więcej

pomorskie

Morze Bałtyckie zaczyna zamarzać.

PAP |  aktualizacja 2010-01-11 (14:53) 4 lata 11 miesięcy 8 dni 10 godzin i 20 minut temu
drukuj

Morze Bałtyckie zaczyna zamarzać. Na Zatoce Puckiej między Rzucewem a Kuźnicą pokrywa lodowa sięga ok. 15 kilometrów w głąb morza. Zamarzły też zalewy Wiślany i Szczeciński. Grubość lodu ma do 20 centymetrów.

Zobacz galerię: Cała Polska pod śniegiem

- Obecny stan zlodzenia na Bałtyku wskazuje, że mamy w tym roku do czynienia z zimą normalną. Nie jest to jeszcze zima surowa. O takiej można by mówić, gdyby temperatury poniżej zera utrzymywały się przez następne kilka tygodni. Tegoroczna zima, można to już śmiało stwierdzić, jest najsurowsza z tych wszystkich, które miały miejsce w naszym wieku - powiedziała kierownik gdyńskiego biura prognoz hydrologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Marzena Sztobryn.

Lód pojawił się na Bałtyku w zamkniętych akwenach, gdzie jest m.in. mniejsze zasolenie niż na otwartym morzu.

Ponieważ Zalew Szczeciński stanowi ważny szlak transportowy, lód jest kruszony przez lodołamacze. Na Zalewie Wiślanym, który nie ma takiego znaczenia gospodarczego, lodołamacze nie pracują, wstrzymano natomiast żeglugę.

Ostatni raz wyjątkowo sroga zima miała miejsce z 1986 na 1987 rok. Wówczas to zamarznięty był prawie cały Bałtyk z wyjątkiem niewielkiego fragmentu w centralnej części morza. Solidnie skuty lodem na dużym obszarze był także Bałtyk zimą w latach 1962/3; 1963/4 oraz 1946/7.

Iście polarne zimy zdarzały się w dawnych czasach. W XIV wieku Bałtyk był tak pokryty lodem, że stawiano na nim karczmy. W oberżach tych wprawdzie nie dało się spać, ale można było otrzymać jedzenie i napitek.

Równie mroźne zimy notowano także od końca XVI do początku XVIII wieku. Okres ten nazywany jest "małą epoką lodowcową". Po Bałtyku do Szwecji (do kraju tego należała dzisiejsza Finlandia, a do terytorium Rzeczpospolitej obecna Estonia) można było wtedy przejść pieszo. Lód topniał dopiero w pierwszej połowie maja. - Świadczą o tym dokumenty historyczne. Rada Miasta i Senat Gdańska z okazji puszczenia lodów na Bałtyku, co dla portowego miasta miało kolosalne znaczenie, organizowało wielką ucztę - dodała Sztobryn.

O pogodzie czytaj w serwisie: pogoda.wp.pl


(zel, ap)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 65 86.67%
nie 10 13.33%

Przeczytaj też

Zima nie odpuszcza - czym jeszcze nas zaskoczy?

aktualizacja 2010-01-13 (08:27) 4 lata 11 miesięcy 6 dni 16 godzin i 46 minut temu

Masowe śnięcie ryb w płockim porcie na Wiśle

dodane 2010-01-12 (13:04) 4 lata 11 miesięcy 7 dni 12 godzin i 9 minut temu

Zawaliła się wiata przystanku; cztery osoby ranne

aktualizacja 2010-01-11 (20:35) 4 lata 11 miesięcy 8 dni 4 godziny i 38 minut temu

Paraliż Bydgoszczy - miasto użyje wojska?

dodane 2010-01-11 (14:41) 4 lata 11 miesięcy 8 dni 10 godzin i 32 minuty temu

materiał foto

Samochody, których nie widać

dodane 2010-01-12 (09:42) 4 lata 11 miesięcy 7 dni 15 godzin i 31 minut temu
materiał foto

Nieustraszeni fani zimna

dodane 2010-01-11 (09:06) 4 lata 11 miesięcy 8 dni 16 godzin i 7 minut temu

Zima paraliżuje Polskę

aktualizacja 2010-01-11 (10:50) 4 lata 11 miesięcy 8 dni 14 godzin i 23 minuty temu
materiał foto

Sytuacja na drogach

dodane 2010-01-11 (09:19) 4 lata 11 miesięcy 8 dni 15 godzin i 54 minuty temu

Zima atakuje - trudne warunki na drogach

aktualizacja 2010-01-11 (02:25) 4 lata 11 miesięcy 8 dni 22 godziny i 48 minut temu

