więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1084629solidarnych Solidarni z Ukrainą

Polscy harcerze spierają się o krzyż.

PAP |  dodane 2010-05-30 (09:40) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 7 godzin i 55 minut temu
drukuj

Wciąż nierozwiązany pozostaje spór między dwiema największymi organizacjami harcerskimi w Polsce - Związkiem Harcerstwa Polskiego i Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej - o prawa do krzyża harcerskiego. W setną rocznicę istnienia ruchu skautowego na ziemiach polskich sprawę będzie musiał rozstrzygnąć Urząd Patentowy.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej zarzuca Związkowi Harcerstwa Polskiego, że ten w 2000 r. złożył w Urzędzie Patentowym wniosek o ochronę prawną wzoru tej najważniejszej odznaki harcerskiej w złej wierze - wiedząc, że używana jest ona także przez inne organizacje, w tym ZHR.

Krzyż harcerski to odznaka nadawana członkom organizacji harcerskiej podczas składania przyrzeczenia. Wzorowana jest na odznaczeniu Virtuti Militari. Przed nadaniem krzyża harcerze noszą zamiast niego lilijkę. Jako odznaka polskiego harcerstwa został zatwierdzony podczas konferencji zjednoczeniowej ZHP w 1918 r.

Prawa ochronne na wzór krzyża harcerskiego Urząd Patentowy przyznał Głównej Kwaterze ZHP w 2004 r. Od tej pory podlega on ochronie, jako "znak towarowy CZUWAJ" (taki napis znajduje się na odznace). Sprzeciw wobec decyzji urzędu zgłosiło Naczelnictwo ZHR, które uznaje krzyż za tradycyjną odznakę ruchu harcerskiego w Polsce. A używanie takich odznak, tak jak tradycyjnego hymnu i symboliki harcerskiej, wpisane jest w Statut ZHR, uchwalony w 1989 r.

W tym tygodniu odbyła się już siódma rozprawa w Urzędzie Patentowym, na której rozpatrywany był wniosek ZHR o unieważnienie przyznanego ZHP prawa ochronnego na krzyż harcerski. Ostateczną decyzję w tej sprawie Urząd ma podjąć w czerwcu.

Przedstawiciele ZHR dowodzili podczas rozprawy, że ZHP nie powinien mieć wyłącznego prawa do krzyża harcerskiego, bo zarówno przed II wojną światową, w jej trakcie, jak i po 1945 r. był on legalnie i w szerokim zakresie używany przez liczne organizacje harcerskie. W ich ocenie monopol ZHP na używanie krzyża został zniesiony w 1990 r., wraz z nowelizacją ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Argumentowali także, że odznaka ta ma charakter symboliczny, a jako taka w ogóle nie powinna podlegać prawu własności przemysłowej.

- Nie było podstawy prawnej do rejestracji tego znaku. Uważamy, że symbolika ruchu harcerskiego w Polsce nie powinna być uznawana i traktowana jako znak towarowy. To jest wielki symbol dla kilku pokoleń Polaków i wydaje nam się, że jest to dobro wszystkich organizacji harcerskich, które się do tego dziedzictwa przyznają - powiedział Lech Najbauer z Naczelnictwa ZHR.

Zastępca Naczelnika ZHP Krzysztof Budziński, pytany o powody zastrzeżenia wzoru odznaki powiedział, że ZHP wniósł o ochronę znaku krzyża harcerskiego jedynie w celu zapobieżenia wykorzystywaniu go w sposób komercyjny, nielicujący z ideą harcerstwa. - ZHP nigdy nie podejmował kroków, których celem byłoby uniemożliwienie innym organizacjom harcerskim korzystania ze znaku krzyża harcerskiego - podkreślił.

Jak dodał, na przestrzeni ostatnich lat ZHP wielokrotnie deklarował w formie uchwał najwyższych władz Związku, że inne organizacje harcerskie mają prawo używać krzyża harcerskiego dla własnych celów organizacyjnych. Związek chciał też udzielać innym organizacjom bezpłatnych licencji na używanie znaku odznaki, jednak te na to nie przystały.

