wicej

Obowiązek meldunkowy to już przeszłość.

PAP |  dodane 2010-10-14 (13:05) 4 lata 2 miesiące 7 dni 22 godziny i 35 minut temu
drukuj

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ewidencji ludności, która likwiduje obowiązek meldunkowy od 1 stycznia 2014 roku.

Ustawa przewiduje, że z tym dniem zmieni się zakres danych gromadzonych w rejestrze PESEL. W rejestrze tym nie będą gromadzone informacje dotyczące adresów, kraju zamieszkania oraz danych dotyczących wjazdu na teren Polski oraz wyjazdu poza granice naszego kraju.

Zgodnie z nowymi przepisami, rejestr PESEL pozostanie podstawowym narzędziem systemu ewidencji ludności; zlikwidowane zostaną rejestry mieszkańców oraz rejestry zamieszkania cudzoziemców. Ustawa przewiduje, że dane będą udostępniane jedynie z rejestru PESEL.

Ponadto do czasu całkowitego zniesienia obowiązku meldunkowego ustawa wprowadza znaczne uproszczenia w tej kwestii. Przewiduje, że obywatel dokonując zameldowania w urzędzie, będzie mógł jednocześnie złożyć dokumenty dotyczące wymeldowania z poprzedniego miejsca zamieszkania. Do tej pory musiał najpierw wymeldować się w miejscu dotychczasowego zamieszkania i dopiero potem zameldować się w nowym miejscu pobytu. Wymagało to więc dwukrotnej wizyty w urzędach.

Ustawa wejdzie w życie 1 sierpnia 2011 roku.


Bądź na bieżąco z wiadomoci.wp.pl

oceń
tak 11 78.57%
nie 3 21.43%

Przeczytaj te

Prezydent proponuje zmiany w polskiej konstytucji

aktualizacja 2010-11-12 (15:59) 4 lata 1 miesiąc 9 dni 19 godzin i 41 minut temu
materia foto

Najwaniejszy dzie

dodane 2010-08-06 (12:23) 4 lata 4 miesiące 15 dni 23 godziny i 17 minut temu

materia foto

Napis na domu Komorowskiego

dodane 2010-07-05 (19:29) 4 lata 5 miesięcy 16 dni 16 godzin i 11 minut temu

Z ustaw "antyprzemocow" nie mona czeka

dodane 2010-06-18 (11:50) 4 lata 6 miesięcy 3 dni 23 godziny i 50 minut temu

Komorowski podpisa ustaw zakazujc bicia dzieci

dodane 2010-06-18 (11:10) 4 lata 6 miesięcy 4 dni i 30 minut temu

Komorowski: w najbliszym czasie uatwienia dla rodzin

dodane 2010-05-26 (12:00) 4 lata 6 miesięcy 25 dni 23 godziny i 40 minut temu

Komorowski podpisa kolejn nowelizacj ustawy o IPN

dodane 2010-05-25 (18:00) 4 lata 6 miesięcy 26 dni 17 godzin i 40 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgoszenie!

Bye wiadkiem lub uczestnikiem wanego zdarzenia? Poinformuj Internautw o tym, co dzieje si w Polsce, na wiecie, w Twojej okolicy!

Wylij nam zdjcie, film lub artyku! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (19)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~giezz 2010-10-14 (17:46) 4 lata 2 miesiące 7 dni 17 godzin i 54 minuty temu

ZA pare lat jak wladza zechce wiedziec gdzie mieszka ..
,, Jan Kowalski to za oplata dowie sie od zagranicznych wlascicieli elektrowni, gazowni lub wodociagow !! Tylko oni beda mieli ta wiedze !! A kiewdy w dokumentach przestana nam pisac ze jestesmy Polakami ???

odpowiedz

2
0
~qaroleq 2011-12-02 (14:49) 3 lata 19 dni 20 godzin i 51 minut temu

kama czy ty zartujesz czy mowisz powaznie? bo jesli powaznie to chyba nie wiesz do czego sluzy meldunek. Meldunek nie ma zadnego zwiazku z wlasnoscia lokalu - halo! Meldunek jest do niczeo nie potrzebny wszystko mozna bez niego zalatwic a to ze ktos pisze ze w urzedzie skarbowym sa problemu zeby cokolwiek zalatwic to bzdura. W kazdym razie jezeli jestes wlascicielem lokalu to nie moze w nim mieszkac kazdy jedynie tylko ten komu pozwolisz czyli podpiszesz z nim odpowiednia umowe. Chyba proste? A to ze ktos posiada meldunek nawet w danym lokalu to wlasciciel lokalu ma prawo go wymeldowac nawet bez jego zgody.

odpowiedz

1
0
Skurwielek 2010-10-16 (19:06) 4 lata 2 miesiące 5 dni 16 godzin i 34 minuty temu

Oj malkontenci, potomkowie systemw totalitarnych
Chyba nie zdajecie sobie sprawy, e obowizek meldunkowy dotyczy nielicznych krajw, gwnie byych demoludw. "Normalne" kraje nie maj tego wynalazku ale mimo to funkcjonuj, lepiej ni my.

