więcej

Lekarz Dymitr Książek: byłem jak w amoku; nie rozmawialiśmy o tym, co widzieliśmy w Moskwie.

Wprost.pl/WP.PL |  aktualizacja 2012-10-07 (13:54) 2 lata 2 miesiące 15 dni 9 godzin i 51 minut temu
drukuj


Szczątki polskiego samolotu Tu-154M
Szczątki polskiego samolotu Tu-154M opinie
Byłem jak w amoku. Spaliśmy tam po godzinie, po dwie. Rodziny w ogóle nie spały – mówi w rozmowie z internetowym wydaniem tygodnika "Wprost" Dymitr Książek, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który towarzyszył rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej w Moskwie. - Nie, nie mówiliśmy nic przez dwa i pół roku. Tak się umówiliśmy między sobą, że nic. Nawet razem z kumplami, z ratownikami nie rozmawialiśmy o tym, co widzieliśmy tam, w Moskwie - zaznacza.

Lekarz przypomina, że w niedzielę 11 kwietnia 2010 r. poleciały do Moskwy dwa samoloty. - Mieliśmy lecieć pierwszym, z naszymi patomorfologami. Było nas dwóch doktorów, dwóch pielęgniarzy i dyrektor, też medyk. (...) Dostaliśmy informację, że będziemy się zajmowali rodzinami ofiar. Baliśmy się tylko, że jest nas pięciu na jakieś 200 osób - opowiada Książek. Przyznaje, że pamięta żonę rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego, która informowała o przebytych chorobach męża, jego znakach szczególnych. - Była przekonana, że to, co mówi, może przyspieszyć identyfikację zwłok - zaznacza lekarz.

- Ekipa naszych patomorfologów liczyła w sumie pięć osób. Oni wszyscy lecieli z myślą, że włączą się w pracę z Rosjanami i kiedy wieczornym samolotem przylecą rodziny, to wszystkie ciała będą gotowe do okazania, do identyfikacji - mówi Książek. Przyznaje, że w Moskwie wszystkim zabrano paszporty. - Oddano nam chyba po dwóch dniach - mówi lekarz i dodaje: - Wsadzono nas w autobusy i przewieziono do hotelu. Część rodzin chciała jechać, identyfikować swoich bliskich, nikt nie chciał spać. Ale nic nie było wiadomo.

Książek przyznaje m.in., że to Ewa Kopacz desygnowała jego i jego kolegów do pracy. Przyznaje, że od początku miał poczucie, że ówczesna minister zdrowia chce dużo zrobić i pomóc. - Ale wiem też, że to, co tam się działo, złamało ją, przerosło. Jak wszystkich - twierdzi w rozmowie z Wprost.pl.

Lekarz zwierza się, że choć w swojej pracy ratował ludzi z najgorszych wypadków, nigdy wcześniej nie widział tylu ciał i takiej tragedii.

(asz, msz)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 255 18.97%
nie 1089 81.03%

Przeczytaj też

NATO może pomóc w sprawie Smoleńska

aktualizacja 2012-11-09 (08:09) 2 lata 1 miesiąc 13 dni 15 godzin i 36 minut temu

Kancelaria premiera odpowiada śledczym w sprawie Smoleńska

aktualizacja 2012-10-11 (11:08) 2 lata 2 miesiące 11 dni 12 godzin i 37 minut temu

Lekarz Dymitr Książek: za wywiad przepraszam, ale nie żałuję

aktualizacja 2012-10-09 (14:21) 2 lata 2 miesiące 13 dni 9 godzin i 24 minuty temu

Adam Hofman: słowa Andrzeja Seremeta są obrzydliwe, powinien przeprosić

aktualizacja 2012-10-07 (11:46) 2 lata 2 miesiące 15 dni 11 godzin i 59 minut temu

Bronisław Komorowski ws. katastrofy smoleńskiej: to jakieś polskie samobiczowanie

aktualizacja 2012-10-06 (09:14) 2 lata 2 miesiące 16 dni 14 godzin i 31 minut temu

Katastrofa smoleńska. Antoni Macierewicz: prokuratura ma wiedzę o dwóch wybuchach

dodane 2012-10-03 (20:53) 2 lata 2 miesiące 19 dni 2 godziny i 52 minuty temu

Piotr Walentynowicz: nie mamy wątpliwości ws. rozpoznania ciała babci

dodane 2012-10-03 (19:19) 2 lata 2 miesiące 19 dni 4 godziny i 26 minut temu

Do rozpoznania ofiar katastrofy wykorzystywano ich telefony komórkowe

dodane 2012-10-02 (14:16) 2 lata 2 miesiące 20 dni 9 godzin i 29 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (945)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

322
53
Dudus1920 2012-10-07 (14:10) 2 lata 2 miesiące 15 dni 9 godzin i 35 minut temu

To czy Kopacz przerósł zastany tam stan, nie może mieć wpływu na kłamstwa przekazywane tzw. opinii publicznej. Cały szkopół w tym, dlaczego kłamała?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