Kłopoty na lotniskach; opóźnione samoloty

dodane 2010-01-11 (00:40) 4 lata 11 miesięcy 9 dni i 33 minuty temu

Byszewo: sprzęt drogowców utknął w śniegu

aktualizacja 2010-01-10 (14:03) 4 lata 11 miesięcy 9 dni 11 godzin i 10 minut temu

Mieszkańcy Europy, gromadźcie jedzenie, latarki i świece!

dodane 2010-01-09 (18:37) 4 lata 11 miesięcy 10 dni 6 godzin i 36 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (324)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~JACA 2010-01-15 (08:17) 4 lata 11 miesięcy 4 dni 16 godzin i 56 minut temu

MORZE ZAMARZA
PROSZE JAK SIE ODEZWALI EKOLODZY TO NAJWIEKSZA SPOLKA WYLUDZAJACA PIENIADZE OD PANSTW POWINNO SIE ICH DELIKATNIE WCISKAJA KITY JAKICH MALO CIEKAWE CZY PLACA PODATKI OD WYLUDZEN ALBO CO ZROBILI ZEBY BYLO LEPIEJ W PRZYRODZIEM NIE IM

odpowiedz

0
0
~as 2010-01-14 (21:58) 4 lata 11 miesięcy 5 dni 3 godziny i 15 minut temu

powołać komisję sejmową do oziębienia
bo to jakaś afera. Oficjalnie uchwalono przecież ocieplenie. To musi być jakaś nowa afera, jak mówią na wschodzie Polski. Musi

odpowiedz

0
0
~KJYSZT 2010-01-14 (20:58) 4 lata 11 miesięcy 5 dni 4 godziny i 15 minut temu

gLOBALNE OCIEPLENIE?
jak sie nie wie o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze, tak jak ze szczepionkami na AH1N1, próbowali wmówić epidemię, żeby je sprzedać, a wy buraki obrażaliscie Minister Zdrowia, bo miala ( i nadal ma) więcej rozumu niz Wy przypominam sobie te komentarze "ilu ludzi Pani zabiła" itp. A jak wyjaśnicie to, ze temperatura na Marsie rośnie w tym samym czasie, co na Ziemi i w podobnych proporcjach??, Też nasze fabryki i kominy ????

odpowiedz

0
0
~jacysia 2010-01-13 (21:54) 4 lata 11 miesięcy 6 dni 3 godziny i 19 minut temu

czytam trzeci raz.....
i dalej nic z tego nie rozumiem xD

odpowiedz

0
0
~Josef 2010-01-13 (19:37) 4 lata 11 miesięcy 6 dni 5 godzin i 36 minut temu

Tej zimy zamarzły
również szare komórki niektórym polskim politykom, ministrom, dyrektorom czytaj NFOZ itd

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~inga 2010-01-13 (13:32) 4 lata 11 miesięcy 6 dni 11 godzin i 41 minut temu

i gdzie jest to globalne ocieplenia?!
Jedna wielka ściema!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Man 2010-01-13 (12:35) 4 lata 11 miesięcy 6 dni 12 godzin i 38 minut temu

Zimą śnieg? dziwne.
Kiedyś, kilka lat wstecz - może kilkanaście takie "srogie" zimy , to była normalka. Nie rozumiem tego biadolenia, jaka to teraz straszna zima. Ludzie, kiedyś 10 - 15stopni mrozu potrafiło trzymać po kilkanaście dni!. A dziś raptem 3-5stp. i wielkie nieszczęście!? W roku, bodaj że 1971 -2 śnieg był taki że samochodów parkujących przy chodnikach nie było z pod niego widać, był jeden ogromny wał śniegu z wystającymi bocznymi lusterkami. Zima, to jest zima i chyba normalne jest że są opady śnieżne.

odpowiedz

0
0
~andy 2010-01-12 (20:34) 4 lata 11 miesięcy 7 dni 4 godziny i 39 minut temu

Klimat
W lato globalne ocieplenie a teraz globalne oziebienie.Moze tak konferencje zwolac na temat oziebienia-jest szansa.

odpowiedz

0
0
~59 latek 2010-01-12 (20:28) 4 lata 11 miesięcy 7 dni 4 godziny i 45 minut temu

czy aby odpusci do czerwca
gdzie ja pojade na urlop, i co , i w lecie na łyzwach ?

