Strona główna serwisu
Obowiązek meldunkowy to już przeszłość

Obowiązek meldunkowy to już przeszłość

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ewidencji ludności, która likwiduje obowiązek meldunkowy od 1 stycznia 2014 roku.
Ustawa przewiduje, że z tym dniem zmieni się zakres danych gromadzonych w rejestrze PESEL. W rejestrze tym nie będą gromadzone informacje dotyczące adresów, kraju zamieszkania oraz danych dotyczących wjazdu na teren Polski oraz wyjazdu poza granice naszego kraju.

Zgodnie z nowymi przepisami, rejestr PESEL pozostanie podstawowym narzędziem systemu ewidencji ludności; zlikwidowane zostaną rejestry mieszkańców oraz rejestry zamieszkania cudzoziemców. Ustawa przewiduje, że dane będą udostępniane jedynie z rejestru PESEL.

Ponadto do czasu całkowitego zniesienia obowiązku meldunkowego ustawa wprowadza znaczne uproszczenia w tej kwestii. Przewiduje, że obywatel dokonując zameldowania w urzędzie, będzie mógł jednocześnie złożyć dokumenty dotyczące wymeldowania z poprzedniego miejsca zamieszkania. Do tej pory musiał najpierw wymeldować się w miejscu dotychczasowego zamieszkania i dopiero potem zameldować się w nowym miejscu pobytu. Wymagało to więc dwukrotnej wizyty w urzędach.

Ustawa wejdzie w życie 1 sierpnia 2011 roku.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (19)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~giezz 2010-10-14 (17:46) 3 godziny i 1 minutę temu

,, Jan Kowalski to za oplata dowie sie od zagranicznych wlascicieli elektrowni, gazowni lub wodociagow !! Tylko oni beda mieli ta wiedze !! A kiewdy w dokumentach przestana nam pisac ze jestesmy Polakami ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~qaroleq 2011-12-02 (14:49) 5 godzin i 58 minut temu

kama czy ty zartujesz czy mowisz powaznie? bo jesli powaznie to chyba nie wiesz do czego sluzy meldunek. Meldunek nie ma zadnego zwiazku z wlasnoscia lokalu - halo! Meldunek jest do niczeo nie potrzebny wszystko mozna bez niego zalatwic a to ze ktos pisze ze w urzedzie skarbowym sa problemu zeby cokolwiek zalatwic to bzdura. W kazdym razie jezeli jestes wlascicielem lokalu to nie moze w nim mieszkac kazdy jedynie tylko ten komu pozwolisz czyli podpiszesz z nim odpowiednia umowe. Chyba proste? A to ze ktos posiada meldunek nawet w danym lokalu to wlasciciel lokalu ma prawo go wymeldowac nawet bez jego zgody.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
Skurwielek 2010-10-16 (19:06) 1 godzinę i 41 minut temu

Chyba nie zdajecie sobie sprawy, że obowiązek meldunkowy dotyczy nielicznych krajów, głównie byłych demoludów. "Normalne" kraje nie mają tego wynalazku ale mimo to funkcjonują, lepiej niż my.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~Laura 2010-10-14 (17:26) 3 godziny i 21 minut temu

prawo budowlane,likwidacja obowiązku meldunkowego,zniesienie dowodów osobistych.Dopiero zacznie jubel PL . Bez bez dowodu i miejsca zamieszkania nic obecnie nie załatwisz.Ale to juz nie zmartwienie PeOwszczakow,bo oni juz nie beda rządzic.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
metro66 2010-10-14 (13:24) 7 godzin i 23 minut temu

na co tyle let czekać - co czas ,żeby producenci kolesie Bronka od dowodów osobistych sie przekwalifikowali?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
kozimino 2010-10-24 (12:08) 8 godzin i 39 minut temu

Same jaja i to polskie na których siedzi cały rząd-kolejny przekręt aby ukryć niewygodne dane posłow utrudniające jawność ich przekrętów-dane polityków mają być przejrzyste

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kaarola 2010-10-15 (07:58) 12 godzin i 49 minut temu

na meldunku w tym kraju opiera sie tyle rzeczy, ze rzad nei zdaje sobie z konsekwencji wprowadzonych zmian jka przygotowac skarbowke, listry dzieci objetych obowiazkiem szkolnym, obowiazkowymi szczepieniami jak stworzyc listy wytborcze - ludzi uprawnionych do glosowania - nagle sie okaze ze frekfencja bedzie 150 % bo niektorzy beda glosowac po kilka razy nie bedzie mozna znalezc oszustow bo kazdy bedzie mogl zmienic bez konsekwaencji adres totalna glupota - kto stworzy nowe systemy informatyczne przez dwa lata w tym kraju nie wykonalne

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Laura 2010-10-14 (17:27) 3 godziny i 20 minut temu

prawo budowlane,likwidacja obowiązku meldunkowego,zniesienie dowodów osobistych.Dopiero zacznie jubel PL . Bez bez dowodu i miejsca zamieszkania nic obecnie nie załatwisz.Ale to juz nie zmartwienie PeOwszczakow,bo oni juz nie beda rządzic.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Stefan z Kujaw 2010-10-14 (16:34) 4 godziny i 13 minut temu

No to będzie teraz POszukiwanie dłużników i przekrętasów! Jak ich znajdą bez adresu?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kama 2010-10-14 (16:20) 4 godziny i 27 minut temu

Skoro nie będzie obowiązku meldunkowego, to każdy będzie mógł wprowadzić się do mnie, a ja nie będę mogła go wyrzucić? Prawo będzie po jego stronie? Przecież mieszka gdzie chce, zgodnie z przepisami.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~allensteiner 2010-10-14 (14:46) 6 godzin i 1 minutę temu

to odległa przyszłość, panie redaktorze

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Leon 2010-10-14 (14:42) 6 godzin i 5 minut temu

Czy to oznacza ze nie będę musiał zameldowac się w domu seniora , bo myśle o zamieszkani w takim miejscu w przyszłym roku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~gość 2010-10-14 (14:19) 6 godzin i 28 minut temu

Proszę, bo się pogubiłem. Ostatnia data jaką pamiętam to 14 października 2010. A oni piszą, że 2014 to przeszłość. Co się ze mną działo przez ten czas? POMOCY!!!

odpowiedz