- Jako organizacja o najdłuższym rodowodzie czujemy się odpowiedzialni za dbanie o godność krzyża harcerskiego, żebyśmy nigdy nie zobaczyli jego wizerunku na etykietkach produktów komercyjnych - podkreślił.

Jarosław Błoniarz z ZHR powiedział, że spór z ZHP tak naprawdę nie toczy się o prawo do noszenia krzyży harcerskich na mundurach czy używania jego wizerunku np. na wydawnictwach ZHR, ale o wartości. - Sytuacja, w której ktoś udziela nam licencji na nasz najważniejszy symbol jest dla nas nie do przyjęcia - podkreślił.

Zaznaczył przy tym, że w ocenie ZHR istnieją też poważne wątpliwości co do ciągłości prawnej ZHP. W trakcie ostatniej rozprawy w Urzędzie Patentowym pełnomocnik ZHR argumentował, że w okresie tuż po II wojnie światowej ruch harcerski w Polsce został zlikwidowany, a ZHP zostało ponownie powołane do życia w 1956 r. na bazie struktur Związku Młodzieży Polskiej - odpowiednika radzieckiego Komsomołu.

- Zjazd łódzki w 1956 r. był tak naprawdę pod hasłem powołania kompletnie nowej organizacji, odcinającej się zarówno od dziedzictwa Organizacji Harcerskiej ZMP, jak i przedwojennego ZHP. Można te wypowiedzi łatwo znaleźć w ówczesnych gazetach. Ten spór o ciągłość też wisi na sporem o krzyż - powiedział po rozprawie Błoniarz.

W ocenie władz ZHR, kontynuatorem - także w znaczeniu prawnym - przedwojennego ZHP jest Związek Harcerstwa Polskiego, który do dziś funkcjonuje w Londynie. Organizacja formalnie powstała w 1946 r., ale pod przedwojennym statutem. Na jej czele stanął wówczas Michał Grażyński, który przewodniczącym krajowego ZHP został wybrany jeszcze w 1938 r. i nigdy z tej funkcji nie został odwołany.

- Grażyński symbolicznie przekazał ciągłość (londyńskiemu ZHP) na takiej samej zasadzie, jak prezydent i rząd na obczyźnie otrzymali ją od rządu przedwojennego. Oni to pielęgnowali i pielęgnują nadal. Nie zdecydowali się na taki symboliczny gest, jaki miał miejsce w przypadku prezydenta Kaczorowskiego, który przekazał insygnia władzy prezydentowi Wałęsie. My uznajemy, że to jest tak naprawdę sukcesor przedwojennego harcerstwa - powiedział Błoniarz.

Londyński ZHP podziela zdanie ZHR w sprawie krzyża harcerskiego. - Krzyż harcerski jest symbolem organizacyjnym. Nie powinien być podmiotem jakiegokolwiek patentu, powinien znaleźć się pod opieką ministra kultury jak symbol harcerstwa - powiedział członek naczelnictwa i były przewodniczący tej organizacji Stanisław Berkieta. Jak zaznaczył, funkcję przewodniczącego ZHP przekazał mu sam Ryszard Kaczorowski po tym, jak w 1989 r. został prezydentem RP na uchodźstwie.

- Przez pewien okres próbowaliśmy przez autorytet moralny, który mieliśmy, stworzyć połączenie, szczególnie tych dwóch organizacji (ZHP i ZHR) w jakąś federację. Ale dopóki ta sprawa krzyża harcerskiego nie będzie rozwiązana, to nie ma mowy o żadnej federacji, bo to po prostu jest niemożliwe - powiedział Berkieta.

