Strona główna serwisu
Mariusz Trynkiewicz wychodzi na wolność. Jest decyzja

Mariusz Trynkiewicz wychodzi na wolność. Jest decyzja

Mariusz Trynkiewicz 11 lutego może wyjść z więzienia, ale ma być objęty działaniami operacyjno-rozpoznawczymi i nie może opuszczać kraju - wynika z decyzji sądu w Rzeszowie, którą ujawnił minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Według symulacji Ministerstwa Sprawiedliwości, okres postępowania sądowego (od odwołania do momentu wydania prawomocnego wyroku) w sprawie Mariusza Trynkiewicza może potrwać pół roku – informują Fakty TVN.
Przeczytaj w serwisie NaSygnale.pl:
Strażnik więzienny wyznaje: tak pilnowaliśmy Trynkiewicza


Biernacki uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i w jej trakcie przekazano mu informację o rozpatrzeniu przez sąd w Rzeszowie wniosku o zabezpieczenie, złożonego w sprawie Trynkiewicza, by pozostał on w izolacji do czasu uprawomocnienia się ewentualnej decyzji sądu, uznającej go za osobę niebezpieczną.

Dzisiejsza decyzja ws. wniosku o zabezpieczenie nie jest jeszcze prawomocna, ale w przypadku jej utrzymania Trynkiewicz 11 lutego mógłby opuścić zakład karny. Wprawdzie dzień wcześniej 10 lutego rzeszowski sąd okręgowy ma podjąć decyzję ws. ewentualnej izolacji Trynkiewicza, ale to postanowienie 11 lutego nie będzie jeszcze prawomocne. Nawet w przypadku decyzji sądu o izolacji Trynkiewicza - do czasu jej uprawomocnienia - będzie on tymczasowo przebywał na wolności, choć objęty dozorem.


Dlatego kierownictwo zakładu karnego, w którym przebywa Trynkiewicz, chciało, aby od 11 lutego, po zakończeniu odbywania kary, został on w ramach zabezpieczenia umieszczony w zamkniętym ośrodku, aż do ewentualnej prawomocnej decyzji sądu ws. umieszczenia go w ośrodku terapii dla osób z zaburzeniami w Gostyninie.

Podsłuch i obserwacja Trynkiewicza

Jak poinformował minister, sąd postanowił jednak, że w ramach zabezpieczenia wystarczający jest zakaz opuszczania kraju i obowiązek zawiadamiania policji o każdej zmianie miejsca pobytu. Ponadto, policja ma zgodę sądu na objęcie Trynkiewicza czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi (to m.in. podsłuch lub obserwacja). Decyzja jest nieprawomocna i może być zaskarżona do wyższej instancji.


Biernacki powiedział następnie dziennikarzom, że decyzja sądu oznacza zmianę formy zabezpieczenia. - Decyzja zapadnie dopiero w poniedziałek. Dzisiejsze orzeczenie sądu dotyczy tylko naszych wniosków o zabezpieczenie w poczet prowadzonego postępowania. (...) Sąd zmienił formę zabezpieczenia do czasu prawomocnego postępowania - powiedział Biernacki na zwołanej konferencji prasowej w sejmie. Dodał, że sprawa nie jest zamknięta, a dopiero się rozpoczyna. - Postępowanie się nie skończyło. I ministerstwo pracuje nad tymi rozwiązaniami, i służba więzienna - mówił.

10 lutego sąd ma rozpatrywać wcześniejszy wniosek dyrektora więzienia o uznanie Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Dzień później skazanemu kończy się 25-letnia kara pozbawienia wolności.

Biernacki przypomniał, że sąd, rozpatrując ten główny wniosek, może wypuścić skazanego, może skierować go pod dozór policyjny lub skierować do ośrodka terapii w Gostyninie. Podkreślił, że tę decyzję sąd musi dopiero podjąć, zaś w czwartek zadecydował jedynie o zabezpieczeniu.

O drugim wniosku, by Trynkiewicz pozostał w izolacji do czasu uprawomocnienia się decyzji sądu uznającej go za osobę zagrażającą bezpieczeństwu innych, poinformowała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Rzeszowie Marzena Ossolińska-Plęs.

Również ten wniosek o czasową izolację złożył dyrektor Zakładu Karnego w Rzeszowie, gdzie mężczyzna odbywa karę. Gdyby sąd go uwzględnił, Trynkiewicz po odbyciu kary 25 lat pozbawiania wolności i opuszczeniu więzienia 11 lutego, zostałby czasowo umieszczony w Krajowym Ośrodku Terapii Zachowań Dyssocjalnych w Gostyninie, czyli pozostał w izolacji aż do uprawomocnienia się postanowienia sądu ws. uznania go za osobę zagrażającą innym.


Jak poinformował rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie kpt. Jarosław Wójtowicz, drugi wniosek został złożony w oparciu o artykuł 755 par.1 pkt.1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Ile dni Trynkiewicz może spędzić na wolności?

