Strona główna serwisu
Politycy o aktach z domu gen. Czesława Kiszczaka

Politycy o aktach z domu gen. Czesława Kiszczaka

• W poniedziałek IPN udostępni część dokumentów, m.in. teczki TW "Bolek"
• Sasin, PiS: nie widzę zagrożenia
• Halicki, PO: IPN powinien ujawnić wszystkie akta
• Jakubiak, Kukiz'15: najpierw poprosiłbym o ekspertyzy grafologiczne
W poniedziałek Instytut Pamięci Narodowej udostępni część dokumentów z domu gen. Czesława Kiszczaka. Chodzi między innymi o teczki osobową oraz pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek" dotyczące Lecha Wałęsy.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin mówi, że prezes IPN-u jest człowiekiem doświadczonym i wie co robi, skoro zdecydował się na udostępnienie odnalezionych dokumentów. - Nie widzę zagrożenia, że może się okazać, iż dokumenty te nie są prawdziwe - powiedział.

Rzecznik prezydenta Marek Magierowski podkreśla, że IPN jest instytucją niezależną i jako taka dysponuje możliwością upubliczniania dokumentów, które są w jej zasobach. Dodał, że jest dla niego czymś niezrozumiałym, iż przez ponad 20 lat dokumenty były przechowywane w prywatnym domu. Magierowski zastanawia się, czy nie były one wykorzystywane w grze politycznej na początku lat 90-tych.


Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej jest zdania, że IPN powinien ujawnić wszystkie akta, jakie odnaleziono w domu generała Kiszczaka. Dodał, że dokumenty te powinny służyć przede wszystkim historykom, a nie politycznej rozgrywce. Jego zdaniem używanie akt w bieżącej walce jest nieuczciwe oraz szkodzi wizerunkowi Polski.

Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer uważa, że IPN w pierwszej kolejności powinien dokładnie zbadać, czy odnalezione dokumenty są autentyczne, czyli pochodzące z tamtych czasów oraz to, czy zawarte w nich informacje są prawdziwe.

Krytycznie decyzję Instytutu Pamięci Narodowej ocenia Marek Jakubiak z ruchu Kukiz'15. - Najpierw poprosiłbym o ekspertyzy grafologiczne - powiedział. Polityk porównał obecną sytuację do rzekomej inwigilacji dziennikarzy, którzy zajmowali się w poprzedniej kadencji tak zwana aferą podsłuchową. - Potem się okazało, że lipa, aby nie było tak samo w tym przypadku - powiedział.


W ocenie Marka Sawickiego z PSL-u, IPN powinien upublicznić wszystko, co jego pracownicy zabrali z domu Kiszczaka. Jego zdaniem ujawnienie materiałów dotyczących tylko TW Bolka, a pozostałych nie, byłoby grą i manipulacją. - Czemu ma to służyć, nie wiem - powiedział. Dodał, że od kilku dni mamy do czynienia z medialnym spektaklem, a jego początkiem było wynoszenie z domu generała pudeł z aktami.

Lech Wałęsa przyznaje na swoim mikroblogu, że kontraktował się z funkcjonariuszem podającym się za pracownika kontrwywiadu PRL. Stanowczo jednak zaprzecza, że donosił na kogokolwiek i że brał pieniądze od PRL-owskich służb. Były prezydent tłumaczy, że złożył podpis, bo chciał pomóc funkcjonariuszowi, który musiał się rozliczyć finansowo ze swoimi pracodawcami. Lech Wałęsa podkreśla przy tym, że nie podejrzewał, iż może być to prowokacja.
IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (402)
Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
238
~logik 2016-02-21 (14:19) 3 godziny i 41 minut temu

W zbiorze u Kiszczaka znajdowały się nie tylko akta Bolka ale także ....... i dlatego je zabrano

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
57
Zgadzam się z opinią
276
~Kiepski 2016-02-21 (13:48) 4 godziny i 12 minut temu

Bolek może pociągnąć wiele osób i te osoby chcąc czy nie chcąc muszą grać z nim do jednej bramki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
213
~andrzej_6207 2016-02-21 (14:25) 3 godziny i 35 minut temu

IPN tak niezależne jak pozostałe instytucje i spółki skarbu Państwa. Należy udostępnić wszystkie materiały, ułożone chronologicznie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
70
Zgadzam się z opinią
203
~TW Bolek 2016-02-21 (13:41) 4 godziny i 19 minut temu

Jego wypowiedzi są niespójne , gubi się a to oznacza , że coś ukrywa. Prawda Ciebie wyzwoli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
116
~cierpliwa 2016-02-21 (14:17) 3 godziny i 43 minut temu

