Strona główna serwisu
Policja odzyskała utracone obrazy Matejki i Borucińskiego

Policja odzyskała utracone obrazy Matejki i Borucińskiego

• Dzieła znajdowały się w prywatnych mieszkaniach w Warszawie
• Muzealnicy nie znali losów obrazów od czasów II wojny światowej
• Policja: zabytki wypłynęły na stołecznym rynku antykwarycznym
Fragment obrazu "Święty Longin, patron dzwonkarzy" Jana Matejki. Fragment obrazu "Święty Longin, patron dzwonkarzy" Jana Matejki. ()
Policjanci z wydziału kryminalnego zabezpieczyli w prywatnych mieszkaniach w Warszawie dwa utracone w czasie II wojny światowej obrazy Jana Matejki i Michała Borucińskiego - poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

"Poszukiwane dzieła figurowały dotąd w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obrazy te przed wojną stanowiły ozdobę dwóch różnych warszawskich kolekcji prywatnych, oba zostały utracone najprawdopodobniej w czasie powstania warszawskiego. Zabytki wypłynęły na stołecznym rynku antykwarycznym, co doprowadziło do ich odnalezienia i zabezpieczenia" - wyjaśniono.

Odnalezione obrazy to: "Święty Longin, patron dzwonkarzy" Jana Matejki stanowiący projekt polichromii do Kościoła Mariackiego w Krakowie oraz portret "Hucułki z dzbankiem" autorstwa Michała Borucińskiego.


KSP dodała, że ekspertyzy przeprowadzone przez ekspertów Muzeum Narodowego w Warszawie potwierdziły autentyczność dzieł sztuki oraz że są tożsame z obrazami zaginionymi w czasie II wojny światowej. Arcydzieła zostały zabezpieczone w obecności biegłego i przewiezione do magazynu Muzeum Narodowego.

"Obecnie funkcjonariusze wykonują dalsze czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ" - podkreślono w komunikacie.

Policjanci wydziału kryminalnego stołecznej policji działali pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście w wyniku zawiadomienia złożonego przez Ministerstwo Kultury.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (46)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
112
~Dziwny tytuł 2016-02-14 (13:51) 17 godzin i 23 minut temu

Zatem to nie była akcja policji tylko ministerstwa kultury....Policja robiła tu tylko za tragarzy....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
114
Max 2015 2016-02-14 (13:55) 17 godzin i 19 minut temu

Hahahaha "policja odzyskała" proszę was ,po co piszecie takie bzdety????? oni nigdy sami nie odzyskają czegokolwiek ,dopóki im ktoś nie doniesie.."że w tym domu na tej ścianie wiszą,prawdopodobnie poszukiwane obrazy"wtedy zakładają kamizelki kuloodporne ,biorą karabiny 50 funkcjonariuszy i ruszają po "fanty" inaczej czysty przypadek,powtarzam CZYSTY sprawi ,że coś tam znajdą......polska mylycja !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
84
~~reginka 2016-02-14 (12:52) 18 godzin i 22 minut temu

NO PROSZĘ JAK SZYBKO DZIAŁA NASZA POLICJA!!! ILE TO LAT PO WOJNIE????? SZUKALI SXUKALI I PEWNIE ZNALEŹLI PRZEZ PRZYPADEK!!!???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5