Strona główna serwisu
"Nasz Dziennik": Krystyna Szumilas wytłumaczy się z religii
"Nasz Dziennik": Krystyna Szumilas wytłumaczy się z religii

"Nasz Dziennik": Krystyna Szumilas wytłumaczy się z religii

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski domagają się od minister edukacji Krystyny Szumilas wyjaśnień w sprawie usunięcia lekcji religii z ramowych planów nauczania - pisze "Nasz Dziennik".
W projekcie dezyderatu w tej sprawie posłowie zaznaczają, że Szumilas swoją decyzją łamie konkordat, powoduje zamęt w samorządach i wśród katechetów oraz dyskryminuje religię w stosunku do innych przedmiotów. Domagają się przywrócenia zajęć z religii do ramowego planu nauczania, a tym samym utrzymania dotychczasowych zasad organizowania i finansowania nauki religii w szkołach. Problem będzie omawiany na najbliższym posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Generalnie sprawa dotyczy sposobu finansowania lekcji religii w szkołach Marzena Wróbel, Solidarna Polska
- Generalnie sprawa dotyczy sposobu finansowania lekcji religii w szkołach. Uważamy, że musi być to robione w oparciu o budżet państwa, a nie samorządowy - mówi Marzena Wróbel (SP).

Dyskusja będzie burzliwa?

Jako że na posiedzeniu komisji powinien być obecny przedstawiciel rządu, posłanka przewiduje, że dyskusja może być gorąca. - Szefowa resortu twierdzi bowiem, że nic się nie zmieniło jeśli chodzi o system finansowania lekcji religii. My natomiast uważamy, że doszło do poważnych zmian, ponieważ przy zaproponowanych przez ministerstwo rozporządzeniach ciężar utrzymania lekcji religii ma spoczywać na samorządach - zauważa przedstawicielka Solidarnej Polski w komisji edukacji.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (972)
Nie zgadzam się z opinią
34
Zgadzam się z opinią
203
~Mirek 2012-05-19 (05:56) 23 godzin i 57 minut temu

Tytan intelektualny, posłanka Wróbel, z oblicza, której bije porażająca inteligencja, może wytłumaczy maluczkim skąd się wzięła żona Kajna (według świętej księgi żydowskiej sekty przezwanej później chrześcijaństwem, Bóg stworzył Adama i Ewę ? A oni mieli trzech synów i to byli wszyscy ludzie). I druga kwestia, kto był pierwszą kobietą, bo w dwóch rozdziałach księgi rodzaju to wcale nie jest Ewa. Takich kwiatków w Biblii jest cała masa, aż dziwne dlaczego Doda przegrała w sądzie. Chyba ani ona, ani jej adwokat i sam sąd nigdy Biblii nie czytali, tak jak 95 % katolików w Polsce. Widziałem jak facet w pociągu oberwał parasolką za stwierdzenie, że Chrystus był Żydem. Według niestety wielu wyznawców, Chrystus urodził się w Betlejem w Ziemi Świętej pod Toruniem i był przodkiem Rydzyka.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 12

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
131
~anula 2012-05-19 (05:53) temu

A jak powstał konkordat? Pamiętacie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
126
~bodzio 2012-05-19 (09:46) 20 godzin i 7 minut temu

Religa w salkach katechetycznych była dla tych, którzy chcieli. I tak powinno pozostać. Dlaczego zmuszać wszystkich do religii? Zmuszanie do religii zwiększy tylko ilość przeciwników. Wiary nie można ocenić stopniami.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 18

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
117
~komuh 2012-05-19 (10:02) 19 godzin i 51 minut temu

Jezus idąc do chrztu dokonał świadomego wyboru jako dorosły facet. Jaki wybór mają Wasze dzieci noszone do chrztu jako noworodki?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 13

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
110
~mis 2012-05-19 (08:57) 20 godzin i 56 minut temu

Naukę religii winne prowadzić i płacić zań kościoły i związki wyznaniowe.Starczy dojenia Państwa przez czarnych.Na lekcjach religii czarni prowadzą politykę przeciw państwu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
81
~Katolik 2012-05-19 (10:49) 19 godzin i 4 minuty temu

Należę do pokolenia które uczęszczało na lekcje religii do sal znajdujących się na terenie przy kościelnym,wszyscy chodzili,bardzo szanowany był ksiądz,szanowane było to miejsce,dziś po zmianach zrobił się bajzel,słuszna jest decyzja minister,uważam że należy powrócić do dawnych metod to będzie o wiele większy szacunek do kościoła.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
93
~bobas 2012-05-19 (08:51) 21 godzin i 2 minuty temu