477
279
~koparczka 2012-10-07 (14:41) 2 lata 2 miesiące 15 dni 9 godzin i 4 minuty temu

Wystarczy obliczyć na jaką odległość i w jakim kierunku poleciały szczątki samolotu. I już wiadomo, że byl to zamach. Jeżeli samolot uderzył w ziemię, dlaczego szczątki są rozrzucone na długości ponad 800 metrów? TO BYŁ ZAMCH!!!

odpowiedz

pokaż 27 ukrytych odpowiedzi

253
67
~bobo 2012-10-07 (14:25) 2 lata 2 miesiące 15 dni 9 godzin i 20 minut temu

jedno jest pewne,że władze w Polsce są niewiaregodne i nie fachowe!PO SLD i ruch Palikota kłamią i oszukują nas jak tylko się da żeby tylko utrzymać się przy korycie!

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

271
99
~drakula 2012-10-07 (17:09) 2 lata 2 miesiące 15 dni 6 godzin i 36 minut temu

dlaczego PO ciągle gra ofiarami karastrofy smoleńskiej . Jest jasne i oczywiste , ze w obliczu tej katastrofy PO od początku aż do końca zachowało się jak duletant. Co to jest za państwo , które nie potrafi wysłać na miejsce katastrofy zespołu patologów , którzy w profesjonalny sposób mogli by dokonać sekcji i identyfikacji ofiar , dokonać stosowna badania a w szczególności DNA które jest urzędowo wymagane. Zawalili na całej lini a teraz epatują wszestkich , że obraz miejsca tragedii był przerażający, o tym to wszyscy wiedzą i bez ich relacji . Oni pojechali tam w innym celu i z innym zadaniem i tego nie wykonali . Za rozpowszechnianie takich opisów powinni zostaćpociągnięci do odpowiedzialnośći przez samorząd zawodowy . Apeluję aby PO przestało robić polityki na katastrofie i tragedi rodzin . To jest obrzydliwe .

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

206
51
~tfm 2012-10-07 (15:38) 2 lata 2 miesiące 15 dni 8 godzin i 7 minut temu

Jeśli Kopacz całą smoleńską zbrodnię i kłamstwo określa mianem "niezręczności" to ja wysiadam. To szczyt głupoty czy bezczelności?! Jeśli minister z mównicy sejmowej kieruje winę na rodziny, które to jakoby są winne temu zamieszaniu to też wysiadam. To już z pewnością szczyt bezczelności w jawieniu kłamstwa. Ten przekaz poszedł w świat. Następnego dnia wszystkie agencje prasowe a szczególnie rosyjskie powtarzały iż to same rodziny są sprawcami pomyłki. Jak opisać to co wszyscy obserwowaliśmy?! Kolejnym bezczelnym kłamstwem prosto w oczy? Mnie wyczerpują się już określenia. Jak Tusk, Kopacz i inni Olszewscy mogą ludziom patrzeć w oczy?

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

278
137
~bylem w PO 2012-10-07 (14:47) 2 lata 2 miesiące 15 dni 8 godzin i 58 minut temu

PO rozbija rodziny? Cała moja rodzina wyklina mnie za agitowanie na PO. A Babcia to już mi żyć nie daje, chce żebym oddał jej swój dowód bo mam rozum przedszkolaka. Mówi że mi odda za jakieś 30 lat jak zmądrzeję? Szef mówi mi ze jak tylko w firmie wspomnę o PO to mnie wyrzuci z roboty na zbity pysk? To przez takich Palikotów, Niesiołowskich czy Protasiewiczów? Zgroza ze byłem taki DURNOWATY?

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

208
72
~Barnaba 2012-10-07 (14:52) 2 lata 2 miesiące 15 dni 8 godzin i 53 minuty temu

JAK bumerang wraca zatem pytanie co spowodowało tak rozległe rozczłonkowanie ciał pasażerów wydarzenia smoleńskiego? Bo na pewno co jest już w 100% pewne i na co zwrócili uwagę eksperci od wypadów lotniczych nie mógł spowodować tego jedynie sam upadek samolotu z tak niskiej wysokości.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

147
15
~qpa 2012-10-07 (13:59) 2 lata 2 miesiące 15 dni 9 godzin i 46 minut temu

przerwał milczenie i ... nic nie powiedział

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

185
61
~Vader 2012-10-07 (19:18) 2 lata 2 miesiące 15 dni 4 godziny i 27 minut temu

Zbrodnia Smoleńska musi być wyjaśniona. Czy to się komuś podoba czy nie.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

142
26
~mik 2012-10-07 (14:10) 2 lata 2 miesiące 15 dni 9 godzin i 35 minut temu

dlaczego ten rząd nie podał się jeszcze do dymisji Na co czeka? Rodziny ofiar mogli liczyć na rzad że hohoho. Czy PO to polska parta????

