więcej

Obowiązek meldunkowy to już przeszłość.

PAP |  dodane 2010-10-14 (13:05) 4 lata 17 dni 12 godzin i 15 minut temu
drukuj

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ewidencji ludności, która likwiduje obowiązek meldunkowy od 1 stycznia 2014 roku.

Ustawa przewiduje, że z tym dniem zmieni się zakres danych gromadzonych w rejestrze PESEL. W rejestrze tym nie będą gromadzone informacje dotyczące adresów, kraju zamieszkania oraz danych dotyczących wjazdu na teren Polski oraz wyjazdu poza granice naszego kraju.

Zgodnie z nowymi przepisami, rejestr PESEL pozostanie podstawowym narzędziem systemu ewidencji ludności; zlikwidowane zostaną rejestry mieszkańców oraz rejestry zamieszkania cudzoziemców. Ustawa przewiduje, że dane będą udostępniane jedynie z rejestru PESEL.

Ponadto do czasu całkowitego zniesienia obowiązku meldunkowego ustawa wprowadza znaczne uproszczenia w tej kwestii. Przewiduje, że obywatel dokonując zameldowania w urzędzie, będzie mógł jednocześnie złożyć dokumenty dotyczące wymeldowania z poprzedniego miejsca zamieszkania. Do tej pory musiał najpierw wymeldować się w miejscu dotychczasowego zamieszkania i dopiero potem zameldować się w nowym miejscu pobytu. Wymagało to więc dwukrotnej wizyty w urzędach.

Ustawa wejdzie w życie 1 sierpnia 2011 roku.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 11 78.57%
nie 3 21.43%

Przeczytaj też

Prezydent proponuje zmiany w polskiej konstytucji

aktualizacja 2010-11-12 (15:59) 3 lata 11 miesięcy 19 dni 9 godzin i 21 minut temu
materiał foto

Najważniejszy dzień

dodane 2010-08-06 (12:23) 4 lata 2 miesiące 25 dni 12 godzin i 57 minut temu

materiał foto

Napis na domu Komorowskiego

dodane 2010-07-05 (19:29) 4 lata 3 miesiące 26 dni 5 godzin i 51 minut temu

Z ustawą "antyprzemocową" nie można czekać

dodane 2010-06-18 (11:50) 4 lata 4 miesiące 13 dni 13 godzin i 30 minut temu

Komorowski podpisał ustawę zakazującą bicia dzieci

dodane 2010-06-18 (11:10) 4 lata 4 miesiące 13 dni 14 godzin i 10 minut temu

Komorowski: w najbliższym czasie ułatwienia dla rodzin

dodane 2010-05-26 (12:00) 4 lata 5 miesięcy 5 dni 13 godzin i 20 minut temu

Komorowski podpisał kolejną nowelizację ustawy o IPN

dodane 2010-05-25 (18:00) 4 lata 5 miesięcy 6 dni 7 godzin i 20 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (19)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~qaroleq 2011-12-02 (14:49) 2 lata 10 miesięcy 29 dni 10 godzin i 31 minut temu

kama czy ty zartujesz czy mowisz powaznie? bo jesli powaznie to chyba nie wiesz do czego sluzy meldunek. Meldunek nie ma zadnego zwiazku z wlasnoscia lokalu - halo! Meldunek jest do niczeo nie potrzebny wszystko mozna bez niego zalatwic a to ze ktos pisze ze w urzedzie skarbowym sa problemu zeby cokolwiek zalatwic to bzdura. W kazdym razie jezeli jestes wlascicielem lokalu to nie moze w nim mieszkac kazdy jedynie tylko ten komu pozwolisz czyli podpiszesz z nim odpowiednia umowe. Chyba proste? A to ze ktos posiada meldunek nawet w danym lokalu to wlasciciel lokalu ma prawo go wymeldowac nawet bez jego zgody.

odpowiedz

2
1
~Laura 2010-10-14 (17:26) 4 lata 17 dni 7 godzin i 54 minuty temu

PO ma szuflady pełne ustaw
prawo budowlane,likwidacja obowiązku meldunkowego,zniesienie dowodów osobistych.Dopiero zacznie jubel PL . Bez bez dowodu i miejsca zamieszkania nic obecnie nie załatwisz.Ale to juz nie zmartwienie PeOwszczakow,bo oni juz nie beda rządzic.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
kozimino 2010-10-24 (12:08) 4 lata 7 dni 13 godzin i 12 minut temu

Obowiązek meldunkowy ??
Same jaja i to polskie na których siedzi cały rząd-kolejny przekręt aby ukryć niewygodne dane posłow utrudniające jawność ich przekrętów-dane polityków mają być przejrzyste

odpowiedz

0
0
~Stefan z Kujaw 2010-10-14 (16:34) 4 lata 17 dni 8 godzin i 46 minut temu

Ale jaja!
No to będzie teraz POszukiwanie dłużników i przekrętasów! Jak ich znajdą bez adresu?!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
Skurwielek 2010-10-16 (19:06) 4 lata 15 dni 6 godzin i 14 minut temu

