Strona główna serwisu
Morze Bałtyckie zaczyna zamarzać

Morze Bałtyckie zaczyna zamarzać

Morze Bałtyckie zaczyna zamarzać. Na Zatoce Puckiej między Rzucewem a Kuźnicą pokrywa lodowa sięga ok. 15 kilometrów w głąb morza. Zamarzły też zalewy Wiślany i Szczeciński. Grubość lodu ma do 20 centymetrów.
Zobacz galerię: Cała Polska pod śniegiem

- Obecny stan zlodzenia na Bałtyku wskazuje, że mamy w tym roku do czynienia z zimą normalną. Nie jest to jeszcze zima surowa. O takiej można by mówić, gdyby temperatury poniżej zera utrzymywały się przez następne kilka tygodni. Tegoroczna zima, można to już śmiało stwierdzić, jest najsurowsza z tych wszystkich, które miały miejsce w naszym wieku - powiedziała kierownik gdyńskiego biura prognoz hydrologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Marzena Sztobryn.

Lód pojawił się na Bałtyku w zamkniętych akwenach, gdzie jest m.in. mniejsze zasolenie niż na otwartym morzu.


Ponieważ Zalew Szczeciński stanowi ważny szlak transportowy, lód jest kruszony przez lodołamacze. Na Zalewie Wiślanym, który nie ma takiego znaczenia gospodarczego, lodołamacze nie pracują, wstrzymano natomiast żeglugę.

Ostatni raz wyjątkowo sroga zima miała miejsce z 1986 na 1987 rok. Wówczas to zamarznięty był prawie cały Bałtyk z wyjątkiem niewielkiego fragmentu w centralnej części morza. Solidnie skuty lodem na dużym obszarze był także Bałtyk zimą w latach 1962/3; 1963/4 oraz 1946/7.

Iście polarne zimy zdarzały się w dawnych czasach. W XIV wieku Bałtyk był tak pokryty lodem, że stawiano na nim karczmy. W oberżach tych wprawdzie nie dało się spać, ale można było otrzymać jedzenie i napitek.


Równie mroźne zimy notowano także od końca XVI do początku XVIII wieku. Okres ten nazywany jest "małą epoką lodowcową". Po Bałtyku do Szwecji (do kraju tego należała dzisiejsza Finlandia, a do terytorium Rzeczpospolitej obecna Estonia) można było wtedy przejść pieszo. Lód topniał dopiero w pierwszej połowie maja. - Świadczą o tym dokumenty historyczne. Rada Miasta i Senat Gdańska z okazji puszczenia lodów na Bałtyku, co dla portowego miasta miało kolosalne znaczenie, organizowało wielką ucztę - dodała Sztobryn.

O pogodzie czytaj w serwisie: pogoda.wp.pl
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (324)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~JACA 2010-01-15 (08:17) 19 godzin i 38 minut temu

PROSZE JAK SIE ODEZWALI EKOLODZY TO NAJWIEKSZA SPOLKA WYLUDZAJACA PIENIADZE OD PANSTW POWINNO SIE ICH DELIKATNIE WCISKAJA KITY JAKICH MALO CIEKAWE CZY PLACA PODATKI OD WYLUDZEN ALBO CO ZROBILI ZEBY BYLO LEPIEJ W PRZYRODZIEM NIE IM

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~as 2010-01-14 (21:58) 5 godzin i 57 minut temu

bo to jakaś afera. Oficjalnie uchwalono przecież ocieplenie. To musi być jakaś nowa afera, jak mówią na wschodzie Polski. Musi

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~KJYSZT 2010-01-14 (20:58) 6 godzin i 57 minut temu

jak sie nie wie o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze, tak jak ze szczepionkami na AH1N1, próbowali wmówić epidemię, żeby je sprzedać, a wy buraki obrażaliscie Minister Zdrowia, bo miala ( i nadal ma) więcej rozumu niz Wy przypominam sobie te komentarze "ilu ludzi Pani zabiła" itp. A jak wyjaśnicie to, ze temperatura na Marsie rośnie w tym samym czasie, co na Ziemi i w podobnych proporcjach??, Też nasze fabryki i kominy ????

odpowiedz

zgłoś do moderacji