więcej

National Geographic nada film o katastrofie smoleńskiej "Śmierć prezydenta".

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2013-01-27 (12:21) 1 rok 10 miesięcy 21 godzin i 3 minuty temu
drukuj


Wrak Tu-154 - zdjęcie archiwalne opinie
W niedzielę 27 stycznia o godz. 21.00 kanał National Geographic wyemituje jeden z odcinków serii "Katastrofa w przestworzach", opowiadający o katastrofie smoleńskiej. Producenci podkreślają, że chcieli opowiedzieć o wypadku "z punktu widzenia polskiej komisji", która badała sprawę.

Dziennikarze obejrzeli film we wtorek. Podobnie jak wszystkie odcinki tej serii, film pt. "Śmierć prezydenta" odtwarza szczegółowy przebieg katastrofy. Eksperci opowiadają w nim o ustaleniach prowadzonych postępowań, zobaczyć można też komputerową symulację i fabularyzowany przebieg wypadku.

Producenci filmu, Alex Bystram i Ed Sayer, podkreślili po pokazie filmu, że oparli się na ustaleniach zawartych zarówno w raporcie rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), jak i w raporcie polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (tzw. komisji Millera).

- To, co próbowaliśmy zrobić, to znaleźć te obszary, gdzie te dwa raporty się ze sobą zgadzają (...) Ale najbardziej chcieliśmy, żeby tę historię opowiedzieć z punktu widzenia polskiej komisji, która badała ten wypadek, ponieważ rozumiemy, jak bardzo czuła jest to sprawa dla Polski - powiedział Sayer.

W filmie znalazły się wypowiedzi m.in. b. ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera, który przewodniczył polskiej komisji, a także dwóch jej członków - Macieja Laska i Wiesława Jedynaka. O wydarzeniach z 2010 r. opowiada też jeden z rosyjskich ratowników, który był na miejscu katastrofy.

O tym, co nastąpiło po katastrofie, opowiadają dziennikarze: z Polski - Konstanty Gebert, a z Rosji - Siergiej Jakimow. Mowa jest m.in. o pojawiających się w obiegu publicznym teoriach spiskowych, dotyczących przyczyn katastrofy.

W filmie znalazła się informacja o zbrodni katyńskiej i o tym, że polska delegacja udawała się do Katynia, by oddać hołd pomordowanym tam 70 lat wcześniej polskim oficerom.

W filmie mowa jest zarówno o błędach popełnionych przez polską załogę samolotu, jak i rosyjskich kontrolerów lotu.

Wspomniano m.in. o pośredniej presji na załogę, wynikającej z obecności na pokładzie wielu ważnych osób, a także z niezachowania tzw. sterylności kokpitu. Mowa jest o obecności w kabinie pilotów dyrektora protokołu dyplomatycznego MSZ Mariusza Kazany. W filmie mowa jest też, że według "niektórych śledczych" wizytę w kokpicie złożył też dowódca polskich Sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik.

(Ustalenia dotyczące obecności gen. Błasika w kokpicie zawierał zarówno raport komisji Millera, jak i raport MAK. Według polskiej prokuratury brak jest jednoznacznych ustaleń w sprawie obecności osób postronnych w kokpicie Tu-154M, ale biegli ocenili, że kokpit prawdopodobnie nie był hermetyczny, a drzwi do niego otwarte. W ujawnionym w 2012 r. stenogramie kwestie przypisywane wcześniej gen. Błasikowi przypisano innym osobom, bądź uznano, że nie można ustalić, kto je wypowiada - przyp.red.).

W kontekście pośredniej presji na załogę przypomniano, że kapitan samolotu Arkadiusz Protasiuk był drugim pilotem podczas lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Azerbejdżanu w 2008 r., kilka dni po wybuchu walk w Gruzji. W filmie zaznaczono, że siedzący wówczas za sterami kpt. Grzegorz Pietruczuk, który odmówił lądowania w stolicy Gruzji, "nigdy więcej nie usiadł za sterami prezydenckiego samolotu".

Maciej Lasek, obecnie szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, po prezentacji ocenił, że film jest "dobrze zrobiony, bazujący na oficjalnych raportach". Zaznaczył, że jego "generalny wydźwięk" jest zgodny z tym, co zostało opisane w polskim raporcie.