Kto jest bez winy/ma czysta kartoteke w IPN/ niech pierwszy rzuci kamieniem. No Panowie Poslowie, Senatorowie -zaczynamy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
39
Zgadzam się z opinią
138
~dual 2016-02-21 (14:20) 3 godziny i 40 minut temu

Teraz czas na akta Balbiny z szafy Leśniaka . Ciekawe czy ktoś poza prezesem w ogóle ma do nich dostęp .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
40
Zgadzam się z opinią
131
~nowea 2016-02-21 (14:17) 3 godziny i 43 minut temu

A kiedy bedą udostepnione dokumenty dotyczące Pana Widsztaina? To też ciekawa postać w natrudniejszym czasie na zachodzie- tak zwykli ludzie nie wyjeżdzali ? A może jemu ktoś pomagał? To ze jest teraz piewca PISu nie może zasłaniac jego prawdziwej histori!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
61
Zgadzam się z opinią
150
~nicki 2016-02-21 (13:57) 4 godziny i 3 minuty temu

a co w latach 80 siatych robił ten patriota brudzinski słyszałem ze okradał młodszych kolegów w trójmiejskiej kolejce

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
112
Zgadzam się z opinią
200
~polska obłuda 2016-02-21 (13:50) 4 godziny i 10 minut temu

Niektórzy politycy z Bolka robią męża stanu tak jak zrobili męża stanu z Bartoszewskiego.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
104
Zgadzam się z opinią
185
~Lolek i Tola 2016-02-21 (13:50) 4 godziny i 10 minut temu

No to mamy kolejną bajeczkę Bolka. Te wykręty są coraz bardziej ŻAŁOSNE !!! Panie Bolek, nie dość że donosiłeś za pieniądze to jesteś kłamcą i krętaczem... Tak zapamięta cię historia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
59
~już pora.. 2016-02-21 (15:30) 2 godziny i 30 minut temu

UPUBLICZNIĆ WSZYSTKO,ABSOLUTNIE WSZYSTKO JAK W CZECHACH,NIEMCZECH....I WRESZCIE SKOŃCZYĆ TĘ SPRAWĘ.W PRZECIWNYM RAZIE TA GRA BĘDZIE SIE TOCZYŁA DO OSTATNIEGO ZGONU.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
39
~Pisior 2016-02-21 (15:54) 2 godziny i 6 minut temu

udostępnić publicznie WSZYSTKIE teczki-materiały z domu Kiszczaka!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
36
~??? 2016-02-21 (17:25) 35 minut temu

Wynieśli ileśtam kartonów, papiery Walesy to 90 stron, a ta reszta to co?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
44
~Czes1 2016-02-21 (14:59) 3 godziny i 1 minutę temu

Trzeba zbadać wiarygodność tych znalezionych akt a potem dopiero je ujawniać ale wszystkie albo żadne. W przeciwnym przypadku same szkody, gdy nie będą prawdziwe to szef IPN się podać do dymisji, gdy ujawnia się tylko wybrane to komu to służy?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
43
~xcxc 2016-02-21 (14:34) 3 godziny i 26 minut temu

Podejrzane jest nagłośnienie tylko teczki Wałęsy. A co z resztą teczek?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
34
~Halban 2016-02-21 (14:51) 3 godziny i 9 minut temu

Jak najbardziej, trzeba koniecznie upublicznić, bo znowu mogą trafić do czyjejś szafy i stać się ponownie hakami w przestępczych łapach!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
31
~Jan23 2016-02-21 (14:55) 3 godziny i 5 minut temu

Grafolog , odciski palców i po kłopocie .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
41
~hs 2016-02-21 (14:49) 3 godziny i 11 minut temu

teczki kaczyńskiego nie ma???!! jeśli nie to był nikim

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
31
~ninon1 2016-02-21 (14:53) 3 godziny i 7 minut temu

a dlaczego nie wszystkie????????? czy inne trzeba schować na kolejne dwadzieścia parę lat , aż Ci ,którzy mogliby umoczyć odejdą od swojego obecnego koryta..........dla mnie upublicznianie akt dotyczacych tylko jednej osoby to tendencyjność , wybiórczość, stronniczość i świadczy to o tym ,że inni mają więcej do ukrycia

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
26
~bleg 2016-02-21 (14:50) 3 godziny i 10 minut temu

Czyli uklad okraglostolowany trwa nadal w Polsce?Jakos to dziwne,ze z okraglego stolu nadal decyduja o Polsce??Ujawnic te teczki i zrobic dekomunizacje wreszcie a nie tacy przy wladzy?

odpowiedz