Rzeczniczka wyjaśniła, że jeśli 10 lutego sąd uzna Trynkiewicza za osobę zagrażającą innym, będzie on miał siedem dni na złożenie wniosku o doręczenie odpisu tego postanowienia z uzasadnieniem. Później ma kolejnych 14 dni na złożenie apelacji. Dopiero po decyzji sądu apelacyjnego postanowienie sądu będzie prawomocne. Wówczas Trynkiewicz musiałby w ciągu trzech dni sam zgłosić się do ośrodka w Gostyninie. Jeśli sąd uznałby, że dobrowolnie tego nie zrobi, może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie go do placówki.

Rzeczniczka zapytana, czy w przypadku ewentualnego wyjazdu Trynkiewicza za granicę byłaby możliwość doprowadzenia go do ośrodka, odpowiedziała, że nie widzi takiej możliwości prawnej.

Ćwiąkalski o sprawie Trynkiewicza


Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, pytany przez RMF FM, czy nie ma żadnych innych prawnych możliwości, aby Trynkiewicza jeszcze przetrzymywać, powiedział: "dyrektor zakładu karnego usiłował spowodować, żeby orzeczenie nieprawomocne w ramach zabezpieczenia zostało wykonane jeszcze przed jego uprawomocnieniem się. Natomiast nie ma w tym momencie żadnych środków, które pozwoliłyby na to, żeby od razu skierować Trynkiewicza do zamkniętego zakładu". - A zatem będzie pozostawał na wolności do czasu uprawomocnienia się orzeczenia, ale pod dozorem policji. Czyli policja będzie mogła kontrolować to, co robi, gdzie robi, będzie się musiał na tej policji meldować - tłumaczył.

Ćwiąkalski wątpi, by sąd 10 lutego wydał orzeczenie z klauzurą natychmiastowej wykonalności. - Byłoby to wykonanie orzeczenia przed jego uprawomocnieniem się - wyjaśnia. I dodaje: "moim zdaniem pozostaną te środki zabezpieczające, które zastosowano w tym momencie".

Jak mówił niedawno wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski, postępowanie dotyczące izolacji skazanego stwarzającego zagrożenie już po odbyciu przez niego kary, toczy się według kodeksu postępowania cywilnego. - Istnieje możliwość skorzystania z instytucji nadania wyrokowi, nawet nieprawomocnemu, rygoru natychmiastowej wykonalności, a także zabezpieczenia na czas postępowania. Są więc instytucje pozwalające doprowadzić to postępowanie do finału w taki sposób, aby apelacja nie odbywała się z wolnej stopy - tłumaczył Królikowski.

Zdaniem niektórych prawników nie jest jasne, czy w tej sprawie sąd będzie mógł skorzystać z rygoru natychmiastowej wykonalności orzeczenia, ponieważ to rozwiązanie prawne jest raczej stosowane w przypadku egzekucji świadczeń pieniężnych.

Rozprawa zaplanowana na 10 lutego odbędzie się z wyłączeniem jawności. Trynkiewicz będzie w niej uczestniczył, bo o obowiązku takim mówi ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie dla innych. Na rozprawie będzie mu towarzyszył pełnomocnik z urzędu.


Politycy wzburzeni

Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości, zamieścił post na Twitterze ws. decyzji sądu. Szybko zareagował na nią Paweł Graś.25 lat więzienia zamiast kary śmierci

Trynkiewicz to pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na 25 lat więzienia. Karę najpierw odbywał w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich, skąd w 2012 r. trafił do więzienia w Rzeszowie na oddział dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi, w tym m.in. z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób weszła w życie 22 stycznia. Umożliwia ona na mocy decyzji sądu cywilnego zastosowanie wobec takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary więzienia, nadzoru prewencyjnego lub leczenia w ośrodku zamkniętym utworzonym w Gostyninie. Źródła: PAP, WP.PL, Fakty TVN, RMF
PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. TVN, RMF FM

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (1417)
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
219
~inny Mariusz 2014-02-06 (17:29) 21 godzin i 22 minut temu

ciekawe gdzie taki teraz prace znajdzie ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 24

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
178
~garet 2014-02-06 (17:40) 21 godzin i 11 minut temu

A RUDY KILKA TYGODNI MÓWIŁ. ŻE NIE MA SIŁY,ŻEBY WYSZEDŁ-ZNOWU FALSZYWY OSZUKAŁ POLAKÓW.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
155
~Bil 2014-02-06 (18:58) 19 godzin i 53 minut temu

Jak myślicie kiedy wystąpi w Tańcu z gwiazdami lub w Master Szefie ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
142
~jak zwykle... 2014-02-06 (18:58) 19 godzin i 53 minut temu

No i znowu się okazało że nowoczesna i inteligentna Platforma Obywatelska to banda impotentów intelektualnych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
115
~z 2014-02-06 (18:57) 19 godzin i 54 minut temu

Mieli 25 lat żeby taką sprawę załatwić, kradzież kasy z OFE klepnęli w 3 dni!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
115
~no 2014-02-06 (18:46) 20 godzin i 5 minut temu

najlepiej od razu zawiesc go do SEJMU!!!! Moze go ktorys z politykow wezmie do siebie???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
119
~Gość 2014-02-06 (17:40) 21 godzin i 11 minut temu