odpowiedz

2
1
~Laura 2010-10-14 (17:26) 4 lata 2 miesiące 7 dni 18 godzin i 14 minut temu

PO ma szuflady pene ustaw
prawo budowlane,likwidacja obowizku meldunkowego,zniesienie dowodw osobistych.Dopiero zacznie jubel PL . Bez bez dowodu i miejsca zamieszkania nic obecnie nie zaatwisz.Ale to juz nie zmartwienie PeOwszczakow,bo oni juz nie beda rzdzic.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
metro66 2010-10-14 (13:24) 4 lata 2 miesiące 7 dni 22 godziny i 16 minut temu

od 2014 ? co zto jest?
na co tyle let czeka - co czas ,eby producenci kolesie Bronka od dowodw osobistych sie przekwalifikowali?

odpowiedz

0
0
kozimino 2010-10-24 (12:08) 4 lata 1 miesiąc 27 dni 23 godziny i 32 minuty temu

Obowizek meldunkowy ??
Same jaja i to polskie na ktrych siedzi cay rzd-kolejny przekrt aby ukry niewygodne dane posow utrudniajce jawno ich przekrtw-dane politykw maj by przejrzyste

odpowiedz

0
0
~kaarola 2010-10-15 (07:58) 4 lata 2 miesiące 7 dni 3 godziny i 42 minuty temu

gupota
na meldunku w tym kraju opiera sie tyle rzeczy, ze rzad nei zdaje sobie z konsekwencji wprowadzonych zmian jka przygotowac skarbowke, listry dzieci objetych obowiazkiem szkolnym, obowiazkowymi szczepieniami jak stworzyc listy wytborcze - ludzi uprawnionych do glosowania - nagle sie okaze ze frekfencja bedzie 150 % bo niektorzy beda glosowac po kilka razy nie bedzie mozna znalezc oszustow bo kazdy bedzie mogl zmienic bez konsekwaencji adres totalna glupota - kto stworzy nowe systemy informatyczne przez dwa lata w tym kraju nie wykonalne

odpowiedz

0
0
~Laura 2010-10-14 (17:27) 4 lata 2 miesiące 7 dni 18 godzin i 13 minut temu

PO ma szuflady pene ustaw
prawo budowlane,likwidacja obowizku meldunkowego,zniesienie dowodw osobistych.Dopiero zacznie jubel PL . Bez bez dowodu i miejsca zamieszkania nic obecnie nie zaatwisz.Ale to juz nie zmartwienie PeOwszczakow,bo oni juz nie beda rzdzic.

odpowiedz

0
0
~Stefan z Kujaw 2010-10-14 (16:34) 4 lata 2 miesiące 7 dni 19 godzin i 6 minut temu

Ale jaja!
No to bdzie teraz POszukiwanie dunikw i przekrtasw! Jak ich znajd bez adresu?!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~kama 2010-10-14 (16:20) 4 lata 2 miesiące 7 dni 19 godzin i 20 minut temu

naduycia
Skoro nie bdzie obowizku meldunkowego, to kady bdzie mg wprowadzi si do mnie, a ja nie bd moga go wyrzuci? Prawo bdzie po jego stronie? Przecie mieszka gdzie chce, zgodnie z przepisami.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~allensteiner 2010-10-14 (14:46) 4 lata 2 miesiące 7 dni 20 godzin i 54 minuty temu

A 2014 rok
to odlega przyszo, panie redaktorze

odpowiedz

0
0
~Leon 2010-10-14 (14:42) 4 lata 2 miesiące 7 dni 20 godzin i 58 minut temu

Pytanie.
Czy to oznacza ze nie bd musia zameldowac si w domu seniora , bo myle o zamieszkani w takim miejscu w przyszym roku.

odpowiedz

0
0
~go 2010-10-14 (14:19) 4 lata 2 miesiące 7 dni 21 godzin i 21 minut temu

Napiszcie ktry mamy rok!
Prosz, bo si pogubiem. Ostatnia data jak pamitam to 14 padziernika 2010. A oni pisz, e 2014 to przeszo. Co si ze mn dziao przez ten czas? POMOCY!!!

odpowiedz

0
0
~emerytka65 2010-10-14 (14:06) 4 lata 2 miesiące 7 dni 21 godzin i 34 minuty temu

obiowizek meldunkowy-piszesz na komputerze a jestes
-ignorantem ,do wejscia tej ustawy musi byc dostosowany system komputerowy,czyli wasciwy program i na to jet potrzebny czas,

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najwaniejsze wiadomoci

Na Ukrainie trwaj rozmowy Petra Poroszenki z Aleksandrem ukaszenk
dodane 2014-12-21 (16:15) 19 godzin i 25 minut temu

. Niesioowski-Spano: aden rozsdny historyk nie podwaa historycznoci Jezusa
dodane 2014-12-21 (15:05) 20 godzin i 35 minut temu

Ewa Kopacz do weteranw: suycie Polsce i wiatu
dodane 2014-12-21 (15:00) 20 godzin i 40 minut temu

Ostatnie przygotowania do startu rakiety nonej Angara-A5 w Rosji
dodane 2014-12-21 (16:25) 19 godzin i 15 minut temu

Donald Tusk otworzy dom dziecka w Odporyszowie koo Tarnowa
dodane 2014-12-21 (15:35) 20 godzin i 5 minut temu

wicej wiadomoci

Wylij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjcia film. Wylij do nas.

wylij

Najlepsze materiay publikujemy na stronie gwnej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprze jak akcj charytatywn przed witami Boego Narodzenia?

liczba oddanych gosw: 31636