- Wydaje mi się, że większy nacisk jest położony na to, co znalazło się w naszym, polskim raporcie, niż w raporcie MAK, bo wyraźnie wskazuje na błędy tak samo po stronie polskiej, jakie zostały popełnione przy tej katastrofie, jak również po stronie rosyjskiej - powiedział Lasek.

Wydawca "Skrzydlatej Polski" Tomasz Hypki ocenił z kolei, że film jest bardzo wyważony, wiarygodnie pokazujący od strony technicznej to, co wydarzyło się w Smoleńsku.

- Ten film powinni obejrzeć wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób kwestionują to, co oficjalnie wiadomo na ten temat, bo jeżeli obejrzą to ze zrozumieniem, to jest szansa, że wielu z nich przestanie wymyślać jakieś teorie, które nie mają żadnego pokrycia w faktach - powiedział.

Seria "Katastrofa w przestworzach" opisuje najtragiczniejsze katastrofy lotnicze. Pokazuje jak katastrofy, a następnie prowadzone w ich sprawach dochodzenia, wpłynęły przez lata na poprawę bezpieczeństwa lotów. Przez ostatnie 10 lat nakręcono ponad 100 odcinków.


(pp, meg, asz)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 203 20.3%
nie 797 79.7%

Przeczytaj też

Kpt. Wiesław Jedynak ws. filmu "Śmierć prezydenta": są tam uproszczenia, mogące budzić wątpliwości

dodane 2013-01-28 (09:40) 1 rok 9 miesięcy 30 dni 23 godziny i 44 minuty temu

Dwa filmy o Smoleńsku - dwie różne wizje tragedii

dodane 2013-01-23 (07:29) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 1 godzinę i 55 minut temu

"Tak zginął prezydent" - film, który ujawni okoliczności katastrofy smoleńskiej

dodane 2013-01-17 (07:26) 1 rok 10 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 58 minut temu

"Smoleńsk" - fabularny film o katastrofie. Zobacz zapowiedź

dodane 2013-01-11 (10:49) 1 rok 10 miesięcy 16 dni 22 godziny i 35 minut temu

Producent: wiosną początek zdjęć do filmu fabularnego o Smoleńsku

dodane 2013-01-08 (11:50) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 21 godzin i 34 minuty temu
materiał foto

Konkurs na pomnik w Smoleńsku

dodane 2012-04-17 (09:56) 2 lata 7 miesięcy 10 dni 23 godziny i 28 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (660)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~miks 2013-04-27 (07:36) 1 rok 7 miesięcy 1 dzień 1 godzinę i 48 minut temu

Doszły mnie słuchy,że Amerykanie zbierają podpisy pod petycją do Prezydenta Bronisława Komorowskiego o wszczęcie niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie tak zwanych zamachów 9/11.Na niezależnych portalach wielu internautów śledczych i naukowców dochodzi Prawdy dotyczącej tej masakry. Jest wiele dowodów m.in filmy na You tube i portale niezależne, że tego aktu terrorystycznego dokonała ekipa Busza we współpracy z masonami z NYC. Są dowody na to, że w Pentagon uderzyła rakieta wystrzelona przez US Army, na to że WTC 7 zawalił się w wyniku celowo zamontowanych w konstrukcji ładunków wybuchowych. Ponad 1500 naukowców-ekspertów amerykańskich podpisało petycję o wspólnym dochodzeniu do prawdy ukrywanej przez bandycki rząd USA, youtube: "Architekci i inżynierowie rozwiązują tajemnicę WTC 7" Może wybitny profesor Binienda jako amerykański obywatel i dziekan wydziału Inzynierii Lądowej, czyli budowlaniec, specjalista od wytrzymałości materiałów POdpisze się tez POd ta petycją wszak to blizsze jego dziedzinie niz lotnictwo. Minęło już dwanaście lat, Amerykanie chcą Prawdy!

