więcej

"PiS mobilizuje nowych wyborców".

PAP |  aktualizacja 2010-05-21 (18:49) 4 lata 3 miesiące 27 dni 16 godzin i 50 minut temu
drukuj

Sondażowy wzrost poparcia dla PiS pokazuje mobilizację nieaktywanych do tej pory wyborców, to zmiana istotna, ale nie rewolucyjna - ocenia dr Jarosław Flis. Według prof. Radosława Markowskiego, za wcześnie, by mówić o trwałym wzroście popularności tej partii.

Według opublikowanego w piątek najnowszego sondażu TNS OBOP poparcie dla PO wynosi 47%, a dla PiS - 39%, co oznacza, że od marca notowania PO spadły o 12 punktów procentowych, a PiS - wzrosły o 15 punktów procentowych. Z kolei według sondaży CBOS z tego samego okresu poparcie dla PO wzrosło o 3 punkty procentowe (z 39% w marcu do 42% w maju), a dla PiS - o 5 punktów procentowych (z 23% w marcu do 28% w maju).

TNS OBOP mierzył poparcie dla partii tylko wśród osób, które zadeklarowały zamiar głosowania i miały sprecyzowane preferencje wyborcze. CBOS uwzględnia także niezdecydowanych.

Socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Jarosław Flis powiedział, że sondaże, które wskazują zwiększenie poparcia dla PiS tak naprawdę pokazują mobilizację nowych wyborców, którzy po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem decydują się pójść do wyborów i zagłosować na PiS.

- Poparcie się wyrównuje, przewaga Platformy przestaje być przewagą miażdżącą, (...) trend jest widoczny i to jest na pewno istotny sygnał na scenie politycznej, że ta scena nie jest tak zabetonowana, jak to się wydawało jeszcze dwa miesiące temu - ocenił socjolog.

Jego zdaniem nie mamy jeszcze jednak do czynienia z "rewolucją", bo nadal PO wyprzedza PiS w sondażach. - O prawdziwej zmianie będziemy mogli mówić wtedy, jak np. PiS wyprzedzi Platformę i to wtedy będzie bardzo poważny sygnał bardzo poważnej zmiany - powiedział.

Zaznaczył, że choć z sondażu TNS OBOP wynika, że PO procentowo traci poparcie, nie musi to oznaczać, że jej wyborcy zmienili preferencje; może to być efekt tego, że PiS udało się zmobilizować nieaktywnych wyborców.

- To bardzo częste zjawisko w polskiej polityce. Wielokrotnie w różnych badaniach wychodzi, że zmiany wyborcze wynikają z demobilizacji i mobilizacji wyborów. Straty się odbywają przez to, że zniechęceni wyborcy danej partii nie idą głosować, a zyski przez to, że danej partii uda się zyskać nowych wyborców - tłumaczy socjolog.

Flis zwraca uwagę, że różnica między wynikami badań CBOS i TNS OBOP może wynikać ze sposobu liczenia poparcia stosowanych przez te dwie pracownie. Chodzi przede wszystkim o to, że TNS OBOP obliczając poparcie dla partii nie uwzględnia tych badanych, którzy choć deklarują chęć udziału w wyborach, nie wiedzą na kogo oddadzą głos. CBOS zaś uwzględnia niezdecydowanych.

Politolog z Polskiej Akademii Nauk prof. Radosław Markowski zwraca z kolei uwagę, że poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego jako kandydata na prezydenta w sondażach jest znacząco niższe niż poparcie dla PiS.

- Jak to się dzieje, że 39% badanych popiera PiS, a 27% chce Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta? To jest ciekawy wynik, że zaledwie dwie trzecie elektoratu PiS-u chce głosować na Jarosława Kaczyńskiego. Widziałem systematycznie w kolejnych badaniach: ta rozbieżność wynosi od kilkunastu do dwudziestu kilku procent" - powiedział.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 21 95.45%
nie 1 4.55%

Przeczytaj też

Marta Kaczyńska nie będzie wspierać stryja

dodane 2010-05-26 (09:04) 4 lata 3 miesiące 23 dni 2 godziny i 35 minut temu

Platforma traci przewagę nad PiS

dodane 2010-05-26 (05:30) 4 lata 3 miesiące 23 dni 6 godzin i 9 minut temu

PiS ma kłopot z kampanią

dodane 2010-05-26 (02:35) 4 lata 3 miesiące 23 dni 9 godzin i 4 minuty temu

Kurski: zaczyna się brudna gra

aktualizacja 2010-05-25 (11:03) 4 lata 3 miesiące 24 dni i 36 minut temu

"Stronnicy Kaczyńskiego znów krytykują Rosję"

aktualizacja 2010-05-24 (09:45) 4 lata 3 miesiące 25 dni 1 godzinę i 54 minuty temu

