Strona główna serwisu
Macierewicz: armia polska zawsze będzie pamiętać o poległych pod Mirosławcem

Macierewicz: armia polska zawsze będzie pamiętać o poległych pod Mirosławcem

• Polska będzie pamiętać o żołnierzach poległych pod Mirosławcem - powiedział Macierewicz
• Obchody 8 rocznicy katastrofy wojskowego transportowca Casa C-295
• W tragedii w Mirosławcu wtedy zginęło 20 osób
Polska armia zawsze będzie pamiętać o żołnierzach poległych pod Mirosławcem (Zachodniopomorskie) - zapewnił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w miejscu tragedii, podczas uroczystości upamiętniających jej ofiary.

W ósmą rocznicę katastrofy wojskowego transportowca Casa C-295 , pamięć o 20 tragicznie zmarłych - czteroosobowej załodze i 16 oficerach, wracających z konferencji bezpieczeństwa lotów z Warszawy - uczciły rodziny, delegacje jednostek wojskowych oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Dwadzieścia białych i czerwonych zniczy zapłonęło przed pomnikiem upamiętniającym katastrofę samolotu C-295 w Mirosławcu.


Minister podziękował rodzinom poległych, jak mówił - za wysiłek wspierania ich za życia i "za ostatnie osiem lat, kiedy to rodziny zapewniły, że pamięć o nich trwa i współtworzy ducha polskiej armii".

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. Oddając hołd poległym prezydent podkreślił w nim, że "pamięć o tej tragedii ciągle wywołuje ból i smutek". Jako zwierzchnik sił zbrojnych skłaniam głowę przed ich zasługami - dodał."Zachowujemy ich w pamięci jako wspaniałych, ofiarnych lotników, niestrudzonych obrońców polskiego nieba"- napisał.

Wojskowy samolot transportowy CASA C295 rozbił się wieczorem 23 stycznia 2008 r. przy podejściu do lądowania w Mirosławcu. Maszyna miała na trasie Warszawa-Powidz-Poznań-Mirosławiec-Świdwin-Kraków rozwieźć uczestników konferencji bezpieczeństwa lotów Sił Powietrznych.


Na pokładzie maszyny było czterech członków załogi i 16 wysokiej rangi oficerów Sił Powietrznych; wszyscy zginęli. Po katastrofie stanowiska straciło pięciu wojskowych bezpośrednio odpowiedzialnych - w ocenie szefa MON - za decyzje, które do niej doprowadziły. Przed sądem odpowiadał jedynie kontroler lotów z Mirosławca, oskarżony o nieumyślne niedopełnienie obowiązków, który ostatecznie został prawomocnie uniewinniony.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (231)
Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
164
inż.mamoń 2016-01-23 (21:03) 20 godzin i 40 minut temu

Przyczyna? Głupota: mieli tzw. ześlizg na skrzydło. Lecieli za wolno, za nisko, więc pokosili po drzewach. Podstawowy błąd w pilotażu. A polegli, bo czytali wtedy program wyborczy PiS. Zamiast uważnie pilotować samolot. Byli niedoszkoleni. Wracali z konferencji nt. bezpieczeństwa lotów. Czyli była to jedna z wielu kolejnych kompromitacji naszych sił powietrznych. Naszej "WozduchWaffe".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
167
~kombatant 2016-01-23 (21:11) 20 godzin i 32 minut temu

Jak to "polegli" ??? Od bomby, czy od brzozy?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
137
~jas 2016-01-23 (21:57) 19 godzin i 46 minut temu

Polec może żołnierz na polu walki, w katastrofie nawet żołnierz ginie, umiera tragicznie.... Myślę, że to powinni wiedzieć ludzie posługujący się językiem polskim na tak ważnych stanowiskach. Tyle

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1