więcej

Macierewicz: kontrolerzy w Smoleńsku winni katastrofy.

Gazeta Wyborcza  PAP/Gazeta Wyborcza | aktualizacja 2010-09-04 (07:06)
drukuj

Wygląda na to, że bezpośrednią przyczyną katastrofy smoleńskiej było działanie wieży kontrolnej - mówił w USA poseł PiS Antoni Macierewicz, informuje "Gazeta Wyborcza".

Wyjaśnił, że kontrolerzy przed wydaniem ostatnich wskazówek dla załogi prezydenckiego tupolewa konsultowali się "ze swoją centralą w Moskwie" i pytali, czy mają zezwolić na lądowanie. Po tej konsultacji kontroler pozwolił zejść samolotowi do wysokości 50 m., "co w istocie oznaczało, że oni już nie mają żadnych szans".

Zapytany o film z miejsca katastrofy, na którym słychać dźwięki podobne do strzałów, mówił: - Mogło być tak, że mamy do czynienia z mordowaniem tych, którzy przeżyli, ale równie dobrze mogło być tak, że to są strzały policji i wojska odpędzające rabusiów.

Według Macierewicza wyjaśnienie wszystkich okoliczności katastrofy jest "najważniejszą sprawą państwa i narodu polskiego", ważniejszą nawet niż "bieda, korupcja, wyprzedawanie majątku polskiego i brak praworządności".


(bk, tw)

oceń
302
223
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie

Masz ciekawy pomysł na artykuł? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Napisz do nas, wyślij zdjęcie lub film! Opublikujemy Twój materiał!

Opinie (1752)

Ocena: 0 [0]
~czak [2010-09-23 09:17]

rydzyk - fizyk
Zdecyduj sie, nie jestem tego pewien. Czy taka diagnoze postawil wodz / c. p. /? Jest to ryzykowna teza. Pomniejszanie roli szefa...... .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~miki [2010-09-04 11:19]

PRZYPOMNIENIE DLA WROGÓW PRAWDY :
To nie był prezydencki samolot. To był rządowy samolot, rządowi piloci, rządowe procedury i rządowe służby. Wszystkie osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo lotu podlegały rządowi. Zapewnienie bezpieczeństwa prezydentowi należało również do rządu. Prezydent w czasie pokoju nie wydaje rozkazów, więc nie mógł nikogo zmuszać do lądowania, jak wam wciskali jego wrogowie. W normalnym kraju ten rząd podałby się dawno do dymisji, a dziennikarze informowali by publikę, że opóźnienie wylotu nie mogło być przyczyną katastrofy, bo gdyby tak było, to na świecie odwoływano by wszystkie opóźnione starty samolotów i opóźnione odjazdy pociągów. Oskarżenia o presję są równie dziecinne, bo wszyscy pasażerowie chcą lądować, bo po to startują, ale to nie oni są fachowcami, i nie oni decydują.

odpowiedz

pokaż 50 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
basia49 [2010-09-04 23:37]

Panie Antoni!
Po Pana stronie racja!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~boby [2010-09-06 17:20]

co on z bzduru gada
rząd polski jest w to zamieszany i to jak zresztą widać jak badają sprawę jak by nie chcieli żeby się wyjaśniła a politycy będą bzdury gadać że sie samolot rozbił i wszyscy zginęli a jak wyjaśni dlaczego samolot się rozpadł na kawałeczki może od uderzenia w ziemie :-)) bajki gadają i myślą że każdy w to uwierzy!!! wielkie DEB. w naszym rządzie zwłaszcza Tusk i Komorowski bajkopisaże

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~kt [2010-09-07 22:53]

super agent Antoni
Macierewicz w każdej sprawie ma jasny pogląd niezmącony znajomością rzeczy

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
Gumbas [2010-09-04 12:44]

GDZIE WCZEŚNIEJ BYŁ WKRĘCONE ŻARÓWKI WSKAZUJĄCE PAS LOTNISKA W SMOLEŃSKU??
KILKASET METRÓW DALEJ NA LEWO W LESIE? Z relacji jednego dziennikarza oraz z filmu nakręconego przez niego wynika, że tuż po katastrofie samolotu obsługa lotniska wkręcała żarówki. To jest pytanie w stylu człowieka bez nazwiska - palikota, także sądzę, że wśród zwolenników PO znajdę pełne zrozumienie. Pozdrawiam.

odpowiedz

pokaż 17 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Jan [2010-09-04 07:24]

Katastrofa i macierewicz
Nie wiem dlaczego tak się denerwujecie i obrzucacie inwektywami jeśli ktoś wspomni obłędach Rosjan i ich winie za katastrofę albo rozważa teorie celowego działania w celu doprowadzenia do katastrofy? Przecież są przesłanki które do tego upoważniają.Historia mordów politycznych w Związku Sowieckimi Rosji(morderstwo Kirowa,zamordowanie Berii czy Trockiego,a w Rosji obecnej morderstwo na Litwinience czy Politkowskiej ,morderstwo bułgarskiego dysydenta Markowa czy ostatnio prawdopodobne zamordowanie wiceszefa GRU Iwanowa który rzekomo się utopił). Nie mówiąc o zamach na Papieża Jana Pawła II za którym stało KGB którego spadkobiercą jest płk. Putin.Nie wiem jak można być tak naiwnym żeby ujadać jeśli ktoś rozważa taka hipotezę.Także elementy techniczne katastrofy wskazują na celowe działanie oraz postępowanie Rosjan którzy nie chcą ujawnić zapisów czarnych skrzynek.A odpowiedzialność polityczna za katastrofę Rządy i osobiście Donalda Tuska który podjął grę z Putinem żeby politycznie wyeliminować Prezydenta Kaczyńskiego z uroczystości w Katyniu jest oczywista. Putin i Tusk nie będą rządzić wiecznie tak jak w Stanach Obama i prawda wyjdzie na jaw. A USA prawdopodobnie doskonale wiedzą jak było naprawdę.Więc plucie na Macierewicza nie zagłuszy prawdy.