"Prezes PiS zmienia wizerunek i gra va banque"

aktualizacja 2010-05-24 (07:37) 4 lata 3 miesiące 25 dni 4 godziny i 2 minuty temu

J. Kaczyński wstrzyma kampanię "dla matki"?

dodane 2010-05-24 (03:05) 4 lata 3 miesiące 25 dni 8 godzin i 34 minuty temu

Powódź zakłóci kampanię Jarosława Kaczyńskiego?

aktualizacja 2010-05-20 (08:47) 4 lata 3 miesiące 29 dni 2 godziny i 52 minuty temu

Jarosław Kaczyński: już nie mówię o IV RP

dodane 2010-05-18 (04:55) 4 lata 4 miesiące 6 godzin i 44 minuty temu

Medialny wizerunek J. Kaczyńskiego pod całkowitą kontrolą

dodane 2010-05-18 (04:05) 4 lata 4 miesiące 7 godzin i 34 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (25)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~były katolik 2010-05-28 (11:38) 4 lata 3 miesiące 21 dni i 1 minutę temu

Dylemat dla katolików.
Katolicy , gdyby w dzisiejszych czasach żył JEZUS CHRYSTUS, to czy popierałby nienawiść do Rosjan, Niemców i Żydów (a także wysyłanie wojska na bezsensowną wojnę do Iraku i Afganistanu)? Otwórzcie Wasze oczy - głosowanie na PIS to GRZECH, mimo to księża mówią Wam byście głosowali na tą partię. Niemożecie jednak słuchać się księży oraz polityków z PiS i jednocześnie być wiernym Naukom i ewangelii Jezusa Chrystusa - albo miłość do bliźniego swego i wybaczanie win, albo nienawiść i zemsta. Popieranie PISu i jednocześnie mówienie że jest się chrześcijaninem (naśladowcą Jezusa) to po prostu nic innego jak OBŁUDA.

odpowiedz

0
0
~Hanka 2010-05-27 (14:51) 4 lata 3 miesiące 21 dni 20 godzin i 48 minut temu

Kochani Rodacy, Polacy zostaliśmy zdradzeni !
Zamach to także zamach na nas i nasze rodziny. Powiedzmy swoje NIE dla PO 20 czerwca! Wybierzmy Polaka Patriotę !

odpowiedz

0
0
~wyłącznie 2010-05-25 (12:42) 4 lata 3 miesiące 23 dni 22 godziny i 57 minut temu

za pis
pisgebelsiaki i absolwenci spec studiów dla pzpr Rajmunda Kaczyńskiego

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Polka 2010-05-26 (07:15) 4 lata 3 miesiące 23 dni 4 godziny i 24 minuty temu

Nie wierzę w sondaże...
Nieprawda, że zaledwie 2/3 elektoratu PiS popiera kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego! Co za bzdura. To dotyczy raczej PO. Wśród elektoratu PO Komorowski nie cieszy się wielką sympatią. Popierający PO wprost mówią, że Komorowski się im nie podoba...

odpowiedz

0
0
~wera 2010-05-24 (14:24) 4 lata 3 miesiące 24 dni 21 godzin i 15 minut temu

ciekawe skąd się biorą te wasze sądaże? chyba zadawane jest ponizsze pytanie
W ostatnim sondażu 100% odpowiedziało się za PO. Pytanie brzmiało: -Wycierasz dupę PRZED czy PO?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~KK 2010-05-24 (14:39) 4 lata 3 miesiące 24 dni 21 godzin i 1 minutę temu

mANIPULACJA PROF. mARKOWSKIEGO
pAN PROF Markowski jest tak bezstronny jak Bartoszewski .Jego opinie jako eksperta są nic nie warte Ten Pan nienawidzi PIS-u i Jarosława Kaczyńskiego więc sondaż jest tyle wart ile dobro Polski dla tego Pana .

odpowiedz

0
0
~arek bezpartyjny 2010-05-24 (09:41) 4 lata 3 miesiące 25 dni 1 godzinę i 58 minut temu