Jestem za wyrzuceniem religii ze szkół i zerwaniem konkordatu ... nie jest to nam polakom do niczego potrzebne

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
67
~Katolik 2012-05-19 (09:59) 19 godzin i 54 minut temu

Ja też uważam ze Religii powinno sie uczyć w salach przy kosciele. Jak można oceniać w szkole czyjas wiarę. Kompletna bzdura jak dostane 1 z religii to nie dodane promocji do następnej klasy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
79
~Agnostyk 2012-05-19 (11:09) 18 godzin i 44 minut temu

Szanuj bliźniego, jak siebie samego. Piękne, tylko dlaczego Katolicy tego nie stosują ? Ja jestem agnostykiem i nie wierzę w Waszego Boga, ale nie przeszkadza mi, że Wy w Niego wierzycie. Gorzej, że to Wam przeszkadza, że ja w Niego nie wierzę. Nie spotkałem się jeszcze z pozytywną reakcją Katolika który usłyszał że jestem agnostykiem, każdy z Nich mnie próbował "nawracać", albo zwyzywał. Więc gdzie to Wasze "szanowanie bliźniego, jak siebie samego" w codziennym życiu ? Czy to wyzywanie od gorszych, ludzi innej wiary, ateistów i agnostyków nazywacie szacunkiem ? Dziwicie się, że ateiści po Was jadą jak szmatą po podłodze, ale to Wy jako pierwsi pokazujecie ten "szacunek" do bliźniego, więc nie dziwcie się że Inni Wam odpowiadają pięknym na nadobne. Gdzie Wasza miłość do bliźniego kiedy chodzi o gejów, lesbijki, ludzi ułomnych, kalekich ? Przecież według Waszej Religii, Wasz Bóg Ich takimi stworzył, na własne podobieństwo. Myślę, że prędzej "wielbłąd przejdzie przez ucho igielne", niż Wy mieniący się prawdziwymi Katolikami dostąpicie zaszczytu wstąpienia na Niebiosa. W przeciwieństwie do Was, mimo że nie wierzę w Waszego Boga, znam Wasze Pismo Święte, znam nauki z Niego płynące i mimo że nie wierzę, staram się postępować tak, jak postępowałby Wasz Jezus Chrystus. Wam do tego daleko i myślę, że to właśnie wina osób które Was tego nauczają na lekcjach nietolerancji, zwanymi religią.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 18

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
64
~bablon 2012-05-19 (12:06) 17 godzin i 47 minut temu

Nie rozumiem jednego - dlaczego ja w tym chorym kraju co roku we wrześniu muszę pisać oświadczenie, że dziecko nie będzie chodzić na religię. Powinno chyba być odwrotnie tzn karty zgłoszeniowe uczestnictwa w religii. To samo jest z rekolekcjami. Zawsze tylko usprawiedliwienie , że dziecko tam nie pójdzie. Czy ja już naprawdę nie mam nic do roboty tylko usprawiedliwiać religię ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
31
Zgadzam się z opinią
83
~piters 2012-05-19 (10:49) 19 godzin i 4 minuty temu

Religia katolicka blokowała i blokuje wolne myślenie i rozwój człowieka na wyższy poziom duchowy. Z pisma świętego zostały wykreślone takie słowa jak MEDYTACJA, REINKARNACJA. Kościół katolicki zrobi wszystko(za pomocą swych wiernych pachołków), by człowiek się nie rozwijał duchowo. Każdy jasno myślący mieszkaniec tego globu jest wrzodem na dupie Watykanu. Owieczka (lżejsza wersja słowa BARAN prowadzonego za rogi na pranie mózgu). Skoro Watykan tak się o nas troszczy to nie powinien mieć przed nami (katolikami) tajemnic. A jest ich bardzo dużo. Pozdrawiam..........

