więcej

Pojawił się film z odczytu czarnych skrzynek Tu-154M.

TVN24, PAP |  aktualizacja 2010-04-23 (21:19) 4 lata 7 miesięcy 29 dni 5 godzin i 59 minut temu
drukuj


Rosyjska telewizja RTR nagrała krótki film, na którym polscy i rosyjscy eksperci rozszyfrowują w Moskwie zapisy z dwóch czarnych skrzynek. Jak podaje TVN24 wśród osób, które biorą udział w odczycie nagrań czarnych skrzynek jest płk Zbigniew Rzepa. Nagranie odbyło się za zgodą Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK).

Czytaj również: Wstępny zapis czarnych skrzynek za 2 tygodnie w Polsce?

Ekipa telewizyjna nie dostała zgody na nagranie dźwięku. Na krótkim filmie widać jak czterech ekspertów odczytuje zapisy z rejestratorów Tu-154M. Widoczne są też oba rejestratory, które udało się znaleźć na miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu.

- Piloci samolotu prezydenckiego o złej pogodzie w Smoleńsku wiedzieli 50 km od celu - powiedział gen. Anatol Czaban, szef Szkolenia Sił Powietrznych.

Płk Zbigniew Rzepa, który uczestniczył w Moskwie w odsłuchiwaniu czarnych skrzynek z Tu-154M, poinformował, że nie zostały one uszkodzone. Jedna z nich miała lekko uszkodzoną osłonę, ale po dokładnych oględzinach okazało się, że we wnętrzu nie uległa uszkodzeniu. W celu identyfikacji głosów zarejestrowanych na rejestratorze głosu do Moskwy wysłano jednego z pilotów 36. pułku. Jako osoba znająca dobrze pilotów, miał pomóc śledczym w rozpoznaniu zapisanych głosów.

Obecnie, jak mówił płk Rzepa, trwa synchronizacja nagranych rozmów pilotów z parametrami lotu. Taśmy z nagraniami z rejestratorów lotu zgrano w Moskwie do specjalnego komputera, który pozwala odczytać odgłosy rozmów z parametrami lotu.

Prokurator poinformował, że rejestrator rozmów rejestruje ostatnie pół godziny lotu, a rejestrator parametrów - cały lot. - Spisano treść rozmów z rejestratora, do Moskwy sprowadzono jednego z pilotów 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który miał rozpoznać poszczególne głosy swych kolegów, członków załogi. Dopiero kiedy uda się zsynchronizować w czasie nagrane rozmowy z parametrami lotu, będzie można powiedzieć, że zakończono badanie rejestratorów lotu - powiedział.

W perspektywie dwóch tygodni do Polski może trafić sporządzona w Rosji wstępna analiza zapisu czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu - oświadczył Prokurator Generalny Andrzej Seremet na wspólnej konferencji z Naczelnym Prokuratorem Wojskowym płk. Krzysztofem Parulskim. Ten ostatni zapewnił, że jest za tym, żeby wszelkie materiały postępowania zostały ujawnione. Według Parulskiego optymalnym terminem, aby to zrobić, byłby moment po zakończeniu śledztwa.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 139 25.79%
nie 400 74.21%

Przeczytaj też

Żona ofiary ze Smoleńska ujawniła szczegóły identyfikacji

dodane 2010-04-29 (04:35) 4 lata 7 miesięcy 23 dni 22 godziny i 43 minuty temu

Seremet przypilnuje, aby Rosjanie przekazali dowody

dodane 2010-04-26 (17:30) 4 lata 7 miesięcy 26 dni 9 godzin i 48 minut temu

Kiedy opinia publiczna dowie się, co stało się w Smoleńsku?

aktualizacja 2010-04-24 (22:19) 4 lata 7 miesięcy 28 dni 4 godziny i 59 minut temu

B. Klich o wypowiedziach E. Klicha: to niestosowne

aktualizacja 2010-04-24 (12:56) 4 lata 7 miesięcy 28 dni 14 godzin i 22 minuty temu

Ostatni hołd; ciała 21 ofiar katastrofy już w Polsce

aktualizacja 2010-04-23 (20:36) 4 lata 7 miesięcy 29 dni 6 godzin i 42 minuty temu

Ostatnia podróż 21 ofiar tragedii - znamy trasę konduktu

aktualizacja 2010-04-23 (16:24) 4 lata 7 miesięcy 29 dni 10 godzin i 54 minuty temu