Oj malkontenci, potomkowie systemów totalitarnych
Chyba nie zdajecie sobie sprawy, że obowiązek meldunkowy dotyczy nielicznych krajów, głównie byłych demoludów. "Normalne" kraje nie mają tego wynalazku ale mimo to funkcjonują, lepiej niż my.

odpowiedz

0
0
~kaarola 2010-10-15 (07:58) 4 lata 16 dni 17 godzin i 22 minuty temu

głupota
na meldunku w tym kraju opiera sie tyle rzeczy, ze rzad nei zdaje sobie z konsekwencji wprowadzonych zmian jka przygotowac skarbowke, listry dzieci objetych obowiazkiem szkolnym, obowiazkowymi szczepieniami jak stworzyc listy wytborcze - ludzi uprawnionych do glosowania - nagle sie okaze ze frekfencja bedzie 150 % bo niektorzy beda glosowac po kilka razy nie bedzie mozna znalezc oszustow bo kazdy bedzie mogl zmienic bez konsekwaencji adres totalna glupota - kto stworzy nowe systemy informatyczne przez dwa lata w tym kraju nie wykonalne

odpowiedz

3
0
~giezz 2010-10-14 (17:46) 4 lata 17 dni 7 godzin i 34 minuty temu

ZA pare lat jak wladza zechce wiedziec gdzie mieszka ..
,, Jan Kowalski to za oplata dowie sie od zagranicznych wlascicieli elektrowni, gazowni lub wodociagow !! Tylko oni beda mieli ta wiedze !! A kiewdy w dokumentach przestana nam pisac ze jestesmy Polakami ???

odpowiedz

0
0
~kama 2010-10-14 (16:20) 4 lata 17 dni 9 godzin i 1 minutę temu

nadużycia
Skoro nie będzie obowiązku meldunkowego, to każdy będzie mógł wprowadzić się do mnie, a ja nie będę mogła go wyrzucić? Prawo będzie po jego stronie? Przecież mieszka gdzie chce, zgodnie z przepisami.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Laura 2010-10-14 (17:27) 4 lata 17 dni 7 godzin i 53 minuty temu

PO ma szuflady pełne ustaw
prawo budowlane,likwidacja obowiązku meldunkowego,zniesienie dowodów osobistych.Dopiero zacznie jubel PL . Bez bez dowodu i miejsca zamieszkania nic obecnie nie załatwisz.Ale to juz nie zmartwienie PeOwszczakow,bo oni juz nie beda rządzic.

odpowiedz

0
0
~allensteiner 2010-10-14 (14:46) 4 lata 17 dni 10 godzin i 34 minuty temu

A 2014 rok
to odległa przyszłość, panie redaktorze

odpowiedz

0
0
~Leon 2010-10-14 (14:42) 4 lata 17 dni 10 godzin i 38 minut temu

Pytanie.
Czy to oznacza ze nie będę musiał zameldowac się w domu seniora , bo myśle o zamieszkani w takim miejscu w przyszłym roku.

odpowiedz

0
0
~gość 2010-10-14 (14:19) 4 lata 17 dni 11 godzin i 1 minutę temu

Napiszcie który mamy rok!
Proszę, bo się pogubiłem. Ostatnia data jaką pamiętam to 14 października 2010. A oni piszą, że 2014 to przeszłość. Co się ze mną działo przez ten czas? POMOCY!!!

odpowiedz

0
0
~emerytka65 2010-10-14 (14:06) 4 lata 17 dni 11 godzin i 14 minut temu

obiowiązek meldunkowy-piszesz na komputerze a jestes
-ignorantem ,do wejscia tej ustawy musi byc dostosowany system komputerowy,czyli własciwy program i na to jet potrzebny czas,

odpowiedz

0
1
metro66 2010-10-14 (13:24) 4 lata 17 dni 11 godzin i 56 minut temu

od 2014 ? co zto jest?
na co tyle let czekać - co czas ,żeby producenci kolesie Bronka od dowodów osobistych sie przekwalifikowali?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej?
dodane 2014-10-31 (07:05) 18 godzin i 15 minut temu

Mocne słowa Michała Kamińskiego: Jarosław Kaczyński to tchórz
dodane 2014-10-31 (08:45) 16 godzin i 35 minut temu

"Wprost" pozywa Romana Giertycha i "Gazetę Wyborczą"
dodane 2014-10-31 (07:45) 17 godzin i 35 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami autobusu
dodane 2014-10-31 (09:06) 16 godzin i 14 minut temu

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 1 dzień 11 godzin i 13 minut temu

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 1 dzień 20 godzin i 25 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto nagrał najśmieszniejszy spot wyborczy? Zobacz najbardziej komiczne spoty wyborcze

liczba oddanych głosów: 780