więcej

"Nasz Dziennik": Krystyna Szumilas wytłumaczy się z religii.

PAP |  dodane 2012-05-19 (03:25) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 19 godzin i 20 minut temu
drukuj


"Nasz Dziennik": Krystyna Szumilas wytłumaczy się z religii
opinie
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski domagają się od minister edukacji Krystyny Szumilas wyjaśnień w sprawie usunięcia lekcji religii z ramowych planów nauczania - pisze "Nasz Dziennik".

W projekcie dezyderatu w tej sprawie posłowie zaznaczają, że Szumilas swoją decyzją łamie konkordat, powoduje zamęt w samorządach i wśród katechetów oraz dyskryminuje religię w stosunku do innych przedmiotów. Domagają się przywrócenia zajęć z religii do ramowego planu nauczania, a tym samym utrzymania dotychczasowych zasad organizowania i finansowania nauki religii w szkołach. Problem będzie omawiany na najbliższym posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Generalnie sprawa dotyczy sposobu finansowania lekcji religii w szkołach Marzena Wróbel, Solidarna Polska
- Generalnie sprawa dotyczy sposobu finansowania lekcji religii w szkołach. Uważamy, że musi być to robione w oparciu o budżet państwa, a nie samorządowy - mówi Marzena Wróbel (SP).

Dyskusja będzie burzliwa?

Jako że na posiedzeniu komisji powinien być obecny przedstawiciel rządu, posłanka przewiduje, że dyskusja może być gorąca. - Szefowa resortu twierdzi bowiem, że nic się nie zmieniło jeśli chodzi o system finansowania lekcji religii. My natomiast uważamy, że doszło do poważnych zmian, ponieważ przy zaproponowanych przez ministerstwo rozporządzeniach ciężar utrzymania lekcji religii ma spoczywać na samorządach - zauważa przedstawicielka Solidarnej Polski w komisji edukacji.

(oso, aka, tw)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 504 76.25%
nie 157 23.75%

Przeczytaj też

Bp Wojciech Polak: Episkopat będzie ponawiał prośbę ws. nauczania religii

dodane 2012-06-26 (17:05) 2 lata 5 miesięcy 21 dni 5 godzin i 40 minut temu

Sejm odrzucił wniosek o odwołanie minister edukacji

aktualizacja 2012-05-25 (11:44) 2 lata 6 miesięcy 22 dni 11 godzin i 1 minutę temu

PiS chce, by sejm zajął się projektem ws. nauczania historii

dodane 2012-05-21 (12:55) 2 lata 6 miesięcy 26 dni 9 godzin i 50 minut temu

PiS chce posiedzenia sejmowej komisji edukacji ws. nauczania religii

dodane 2012-04-26 (10:20) 2 lata 7 miesięcy 21 dni 12 godzin i 25 minut temu

Powstanie rządowo-kościelny zespół ws. ramowych planów nauczania

dodane 2012-03-15 (17:35) 2 lata 9 miesięcy 2 dni 5 godzin i 10 minut temu

Co dalej z religią w szkołach?

dodane 2012-03-15 (10:50) 2 lata 9 miesięcy 2 dni 11 godzin i 55 minut temu

Episkopat chce przywrócenia religii do ramowego planu nauczania

dodane 2012-03-14 (18:05) 2 lata 9 miesięcy 3 dni 4 godziny i 40 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (972)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

203
34
~Mirek 2012-05-19 (05:56) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 16 godzin i 49 minut temu

Tytan intelektualny, posłanka Wróbel, z oblicza, której bije porażająca inteligencja, może wytłumaczy maluczkim skąd się wzięła żona Kajna (według świętej księgi żydowskiej sekty przezwanej później chrześcijaństwem, Bóg stworzył Adama i Ewę ? A oni mieli trzech synów i to byli wszyscy ludzie). I druga kwestia, kto był pierwszą kobietą, bo w dwóch rozdziałach księgi rodzaju to wcale nie jest Ewa. Takich kwiatków w Biblii jest cała masa, aż dziwne dlaczego Doda przegrała w sądzie. Chyba ani ona, ani jej adwokat i sam sąd nigdy Biblii nie czytali, tak jak 95 % katolików w Polsce. Widziałem jak facet w pociągu oberwał parasolką za stwierdzenie, że Chrystus był Żydem. Według niestety wielu wyznawców, Chrystus urodził się w Betlejem w Ziemi Świętej pod Toruniem i był przodkiem Rydzyka.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

131
14
~anula 2012-05-19 (05:53) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 16 godzin i 52 minuty temu

A jak powstał konkordat? Pamiętacie?

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

126
14
~bodzio 2012-05-19 (09:46) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 12 godzin i 59 minut temu

Religa w salkach katechetycznych była dla tych, którzy chcieli. I tak powinno pozostać. Dlaczego zmuszać wszystkich do religii? Zmuszanie do religii zwiększy tylko ilość przeciwników. Wiary nie można ocenić stopniami.

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

117
20
~komuh 2012-05-19 (10:02) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 12 godzin i 43 minuty temu

Jezus idÄ c
Jezus idąc do chrztu dokonał świadomego wyboru jako dorosły facet. Jaki wybór mają Wasze dzieci noszone do chrztu jako noworodki?

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

110
25
~mis 2012-05-19 (08:57) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 13 godzin i 48 minut temu

Naukę religii winne prowadzić i płacić zań kościoły i związki wyznaniowe.Starczy dojenia Państwa przez czarnych.Na lekcjach religii czarni prowadzą politykę przeciw państwu.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

81
10
~Katolik 2012-05-19 (10:49) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 11 godzin i 56 minut temu

Należę do pokolenia które uczęszczało na lekcje religii do sal znajdujących się na terenie przy kościelnym,wszyscy chodzili,bardzo szanowany był ksiądz,szanowane było to miejsce,dziś po zmianach zrobił się bajzel,słuszna jest decyzja minister,uważam że należy powrócić do dawnych metod to będzie o wiele większy szacunek do kościoła.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

93
23
~bobas 2012-05-19 (08:51) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 13 godzin i 54 minuty temu

Jestem za wyrzuceniem religii ze szkół i zerwaniem konkordatu ... nie jest to nam polakom do niczego potrzebne

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

67
9
~Katolik 2012-05-19 (09:59) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 12 godzin i 46 minut temu

Ja też uważam ze Religii powinno sie uczyć w salach przy kosciele. Jak można oceniać w szkole czyjas wiarę. Kompletna bzdura jak dostane 1 z religii to nie dodane promocji do następnej klasy.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

79
25
~Agnostyk 2012-05-19 (11:09) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 11 godzin i 36 minut temu

Szanuj bliźniego, jak siebie samego. Piękne, tylko dlaczego Katolicy tego nie stosują ? Ja jestem agnostykiem i nie wierzę w Waszego Boga, ale nie przeszkadza mi, że Wy w Niego wierzycie. Gorzej, że to Wam przeszkadza, że ja w Niego nie wierzę. Nie spotkałem się jeszcze z pozytywną reakcją Katolika który usłyszał że jestem agnostykiem, każdy z Nich mnie próbował "nawracać", albo zwyzywał. Więc gdzie to Wasze "szanowanie bliźniego, jak siebie samego" w codziennym życiu ? Czy to wyzywanie od gorszych, ludzi innej wiary, ateistów i agnostyków nazywacie szacunkiem ? Dziwicie się, że ateiści po Was jadą jak szmatą po podłodze, ale to Wy jako pierwsi pokazujecie ten "szacunek" do bliźniego, więc nie dziwcie się że Inni Wam odpowiadają pięknym na nadobne. Gdzie Wasza miłość do bliźniego kiedy chodzi o gejów, lesbijki, ludzi ułomnych, kalekich ? Przecież według Waszej Religii, Wasz Bóg Ich takimi stworzył, na własne podobieństwo. Myślę, że prędzej "wielbłąd przejdzie przez ucho igielne", niż Wy mieniący się prawdziwymi Katolikami dostąpicie zaszczytu wstąpienia na Niebiosa. W przeciwieństwie do Was, mimo że nie wierzę w Waszego Boga, znam Wasze Pismo Święte, znam nauki z Niego płynące i mimo że nie wierzę, staram się postępować tak, jak postępowałby Wasz Jezus Chrystus. Wam do tego daleko i myślę, że to właśnie wina osób które Was tego nauczają na lekcjach nietolerancji, zwanymi religią.

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

64
11
~bablon 2012-05-19 (12:06) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 10 godzin i 39 minut temu

Nie rozumiem jednego - dlaczego ja w tym chorym kraju co roku we wrześniu muszę pisać oświadczenie, że dziecko nie będzie chodzić na religię. Powinno chyba być odwrotnie tzn karty zgłoszeniowe uczestnictwa w religii. To samo jest z rekolekcjami. Zawsze tylko usprawiedliwienie , że dziecko tam nie pójdzie. Czy ja już naprawdę nie mam nic do roboty tylko usprawiedliwiać religię ?

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

83
31
~piters 2012-05-19 (10:49) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 11 godzin i 56 minut temu

Religia katolicka blokowała i blokuje wolne myślenie i rozwój człowieka na wyższy poziom duchowy. Z pisma świętego zostały wykreślone takie słowa jak MEDYTACJA, REINKARNACJA. Kościół katolicki zrobi wszystko(za pomocą swych wiernych pachołków), by człowiek się nie rozwijał duchowo. Każdy jasno myślący mieszkaniec tego globu jest wrzodem na dupie Watykanu. Owieczka (lżejsza wersja słowa BARAN prowadzonego za rogi na pranie mózgu). Skoro Watykan tak się o nas troszczy to nie powinien mieć przed nami (katolikami) tajemnic. A jest ich bardzo dużo. Pozdrawiam..........

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

69
17
~Ssss 2012-05-19 (09:45) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 13 godzin i 1 minutę temu

Czy Polska jest wasalem Watykanu a PiS to jego uniżony polskojęzyczny sługa ?Przeczytajcie treść konkordatu z 1925 roku i porównajcie do dzisiejszego.Oto urywek z dawnych czasów: Wybór arcybiskupów i biskupów należy do Stolicy Apostolskiej. Jego Świątobliwość zgadza się zwracać do Prezydenta Rzeczypospolitej przed mianowaniem Arcybiskupów i Biskupów diecezjalnych, koadiutorów "cum iure succesionis"oraz Biskupa polowego, aby upewnić się, że Prezydent nie ma do podniesienia przeciw temu wyborowi względów natury politycznej. Ordynariusze powyżsi, przed objęciem swych czynności, złożą na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej przysięgę wierności według formuły następującej: "Przed Bogiem i na Święte Ewangelje przysięgam i obiecuję, jak przystoi Biskupowi, wierność Rzeczypospolitej Polskiej. Przysięgam i obiecuję, iż z zupełną lojalnością szanować będę Rząd, ustanowiony Konstytucja, i że sprawię, aby go szanowało moje duchowieństwo. Przysięgam i obiecuję poza tem, że nie będę uczestniczył w żadnym porozumieniu, ani nie będę obecny przy żadnych naradach, któreby mogły przynieść szkodę Państwu Polskiemu lub porządkowi publicznemu. Nie pozwolę memu duchowieństwu uczestniczyć w takich poczynaniach. Dbając o dobro i interes Państwa, będę się starał o uchylenie od niego wszelkich niebezpieczeństw, o których wiedziałbym, że mu grożą."

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

86
35
~mick 2012-05-19 (10:49) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 11 godzin i 56 minut temu

Dlaczego mam placić podatki na to, żeby niewinne dzieci były indoktrynowane przez klechów? Z lekcji religii nie przyjdzie nic dobrego dla społeczeństwa, za przykład możemy wziąć polskich polityków - wszyscy superkatoliccy, superpodli. Nie wspominając, że uczone na religii kreacjonistyczne banialuki hamują rozwój polskiej nauki, innowacyjność, a w konsekwencji wzrost gospodarczy. Księża, jeśli chcą, niech zamiast kupować nowy samochód z "co łaska, ale nigdy mniej niż 400 zł." niech sami zorganizują u siebie katechezy. Wtedy przyjdą dzieci, których rodziny tego chcą nauk w duchu religii katolickiej, a nie takie, które nie mają innego wyjścia (ocena z religii/etyki wlicza się do średniej, a że nie ma nauczycieli etyki, dzieci są zmuszane do religii). Dajmy szansę wyboru czy, i jakiej religii rodzice chcą uczyć dzieci.

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

69
20
lola 2012-05-19 (09:53) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 12 godzin i 52 minuty temu

Ja też nie rozumiem dlaczego staży się odzywają w sprawie religii , chodzę do LO III w Olsztynie jestem nie wierzący i nie życzę sobie ażeby religia była finansowana z budżetu państwa. Kościół jest na tyle bogaty , że powinien sam finansować sposób wpajania swoich zabobonów religijnych za swoje pieniądze. Tak jak to jest przyjęte w USA.

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

63
15
~olo 2012-05-19 (10:27) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 12 godzin i 18 minut temu

ja wierzę w buddyzm , powiedzcie mi dlaczego moje pieniądze idą na inną wiarę, a moja jest dyskryminowana- to państwo podpisując konkordat straciło niepodległość

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

59
14
~Aneta 2012-05-19 (12:11) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 10 godzin i 34 minuty temu

Co z molestoweaniem dzieci w cieniu krzyża i czynieniem innych lubieżnych świństw przez spasionych przebierańców w wielkich czapach?

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

70
26
~antek 2012-05-19 (09:28) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 13 godzin i 17 minut temu

Religia do kościoła, a nie w szkołach, dosyć panoszenia się księży, niech przejmą obowiazek we własnym zakresie i zobaczymy ??? Pis do radia maryja i rydzyka, a nie do minister oświaty - błazny jedne i na dodatek pantoflarze rydzyka !!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

50
10
~abcd 2012-05-19 (11:35) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 11 godzin i 10 minut temu

Dlaczego wiarę ocenia się w stopniach?

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

40
3
~witcher 2012-05-19 (10:45) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 12 godzin i 1 minutę temu

katecheci i kapelani,najbardziej pasożytnicza sekta,dojąca niemiłosiernie budżet !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

47
10
~dekop 2012-05-19 (09:32) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 13 godzin i 13 minut temu

Lekcje Religii powiine wrócić do salek Katechetycznych przy Kościołach.Kościół jest wystarczająco bogatym przedsiębiorstwem.Niech opłacają katechetów z nieujawnionych do tej pory dochodów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 10 godzin i 45 minut temu

materiał wideo
materiał wideo

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 10 godzin i 15 minut temu

UE zaostrzy sankcje wobec Krymu
dodane 2014-12-17 (11:00) 11 godzin i 45 minut temu

Zarzut zabójstwa dla mężczyzny, który podpalił pracownice GOPS
dodane 2014-12-17 (10:50) 11 godzin i 55 minut temu

W autobusach i tramwajach pojawią się "tajemniczy klienci"
dodane 2014-12-17 (12:27) 10 godzin i 18 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 26833