(tbe)

Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 20 60.61%
nie 13 39.39%

Przeczytaj też

Polscy harcerze spierają się o krzyż - jest wyrok sądu

dodane 2011-04-14 (15:05) 3 lata 9 dni 2 godziny i 30 minut temu

Jaka będzie przyszłość ZHR?

aktualizacja 2010-04-23 (19:50) 3 lata 11 miesięcy 30 dni 21 godzin i 45 minut temu

To oni są cichymi bohaterami żałoby narodowej

aktualizacja 2010-04-14 (09:05) 4 lata 9 dni 8 godzin i 30 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (258)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ewa 2010-05-30 (11:00) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 6 godzin i 35 minut temu

Polscy harcerze spierają się o krzyż
Dlaczego piszecie, że harcerze spierają się o krzyż. Jeon symbolem ZHP i tak musi pozostać, ZHR niech sobie stworzy coś co będzie ich wyróżniało, co wstydzą się innego wzoru krzyża? Jeszcze księżulki im nic nie wymyślili?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Kaśka 2010-05-30 (10:03) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 7 godzin i 32 minuty temu

Krzyż
ZHR to przykościelna, samozwańcza organizacja. Niech używają kościelnego krzyża.

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Kasia ZHR 2010-08-30 (00:01) 3 lata 7 miesięcy 24 dni 17 godzin i 34 minuty temu

Krzyż
ZHR bierze pieniądze, ale przeznacza je na pożyteczne rzeczy a nie jak ZHP wymyśla niepotrzebne nikomu funkcje i za to buli kase. My nie bierzemy z tego ani grosza a u was sie siedzi tylko po to żeby kase trzepać i nic nie robić. A tak pozatym ostatnio mnie doszy słuchy że sprzedajecie stanice bo długi macie :)

odpowiedz

0
0
~Harcerz 2010-05-30 (11:32) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 6 godzin i 3 minuty temu

Krzyż jest tylko w ZHP
zaś ZHP jest jedynym harcerstwem kontynuującym tradycję od czasów Andrzeja Małkowskiego. ZHR to organizacja powstała na zapotrzebowanie polityczne pewnych gremiów, podobnie jak kiedyś powstała w czasach Polski Ludowej OH.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Yanek 2010-06-17 (08:39) 3 lata 10 miesięcy 6 dni 8 godzin i 56 minut temu

Krzyż Harcerski
Bracie, podstawą metody harcerskiej jest indywidualność! Nigdy nigdzie nikogo nie wychowywaliśmy w sposób hurtowy. Każdy jest dla nas ważny. I każdego traktujemy jako osobę. To, że kładziemy nacisk na pracę w grupie/zespole nie oznacza, że jesteśmy "fabryką" W ZHP i ZHR zdarzają się oszołomy które niegodne są noszenia munduru, i to nie jest ani nic nowego, ani nie normalnego. Wszędzie możemy trafić na ludzi z powołaniem, jak i na maruderów, no nie? Połowę życia spędziłem w harcerskim mundurze, prowadzę własną drużynę harcerską. I nie oddałbym tego czasu za nic w świecie. W zastrzeżeniu Krzyża Harcerskiego jako znaku towarowego, chodzi nam o to, żeby nie powstały np. chipsy harcerskie, z emblematem krzyża, czy coś w tym stylu. ZHP nigdy nie zabroni żadnej polskiej organizacji harcerskiej używania emblematu Krzyża Harcerskiego. Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ! Ćwik Janek Świtała Hufiec Piła

odpowiedz

0
0
~Yanek 2010-06-17 (08:09) 3 lata 10 miesięcy 6 dni 9 godzin i 26 minut temu

Krzyż Harcerski
Bracie, podstawą metody harcerskiej jest indywidualność! Nigdy nigdzie nikogo nie wychowywaliśmy w sposób hurtowy. Każdy jest dla nas ważny. I każdego traktujemy jako osobę. To, że kładziemy nacisk na pracę w grupie/zespole nie oznacza, że jesteśmy "fabryką" W ZHP i ZHR zdarzają się oszołomy które niegodne są noszenia munduru, i to nie jest ani nic nowego, ani nie normalnego. Wszędzie możemy trafić na ludzi z powołaniem, jak i na maruderów, no nie? Połowę życia spędziłem w harcerskim mundurze, prowadzę własną drużynę harcerską. I nie oddałbym tego czasu za nic w świecie. W zastrzeżeniu Krzyża Harcerskiego jako znaku towarowego, chodzi nam o to, żeby nie powstały np. chipsy harcerskie, z emblematem krzyża, czy coś w tym stylu. ZHP nigdy nie zabroni żadnej polskiej organizacji harcerskiej używania emblematu Krzyża Harcerskiego. Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ! Ćwik Janek Świtała Hufiec Piła

odpowiedz

0
0
~instruktorka ZHP 2010-06-07 (08:28) 3 lata 10 miesięcy 16 dni 9 godzin i 7 minut temu

Krzyż jest wspólny
Mam nadzieję, że pełne nienawiści i obraźliwe wypowiedzi, nie są dziełem harcerzy. Naprawdę potrafimy razem pracować. Potrafimy "pięknie się różnić". Mamy świadomość, że ruch harcerski jest jeden, a podział na organizacje jest naturalny w państwie demokratycznym. Rada Naczelna ZHP już w 1989 roku wyraziła stanowisko, że każda organizacja harcerska ma prawo używać znaku Krzyża Harcerskiego. Nigdy też z tytułu zastrzeżenia znaku w urzedzie patentowym wobec innych organizacji harcerskich (nie tylko ZHR) nie były formułowane jakiekolwiek roszczenia. Przykre, że przedstawiciel ZHR odmawia ZHP prawa do troski o najważniejszy dla harcerstwa znak. Przecież nie wszyscy instruktorzy i harcerze po II wojnie światowej pozostali na emigracji. Tysiące podjęło pracę w PRL. Chwała im za to - dzięki nim, ich szarej codziennej pracy, była możliwa odnowa harcerstwa i powstanie ZHR. W bardzo wielu środowiskach prawdziwymi autorytetemi byli przedwojenni komendanci i drużynowi. ZHP, poprzez radykalne zmiany w dokumentach programowych oraz formalnych strukturach, powrócił do rodziny skautowej. Trzeba pamiętać, że przyjęcie ZHP (a nie ZHR) do WOSM i WAGGS nastąpiło po kilku latach obserwacji. Organizacje harcerskie powinne wspólnie zatroszczyć się, aby ich znaki i symbole były chronione. Kierownictwo ZHP kilkakrotnie takie propozycje składało, niestety bez efektów. Mimo wszystko pozdrawiam Braci z ZHR naszym pięknym - Czuwaj!

odpowiedz

1
0
~Rychu 2010-06-02 (00:01) 3 lata 10 miesięcy 21 dni 17 godzin i 34 minuty temu

ZHP ma prawo ale czy moralne?
Należałem przez lata do ZHP, nigdy do ZHR, ale bliskie były mi idee harcerstwa przedwojennego Tylko? Czy dzisiejsze ZHP jest naprawdę kontynuatorem tego przedwojennego ZHP. Pomijam fakt, że w latach 1949-56 zamieniono ZHP na Organizacje harcerską, krzyż na czuwajkę, wielobarwność chust na czerwone chusty, " Przyrzekam całym życiem służyć Tobie ojczyzno, być wiernym sprawie socjalizmu..." zamiast "Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce..." Dopiero po 1956 roku próbowano ratować resztki z dawnego ZHP. Komuniści nie pozwolili na powrót do tradycyjnego harcerstwa, ale też po 1989 roku władze ZHP nie wróciły do tradycyjnego harcerstwa w pełnym tego słowa znaczeniu. Dlatego powstało ZHR, które kontynuowało dziedzictwo przedwojennego harcerstwa. Jeszcze wiele lat po 1989 roku w ZHP byli instruktorzy, którzy w 80 latach gnoili za to, że harcerze poszli na obozie w niedziele na mszę. Moim zdaniem ZHP nie rozliczyło się ze swoja przeszłością i nie ma moralnego prawa do używania krzyża, które kiedyś zamienilo same na czuwajkę, ale ponieważ dzisiaj służy w dobrych intencjach dzieciom i młodzieży to zastrzeżeni znaku w urzedzie patentowym powinno być wspólne z ZHR, żeby uchronić krzyż przed znalezieniem się na butach czy paście do zebów. Pozdrawiam harcerzy z ZHP i ZHR. Róbcie swoje. Rychu

