Strona główna serwisu

PAP

Morze Bałtyckie zaczyna zamarzać
Morze Bałtyckie zaczyna zamarzać

PAP

Morze Bałtyckie zaczyna zamarzać

Morze Bałtyckie zaczyna zamarzać. Na Zatoce Puckiej między Rzucewem a Kuźnicą pokrywa lodowa sięga ok. 15 kilometrów w głąb morza. Zamarzły też zalewy Wiślany i Szczeciński. Grubość lodu ma do 20 centymetrów.
Zobacz galerię: Cała Polska pod śniegiem

- Obecny stan zlodzenia na Bałtyku wskazuje, że mamy w tym roku do czynienia z zimą normalną. Nie jest to jeszcze zima surowa. O takiej można by mówić, gdyby temperatury poniżej zera utrzymywały się przez następne kilka tygodni. Tegoroczna zima, można to już śmiało stwierdzić, jest najsurowsza z tych wszystkich, które miały miejsce w naszym wieku - powiedziała kierownik gdyńskiego biura prognoz hydrologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Marzena Sztobryn.

Lód pojawił się na Bałtyku w zamkniętych akwenach, gdzie jest m.in. mniejsze zasolenie niż na otwartym morzu.

Ponieważ Zalew Szczeciński stanowi ważny szlak transportowy, lód jest kruszony przez lodołamacze. Na Zalewie Wiślanym, który nie ma takiego znaczenia gospodarczego, lodołamacze nie pracują, wstrzymano natomiast żeglugę.

Ostatni raz wyjątkowo sroga zima miała miejsce z 1986 na 1987 rok. Wówczas to zamarznięty był prawie cały Bałtyk z wyjątkiem niewielkiego fragmentu w centralnej części morza. Solidnie skuty lodem na dużym obszarze był także Bałtyk zimą w latach 1962/3; 1963/4 oraz 1946/7.

Iście polarne zimy zdarzały się w dawnych czasach. W XIV wieku Bałtyk był tak pokryty lodem, że stawiano na nim karczmy. W oberżach tych wprawdzie nie dało się spać, ale można było otrzymać jedzenie i napitek.

Równie mroźne zimy notowano także od końca XVI do początku XVIII wieku. Okres ten nazywany jest "małą epoką lodowcową". Po Bałtyku do Szwecji (do kraju tego należała dzisiejsza Finlandia, a do terytorium Rzeczpospolitej obecna Estonia) można było wtedy przejść pieszo. Lód topniał dopiero w pierwszej połowie maja. - Świadczą o tym dokumenty historyczne. Rada Miasta i Senat Gdańska z okazji puszczenia lodów na Bałtyku, co dla portowego miasta miało kolosalne znaczenie, organizowało wielką ucztę - dodała Sztobryn.

O pogodzie czytaj w serwisie: pogoda.wp.pl

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (324)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~JACA 2010-01-15 (08:17) 16 godzin i 51 minut temu

PROSZE JAK SIE ODEZWALI EKOLODZY TO NAJWIEKSZA SPOLKA WYLUDZAJACA PIENIADZE OD PANSTW POWINNO SIE ICH DELIKATNIE WCISKAJA KITY JAKICH MALO CIEKAWE CZY PLACA PODATKI OD WYLUDZEN ALBO CO ZROBILI ZEBY BYLO LEPIEJ W PRZYRODZIEM NIE IM

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~as 2010-01-14 (21:58) 3 godziny i 10 minut temu

bo to jakaś afera. Oficjalnie uchwalono przecież ocieplenie. To musi być jakaś nowa afera, jak mówią na wschodzie Polski. Musi

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~KJYSZT 2010-01-14 (20:58) 4 godziny i 10 minut temu

jak sie nie wie o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze, tak jak ze szczepionkami na AH1N1, próbowali wmówić epidemię, żeby je sprzedać, a wy buraki obrażaliscie Minister Zdrowia, bo miala ( i nadal ma) więcej rozumu niz Wy przypominam sobie te komentarze "ilu ludzi Pani zabiła" itp. A jak wyjaśnicie to, ze temperatura na Marsie rośnie w tym samym czasie, co na Ziemi i w podobnych proporcjach??, Też nasze fabryki i kominy ????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~jacysia 2010-01-13 (21:54) 3 godziny i 14 minut temu

i dalej nic z tego nie rozumiem xD

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Josef 2010-01-13 (19:37) 5 godzin i 31 minut temu

również szare komórki niektórym polskim politykom, ministrom, dyrektorom czytaj NFOZ itd