PIs mobilizuje nowych wyborców
kwalifikacje ,uczciwość ,troska o wszystkich obywateli /nazwa partii nie ma znaczenia/ Polska potrzebuje mądrości nie propagandy .Dlatego ludzie popierać zaczynają PIS ;

odpowiedz

0
0
~Janek 2010-05-24 (05:34) 4 lata 3 miesiące 25 dni 6 godzin i 5 minut temu

Zabetonowana ?????????????????????????????
ile liberalne partie mają poparcia w europie ? tyle ile ich jest góra 15 % tyle w temacie !

odpowiedz

0
0
~Maja 2010-05-21 (19:02) 4 lata 3 miesiące 27 dni 16 godzin i 37 minut temu

prosze wszystkich- przeczytajcie to Polacy !!!!!
Nie wiem jak zacząć, od pytania chyba , dlaczego Polacy nie chcą spokoju, tylko ciągle jątrzą, popatrzcie na portale internetowe. Wszyscy wszystkich opluwają, jątrzą, gdziekolwiek się wejdzie i na cokolwiek. Na modę-,opluwają, na plotki- wszystkich opluwają, na politykę- opluwają, na żałobę- opluwają, na religię-, opluwają, Rosjan- opluwają, Niemców -opluwają, Zydów- opluwają programy TV i radiowe,- opluwają, Nawet Bachledównę- Curuś, która wyjechała i tam sobie ułozyła zycie ( tak jak sama miala na to ochotę ) - opluwają. Tuska- opluwają, Komorowskiego-opluwają, Kaczyńskiego - opluwają , kościół opluwają ( nie móię tutaj o Rydzyku bo z kościołem nie ma On wiele wspólnego, to bogaty bisnesmen a nie ojciec ) Opluwają samych siebie-wszyscy. Ludzie, POLACY, wiem , że zaraz i ja zostanę opluta, gdzie jest tego koniec ? Kiedy z kulturą uszanujemy odmnienne zdanie, marzy mi się pójście spokojne do wyborów i bez szkalowania kogokolwiek wybierzemy takiego prezydenta, który dostanie większośc głosów i bedziemy Go szanowali. Kiedy stacje TV (niewazne kogo teraz popierają ) się uspokoją - aby spokojny wybór umożliwić nam, Polakom ? Kiedy zaczniemy zyc spokojnie, rożsądnie, dla wspólnego dobra, z usmiechem do drugiego człowieka ? Jesli sami się nie będziemy szanować nikt nas tez szanować nie będzie ! Moze czas pochylić głowę, wyjśc z tych jątrzących portali internetowych , cenic swój honor i honor drugiego człowieka ? Usmiechnąc się do siebie i podać sobie pomocną dłoń ? Jak tak zrobimy, to Ci, którzy nas skłocają pozostaną bezrobotni. Pozdrawiam wszystkich internautów i życzę wszystkim pogody ducha i uśmiechu na codzień, słońca i cudownego lata .

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

0
0
Chopper 54 2010-05-21 (20:38) 4 lata 3 miesiące 27 dni 15 godzin i 1 minutę temu

Nie czytajcie! MYŚLCIE!!!
Od lat wiadomo,że myślenie nie boli jeżeli używa się do niego mózgu a nie jego protezy(media;w tym internet to protezy).

odpowiedz

0
0
~Maja 2010-05-21 (19:02) 4 lata 3 miesiące 27 dni 16 godzin i 37 minut temu

prosze wszystkich- przeczytajcie to Polacy !!!!!
Nie wiem jak zacząć, od pytania chyba , dlaczego Polacy nie chcą spokoju, tylko ciągle jątrzą, popatrzcie na portale internetowe. Wszyscy wszystkich opluwają, jątrzą, gdziekolwiek się wejdzie i na cokolwiek. Na modę-,opluwają, na plotki- wszystkich opluwają, na politykę- opluwają, na żałobę- opluwają, na religię-, opluwają, Rosjan- opluwają, Niemców -opluwają, Zydów- opluwają programy TV i radiowe,- opluwają, Nawet Bachledównę- Curuś, która wyjechała i tam sobie ułozyła zycie ( tak jak sama miala na to ochotę ) - opluwają. Tuska- opluwają, Komorowskiego-opluwają, Kaczyńskiego - opluwają , kościół opluwają ( nie móię tutaj o Rydzyku bo z kościołem nie ma On wiele wspólnego, to bogaty bisnesmen a nie ojciec ) Opluwają samych siebie-wszyscy. Ludzie, POLACY, wiem , że zaraz i ja zostanę opluta, gdzie jest tego koniec ? Kiedy z kulturą uszanujemy odmnienne zdanie, marzy mi się pójście spokojne do wyborów i bez szkalowania kogokolwiek wybierzemy takiego prezydenta, który dostanie większośc głosów i bedziemy Go szanowali. Kiedy stacje TV (niewazne kogo teraz popierają ) się uspokoją - aby spokojny wybór umożliwić nam, Polakom ? Kiedy zaczniemy zyc spokojnie, rożsądnie, dla wspólnego dobra, z usmiechem do drugiego człowieka ? Jesli sami się nie będziemy szanować nikt nas tez szanować nie będzie ! Moze czas pochylić głowę, wyjśc z tych jątrzących portali internetowych , cenic swój honor i honor drugiego człowieka ? Usmiechnąc się do siebie i podać sobie pomocną dłoń ? Jak tak zrobimy, to Ci, którzy nas skłocają pozostaną bezrobotni. Pozdrawiam wszystkich internautów i życzę wszystkim pogody ducha i uśmiechu na codzień, słońca i cudownego lata .