odpowiedz

2
0
~pablo 2013-01-28 (20:25) 1 rok 9 miesięcy 30 dni 12 godzin i 59 minut temu

wa na jakiej?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
2
~srogi-san 2013-01-28 (12:27) 1 rok 9 miesięcy 30 dni 20 godzin i 57 minut temu

Ze zwolennikami teorii spiskowych logiczna dyskusja jest stratą czasu, gdyż oni wszystko interpretują tak, by potwierdzało to z góry założoną tezę, np. jeśli ktoś wierzy w krasnoludki, to dla niego nadgryziony chleb przez mysz będzie dowodem ich istnienia nawet wtedy gdy tą mysz złapie – bo to tak naprawdę krasnoludek który zamienił się w myszkę, a zdolność do takiej cudownej przemiany dodatkowo zwiększa podziw, uznanie dla krasnoludków i dowodzi ich nadprzyrodzonych możliwości ;-)

odpowiedz

13
18
~stoppropagandzie 2013-01-27 (18:37) 1 rok 10 miesięcy 14 godzin i 47 minut temu

National Geographic puści film według raportu Anodiny i Millera, czyli full fantasy. Samolot zniża się do 10m obrywa skrzydło, a potem gwałtownie (szybciej niż F-16, Grippen, MIG-29) z przeciążeniem ok. 10G uniesie się do góry na co najmniej 40m, aby obrócić się na plecy. Ładna bajka? Czytajcie Anodinę i Millera

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

11
9
~anna 2013-01-27 (15:58) 1 rok 10 miesięcy 17 godzin i 26 minut temu

NG stracił wiarygodność opinii światowej. To jest cena, jaką płaci się za kłamstwa. Taka stacja już nigdy się nie podniesie. Wszystkie ich tzw. “dokumenty” pt “katastrofy w przestworzach”, to fikcja literacka.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
6
~wdfg 2013-01-28 (00:04) 1 rok 10 miesięcy 9 godzin i 20 minut temu

Myślałem, że dam radę oglądnąć ten film. Po ok 15 minutach stwierdziłem, że szkoda czasu na ten propagandowy gniot.

odpowiedz

8
11
~zawiedziony 2013-01-27 (23:59) 1 rok 10 miesięcy 9 godzin i 25 minut temu

Po 10 minutach przestałem oglądać ! Zawału można dostać. Pomyje kłasmstwa zmontowane przez żydokomunę !

odpowiedz

12
24
~SpecOps 2013-01-27 (18:16) 1 rok 10 miesięcy 15 godzin i 8 minut temu

NAWET NIE BĘDĘ OGLĄDAŁ TEJ PROPAGANDY ZDRADZIECKIEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ANATOMIA UPADKU JEST WIARYGODNIEJSZA

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
5
~xscdsd 2013-01-27 (22:54) 1 rok 10 miesięcy 10 godzin i 30 minut temu

HA a pisałem kilka dni temu jak pierwszy raz pojawiła się informacja o filmie, że Katastrofa smoleńska wg National Geographic będzie tak samo rzetelna jak 9/11 wg Discowery

odpowiedz

9
7
~logik 2013-01-27 (19:22) 1 rok 10 miesięcy 14 godzin i 2 minuty temu

Dla tych którzy szukają prawdy i chcą w tej sprawie użyć swojego mózgu. Proszę zobaczyć ten film, ale i filmy "Anatomia upadku" i :10.04.10" - Oba są dostępne na Youtube.pl. Oczywiście tych dwóch filmów telewizje głównego nurtu nie puszczą, więc tym bardziej skorzystajcie z Youtube. Potem spróbujcie sobie wyrobić zdanie

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
7
~marcus 2013-01-27 (22:45) 1 rok 10 miesięcy 10 godzin i 39 minut temu

Jestem zniesmaczony po tym filmie. Jak tak poważna firma jak NG mogła wypuścić takiego gniota?? Ciekawe, kto zamówił tę laurkę dla Anodiny i Millera, i za ile ?? I to ma być światowa premiera ? Nakręcona rok temu kiedy dzisiaj wszyscy wiedzą, że oba raporty ne trzymają się kupy. Wstyd panowie autorzy - nadużyiście wiarygowności NG... ciekawe na czyje zlecenie.