odpowiedz

pokaż 50 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~maciar [2010-09-06 14:24]

Zamknąć śledztwo! Winnych już wskazałem!
Będę Ja i Rydzyk!!! Jarek niech szuka chamów w Polsce!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mimi [2010-09-06 09:55]

:/
Nie wiem czy jest to najważniejsza sprawa...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~wierek [2010-09-06 09:53]

ble ble ble
Już by przestali z tymi dociekaniami.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Bono z Pragi [2010-09-04 14:14]

Antoni JUŻ zna przyczynę katastrofy Tu-154
Antoś już po konsultacji w USA. Jest po NAMASZCZENIU. Naładowany tą wielką wiedzą przystąpił do szperania w" mózgu" i od razu wali z trepa, że przyczyną katastrofy Tu-154 są kontrolerzy na lotnisku pod Smoleńskiem. Antoś stawia im zarzut doprowadzenia samolotu do zderzenia z Ziemią. "Bardzo śmiała teza Antoniego"", ale bez konkretnych faktów, i dowodów. Facet ma nie ludzką fantazje, jak by był nie z tej ziemi. PiS powinien dać Antoniemu "uprawnienia prokuratorskie" , bo jako amator to błądzi w przestworzach i opowiada banialuki. FANTASTA!! GRZECHOMAN!!! LAIK!!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~scx [2010-09-05 08:24]

Pan Antoni nie powinien tym sie zajmowac...ponieważ jego wszystkie
rezultaty działania będą antyrosyjskie , ten typ jest zacietrzewiony gość i to w jednym kierunku. Ktyo rozumny dokładnie wie co odpowie pan Antoni ze swoją komisją jednostronną....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~janusz [2010-09-04 18:46]

prawda ujrzy swiatlo dzienne
panie macierewicz w panu nadzieja , ze prawda ujzy swiatlo dzienne zycze tego wszystkim prawym i oddanym polsce polakom

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Jarosław Kacz. [2010-09-04 13:15]

Macierewcz jest po dawkach ps.
Jak wcześniej zdecydowałem. To był zamach. Co mi tem Macier. wygaduje ? Jak teraz obwiać PO ? ; To już jego koniec. Komisję rozwiązuję.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~ciekawy [2010-09-04 20:26]

Czy USA zniosło wizy dla Polaków ?
Bo jeśli nie to jak Macierewicz dostał wizę i jak go tam wpóścili.Strach pomyśleć co może z tego pobytu wyniknąć!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ela [2010-09-04 20:18]

za takiego macierewicza też płacimy..
kurde my za nich płacimy.. .ludzie...za takich maciarewiczów . itd. muszą coś mówić ....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~xyz [2010-09-04 20:12]

Coś mi się wydaje...
że kolejarz zwrotnicowy Macierewicz na polecenie Jarka robi wszystko by przerzucić bieg wydarzeń związanych z lotem na szersze tory by nie wyszło szydło z worka że winowajcą tej tragedii był lokator z Krakowskiego Przedmieścia.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ryszard 2 [2010-09-04 19:38]

co to jest
Ten pan jest miłosc do rosjan.Ten pan poleciał ze swoje do stanów???

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
Bóghonorojczyzna [2010-09-04 09:07]

Piloci WIEDZIELI na jakiej wysokości jest samolot !
Kontroler ma obowiązek zapewnić separacje (APP) i bezpieczne lądowanie na pasie (TWR).I to zrobili. Ostateczną decyzję o lądowaniu -po przeanalizowaniu warunków pogodowych ,w tym o zejściu poniżej MDA (podejście nieprecyzyjne ) lub DA( podejście precyzyjne) podejmuje pilot. Oczywiście decyzja o zejściu poniżej wysokości decyzji to działanie zdecydowanie niezgodne z procedurą . TEGO PILOTOM NIE WOLNO ZROBIĆ W ŻADNYM WYPADKU !!! ŻADEN KOTROLER W ŻADEN SPOSÓB NIE MOŻE DO TEGO PILOTA ZMUSIĆ ANI NAKŁONIĆ ! Kontrolerzy nie mogli także zamknąć lotniska .Lotnisko może być zamknięte np.z uwagi na zablokowanie drogi startowej po opublikowanie odpowiedniego NOTAM-u. Uwaga do purystów - napisałem MDA i DA z uwagi na fakt ,że w Rosji używa się QFE a nie QNH

odpowiedz

pokaż 61 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~janusz [2010-09-04 18:45]

prawda ujrzy swiatlo dzienne
panie macierewicz w panu nadzieja , ze prawda ujzy swiatlo dzienne zycze tego wszystkim prawym i oddanym polsce polakom

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Polecane: Pogoda | Wyznaczanie trasy | BMI | Tarot | Program tv | Plotki | Moje IP | Wiadomości | Sport | Top News
Copyright © 1995-2012 Wirtualna Polska