odpowiedz

0
0
~Maja 2010-05-21 (19:02) 4 lata 3 miesiące 27 dni 16 godzin i 37 minut temu

prosze wszystkich- przeczytajcie to Polacy !!!!!
Nie wiem jak zacząć, od pytania chyba , dlaczego Polacy nie chcą spokoju, tylko ciągle jątrzą, popatrzcie na portale internetowe. Wszyscy wszystkich opluwają, jątrzą, gdziekolwiek się wejdzie i na cokolwiek. Na modę-,opluwają, na plotki- wszystkich opluwają, na politykę- opluwają, na żałobę- opluwają, na religię-, opluwają, Rosjan- opluwają, Niemców -opluwają, Zydów- opluwają programy TV i radiowe,- opluwają, Nawet Bachledównę- Curuś, która wyjechała i tam sobie ułozyła zycie ( tak jak sama miala na to ochotę ) - opluwają. Tuska- opluwają, Komorowskiego-opluwają, Kaczyńskiego - opluwają , kościół opluwają ( nie móię tutaj o Rydzyku bo z kościołem nie ma On wiele wspólnego, to bogaty bisnesmen a nie ojciec ) Opluwają samych siebie-wszyscy. Ludzie, POLACY, wiem , że zaraz i ja zostanę opluta, gdzie jest tego koniec ? Kiedy z kulturą uszanujemy odmnienne zdanie, marzy mi się pójście spokojne do wyborów i bez szkalowania kogokolwiek wybierzemy takiego prezydenta, który dostanie większośc głosów i bedziemy Go szanowali. Kiedy stacje TV (niewazne kogo teraz popierają ) się uspokoją - aby spokojny wybór umożliwić nam, Polakom ? Kiedy zaczniemy zyc spokojnie, rożsądnie, dla wspólnego dobra, z usmiechem do drugiego człowieka ? Jesli sami się nie będziemy szanować nikt nas tez szanować nie będzie ! Moze czas pochylić głowę, wyjśc z tych jątrzących portali internetowych , cenic swój honor i honor drugiego człowieka ? Usmiechnąc się do siebie i podać sobie pomocną dłoń ? Jak tak zrobimy, to Ci, którzy nas skłocają pozostaną bezrobotni. Pozdrawiam wszystkich internautów i życzę wszystkim pogody ducha i uśmiechu na codzień, słońca i cudownego lata .