odpowiedz

16
9
~max 2013-01-27 (19:19) 1 rok 10 miesięcy 14 godzin i 5 minut temu

National Geographic nadaje na cały świat. Macierewicz tylko w kościołach. Jeden zero dla prawdy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
6
~Polka 2013-01-27 (21:26) 1 rok 10 miesięcy 11 godzin i 58 minut temu

oglądacie to? jestem w szoku

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
10
~verius 2013-01-27 (21:27) 1 rok 10 miesięcy 11 godzin i 57 minut temu

Czy to film fabularny? Ciekawe z czyjej inspiracji i za czyje pieniądze powstał? Oczywiście dla lemingów to będzie prawda prawdziwa, poświadczona przez tefałen i wybiórczą zgodnym chórem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
2
~Davidov 2013-01-27 (22:12) 1 rok 10 miesięcy 11 godzin i 12 minut temu

Ilu tu ekspertów lotniczych na tym forum... :-) A ile osób komentowało film jeszcze przed pierwszą emisją... Ja - po lekturze wpisów i obejrzeniu filmu - chyba jednak odstąpię od komentarza. Nie jestem godzien: nie znam się na fizyce, chemii, lotnictwie, medycynie sądowej, brzozach, gazach bojowych, rakietach ziemia-powietrze, materiałach wybuchowych, procedurach dyplomatycznych i wojskowych. Nie siedziałem za sterami TU ani żadnego innego samolotu. Nie wiem jak się wytwarza mgłę i ją "rozpędza" w 5 minut...

odpowiedz

9
4
~hej 2013-01-27 (17:57) 1 rok 10 miesięcy 15 godzin i 27 minut temu

CZY KTOKOLWIEK POTRAFI MI WYTŁUMACZYĆ JAK WYGLĄDAŁ TEN ZAMACH? WĄTPIĘ, BO TO SIĘ KUPY NIE TRZYMA.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
4
~marek zol 2013-01-27 (20:30) 1 rok 10 miesięcy 12 godzin i 54 minuty temu

a wszystko przez zadufanie funkcjonariuszy pis, wystarczylo przeciez zachowac podstawy bezpieczenstwa i zachowac standarty aby do tego nie doszlo. mam zal do osob odpowiedzialnych , niech teraz nie zaznaja spokoju

odpowiedz

58
42
~eee. 2013-01-27 (15:30) 1 rok 10 miesięcy 17 godzin i 54 minuty temu

ZAMACH!!! Nie ma takiej osoby, która by mnie przekonała, że było inaczej.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Emilka 2013-01-27 (19:43) 1 rok 10 miesięcy 13 godzin i 41 minut temu

Czy ktoś wie może czy można będzie obejrzeć te transmisje online? Mieszkam w UK i szukam już od rana jakichkolwiek wskazówek ale nic z tego...:(

odpowiedz

14
7
~wygnaniec 2013-01-27 (18:09) 1 rok 10 miesięcy 15 godzin i 15 minut temu

Nie przekona mnie nikt ze to nie byl spisek;W jakim celu tak sie spieszyly sluzby po katastrofie z przeszukaniami mieszkan i kancelarii prezydenckiej pod nie obecnosc osob zainteresowanych czy posiadajacych prawo do przebywania w tych pomiesczeniach ,chodz by mieszkanie Wasermana czego szukali?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

KBW: test wyborczego systemu informatycznego wykrył łatwy do skorygowania błąd
dodane 2014-11-26 (15:02) 1 dzień 18 godzin i 22 minuty temu

Polski misjonarz uwolniony z rąk porywaczy
dodane 2014-11-26 (14:27) 1 dzień 18 godzin i 57 minut temu

PO: czy Jacek Sasin chce likwidować szkoły w centrum Warszawy?
dodane 2014-11-26 (14:24) 1 dzień 19 godzin i 1 minutę temu

Rosyjskie samoloty nad Ukrainą. Przez granicę jedzie broń
dodane 2014-11-26 (13:46) 1 dzień 19 godzin i 38 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 2 dni 15 godzin i 35 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 2 dni 16 godzin i 9 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy wiesz, jak poprawnie zagłosować w II turze wyborów samorządowych?

liczba oddanych głosów: 1659