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
69
~Ssss 2012-05-19 (09:45) 20 godzin i 8 minut temu

Czy Polska jest wasalem Watykanu a PiS to jego uniżony polskojęzyczny sługa ?Przeczytajcie treść konkordatu z 1925 roku i porównajcie do dzisiejszego.Oto urywek z dawnych czasów: Wybór arcybiskupów i biskupów należy do Stolicy Apostolskiej. Jego Świątobliwość zgadza się zwracać do Prezydenta Rzeczypospolitej przed mianowaniem Arcybiskupów i Biskupów diecezjalnych, koadiutorów "cum iure succesionis"oraz Biskupa polowego, aby upewnić się, że Prezydent nie ma do podniesienia przeciw temu wyborowi względów natury politycznej. Ordynariusze powyżsi, przed objęciem swych czynności, złożą na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej przysięgę wierności według formuły następującej: "Przed Bogiem i na Święte Ewangelje przysięgam i obiecuję, jak przystoi Biskupowi, wierność Rzeczypospolitej Polskiej. Przysięgam i obiecuję, iż z zupełną lojalnością szanować będę Rząd, ustanowiony Konstytucja, i że sprawię, aby go szanowało moje duchowieństwo. Przysięgam i obiecuję poza tem, że nie będę uczestniczył w żadnym porozumieniu, ani nie będę obecny przy żadnych naradach, któreby mogły przynieść szkodę Państwu Polskiemu lub porządkowi publicznemu. Nie pozwolę memu duchowieństwu uczestniczyć w takich poczynaniach. Dbając o dobro i interes Państwa, będę się starał o uchylenie od niego wszelkich niebezpieczeństw, o których wiedziałbym, że mu grożą."

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
35
Zgadzam się z opinią
86
~mick 2012-05-19 (10:49) 19 godzin i 4 minuty temu

Dlaczego mam placić podatki na to, żeby niewinne dzieci były indoktrynowane przez klechów? Z lekcji religii nie przyjdzie nic dobrego dla społeczeństwa, za przykład możemy wziąć polskich polityków - wszyscy superkatoliccy, superpodli. Nie wspominając, że uczone na religii kreacjonistyczne banialuki hamują rozwój polskiej nauki, innowacyjność, a w konsekwencji wzrost gospodarczy. Księża, jeśli chcą, niech zamiast kupować nowy samochód z "co łaska, ale nigdy mniej niż 400 zł." niech sami zorganizują u siebie katechezy. Wtedy przyjdą dzieci, których rodziny tego chcą nauk w duchu religii katolickiej, a nie takie, które nie mają innego wyjścia (ocena z religii/etyki wlicza się do średniej, a że nie ma nauczycieli etyki, dzieci są zmuszane do religii). Dajmy szansę wyboru czy, i jakiej religii rodzice chcą uczyć dzieci.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 16

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
69
lola 2012-05-19 (09:53) 20 godzin temu

Ja też nie rozumiem dlaczego staży się odzywają w sprawie religii , chodzę do LO III w Olsztynie jestem nie wierzący i nie życzę sobie ażeby religia była finansowana z budżetu państwa. Kościół jest na tyle bogaty , że powinien sam finansować sposób wpajania swoich zabobonów religijnych za swoje pieniądze. Tak jak to jest przyjęte w USA.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 14

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
63
~olo 2012-05-19 (10:27) 19 godzin i 26 minut temu

ja wierzę w buddyzm , powiedzcie mi dlaczego moje pieniądze idą na inną wiarę, a moja jest dyskryminowana- to państwo podpisując konkordat straciło niepodległość

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
59
~Aneta 2012-05-19 (12:11) 17 godzin i 42 minut temu

Co z molestoweaniem dzieci w cieniu krzyża i czynieniem innych lubieżnych świństw przez spasionych przebierańców w wielkich czapach?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
70
~antek 2012-05-19 (09:28) 20 godzin i 25 minut temu

Religia do kościoła, a nie w szkołach, dosyć panoszenia się księży, niech przejmą obowiazek we własnym zakresie i zobaczymy ??? Pis do radia maryja i rydzyka, a nie do minister oświaty - błazny jedne i na dodatek pantoflarze rydzyka !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
50
~abcd 2012-05-19 (11:35) 18 godzin i 18 minut temu

Dlaczego wiarę ocenia się w stopniach?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
40
~witcher 2012-05-19 (10:45) 19 godzin i 8 minut temu

katecheci i kapelani,najbardziej pasożytnicza sekta,dojąca niemiłosiernie budżet !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
47
~dekop 2012-05-19 (09:32) 20 godzin i 21 minut temu

Lekcje Religii powiine wrócić do salek Katechetycznych przy Kościołach.Kościół jest wystarczająco bogatym przedsiębiorstwem.Niech opłacają katechetów z nieujawnionych do tej pory dochodów.

odpowiedz