więcej

PiS: złożymy projekt ustawy o uwłaszczeniu działkowców.

PAP |  dodane 2008-06-04 (17:35) 6 lat 7 miesięcy 24 dni 21 godzin i 42 minuty temu
drukuj

PiS wraca do postulatu uwłaszczenia użytkowników rodzinnych ogródków działkowych. Jak powiedział szef klubu PiS Przemysław Gosiewski, w ciągu dwóch tygodni gotowy ma być projekt ustawy w tej sprawie, przewidujący umożliwienie wykupu działek z bonifikatą do 99% wartości.

Projekt ustawy o ogródkach działkowych klub PiS przedstawił po raz pierwszy już w czerwcu ubiegłego roku; projekt zakładał m.in. dopuszczenie istnienia innych poza Polskim Związkiem Działkowców (PZD) stowarzyszeń właścicieli ogrodów działkowych, umożliwienie wykupu ogrodów od gmin z bonifikatą dochodzącą do 95% oraz zastąpienie składki na PZD niższym podatkiem rolnym.

W projekcie, który ma trafić do Sejmu za kilkanaście dni, przewidziano bonifikatę w wysokości do 99% wartości.

Proponujemy bonifikatę, która wynosiłaby do 99%. Działkowcy, często emeryci, płaciliby bardzo niewielkie kwoty, w wysokości kilkudziesięciu złotych dosłownie, w związku z przekształceniem prawa użytkowania działki - mówił Gosiewski.

Jak podkreślił, celem PiS jest przekazanie własności ogródków działkowych działkowcom i trwałe zabezpieczenie, że tam gdzie są ogródki, będą zawsze ogródki. Gosiewski powiedział, że "zabezpieczenie" to polegałoby na uniemożliwieniu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Gosiewski powiedział, że przeniesienie ogródków działkowych położonych nawet w centrum miasta w inne miejsce byłoby możliwe tylko pod warunkiem uzyskania zgody działkowców. Miasto mogłoby dogadać się z działkowcami i przenieść ogródki poza miasto, gdyby działkowcy się na to zgodzili - podkreślił.

Projekt będzie też zakładał - jak powiedział szef klubu PiS - likwidację PZD i stworzenie wspólnot działkowców, na podobieństwo wspólnot mieszkaniowych, które zarządzałyby mieniem ogródków.

Gosiewski nie wykluczył także, że PiS zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych. Polski Związek Działkowców to jedyny przypadek stowarzyszenia, które ma zagwarantowany monopol, bo wszyscy działkowcy muszą do niego należeć - powiedział szef klubu PiS.

Obecnie, według danych PZD, istnieje prawie 5 000 rodzinnych ogrodów działkowych; jest w nich ok. 966 tys. zagospodarowanych działek. Zajmują one powierzchnię blisko 44 tys. ha. Właścicielami działek są jednostki samorządowe, skarb państwa, bywa również, że ich stan własnościowy jest nieuregulowany.

(pp)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 3 75%
nie 1 25%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Tomasz Siemoniak: coraz mniej perspektyw na pokojowe rozwiązanie na Ukrainie
dodane 2015-01-29 (12:30) 2 godziny i 47 minut temu

materiał wideo

Aleksander Łukaszenka: nie jestem zadowolony z pracy części polskich księży
dodane 2015-01-29 (12:50) 2 godziny i 27 minut temu

Szef MSZ Rosji: Ukraina musi być neutralna, żeby uniknąć dalszego podziału
dodane 2015-01-28 (12:00) 1 dzień 3 godziny i 17 minut temu

Wirus ebola uległ znacznej mutacji, nie wiadomo jeszcze, jak groźnej
dodane 2015-01-29 (12:24) 2 godziny i 53 minuty temu

Strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej
dodane 2015-01-28 (11:22) 1 dzień 3 godziny i 55 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy planujesz zaszczepić się przeciwko grypie?

liczba oddanych głosów: 559