManieK [2010-07-19 09:40]

Było pięknie i kolorowo ??
za fundusze unijne ??...a publiczność dopisała ??na Grunwaldzie !!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~?. [2010-07-19 09:17]

jasne !
Nawet jak Kalisz wyciągnęli z platformy ocierając pot mów nie było tak źle .

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Magdalena Środa

Dr hab. prof. UW Magdalena Środa - teoretyczka etyki, filozofka, publicystka, feministka. Zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą, była minister w rządzie Marka Belki.

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Dziwne zachowanie ojca Magdy. "Jestem zaskoczony"

Wygląda na to, że Katarzyna jest w dobrej sytuacji. Jej przyszłość rysuje się optymistycznie, ma....

Waldemar Kuczyński Waldemar Kuczyński

Kryzys euro? "Nie ma czegoś takiego"

Nie ma kryzysu euro, jako waluty! Dla specjalistów to jest widoczne, ale dla szerszej publiczności....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Druzgocąca analiza: Polska traci autorytet i zaufanie

Polska rządzona przez PO nie tylko traci autorytet w regionie, ale i zaufanie. Rząd, który nie....

Janina Paradowska Janina Paradowska

Totalny chaos! Rząd nie panuje nad sytuacją, a może...

Wydawać by się mogło, że polityczna atmosfera, a także społeczne nastroje rozgrzane są do....

Elżbieta Radziszewska Elżbieta Radziszewska

To zdarzyło się naprawdę - zginęło nawet pół miliona osób

Ta tragedia wydarzyła się naprawdę. Zabijano całe rodziny. Po wojnie pamięć o tym zatarła się..

Paulina Piekarska Paulina Piekarska

"To miał być wielki come back Rutkowskiego"

Nad głową Krzysztofa Rutkowskiego gromadzi się coraz więcej chmur. Do dyskusji na temat jego działań....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

Mocarstwo atomowe wściekłe na USA

Ta przyjaźń od początku była szorstka, ale teraz można już mówić o zimnej wojnie. Stany Zjednoczone....

Piotr Gabryel Piotr Gabryel

Tusk poślizgnął się na jej "brakoróbstwie"

Premier, chyba po raz pierwszy tak gwałtownie, zaczął tracić poparcie wyborców - wynika z sondażu....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Fenomen seksu oralnego - na czym polega?

Jest niedojrzały, zdradza, namiętnie ogląda pornografię, bywa uzależniony od seksu, sponsoruje....

Michał Sutowski Michał Sutowski

"Barbarzyńcy" zasiedli w polskim parlamencie

"Cywilizacyjny" wróg prawicy, ich "barbarzyńcy" nie dobijają się już do wrót twierdzy, ale zajęli....

Jamie Stokes Jamie Stokes

"Szymborska sama najlepiej opisałaby swój pogrzeb"

Problem z pogrzebem poety jest taki, że brakuje na nim poety, który sam najlepiej by ten pogrzeb....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

"Oskarżony o przestępstwa bezkarnie podróżuje po UE"

"Europejskim liderom brakuje jaj" - taką bezpardonową opinię wyraził w wywiadzie prezydent Białorusi....

Piotr Czerwiński Piotr Czerwiński

Uwaga! Oni szykują najazd na Polskę

Irlandzkie media przygotowują swoich kibiców do wyprawy na Euro 2012. Najważniejsza wiadomość jest....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Hieny, śmiecie? "Najłatwiej ganić dziennikarzy"

Po dramatycznych wydarzeniach w Poznaniu, gdzie płk Mikołaj Przybył próbował popełnić samobójstwo....

Igor Janke Igor Janke

"Unia powoli się kończy, choć Polacy walczyli jak lwy"

Unia Europejska jaką znamy, powoli się kończy. Kluczowe porozumienie dotyczące najpoważniejszego....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

"Kaczyński powinien umyć sobie twarz"

PiS jest zadowolony ze swojego wyniku, będzie analiza kampanii, ale nie będzie wskazywania winnych....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

Hazard, "umoczeni" ludzie władzy i tajemnicze samobójstwo

Rosja doczekała się własnej afery hazardowej. To skomplikowana układanka, której częścią są nie....

Piotr Czerski Piotr Czerski

Boleść Palikota. Bezlitośnie został wyszydzony

Na temat Anti-Counterfeiting Trade Agreement w ciągu minionego tygodnia napisano w Polsce....

Marta Tychmanowicz Marta Tychmanowicz

Fascynująca historia. Ta zagadka wciąż czeka na rozwiązanie

ORP „Orzeł” był najnowocześniejszą jednostką morską przedwojennej Polski, którego....

Anna Korzec Anna Korzec

Nie mogła uwierzyć, gdy zobaczyła ten przelew!

112 tys. zł - taka kwota wpłynęła na konto Kasi Wolińskiej w Fundacji Normalna Przyszłość po....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Rząd chyli się ku upadkowi?

Kto nie skacze, ten z Tuskiem! Kto nie skacze, ten z Tuskiem - wołali młodzi, protestujący przeciwko....

Lech Wałęsa Lech Wałęsa

Mocne słowa Wałęsy: nie ma zgody, to nie wolność

Jak wiecie, nie rozstaję się z komputerem i z internetem. Znam potencjał sieci, wiem, jak zmienił....

Polecane: Pogoda | Wyznaczanie trasy | BMI | Tarot | Program tv | Plotki | Moje IP | Wiadomości | Sport | Top News
Copyright © 1995-2012 Wirtualna Polska