Strona główna serwisu
PiS: złożymy projekt ustawy o uwłaszczeniu działkowców
PiS: złożymy projekt ustawy o uwłaszczeniu działkowców

PiS: złożymy projekt ustawy o uwłaszczeniu działkowców

PiS wraca do postulatu uwłaszczenia użytkowników rodzinnych ogródków działkowych. Jak powiedział szef klubu PiS Przemysław Gosiewski, w ciągu dwóch tygodni gotowy ma być projekt ustawy w tej sprawie, przewidujący umożliwienie wykupu działek z bonifikatą do 99% wartości.
Projekt ustawy o ogródkach działkowych klub PiS przedstawił po raz pierwszy już w czerwcu ubiegłego roku; projekt zakładał m.in. dopuszczenie istnienia innych poza Polskim Związkiem Działkowców (PZD) stowarzyszeń właścicieli ogrodów działkowych, umożliwienie wykupu ogrodów od gmin z bonifikatą dochodzącą do 95% oraz zastąpienie składki na PZD niższym podatkiem rolnym.

W projekcie, który ma trafić do Sejmu za kilkanaście dni, przewidziano bonifikatę w wysokości do 99% wartości.

Proponujemy bonifikatę, która wynosiłaby do 99%. Działkowcy, często emeryci, płaciliby bardzo niewielkie kwoty, w wysokości kilkudziesięciu złotych dosłownie, w związku z przekształceniem prawa użytkowania działki - mówił Gosiewski.

Jak podkreślił, celem PiS jest przekazanie własności ogródków działkowych działkowcom i trwałe zabezpieczenie, że tam gdzie są ogródki, będą zawsze ogródki. Gosiewski powiedział, że "zabezpieczenie" to polegałoby na uniemożliwieniu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Gosiewski powiedział, że przeniesienie ogródków działkowych położonych nawet w centrum miasta w inne miejsce byłoby możliwe tylko pod warunkiem uzyskania zgody działkowców. Miasto mogłoby dogadać się z działkowcami i przenieść ogródki poza miasto, gdyby działkowcy się na to zgodzili - podkreślił.

Projekt będzie też zakładał - jak powiedział szef klubu PiS - likwidację PZD i stworzenie wspólnot działkowców, na podobieństwo wspólnot mieszkaniowych, które zarządzałyby mieniem ogródków.

Gosiewski nie wykluczył także, że PiS zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych. Polski Związek Działkowców to jedyny przypadek stowarzyszenia, które ma zagwarantowany monopol, bo wszyscy działkowcy muszą do niego należeć - powiedział szef klubu PiS.

Obecnie, według danych PZD, istnieje prawie 5 000 rodzinnych ogrodów działkowych; jest w nich ok. 966 tys. zagospodarowanych działek. Zajmują one powierzchnię blisko 44 tys. ha. Właścicielami działek są jednostki samorządowe, skarb państwa, bywa również, że ich stan własnościowy jest nieuregulowany.
Źródło: PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.