odpowiedz

0
0
~foxxylove 2010-06-01 (18:37) 3 lata 10 miesięcy 21 dni 22 godziny i 58 minut temu

szanujmy samych siebie
Krzyż jest jeden i ten sam. Zmieniając organizację, do której należymy nie oddajemy/zmieniamy krzyża. Metodyka w tych organizacjach jest zupełnie inna inne wartości ale cele bardzo podobne. Wszystkim zależy na dobrym imieniu harcerstwa i poszanowaniu dla naszych symboli. Licencja na używanie/posiadanie go wydaje mi się bezsensowna, nieistotna i uwłaczająca jego wartości.Oczywiście nie odpowiada mi jego używanie w celach komercyjnych. Ale co można nim zareklamować oprócz wartości i organizacji?? Ostatnio dziwnie się poczułam oglądając podręczniki mojej młodszej siostry gdy zapytała się mnie dlaczego są tu symbole jednej organizacji. Nieodpowiednie wydaje mi się umieszczanie symboli promujących jedna organizację.W dosatku bez żadnych wyjaśnień bądź opisów. Jeszcze jedną rzeczą, która mnie przeraziła był widok pijaczyny z jakże nieodłącznym piwem w ręku w polarze jednej ze znanych mi drużyn. Mnie się wydaje, że o Krzyż Harcerski nikt nie powinien się spierać. Ja radziłabym najpierw zająć się symboliką poszczegulnych organizacji i drużyn.

odpowiedz

0
0
~Aneta zhp 2010-05-31 (10:59) 3 lata 10 miesięcy 23 dni 6 godzin i 36 minut temu

Wartości...
Tu właśnie wychodzą idee kultywowane przez organizajce.... braterstwo? to chyba jakiś żart. popieram ZHR! Krzyż ma łączyć a nie dzielić!

odpowiedz

0
0
~ministrant 2010-05-30 (13:00) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 4 godziny i 35 minut temu

Precz z krzyżami. Niech żyje harcerstwo.
Starczy tych krzyży. Wazniejsza jest sama idea harcerska. Przygoda mlodych ludzi. Krzyz zawsze jest i bedzie symbolem podziału. Nie jedności. W tym jednosci harcerskiej.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
jaco3 2010-05-30 (22:33) 3 lata 10 miesięcy 23 dni 19 godzin i 2 minuty temu

ZHR założyli instruktorzy ZHP w 1989 r.
Ci, którzy byli wyrzucani z ZHP za swoją wiarę, za inne poglądy, za chęć powrotu do ideałów przedwojennych. Wyrzucani choćby za pójście z drużyną na Msze, za to ze ośmielali protestować że ZHP po wojnie poszedł w stronę pionierów radzieckich a nie skautów brytyjskich. ZHR przywrócił przedwojenną treść Prawa i Przyrzeczenia (po wojnie ZHP usunął z nich Boga) ZHR wrócił do rozdzielenia harcerek od harcerzy (jak przed wojną) ZHR wychowuje indywidualnie, w ZHP bardziej wychowywano hurtowo, grupowo To tylko kilka wymienionych różnic Podsumowując ZHR założyli instruktorzy ZHP którzy wrócili do ideałów i wartości przedwojennych . To żadna tajemnica ani nowość Dla mnie ZHP to po prostu bratnia organizacja, dużo większa od mojej, pracująca innymi metodami, kładąca nacisk na inne wartości Obie są potrzebne i dla obu jest w Polsce miejsce A te spory są smutne i kładą zły cień na cały skauting, niestety :( Krzyż jest nas wszystkich i wszyscy mamy do niego jednakowe prawo Czuwaj Jacek

odpowiedz

0
0
~Matys 2010-05-30 (13:30) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 4 godziny i 5 minut temu