Klich i Kwiatkowski pojadą do Moskwy

aktualizacja 2010-04-22 (09:09) 4 lata 8 miesięcy 18 godzin i 9 minut temu

Nie ma nagrań z kabiny pasażerskiej rozbitego Tu-154

dodane 2010-04-19 (12:25) 4 lata 8 miesięcy 3 dni 14 godzin i 53 minuty temu

materiał foto

Uroczystości żałobne

dodane 2010-04-16 (13:52) 4 lata 8 miesięcy 6 dni 13 godzin i 26 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1535)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Anna 2010-05-26 (21:58) 4 lata 6 miesięcy 26 dni 5 godzin i 20 minut temu

katastrofa
Strasznie szkoda najlepsza elita śmietanka' a przecież czyja to wina to zasługa prezydenta że zebrał wszystkich w 1 samolot. Ludzie kto tak robi?????

odpowiedz

0
0
~Autonom 2010-05-03 (12:21) 4 lata 7 miesięcy 19 dni 14 godzin i 57 minut temu

Ej gościu, dopalacze się kolekcjonuje, a nie spożywa!

odpowiedz

0
0
Feainn 2010-05-02 (04:57) 4 lata 7 miesięcy 20 dni 22 godziny i 21 minut temu

Międzynarodowa Komisja
witam zachęcam do oddania głosu w sprawie powołania Międzynarodowej Komisji Technicznej ds. zbadania okoliczności katastrofy prezydenckiego samolotu List otwarty prof. Jacka Trznadla do premiera http://www.jacektrznadel.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=73&Itemid=1

odpowiedz

0
0
~realista 2010-04-29 (09:31) 4 lata 7 miesięcy 23 dni 17 godzin i 47 minut temu

W takiej sprawie winni/y jeat zawsze i trzeba to wyjasnic-nawet na sile!
prawda tym razem niech bedzie ujawnionw szybciej niz za 70 lat , jak po Katyniu...

odpowiedz

0
0
~polak 2010-04-29 (09:23) 4 lata 7 miesięcy 23 dni 17 godzin i 55 minut temu

Rosjanie zestrzelili samolot
Jestem pewny w 99,9% iz Rosjanie zestrzelili ten samolot i był to zamach,teraz mają więcej praw do tej sprawy niz Polacy!!!Pewnie za parę lat dopiero Polscy naukowcy i badacze tej tragedii dojda to tego że nie warto "bratać"sie z Rosjanami!!!Tragedia jest tragedią ale robią juz z tego istny"cyrk".MOIM ZDANIEM KAŻDEGO 10 DNIA KAŻDEGO MIESIĄCA O GODZINIE 8.56 POWINNISMY UCZCIC OFIARY TEJ KATASTROFY!!!TERAZ PEWNIE MAJĄ SIE LEPIEJ NIŻ MY!!!SPOCZYWAJCIE W POKOJU:-(

odpowiedz

0
0
~Ula 2010-04-29 (07:35) 4 lata 7 miesięcy 23 dni 19 godzin i 43 minuty temu

Ach my Polacy
A tak miało być pięknie, po chrześcijańsku!

odpowiedz

0
0
~max 2010-04-29 (07:34) 4 lata 7 miesięcy 23 dni 19 godzin i 44 minuty temu

poziom godny nas
ten poziom dyskusji i szukanie na siłę winy tam gdzie pewnie jej nie ma ,to cecha charakterystyczna dla Polaków.Zastanawiam sie czy ja jestem Polakiem bo choc mam obywatelstwo i jestem osoba wierzaca nie ma we mnie tyle nienawisci i roznych teorii spiskowych co w wiekszosci z Was.Nie bede wdawał sie w polemike z niektórymi oszołomami gdybajcie sobie dalej ,szczekajcie na siebie.Ale polecam w wolnym czasie chwile refleksji,kim jestes,i w imie czego i dla kogo to robisz,czy takie sa kanona postepowania homo sapiens a moze chrzescijanina,po co te pielgrzymki przed trumnami po katastrofie skoro nic sie dalej nie zmieniło,acha obłuda wszystkiemu winna a ze jest w was to pewnie wina Premiera. POWODZENIA CHRZESCIJANIE URWIJCIE ŁEB BLIZNIEMU bo to Wy jestescie najmadrzejsi.

odpowiedz

0
0
~mim 2010-04-29 (07:13) 4 lata 7 miesięcy 23 dni 20 godzin i 5 minut temu

Tak...?
Oj durni, Wy, durni. Jak Pan Bóg chce kogoś ukarać, to mu rozum odbiera. Za Was tak okrutnie pokarał?

odpowiedz

0
0
~mmmmm 2010-04-29 (07:04) 4 lata 7 miesięcy 23 dni 20 godzin i 14 minut temu

Od czytania takich bzdur robi się niedobrze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

0
0
~Wojtek- 2010-04-25 (10:40) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 16 godzin i 38 minut temu

Przeklete PO
nie ulega watpliwosci ze Komorowski, Tusk, Klich maja na swoich dloniach krew tych co zgineli w samolocie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~japonka 2010-04-24 (20:13) 4 lata 7 miesięcy 28 dni 7 godzin i 5 minut temu

NIE! POGRZEBANIU PRAWDY
Wiele filmów krążyło , Niektórzy autorzy już nie żyją. Ale prawdy nie da się zdusić. Nie może nasz rząd wasalny domagać się, aby czarne skrzynki wróciły wraz ze Szczątkami do kraju ? Mamy do tego prawo z którego Tusk nie skorzystał. Dlaczego ? Tylko solidarnie możemy władze RP zmusić do odpowiedzialności. W historyjki Klicha czy innych gawędziarzy mogą wierzyć tylko ludzie małego serca!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~japonka 2010-04-24 (20:13) 4 lata 7 miesięcy 28 dni 7 godzin i 5 minut temu

NIE! POGRZEBANIU PRAWDY
Wiele filmów krążyło , Niektórzy autorzy już nie żyją. Ale prawdy nie da się zdusić. Nie może nasz rząd wasalny domagać się, aby czarne skrzynki wróciły wraz ze Szczątkami do kraju ? Mamy do tego prawo z którego Tusk nie skorzystał. Dlaczego ? Tylko solidarnie możemy władze RP zmusić do odpowiedzialności. W historyjki Klicha czy innych gawędziarzy mogą wierzyć tylko ludzie małego serca!!!

odpowiedz

0
0
~mizarstar 2010-04-24 (16:39) 4 lata 7 miesięcy 28 dni 10 godzin i 39 minut temu

komórki zniszczone,ciała spalone,agenci dostali dna-alibi
czy wszyscy tacy naiwni i kupują kota w worku,śmieszni aż straszni nasi rządzący

odpowiedz

0
0
~Asia 2010-04-24 (16:21) 4 lata 7 miesięcy 28 dni 10 godzin i 57 minut temu

pilot
bożę,, co wy gadacie? nadal myślicie że to była wina pilota ? przecież ostatnią decyzję zawsze ma prezydent. dziwne.. jeżeli ten pilot nie miał żadnych kwalifikacji to czemu latał aż tyle ? i wg?

odpowiedz

0
0
~logiks 2010-04-24 (16:10) 4 lata 7 miesięcy 28 dni 11 godzin i 8 minut temu

do Gabonu z taką mistyfikacją i propagandą
Polak za cwany by to łyknął,czarnych skrzynek zwrotu żądamy,to nie trofea wojenne złodzieje

odpowiedz

0
0
~logiks 2010-04-24 (16:10) 4 lata 7 miesięcy 28 dni 11 godzin i 8 minut temu

do Gabonu z taką mistyfikacją i propagandą
Polak za cwany by to łyknął,czarnych skrzynek zwrotu żądamy,to nie trofea wojenne złodzieje

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
neoN 2010-04-24 (16:04) 4 lata 7 miesięcy 28 dni 11 godzin i 14 minut temu

Niemy film z o d c z y t y w a n i a
czarnych skrzynek. W jakim celu nakręca się i pokazuje taki film ?

odpowiedz

0
0
~Zagloba 2010-04-24 (16:02) 4 lata 7 miesięcy 28 dni 11 godzin i 16 minut temu

Nigdy sie nie dowiemy Prawdy !
Ja nie wierze ze Piloci sie pomylili ! ten samolot przeszkadal komus! Tak jak samolot Sikorskiego ! Samolot mial nie wrucic ! Historia sie powtarza !

odpowiedz

0
0
poprawiam 2010-04-24 (15:38) 4 lata 7 miesięcy 28 dni 11 godzin i 40 minut temu

i'm sick
tez tak mysle

odpowiedz

0
0
~hn 2010-04-24 (15:37) 4 lata 7 miesięcy 28 dni 11 godzin i 41 minut temu

zginela opozycja,
.........

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

CBOS: Bronisław Komorowski i Angela Merkel politykami roku 2014
dodane 2014-12-22 (14:55) 12 godzin i 23 minuty temu

Lokowanie produktów obok wywiadu z Ewą Kopacz. Kancelaria Premiera reaguje
dodane 2014-12-22 (13:29) 13 godzin i 49 minut temu

materiał wideo

Izabella C. uznana za niepoczytalną
dodane 2014-12-22 (14:14) 13 godzin i 4 minuty temu

Służba więzienna alarmuje: Breivik buduje zza krat siatkę terrorystyczną
dodane 2014-12-22 (11:55) 15 godzin i 23 minuty temu

Donald Tusk o pierwszym unijnym szczycie
dodane 2014-12-22 (10:51) 16 godzin i 27 minut temu

Zabójca 19-letniej Dominiki usłyszał zarzuty. 45-latkowi grozi dożywocie
dodane 2014-12-22 (10:26) 16 godzin i 52 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 32503