Strona główna serwisu
Obowiązkowa religia lub etyka -​ decyzji jeszcze nie ma

Obowiązkowa religia lub etyka -​ decyzji jeszcze nie ma

Nie wiadomo jeszcze, czy od września tego roku uczniowie będą obowiązkowo uczyć się religii lub etyki - oświadczyła minister edukacji Katarzyna Hall. Jak przyznała, projekt rozporządzenia wymaga konsultacji oraz oszacowania ewentualnych kosztów.
Minister Hall podtrzymała swoje zdanie, że nauka etyki powinna być w szkołach obowiązkowa, chyba że rodzic wybierze dla dziecka lekcje religii. - Na dziś nie ma na tyle zaawansowanego, przygotowanego aktu prawnego. Jeśli nie uda się w tym roku, to może w następnym. Będziemy pracować nad tym, by do takiego rozwiązania dojść - zadeklarowała Hall.

Jak mówiła minister, potrzebne są konsultacje, m.in. z Komisją Wspólną Rządu i Episkopatu. Konieczne jest także oszacowanie kosztów. - W dobie kryzysu każde rozporządzenie, które może grozić skutkami finansowymi, jest odkładane na później - zauważyła.

Obecnie zajęcia z religii i etyki nie są obowiązkowe. Uczeń może chodzić na jedno z nich lub na żadne. Jednak jeśli chodzi na któreś z nich, to stopień z tego przedmiotu jest wliczany do średniej ocen na świadectwie szkolnym.


Hall zaznaczyła, że nie widzi przeszkód, by już teraz uczeń, jeśli taka jest wola rodziców i możliwości szkoły, chodził na zajęcia z obu przedmiotów. O taką możliwość apelował do niej w lutym tego roku rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.

Minister edukacji przypomniała, że już od dawna etyka jest nauczana w szkołach. - Namawiamy do tego - powiedziała. W jej ocenie, nie jest to przedmiot niedostępny dla uczniów z powodu braku nauczycieli. - Nauczycieli etyki jest więcej niż oferty zajęć. Znam wielu nauczycieli etyki, którzy chcą pracować, ale szkoły nie oferują takich zajęć - powiedziała.

Według danych MEN, zebranych za pomocą Systemu Informacji Oświatowej, w Polsce jest prawie 1300 nauczycieli mogących uczyć etyki. Zajęcia z tego przedmiotu prowadzone są w 592 szkołach, w tym m.in. w 89 szkołach podstawowych, 137 gimnazjach, 186 liceach ogólnokształcących, 23 liceach profilowanych, 91 technikach i 33 zasadniczych szkołach zawodowych.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (15)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~KRS 2009-03-24 (12:28) 13 godzin i 3 minuty temu

W DK syn moj uczeszczal do katolickiej szkoly prywatnej, ze wzgledu na wysoki poziom nauczania. Ale w tej szkole nie bylo lekcji religii; tam bylo RELIGIOZNAWSTWO, etyka + filozofia . Dzieci mogly zapoznac sie z religiami calego swiata!! Do szkoly tej uczeszczaly dzieci i mlodziez wywadzacych sie z rodzin o roznych orientacijach religijnych. W klasie syna mojego byly tez dzieci protestantow: nawet corka pastora i jeden muzulmanin. Wiem, ze w innych klasach byly tez dzieci zydowskie. Przed bierzmowaniem np. dzieci pobieraly specjalne nauki w swoich kosciolach. Dzieci rodzicow nie chrzescijanskich byly zwolnione !! W tych godzinach mialy inne zadania! PS. Teraz po latach syn moj , student fizyki , najczesciej wspomina nauczyciela matematyki, fizyki , a najbardziej .... wykladowce RELIGIOZNAWSTWA! A to nie byl ksiadz, chociaz studiowal teologie, ale jak twierdzi moj syn: najmadrzejszy czlowiek na swiecie!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Łukasz 2010-05-15 (14:40) 10 godzin i 51 minut temu

To bardzo ważne, aby młody człowiek miał przemyślaną postawę poralną i spojrzenie na świat.! To podstawa wszystkiego

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Kacper 2009-06-23 (22:47) 2 godziny i 44 minut temu