:|
Zwracam się do wszytskich harcerzy (sam jestem członkiem ZHP) zachowujecie się mało harcersko opluwając ZHR i wyzywając ich. To chyba nie tędy droga druhowie. Czuwaj!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Harcerka ZHP 2010-05-30 (16:35) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

Nie da się połączyć dwóch organizacji ZHP i ZHR, gdyż księża na to nie pójdą. Oni chcą mieć swoich własnych harcerzy, podlegających tylko im i wierzących tylko w Boga. To tacy ministranci w mundurach...

odpowiedz

0
0
Armageddon 2010-05-30 (13:10) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 4 godziny i 25 minut temu

kochani nie czytam tych wypocin
proponuję zrobić jedno harcerstwo, czyli połączyć oba ugrupowania i po problemie. Bo idiotyzmem w Wolnej i Niepodległej jest dzielić harcerzy na dwa obozy "ZH Polskiego i ZH Rzeczypospolitej" - A jaka jest różnica między słowem Polski a Rzeczypospolitej??? POŁĄCZYĆ OBA W JEDNO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~dociekliwa 2010-05-30 (15:13) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 2 godziny i 22 minuty temu

zasadnicze pytanie
znów walka Polaków z Polakami. Rydzykowi i innym z PIS bardzo zależy na tym, żeby Polacy ciągle ze sobą walczyli. Czy ktoś wie dlaczego?

odpowiedz

0
0
~dociekliwa 2010-05-30 (12:54) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 4 godziny i 41 minut temu

zasadnicze pytanie
znów walka Polaków z Polakami. Rydzykowi i innym z PIS bardzo zależy na tym, żeby Polacy ciągle ze sobą walczyli. Czy ktoś wie dlaczego?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~abc 2010-05-30 (11:50) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 5 godzin i 45 minut temu

ZHR to taki kościelny ZMS
na pierwszym miejscu stawiaja boga pozniej honor na koncu ojczyzne , mowiac po prostu najwazniejsze sa interesy proboszczow , interes ojczyzny jako najmniej wazny , na koncu.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Realista 1 2010-05-30 (13:39) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 3 godziny i 56 minut temu

To Kościół dzieli społeczeństwo, by je podporządkować
Przepędzić okupanta, który ogłupia zabobonem, oraz rozkrada majątek narodu

odpowiedz

0
0
~o 2010-05-30 (13:38) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 3 godziny i 57 minut temu

Przypominam, ze Skauting stworzył Baden Powel i na wzór tego
powstało Harcerstwo w Polsce po uzyskaniu przez polske w 1921 niepodległości a skasował je w roku 1948 moskiewska wtyka z UBP=NKWD, zydowski prowokator Jacek Kuroń tworzac tzw. "czerwone harcerstwo" na wzór rqadzieckich PIONIERÓW ... Teraz ZHP bezprawnie mieni sie harcerzami!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

materiał wideo

Amerykańscy żołnierze wylądowali w Świdwinie
dodane 2014-04-23 (16:19) 1 godzinę i 16 minut temu

Żona i rodzice Sławomira Nowaka: zegarek był prezentem od nas
dodane 2014-04-23 (16:25) 1 godzinę i 10 minut temu

Donald Tusk o spocie z okazji 10-lecia Polski w UE: przejrzysta sprawa
dodane 2014-04-23 (16:00) 1 godzinę i 35 minut temu

"Podbniebni żołnierze", czyli amerykańska 173 Brygada Powietrznodesantowa
dodane 2014-04-23 (13:30) 4 godziny i 5 minut temu

Premier Turcji złożył kondolencje wnukom Ormian-ofiar ludobójstwa
dodane 2014-04-23 (16:27) 1 godzinę i 8 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz śledzić wydarzenia związane z kanonizacją Jana Pawła II?

liczba oddanych głosów: 1750