Strona główna serwisu
Lekarz Dymitr Książek: byłem jak w amoku; nie rozmawialiśmy o tym, co widzieliśmy w Moskwie

Lekarz Dymitr Książek: byłem jak w amoku; nie rozmawialiśmy o tym, co widzieliśmy w Moskwie

Byłem jak w amoku. Spaliśmy tam po godzinie, po dwie. Rodziny w ogóle nie spały – mówi w rozmowie z internetowym wydaniem tygodnika "Wprost" Dymitr Książek, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który towarzyszył rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej w Moskwie. - Nie, nie mówiliśmy nic przez dwa i pół roku. Tak się umówiliśmy między sobą, że nic. Nawet razem z kumplami, z ratownikami nie rozmawialiśmy o tym, co widzieliśmy tam, w Moskwie - zaznacza.
Szczątki polskiego samolotu Tu-154M Szczątki polskiego samolotu Tu-154M ()
Lekarz przypomina, że w niedzielę 11 kwietnia 2010 r. poleciały do Moskwy dwa samoloty. - Mieliśmy lecieć pierwszym, z naszymi patomorfologami. Było nas dwóch doktorów, dwóch pielęgniarzy i dyrektor, też medyk. (...) Dostaliśmy informację, że będziemy się zajmowali rodzinami ofiar. Baliśmy się tylko, że jest nas pięciu na jakieś 200 osób - opowiada Książek. Przyznaje, że pamięta żonę rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego, która informowała o przebytych chorobach męża, jego znakach szczególnych. - Była przekonana, że to, co mówi, może przyspieszyć identyfikację zwłok - zaznacza lekarz.

- Ekipa naszych patomorfologów liczyła w sumie pięć osób. Oni wszyscy lecieli z myślą, że włączą się w pracę z Rosjanami i kiedy wieczornym samolotem przylecą rodziny, to wszystkie ciała będą gotowe do okazania, do identyfikacji - mówi Książek. Przyznaje, że w Moskwie wszystkim zabrano paszporty. - Oddano nam chyba po dwóch dniach - mówi lekarz i dodaje: - Wsadzono nas w autobusy i przewieziono do hotelu. Część rodzin chciała jechać, identyfikować swoich bliskich, nikt nie chciał spać. Ale nic nie było wiadomo.

Książek przyznaje m.in., że to Ewa Kopacz desygnowała jego i jego kolegów do pracy. Przyznaje, że od początku miał poczucie, że ówczesna minister zdrowia chce dużo zrobić i pomóc. - Ale wiem też, że to, co tam się działo, złamało ją, przerosło. Jak wszystkich - twierdzi w rozmowie z Wprost.pl.

Lekarz zwierza się, że choć w swojej pracy ratował ludzi z najgorszych wypadków, nigdy wcześniej nie widział tylu ciał i takiej tragedii.
Wprost.pl/WP.PL

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (945)
Nie zgadzam się z opinią
53
Zgadzam się z opinią
322
Dudus1920 2012-10-07 (14:10) 5 godzin i 49 minut temu

To czy Kopacz przerósł zastany tam stan, nie może mieć wpływu na kłamstwa przekazywane tzw. opinii publicznej. Cały szkopół w tym, dlaczego kłamała?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
279
Zgadzam się z opinią
477
~koparczka 2012-10-07 (14:41) 5 godzin i 18 minut temu

Wystarczy obliczyć na jaką odległość i w jakim kierunku poleciały szczątki samolotu. I już wiadomo, że byl to zamach. Jeżeli samolot uderzył w ziemię, dlaczego szczątki są rozrzucone na długości ponad 800 metrów? TO BYŁ ZAMCH!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 27