To skandal żeby w XXI bwieku ludziom na siłę narzucać religię. Nie życzę sobie aby moje dzieci uczęszczały na indoktrynujące lekcje, podobnie jak na etykę prowadzoną przez tego samego katechetę czy w ogóle osobę jakiegokolwiek wyznania. Ale nie mam wyboru, bo nie wysłanie dzieci oznacza skazanie ich na represje. Mamy kościoły, cerkwie itd. i misją tych instytucji bez wzgledu na wyznanie jest nauka odpowiedniej religii takiej czy innej, ale nauka w obrębie tej instytucji. Państwo tworzą ludzie różnych wyznań i tam na górze powinni zadbać o wykształcenie naszych dzieci z przedmiotów: matematyka, fizyka, chemia, biologia i innych świeckich. Czy ktoś tam w MENie wreszcie to zrozumie? To miał być wolny kraj z wolnym prawem wyboru a jest nietolerancyjne państwo wyznaniowe. Oddzielcie wreszcie Państwo od religii.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~balbina 2009-03-24 (09:37) 15 godzin i 54 minut temu

Ale pani Hal o tym wszystkim zapomniała.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~bruno 2009-03-24 (09:10) 16 godzin i 21 minut temu

Obowiązkowa nauka religii lub etyki jest proszę mi wybaczyć zwyczajnym oszystwem. Przypomnę tylko, że religia, podobnie zresztą jak i symbole religijne, została wprowadzona do szkół kuchennymi drzwiami. Urzędnicy kościelni podstępnie w sposób niepisany otrzymali prawo skorzystania z pomieszczeń szkolnych, nadmienię, że nieodpłatnie. Na początku religia miała być ostatnią lekcją w szkole w dodatku dobrowolną, bez dyskryminującego wpisu na świadectwie oraz bez wliczania stopnia z jej oceny do średniej. Aktualnie wszyscy wiemy, co się dzieje. Religia jest prawie obowiązkowa, w klasach wiszą krzyże, religia jest o dowolnej kolidującej z innymi przedmiotami porze a na świadectwie figuruje stopień i jest wliczany do średniej. W dodatku dla pognębienia urzędnicy kościelni starają się zdyskredytować młodzież, która nie uczęszcza na lekcję religii niech dla przykładu posłuży nam sprawa gdańska. Teraz dla równowagi za karę ta młodzież, która nie uczęszcza na lekcje religii będzie musiała uczęszczać na lekcje etyki, które zapewne będą prowadzone przez osoby namaszczone przez kościół. Z powyższego wynika, że gdyby w szkołach nie było religii to również nie byłoby etyki a ponieważ jest religia to za karę pozostali uczniowie dla równowagi muszą uczęszczać na lekcję etyki. Ciekawy jestem jak zostanie rozwiązany problem innych grup wyznaniowych jak judaizmu, islamu czy też świadków Jehowy? Czy te diaspory mają prawo żądać od szkół, aby wprowadzono do szkół nauczanie ich wyznań? Pomijam już fakt czy stać nas na to i czy szkoły są do tego przygotowane? I to wszystko dzieje się w imię poszanowania ludzi odmiennie myślących i to wszystko dzieje się wbrew zapisu konstytucyjnego o świeckim charakterze naszego państwa. Oceńcie sami, kto tu jest faryzeuszem?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
ala22 2009-03-23 (20:56) 4 godziny i 35 minut temu

ksieza po religii z checia poprowadza za dodatkowa kasa, a znaja siena tym jak malo kto...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~gość 2009-03-23 (19:56) 5 godzin i 35 minut temu

Wróćmy do korzeni: religia lub etyka NADOBOWIĄZKOWE ze wszystkimi tego konsekwencjami. Zawsze na pierwszej lub ostatniej lekcji, by nie było "okienek" dla dzieci. Tak miało być, a co zrobiono? Skandal. Przypominam też, że KK nie chciał pieniędzy za katechezę. A co wyszło? Tak dłużej być nie może. Wykorzenić te sprzeczne z przepisami obecne rozwiązania!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~fera 2009-03-23 (19:08) 6 godzin i 23 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~gosciu 2009-03-23 (17:57) 7 godzin i 34 minut temu

juz bylo kiedys wychowanie obywatelskie.moze nie wszyscy pamietaja,bylo obowiazkowe!!!!!teraz kler narzuca religje a mialo byc dobrowolne?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ateista 2009-03-23 (17:54) 7 godzin i 37 minut temu

A dlaczego nie etyka lub alternatywnie religia( nie koniecznie katolicka może buddyzm lub inna). Czy Polska to państwo wyznaniowe czy też nie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~luc13azy 2009-03-23 (17:45) 7 godzin i 46 minut temu

Religia dla chętnych w salekach katechetycznych!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~emerjack43 2009-03-23 (17:39) 7 godzin i 52 minut temu

ale u klapouchów na Wiejskiej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji