więcej

Na czym polega in vitro?.

PAP |  dodane 2005-11-15 (16:55) 9 lat 2 miesiące 11 dni 18 godzin i 27 minut temu
drukuj

Zapłodnienie in vitro to jedna z technik wspomagania płodności. W Polsce fachowo nazywa się je rozrodem wspomaganym, popularnie zaś - zapłodnieniem z probówki. Pierwsze dziecko "z probówki" - Angielka Louise Brown - skończyła już 27 lat a pierwsza Polka poczęta in vitro jest od trzech dni pełnoletnia.

Pierwsze polskie dziecko poczęte metodą in vitro przyszło na świat 12 listopada 1987 r. w klinice Akademii Medycznej w Białymstoku. Była to dziewczynka (w listopadzie 2005 roku skończyła 18 lat), jednak ona i jej rodzice do dziś wolą pozostać anonimowi.

Zapłodnienie in vitro polega na zapłodnieniu komórki jajowej poza organizmem kobiety - dokładnie na płytce laboratoryjnej, gdzie umieszcza się pobrane od partnerów komórki jajowe i plemniki.

Aby uzyskać komórki jajowe kobiecie podaje się leki stymulujące jajeczkowanie. W ten sposób w jednym cyklu można pobrać z jajnika kilka dojrzałych komórek jajowych. Odbywa się to najczęściej podczas zabiegu polegającego na nakłuciu cienką igłą sklepienia pochwy pod kontrolą ultrasonografu.

W tym samym dniu pozyskuje się nasienie od mężczyzny, z reguły po kilkudniowej abstynencji seksualnej.

Uzyskane komórki jajowe i plemniki są umieszczane na specjalnych płytkach pod przykryciem, gdzie pozostawia się je na 48 godzin. Po kilkunastu godzinach dochodzi do zapłodnienia. W niektórych przypadkach, gdy plemniki mężczyzny są zbyt słabe, wprowadza się je do komórek jajowych za pomocą igły.

Powstały zarodek po 2-3 dniach hodowli i ocenie morfologicznej w mikroskopie przenoszony jest za pomocą cienkiego cewnika do macicy kobiety. Najczęściej lekarze wszczepiają dwa zarodki za jednym razem, w uzasadnionych przypadkach - trzy lub cztery. Po dwóch tygodniach wiadomo już, czy zabieg się udał.

Odsetek powodzenia sztucznego zapłodnienia w ciągu dwóch pierwszych prób jest podobny i wynosi około 20 proc. Podczas trzeciego cyklu nieznacznie spada, podczas kolejnych prób szanse znacząco maleją.

Zapłodnienie in vitro przeprowadza się najczęściej dopiero wtedy, gdy para wyczerpała inne możliwości leczenia niepłodności. Kluczowe znaczenie ma wiek kobiety. Odsetek powodzenia przy stosowaniu tej techniki jest bowiem niższy wśród kobiet po 36. roku życia. W tym wieku rośnie także ryzyko urodzenia dziecka z wadami genetycznymi.

Najczęściej metodę in vitro zaleca się kobietom z niedrożnymi jajowodami lub po ich operacyjnym usunięciu. U nich bowiem niemożliwy jest "naturalny" transport komórki jajowej z jajnika do macicy.

Zapłodnienie in vitro można zastosować również wtedy, gdy w nasieniu mężczyzny brakuje plemników. Wtedy pobierane są one z jądra i wstrzykiwane bezpośrednio do komórki jajowej.

Podczas pierwszego zabiegu wykorzystuje się zwykle jedynie 2-4 z zapłodnionych zarodków. Pozostałe są zamrażane i przechowywane w klinice lub szpitalu na wypadek niepowodzenia za pierwszym razem. Zarodków tych można użyć w ciągu pięciu lat od zamrożenia.

Polskie przepisy nie regulują jednak, co należy zrobić z zamrożonymi zarodkami po upływie tego okresu. Z tego też powodu metoda in vitro spotyka się z krytyką Kościoła katolickiego, który obawia się, że zarodki ludzkie są niszczone lub służą jedynie jako "materiał biologiczny" do badań.

Pierwsze dziecko "z probówki" przyszło na świat 25 lipca 1978 roku w Anglii - była nim Louise Joy Brown. Zawdzięcza to determinacji dwóch amerykańskich lekarzy - Patricka Steptoe i Roberta Edwardsa. Pracowali oni w Wielkiej Brytanii, gdyż w Stanach Zjednoczonych nałożono moratorium na prowadzenie tego typu badań. W Anglii również obowiązywał zakaz finansowania ich z pieniędzy publicznych, lekarze korzystali jednak z prywatnych funduszy.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 17 73.91%
nie 6 26.09%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
5
~jan 2012-07-03 (23:46) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 11 godzin i 36 minut temu

Popieram tę metodę , kościół katolicki zawsze był przeciwko postępowi np.każdy katolik powinien wiedzić ,że kościół zabraniał wydobywaniu ropy naftowej ponieważ jeżeli się ją wydobędzie to diabli w piekle nie będą mieli czym palić pod kotlami - śmieszne ale prawdziwe .

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
5
~aha 2012-08-11 (16:58) 2 lata 5 miesięcy 15 dni 18 godzin i 24 minuty temu

aha

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Byli więźniowie i prezydent Komorowski złożyli kwiaty pod Ścianą Straceń
dodane 2015-01-27 (09:41) 1 godzinę i 41 minut temu

Znów określenie "polski obóz". Jest reakcja ambasady
dodane 2015-01-27 (09:55) 1 godzinę i 27 minut temu

Liderzy UE za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji
dodane 2015-01-27 (10:24) 58 minut temu

Wybuch w centrum Warszawy. 5 osób rannych
dodane 2015-01-26 (13:03) 22 godziny i 19 minut temu

Stan wyjątkowy na wschodzie Ukrainy
dodane 2015-01-26 (14:15) 21 godzin i 7 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy pigułka "dzień po" powinna być dostępna bez recepty?

liczba oddanych głosów: 19257