Nie zgadzam się z opinią
67
Zgadzam się z opinią
253
~bobo 2012-10-07 (14:25) 5 godzin i 34 minut temu

jedno jest pewne,że władze w Polsce są niewiaregodne i nie fachowe!PO SLD i ruch Palikota kłamią i oszukują nas jak tylko się da żeby tylko utrzymać się przy korycie!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
99
Zgadzam się z opinią
271
~drakula 2012-10-07 (17:09) 2 godziny i 50 minut temu

dlaczego PO ciągle gra ofiarami karastrofy smoleńskiej . Jest jasne i oczywiste , ze w obliczu tej katastrofy PO od początku aż do końca zachowało się jak duletant. Co to jest za państwo , które nie potrafi wysłać na miejsce katastrofy zespołu patologów , którzy w profesjonalny sposób mogli by dokonać sekcji i identyfikacji ofiar , dokonać stosowna badania a w szczególności DNA które jest urzędowo wymagane. Zawalili na całej lini a teraz epatują wszestkich , że obraz miejsca tragedii był przerażający, o tym to wszyscy wiedzą i bez ich relacji . Oni pojechali tam w innym celu i z innym zadaniem i tego nie wykonali . Za rozpowszechnianie takich opisów powinni zostaćpociągnięci do odpowiedzialnośći przez samorząd zawodowy . Apeluję aby PO przestało robić polityki na katastrofie i tragedi rodzin . To jest obrzydliwe .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 16

Nie zgadzam się z opinią
51
Zgadzam się z opinią
206
~tfm 2012-10-07 (15:38) 4 godziny i 21 minut temu

Jeśli Kopacz całą smoleńską zbrodnię i kłamstwo określa mianem "niezręczności" to ja wysiadam. To szczyt głupoty czy bezczelności?! Jeśli minister z mównicy sejmowej kieruje winę na rodziny, które to jakoby są winne temu zamieszaniu to też wysiadam. To już z pewnością szczyt bezczelności w jawieniu kłamstwa. Ten przekaz poszedł w świat. Następnego dnia wszystkie agencje prasowe a szczególnie rosyjskie powtarzały iż to same rodziny są sprawcami pomyłki. Jak opisać to co wszyscy obserwowaliśmy?! Kolejnym bezczelnym kłamstwem prosto w oczy? Mnie wyczerpują się już określenia. Jak Tusk, Kopacz i inni Olszewscy mogą ludziom patrzeć w oczy?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
137
Zgadzam się z opinią
278
~bylem w PO 2012-10-07 (14:47) 5 godzin i 12 minut temu

PO rozbija rodziny? Cała moja rodzina wyklina mnie za agitowanie na PO. A Babcia to już mi żyć nie daje, chce żebym oddał jej swój dowód bo mam rozum przedszkolaka. Mówi że mi odda za jakieś 30 lat jak zmądrzeję? Szef mówi mi ze jak tylko w firmie wspomnę o PO to mnie wyrzuci z roboty na zbity pysk? To przez takich Palikotów, Niesiołowskich czy Protasiewiczów? Zgroza ze byłem taki DURNOWATY?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
72
Zgadzam się z opinią
208
~Barnaba 2012-10-07 (14:52) 5 godzin i 7 minut temu

JAK bumerang wraca zatem pytanie co spowodowało tak rozległe rozczłonkowanie ciał pasażerów wydarzenia smoleńskiego? Bo na pewno co jest już w 100% pewne i na co zwrócili uwagę eksperci od wypadów lotniczych nie mógł spowodować tego jedynie sam upadek samolotu z tak niskiej wysokości.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
147
~qpa 2012-10-07 (13:59) 6 godzin temu

przerwał milczenie i ... nic nie powiedział

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
61
Zgadzam się z opinią
185
~Vader 2012-10-07 (19:18) 41 minut temu