odpowiedz

0
0
~Maja 2010-05-21 (19:02) 4 lata 3 miesiące 27 dni 16 godzin i 37 minut temu

prosze wszystkich- przeczytajcie to Polacy !!!!!
Nie wiem jak zacząć, od pytania chyba , dlaczego Polacy nie chcą spokoju, tylko ciągle jątrzą, popatrzcie na portale internetowe. Wszyscy wszystkich opluwają, jątrzą, gdziekolwiek się wejdzie i na cokolwiek. Na modę-,opluwają, na plotki- wszystkich opluwają, na politykę- opluwają, na żałobę- opluwają, na religię-, opluwają, Rosjan- opluwają, Niemców -opluwają, Zydów- opluwają programy TV i radiowe,- opluwają, Nawet Bachledównę- Curuś, która wyjechała i tam sobie ułozyła zycie ( tak jak sama miala na to ochotę ) - opluwają. Tuska- opluwają, Komorowskiego-opluwają, Kaczyńskiego - opluwają , kościół opluwają ( nie móię tutaj o Rydzyku bo z kościołem nie ma On wiele wspólnego, to bogaty bisnesmen a nie ojciec ) Opluwają samych siebie-wszyscy. Ludzie, POLACY, wiem , że zaraz i ja zostanę opluta, gdzie jest tego koniec ? Kiedy z kulturą uszanujemy odmnienne zdanie, marzy mi się pójście spokojne do wyborów i bez szkalowania kogokolwiek wybierzemy takiego prezydenta, który dostanie większośc głosów i bedziemy Go szanowali. Kiedy stacje TV (niewazne kogo teraz popierają ) się uspokoją - aby spokojny wybór umożliwić nam, Polakom ? Kiedy zaczniemy zyc spokojnie, rożsądnie, dla wspólnego dobra, z usmiechem do drugiego człowieka ? Jesli sami się nie będziemy szanować nikt nas tez szanować nie będzie ! Moze czas pochylić głowę, wyjśc z tych jątrzących portali internetowych , cenic swój honor i honor drugiego człowieka ? Usmiechnąc się do siebie i podać sobie pomocną dłoń ? Jak tak zrobimy, to Ci, którzy nas skłocają pozostaną bezrobotni. Pozdrawiam wszystkich internautów i życzę wszystkim pogody ducha i uśmiechu na codzień, słońca i cudownego lata .

odpowiedz

0
0
~Maja 2010-05-21 (19:02) 4 lata 3 miesiące 27 dni 16 godzin i 37 minut temu

prosze wszystkich- przeczytajcie to Polacy !!!!!
Nie wiem jak zacząć, od pytania chyba , dlaczego Polacy nie chcą spokoju, tylko ciągle jątrzą, popatrzcie na portale internetowe. Wszyscy wszystkich opluwają, jątrzą, gdziekolwiek się wejdzie i na cokolwiek. Na modę-,opluwają, na plotki- wszystkich opluwają, na politykę- opluwają, na żałobę- opluwają, na religię-, opluwają, Rosjan- opluwają, Niemców -opluwają, Zydów- opluwają programy TV i radiowe,- opluwają, Nawet Bachledównę- Curuś, która wyjechała i tam sobie ułozyła zycie ( tak jak sama miala na to ochotę ) - opluwają. Tuska- opluwają, Komorowskiego-opluwają, Kaczyńskiego - opluwają , kościół opluwają ( nie móię tutaj o Rydzyku bo z kościołem nie ma On wiele wspólnego, to bogaty bisnesmen a nie ojciec ) Opluwają samych siebie-wszyscy. Ludzie, POLACY, wiem , że zaraz i ja zostanę opluta, gdzie jest tego koniec ? Kiedy z kulturą uszanujemy odmnienne zdanie, marzy mi się pójście spokojne do wyborów i bez szkalowania kogokolwiek wybierzemy takiego prezydenta, który dostanie większośc głosów i bedziemy Go szanowali. Kiedy stacje TV (niewazne kogo teraz popierają ) się uspokoją - aby spokojny wybór umożliwić nam, Polakom ? Kiedy zaczniemy zyc spokojnie, rożsądnie, dla wspólnego dobra, z usmiechem do drugiego człowieka ? Jesli sami się nie będziemy szanować nikt nas tez szanować nie będzie ! Moze czas pochylić głowę, wyjśc z tych jątrzących portali internetowych , cenic swój honor i honor drugiego człowieka ? Usmiechnąc się do siebie i podać sobie pomocną dłoń ? Jak tak zrobimy, to Ci, którzy nas skłocają pozostaną bezrobotni. Pozdrawiam wszystkich internautów i życzę wszystkim pogody ducha i uśmiechu na codzień, słońca i cudownego lata .

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Państwo Islamskie grozi światu. Terroryści opublikowali nowe nagranie
dodane 2014-09-17 (20:29) 15 godzin i 10 minut temu

materiał wideo

Archeolodzy odkryli pozostałości komór gazowych w Sobiborze
dodane 2014-09-17 (19:31) 16 godzin i 8 minut temu

Janusz Korwin-Mikke ukarany przez Parlament Europejski
dodane 2014-09-17 (13:09) 22 godziny i 30 minut temu

Iracki ambasador w Watykanie: Państwo Islamskie chce zabić papieża
dodane 2014-09-16 (17:23) 1 dzień 18 godzin i 16 minut temu

W walkach w Doniecku zginęło trzech cywilów. Trwa szturm na lotnisko
dodane 2014-09-17 (12:10) 23 godziny i 29 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Twoim zdaniem Ewa Kopacz będzie lepszym premierem niż Donald Tusk?

liczba oddanych głosów: 22500