No to już po nim .... pewnie zaraz po wyjściu dostanie kosę w plecy :) swoją drogą dziwne, że go nie zaciukali w pierdlu :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
120
~wyborca. 2014-02-06 (18:58) 19 godzin i 53 minut temu

i dlatego najbliższe wybory wygra PIS

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
114
~Donna Kamilla 2014-02-06 (20:17) 18 godzin i 34 minut temu

Mam pytanie do srali-mądrali typu Widacki i innych mądrusiów tak bardzo opowiadających się za praworządnością i sprawiedliwością , wszyscy grzmicie, że "prawo nie działa wstecz"! To w takim razie dlaczego tym zwyrodnialcom ( bo nie tylko o Trynkiewicza chodzi przecież) zamieniono prawomocny wyrok kary śmierci na 25 lat więzienia??? Przecież prawo nie działa wstecz i nie powinno dotyczyć wyroków już zapadłych. a gdyby była odwrotna sytuacja, to czy zamieniono by karę 25 lat na karę śmierci???? Proszę o odpowiedź, panie Widacki, bo przed chwilą się pan produkował w tv i gadał pan rzeczy totalnie wkurzające normalnych uczciwych obywateli. Wychodzi na to, że znowu państwo chroni przestępców a nie obywateli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 12

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
102
~polskie lobby zaburzonych 2014-02-06 (18:59) 19 godzin i 52 minut temu

To państwo jest chore i patologiczne i najlepiej troszczy się o sprawców przestępstw a nie o ofiary.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
111
sammuell16 2014-02-06 (17:40) 21 godzin i 11 minut temu

Brak slow na temat tego,jak zabije znow kogos kto za to ODPOWIE pytam sie KTO????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
93
~nn 2014-02-06 (19:00) 19 godzin i 51 minut temu

ale mu doyebie jak go spotkam gdzieś w sklepie przypadkiem. profilaktycznie!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
85
~umbro 2014-02-06 (18:58) 19 godzin i 53 minut temu

Jak tknie moje dziecko to sam mu sprawiedliwość wymierzę....bez sądu. Najwyżej pójdę siedzieć ale ....jednego mniej, Sory taki mamy klimat

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
76
xm1945 2014-02-06 (18:57) 19 godzin i 54 minut temu

Czterech chłopców PARÓWA zabił czyli za chłopca jednego siedział 6 LAT i 3 miesiace czyli wyrok kpiny ,a powinien dostac wyrok ta PARÓWA 4 X 25 lat TAK wychodzi prosze państwa równa SETKA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
77
~mateusz25 2014-02-06 (18:53) 19 godzin i 58 minut temu

ten kraj schodzi na psy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
75
~opi88 2014-02-06 (17:30) 21 godzin i 21 minut temu

No to długo nie nacieszy się wolnością. Ktoś nie wytrzyma i go zabije, w akcie wyższej konieczności.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
89
~Dorota 2014-02-06 (20:32) 18 godzin i 19 minut temu

Jesli wypuszcza tego potwora to bedzie to totalna kleska polskiego prawa. Jak mozna wypuscic kogos kogo specjalisci uznaja za nadal niebezpiecznego dla otoczenia. Powinno sie chronic obywateli, ofiary a nie przestepcow. Powinno sie bardzo zaostrzyc warunki bytowe w wiezieniach a te pieniadze przeznaczyc na opieke psychologiczna i odszkodowania dla ludzi, ktorym te potwory (mordercy bo ludzmi ich nazwac nie mozna) pozabijali dzieci. Powinna wrocic kara smierci bo jakim prawem Polacy, z ktorych wiekszosc i tak nie ma zbyt duzo pieniedzy musza oddawac swoje podatki na utrzymanie tych potworow. Jak to mozliwe ze w pozornie cywilizowanym kraju rodzice tych zabitych dzieci zyja w gorszych warunkach materialnych niz ten potwor i to oni po tym jak wielka tragedie im wyrzadzil placa podatki na jego utrzymanie. Kiedy w koncu Polska stanie sie krajem z prawem humanitarnym i sprawiedliwym. Ciesze sie, ze nie musze mieszkac w PL bo to co sie tam dzieje jest CHORE i wiem ze dobra decyzje podjelam decydujac sie na emigracje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
78
~co - on 2014-02-06 (17:29) 21 godzin i 22 minut temu

Idiotyczny kraj. Ciesze sie, ze opuscilem Polsce 8 lat temu. To co sie dzieje to jest jedna, wielka katastrofa i porazka. Wstydze sie rzadzacych Polska, banda nieudacznikow i rabusiow...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
77
Marc1999 2014-02-06 (17:27) 21 godzin i 24 minut temu

moze jednak pozwolic mu wyjechac z Polski... ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
66
~TATA 2014-02-06 (18:28) 20 godzin i 23 minut temu

Niech wyjdzie i to jak najszybciej już czekają na niego :))) SPRAWIEDLIWOŚCI STANIE SIĘ ZADOŚĆ !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2