Zbrodnia Smoleńska musi być wyjaśniona. Czy to się komuś podoba czy nie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
142
~mik 2012-10-07 (14:10) 5 godzin i 49 minut temu

dlaczego ten rząd nie podał się jeszcze do dymisji Na co czeka? Rodziny ofiar mogli liczyć na rzad że hohoho. Czy PO to polska parta????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
125
~karol 2012-10-07 (18:56) 1 godzinę i 3 minuty temu

to nie do pomyślenia żeby do 200 ofiar katastrofy tak ważnych polityków i głowy państwa wysłano tylko dwóch doktorów dwóch pielegniarzy i dyrektora medycznego niebywałe tylko pięć medyków na 200 osób pozostawiam bez komentarza !!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
31
Zgadzam się z opinią
123
~javal 2012-10-07 (14:26) 5 godzin i 33 minut temu

Lis Olejnik celowo odgrzebuja Smoleńsk by nie mowic o sparawach finansu państwa albo o gorsze o aferałach ze stadionu Lechii Gdańsk .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
86
~gość 2012-10-07 (15:24) 4 godziny i 35 minut temu

A nie do sekcji? Słowa Kopacz " Jezeli nie robil tam sekcji ,to jaka była by ich rola? " Teraz oszustka przyznaje ,ze to było tylko rozpoznanie. PRECZ Z NIĄ

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
36
Zgadzam się z opinią
115
~kopciuszek 2012-10-07 (16:08) 3 godziny i 51 minut temu

Gdybym miał krewnego poległego w tej "katastrofie" to pazurami bym wygrzebał zwłoki,żeby się dowiedzieć czy to on leży w tym grobie, a ciało przeskanował wykrywaczem metali czy nie znajduje się w nim przeoczona kula lub jakiś odłamek? Należy się to rodzinom(dostęp do prawdy) JAK KONIOWI OWIES.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
91
mir-zlo 2012-10-07 (15:24) 4 godziny i 35 minut temu

Z TRYBUNY SEJMOWEJ TUSK POWIEDZIAL ZE WYSLAL DO SMOLENSKA 2000 SPECJALISTOW POWROCILO DO POLSKI 12 GDZIE RESZTA TO JEST 1988 OSOB-WYTLUMACZENIE JEST PROSTE NI BEZ PRZERWY KOPIA NA GLEBOKOSCI 368 METROW TRAFILI NA DUZE POKLADY WEGLA KAMIENNEGO I KOPIA DALEJ

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
104
~mareniko1 2012-10-07 (16:28) 3 godziny i 31 minut temu

Gdzie są zdjęcia z katastrofy tupolewa ponoć zrobiono kilka tysięcy , dlaczego trzyma się w wielkiej tajemnicy przed Polakami , to zdjęcia pokazały by prawdę czy to był wypadek czy już przy lądowaniu został zestrzelony a zasłona dymna stosowana przy osłonie swoich pozycji co robiła przed pasem do lądowania . Metody stosowane jeszcze przez stalina , każdy jak się nie zgadza z nimi jest ich wrogiem do zlikwidowania do dziś stosowana przez Putina . Każdy kto był i jsst w KGB I GRU UB I SB to banidziori kat a Putin to stary KGBowiec .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
91
~goldstein 2012-10-07 (14:40) 5 godzin i 19 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
89
~Bela 2012-10-07 (15:37) 4 godziny i 22 minut temu

He he PO dogorywa lecz wyjasnienia sprawy Smolenska boi sie ponad wszystkie inne.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
34
Zgadzam się z opinią
105
~naród 2012-10-07 (14:45) 5 godzin i 14 minut temu

czy przypadkiem PO nie ,,żywi się ,,nienawiścią do PIS i Pana Kaczyńskiego?bo to jakiś obłęd tyle lat ataków w mediach na Kaczyńskich ,nawet na nieżyjącego,komu na tym zależy?ja wiem ,że za Panem Kaczyńskim są tłumy, Naród, a za PO i tuskiem?chyba ktoś boi się Narodu,społeczeństwa polskiego?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
68
~RyszardB 2012-10-07 (15:23) 4 godziny i 36 minut temu

Umówili się nic nie mówić tak jak o Pomordowanych w Katyniu .Przez cały okres PRL był zakaz mówienia o zbrodni Katyńskiej . Propagandowy sługus za pieniądze od PO .

odpowiedz