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

125
26
~karol 2012-10-07 (18:56) 2 lata 2 miesiące 15 dni 4 godziny i 49 minut temu

to nie do pomyślenia żeby do 200 ofiar katastrofy tak ważnych polityków i głowy państwa wysłano tylko dwóch doktorów dwóch pielegniarzy i dyrektora medycznego niebywałe tylko pięć medyków na 200 osób pozostawiam bez komentarza !!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

123
31
~javal 2012-10-07 (14:26) 2 lata 2 miesiące 15 dni 9 godzin i 19 minut temu

Lis Olejnik celowo odgrzebuja Smoleńsk by nie mowic o sparawach finansu państwa albo o gorsze o aferałach ze stadionu Lechii Gdańsk .

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

86
6
~gość 2012-10-07 (15:24) 2 lata 2 miesiące 15 dni 8 godzin i 21 minut temu

A nie do sekcji? Słowa Kopacz " Jezeli nie robil tam sekcji ,to jaka była by ich rola? " Teraz oszustka przyznaje ,ze to było tylko rozpoznanie. PRECZ Z NIĄ

odpowiedz

115
36
~kopciuszek 2012-10-07 (16:08) 2 lata 2 miesiące 15 dni 7 godzin i 37 minut temu

Gdybym miał krewnego poległego w tej "katastrofie" to pazurami bym wygrzebał zwłoki,żeby się dowiedzieć czy to on leży w tym grobie, a ciało przeskanował wykrywaczem metali czy nie znajduje się w nim przeoczona kula lub jakiś odłamek? Należy się to rodzinom(dostęp do prawdy) JAK KONIOWI OWIES.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

91
14
mir-zlo 2012-10-07 (15:24) 2 lata 2 miesiące 15 dni 8 godzin i 21 minut temu

Z TRYBUNY SEJMOWEJ TUSK POWIEDZIAL ZE WYSLAL DO SMOLENSKA 2000 SPECJALISTOW POWROCILO DO POLSKI 12 GDZIE RESZTA TO JEST 1988 OSOB-WYTLUMACZENIE JEST PROSTE NI BEZ PRZERWY KOPIA NA GLEBOKOSCI 368 METROW TRAFILI NA DUZE POKLADY WEGLA KAMIENNEGO I KOPIA DALEJ

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

104
29
~mareniko1 2012-10-07 (16:28) 2 lata 2 miesiące 15 dni 7 godzin i 17 minut temu

Gdzie są zdjęcia z katastrofy tupolewa ponoć zrobiono kilka tysięcy , dlaczego trzyma się w wielkiej tajemnicy przed Polakami , to zdjęcia pokazały by prawdę czy to był wypadek czy już przy lądowaniu został zestrzelony a zasłona dymna stosowana przy osłonie swoich pozycji co robiła przed pasem do lądowania . Metody stosowane jeszcze przez stalina , każdy jak się nie zgadza z nimi jest ich wrogiem do zlikwidowania do dziś stosowana przez Putina . Każdy kto był i jsst w KGB I GRU UB I SB to banidziori kat a Putin to stary KGBowiec .

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

91
17
~goldstein 2012-10-07 (14:40) 2 lata 2 miesiące 15 dni 9 godzin i 5 minut temu

PO ile wazelina ?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

89
16
~Bela 2012-10-07 (15:37) 2 lata 2 miesiące 15 dni 8 godzin i 8 minut temu

He he PO dogorywa lecz wyjasnienia sprawy Smolenska boi sie ponad wszystkie inne.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

105
34
~naród 2012-10-07 (14:45) 2 lata 2 miesiące 15 dni 9 godzin i 1 minutę temu

czy przypadkiem PO nie ,,żywi się ,,nienawiścią do PIS i Pana Kaczyńskiego?bo to jakiś obłęd tyle lat ataków w mediach na Kaczyńskich ,nawet na nieżyjącego,komu na tym zależy?ja wiem ,że za Panem Kaczyńskim są tłumy, Naród, a za PO i tuskiem?chyba ktoś boi się Narodu,społeczeństwa polskiego?

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

68
4
~RyszardB 2012-10-07 (15:23) 2 lata 2 miesiące 15 dni 8 godzin i 22 minuty temu

Umówili się nic nie mówić tak jak o Pomordowanych w Katyniu .Przez cały okres PRL był zakaz mówienia o zbrodni Katyńskiej . Propagandowy sługus za pieniądze od PO .

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

CBOS: Bronisław Komorowski i Angela Merkel politykami roku 2014
dodane 2014-12-22 (14:55) 8 godzin i 50 minut temu

Lokowanie produktów obok wywiadu z Ewą Kopacz. Kancelaria Premiera reaguje
dodane 2014-12-22 (13:29) 10 godzin i 16 minut temu

materiał wideo

Izabella C. uznana za niepoczytalną
dodane 2014-12-22 (14:14) 9 godzin i 31 minut temu

Służba więzienna alarmuje: Breivik buduje zza krat siatkę terrorystyczną
dodane 2014-12-22 (11:55) 11 godzin i 50 minut temu

Donald Tusk o pierwszym unijnym szczycie
dodane 2014-12-22 (10:51) 12 godzin i 54 minuty temu

Zabójca 19-letniej Dominiki usłyszał zarzuty. 45-latkowi grozi dożywocie
dodane 2014-12-22 (10:26) 13 godzin i 19 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 32440