więcej

Na Kurpiach już robią wielkanocne palmy.

PAP | dodane 2010-03-03 (08:15)
drukuj

Twórczynie wielkanocnych palm na Kurpiach już pracują, by zdążyć z ich wykonaniem do Niedzieli Palmowej. Tego dnia w Łysych (Mazowieckie) odbędzie się doroczny konkurs na najpiękniejsze palmy kurpiowskie. W tym roku odbędzie się on już po raz 41.

W Łysych odbywa się co roku jedna z najbardziej barwnych i najliczniejszych procesji z palmami. To jedno z najważniejszych w roku wydarzeń w życiu społeczności kurpiowskiej, pokazujące bogactwo tej tradycji i kultury.

Tradycyjna kurpiowska palma składa się z elementów zielonych, np. sosnowych igieł czy borówek, oraz bibułkowych kwiatów. By ozdobić kilkumetrową palmę, trzeba wcześniej, często przez ponad miesiąc, wykonywać misternie poszczególne bibułkowe, kolorowe kwiaty. Zazwyczaj takie prace trwają od początku Wielkiego Postu.

- Czasem miesiąc to jest mało - powiedziała twórczyni ludowa ze wsi Strzałki koło Kadzidła, 74-letnia Stanisława Dawid, która w tym roku przygotowuje z wnuczkami jedynie małe palmy do sprzedaży na jarmarku ludowym. Jarmark odbędzie się w Łysych w Niedzielę Palmową. - Dużej już nie dam rady, ręce bolą, a to trzeba kręcić, wywijać - wyjaśniła.

Stanisława Dawid była nagradzana głównymi nagrodami w konkursie w Łysych na kurpiowskie palmy. Jest też wielokrotną laureatką różnych nagród za zasługi dla kultury ludowej, m.in. nagrody Oskara Kolberga.

Stanisława Dawid mówi, że tradycyjne kwiatki na palmie kurpiowskiej to np. te o nazwach: szyszki czy jeżyki albo róże, ale pojawiają się też różne nowości, które często z tradycją kurpiowską mają mało wspólnego. - Coraz trudniej o tradycję - zaznaczyła.

Także ostrołęckie Muzeum Wsi Kurpiowskiej, które organizuje konkurs na palmy w Łysych, już wcześniej podkreślało, że etnografom niezbyt podobają się nowinki, które wprowadzają zwłaszcza młodzi wytwórcy palm. Jednym z celów konkursu "Palma kurpiowska" jest bowiem pielęgnowanie tradycji.

(mm)

oceń
2
1
Podziel się

Przeczytaj też

Czekamy na Twoje zgłoszenie

Masz ciekawy pomysł na artykuł? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Napisz do nas, wyślij zdjęcie lub film! Opublikujemy Twój materiał!

Opinie (8)

Ocena: 0 [0]
~O N R [2010-03-03 18:25]

WARSZAWA, 7.03.2010 !
Uwaga ! W tą niedzielę (07.03.2010) odbędzie się pikieta anty-feministyczna w Warszawie. Pokażmy, że parada brzydkich, lewackich pasztetów pod pretekstem walki o prawa kobiety, które de facto dawno zostały wywalczone oraz domagających się legalnej aborcji - nie ma racji bytu w Stolicy i nie zostanie przemilczana. Przyjdź koniecznie, weź ze sobą swoją drugą połówkę, koleżankę, mamę, ciocię. Werbujmy dziewczyny - niech pokażą, że można być normalną kobietą nie manifestując swoich kompleksów z okazji Dnia kobiet, które wypada nazajutrz. Niedziela - 7 marca - godzina 12:45 - pod Sejmem RP.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~o3 [2010-03-03 17:13]

megalomania
Znowu konkurs na najwyższą palmę , najwyraźniej komuś palma ..odbija.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ministrant [2010-03-03 16:22]

Na tacę
Lechu Kaczyński jeśli przyjedzie jeszcze raz, to niech nie zapomni wziąć na tacę bo to obciach.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~synek [2010-03-03 11:34]

Palmy, dobrze
Ale co to ma wspólnego z religią?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
natka [2010-03-03 09:13]

oooo
palmy! faktycznie święta już za miesiąc!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy uważasz, że powinny być przedterminowe wybory do parlamentu?

liczba oddanych głosów: 3886
Polecane: Pogoda | Wyznaczanie trasy | BMI | Tarot | Program tv | Plotki | Moje IP | Wiadomości | Sport | Top News
Copyright © 1995-2012 Wirtualna Polska