odpowiedz

0
0
~echhh 2010-01-12 (20:12) 4 lata 11 miesięcy 7 dni 5 godzin i 1 minutę temu

inwazja
Chrzanic volvo ja zamawiam jakiego fajnego saabika no i ta cala ikea do wzięcia!

odpowiedz

0
0
alfer 2010-01-12 (19:54) 4 lata 11 miesięcy 7 dni 5 godzin i 19 minut temu

Ot taka tam NIEPRAWDA ! UE likwiduje zimę !
Bałtyk nie zamarza i nigdy nie zamarznie ! Mamy GLOBALNE OCIEPLENIE I JUŻ .! każda informacja na temat lodu ,lodówek to wymysł reakcji. NAWET utwór niejakiego Wivaldiego nosił wstępnie tytuł "trzy pory roku -zimie stop "

odpowiedz

0
0
suchygdansk 2010-01-12 (18:17) 4 lata 11 miesięcy 7 dni 6 godzin i 56 minut temu

Nie chcecie na piechotę do Szwecji?
To zostaje Wam tylko łódź podwodna, bo promy nie kursują.

odpowiedz

0
0
~Antoninek 2010-01-12 (16:00) 4 lata 11 miesięcy 7 dni 9 godzin i 13 minut temu

mgr
A wcale nie prawda bo ostatnia sroga zima była w 1979 na 1980 - cały Bałtyk był wtedy skuty lodem. W miastach jeździło się w śnieżnych tunelach a w okolicach Elbląga było cenrum zimna - (minus) 32 stopnie Celsjusza.

odpowiedz

0
0
~achim bredziński 2010-01-12 (12:57) 4 lata 11 miesięcy 7 dni 12 godzin i 16 minut temu

A U NASZ W JURACIE..JUSZ DAWNO MAMY
LÓD ...DO MAŁPEK ,ALE SIE NIE CHWALIMY,W SOBOTEM Z BRATEM I SZCZYgłom IDZIEM NA ŁYŻWY

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~achim bredziński 2010-01-12 (12:57) 4 lata 11 miesięcy 7 dni 12 godzin i 16 minut temu

A U NASZ W JURACIE..JUSZ DAWNO MAMY
LÓD ...DO MAŁPEK ,ALE SIE NIE CHWALIMY,W SOBOTEM Z BRATEM I SZCZYgłom IDZIEM NA ŁYŻWY

odpowiedz

0
0
~jas 2010-01-12 (10:19) 4 lata 11 miesięcy 7 dni 14 godzin i 54 minuty temu

o ile mi wiadomo , to od Rzucewa do Kuźnicy ciągnie sie Zatoka Pucka a nie Morze Bałtyckie, które znajduje sie po drugiej stronie rozciagajacego się Półwyspu Helskiego. Więc dla niedouczonych: zamarza Zatoka a nie Morze Bałtyckie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~piochu 2010-01-11 (21:50) 4 lata 11 miesięcy 8 dni 3 godziny i 23 minuty temu

super
BEDE ŁOWIŁ DORSZE Z POD LODU !!!!!!!!!

odpowiedz

0
0
~Wacieńka 2010-01-11 (21:13) 4 lata 11 miesięcy 8 dni 4 godziny i 1 minutę temu

Spokojnie to tylko globalne ocieplenie!
Na Ziemi pogoda wahała się już 100 000 razy a człowieka jeszcze nie było!!!

odpowiedz

0
0
~historyjek 2010-01-11 (19:49) 4 lata 11 miesięcy 8 dni 5 godzin i 24 minuty temu

Sorensen???
To nie mogl byc general Sørensen. Sorensen byl starym czlowiekiem w tych latach, nie mogl tam byc. On zostal pojmany przez Chodkiewicza w 1605 po bitwie pod Kircholmem i dostal zakaz stawania przeciwko Rzeczypospolitej do konca zycia, ktory to zakaz respektowal. Wrocil do Szwecji i napisal piekne pamietniki.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~Josef 2010-01-11 (19:43) 4 lata 11 miesięcy 8 dni 5 godzin i 30 minut temu

A naukowcy zapewniali
o globalnym ociepleniu.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 14 godzin i 13 minut temu

Polski konwój z polską pomocą humanitarną dotarł do Charkowa
dodane 2014-12-19 (11:05) 14 godzin i 8 minut temu

Zuzanna M. i Kamil N. nie okazują emocji
dodane 2014-12-19 (10:15) 14 godzin i 58 minut temu

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 1 dzień 14 godzin i 49 minut temu

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 1 dzień 15 godzin i 8 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 29582