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~inga 2010-01-13 (13:32) 11 godzin i 36 minut temu

Jedna wielka ściema!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Man 2010-01-13 (12:35) 12 godzin i 33 minut temu

Kiedyś, kilka lat wstecz - może kilkanaście takie "srogie" zimy , to była normalka. Nie rozumiem tego biadolenia, jaka to teraz straszna zima. Ludzie, kiedyś 10 - 15stopni mrozu potrafiło trzymać po kilkanaście dni!. A dziś raptem 3-5stp. i wielkie nieszczęście!? W roku, bodaj że 1971 -2 śnieg był taki że samochodów parkujących przy chodnikach nie było z pod niego widać, był jeden ogromny wał śniegu z wystającymi bocznymi lusterkami. Zima, to jest zima i chyba normalne jest że są opady śnieżne.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~andy 2010-01-12 (20:34) 4 godziny i 34 minut temu

W lato globalne ocieplenie a teraz globalne oziebienie.Moze tak konferencje zwolac na temat oziebienia-jest szansa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~59 latek 2010-01-12 (20:28) 4 godziny i 40 minut temu

gdzie ja pojade na urlop, i co , i w lecie na łyzwach ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~echhh 2010-01-12 (20:12) 4 godziny i 56 minut temu

Chrzanic volvo ja zamawiam jakiego fajnego saabika no i ta cala ikea do wzięcia!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
alfer 2010-01-12 (19:54) 5 godzin i 14 minut temu

Bałtyk nie zamarza i nigdy nie zamarznie ! Mamy GLOBALNE OCIEPLENIE I JUŻ .! każda informacja na temat lodu ,lodówek to wymysł reakcji. NAWET utwór niejakiego Wivaldiego nosił wstępnie tytuł "trzy pory roku -zimie stop "

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
suchygdansk 2010-01-12 (18:17) 6 godzin i 51 minut temu

To zostaje Wam tylko łódź podwodna, bo promy nie kursują.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Antoninek 2010-01-12 (16:00) 9 godzin i 8 minut temu

A wcale nie prawda bo ostatnia sroga zima była w 1979 na 1980 - cały Bałtyk był wtedy skuty lodem. W miastach jeździło się w śnieżnych tunelach a w okolicach Elbląga było cenrum zimna - (minus) 32 stopnie Celsjusza.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~achim bredziński 2010-01-12 (12:57) 12 godzin i 11 minut temu

LÓD ...DO MAŁPEK ,ALE SIE NIE CHWALIMY,W SOBOTEM Z BRATEM I SZCZYgłom IDZIEM NA ŁYŻWY

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~achim bredziński 2010-01-12 (12:57) 12 godzin i 11 minut temu

LÓD ...DO MAŁPEK ,ALE SIE NIE CHWALIMY,W SOBOTEM Z BRATEM I SZCZYgłom IDZIEM NA ŁYŻWY

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~jas 2010-01-12 (10:19) 14 godzin i 49 minut temu

o ile mi wiadomo , to od Rzucewa do Kuźnicy ciągnie sie Zatoka Pucka a nie Morze Bałtyckie, które znajduje sie po drugiej stronie rozciagajacego się Półwyspu Helskiego. Więc dla niedouczonych: zamarza Zatoka a nie Morze Bałtyckie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~piochu 2010-01-11 (21:50) 3 godziny i 18 minut temu

BEDE ŁOWIŁ DORSZE Z POD LODU !!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Wacieńka 2010-01-11 (21:13) 3 godziny i 55 minut temu

Na Ziemi pogoda wahała się już 100 000 razy a człowieka jeszcze nie było!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~historyjek 2010-01-11 (19:49) 5 godzin i 19 minut temu

To nie mogl byc general Sørensen. Sorensen byl starym czlowiekiem w tych latach, nie mogl tam byc. On zostal pojmany przez Chodkiewicza w 1605 po bitwie pod Kircholmem i dostal zakaz stawania przeciwko Rzeczypospolitej do konca zycia, ktory to zakaz respektowal. Wrocil do Szwecji i napisal piekne pamietniki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Josef 2010-01-11 (19:43) 5 godzin i 25 minut temu

o globalnym ociepleniu.

odpowiedz