Strona główna serwisu
Obowiązkowa religia lub etyka -​ decyzji jeszcze nie ma

Obowiązkowa religia lub etyka -​ decyzji jeszcze nie ma

Nie wiadomo jeszcze, czy od września tego roku uczniowie będą obowiązkowo uczyć się religii lub etyki - oświadczyła minister edukacji Katarzyna Hall. Jak przyznała, projekt rozporządzenia wymaga konsultacji oraz oszacowania ewentualnych kosztów.
Minister Hall podtrzymała swoje zdanie, że nauka etyki powinna być w szkołach obowiązkowa, chyba że rodzic wybierze dla dziecka lekcje religii. - Na dziś nie ma na tyle zaawansowanego, przygotowanego aktu prawnego. Jeśli nie uda się w tym roku, to może w następnym. Będziemy pracować nad tym, by do takiego rozwiązania dojść - zadeklarowała Hall.

Jak mówiła minister, potrzebne są konsultacje, m.in. z Komisją Wspólną Rządu i Episkopatu. Konieczne jest także oszacowanie kosztów. - W dobie kryzysu każde rozporządzenie, które może grozić skutkami finansowymi, jest odkładane na później - zauważyła.

Obecnie zajęcia z religii i etyki nie są obowiązkowe. Uczeń może chodzić na jedno z nich lub na żadne. Jednak jeśli chodzi na któreś z nich, to stopień z tego przedmiotu jest wliczany do średniej ocen na świadectwie szkolnym.


Hall zaznaczyła, że nie widzi przeszkód, by już teraz uczeń, jeśli taka jest wola rodziców i możliwości szkoły, chodził na zajęcia z obu przedmiotów. O taką możliwość apelował do niej w lutym tego roku rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.

Minister edukacji przypomniała, że już od dawna etyka jest nauczana w szkołach. - Namawiamy do tego - powiedziała. W jej ocenie, nie jest to przedmiot niedostępny dla uczniów z powodu braku nauczycieli. - Nauczycieli etyki jest więcej niż oferty zajęć. Znam wielu nauczycieli etyki, którzy chcą pracować, ale szkoły nie oferują takich zajęć - powiedziała.

Według danych MEN, zebranych za pomocą Systemu Informacji Oświatowej, w Polsce jest prawie 1300 nauczycieli mogących uczyć etyki. Zajęcia z tego przedmiotu prowadzone są w 592 szkołach, w tym m.in. w 89 szkołach podstawowych, 137 gimnazjach, 186 liceach ogólnokształcących, 23 liceach profilowanych, 91 technikach i 33 zasadniczych szkołach zawodowych.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (15)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~KRS 2009-03-24 (12:28) 15 godzin i 32 minut temu

W DK syn moj uczeszczal do katolickiej szkoly prywatnej, ze wzgledu na wysoki poziom nauczania. Ale w tej szkole nie bylo lekcji religii; tam bylo RELIGIOZNAWSTWO, etyka + filozofia . Dzieci mogly zapoznac sie z religiami calego swiata!! Do szkoly tej uczeszczaly dzieci i mlodziez wywadzacych sie z rodzin o roznych orientacijach religijnych. W klasie syna mojego byly tez dzieci protestantow: nawet corka pastora i jeden muzulmanin. Wiem, ze w innych klasach byly tez dzieci zydowskie. Przed bierzmowaniem np. dzieci pobieraly specjalne nauki w swoich kosciolach. Dzieci rodzicow nie chrzescijanskich byly zwolnione !! W tych godzinach mialy inne zadania! PS. Teraz po latach syn moj , student fizyki , najczesciej wspomina nauczyciela matematyki, fizyki , a najbardziej .... wykladowce RELIGIOZNAWSTWA! A to nie byl ksiadz, chociaz studiowal teologie, ale jak twierdzi moj syn: najmadrzejszy czlowiek na swiecie!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~Łukasz 2010-05-15 (14:40) 13 godzin i 20 minut temu

To bardzo ważne, aby młody człowiek miał przemyślaną postawę poralną i spojrzenie na świat.! To podstawa wszystkiego

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~Kacper 2009-06-23 (22:47) 5 godzin i 13 minut temu

To skandal żeby w XXI bwieku ludziom na siłę narzucać religię. Nie życzę sobie aby moje dzieci uczęszczały na indoktrynujące lekcje, podobnie jak na etykę prowadzoną przez tego samego katechetę czy w ogóle osobę jakiegokolwiek wyznania. Ale nie mam wyboru, bo nie wysłanie dzieci oznacza skazanie ich na represje. Mamy kościoły, cerkwie itd. i misją tych instytucji bez wzgledu na wyznanie jest nauka odpowiedniej religii takiej czy innej, ale nauka w obrębie tej instytucji. Państwo tworzą ludzie różnych wyznań i tam na górze powinni zadbać o wykształcenie naszych dzieci z przedmiotów: matematyka, fizyka, chemia, biologia i innych świeckich. Czy ktoś tam w MENie wreszcie to zrozumie? To miał być wolny kraj z wolnym prawem wyboru a jest nietolerancyjne państwo wyznaniowe. Oddzielcie wreszcie Państwo od religii.

odpowiedz

zgłoś do moderacji