Strona główna serwisu
Legalne leki z marihuaną

Legalne leki z marihuaną

Ministerstwo Zdrowia refunduje import środków zawierających tzw. medyczną marihuanę. Lekarze chwalą - informuje "Rzeczpospolita".
Zaskakująca decyzja konserwatywnego rządu Prawa i Sprawiedliwości: leki, w których składzie jest lecznicza marihuana, są od minionego piątku refundowane. Oznacza to, że pacjenci, którzy za całą terapię z wykorzystaniem tego typu specyfików uśmierzających ból płacili po kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych, zapłacą dużo mniej.

Decyzję o refundacji Ministerstwo Zdrowia podjęło bez rozgłosu. Na jego stronie internetowej nie ma żadnego komunikatu w tej sprawie, ale resort oficjalnie potwierdził nam wprowadzenie tych rozwiązań.

Refundacji mają podlegać preparaty wskazane przez lekarza prowadzącego zgodnie z tym, co będzie najlepsze dla pacjentów - dowiedzieliśmy się w ministerstwie. A to oznacza, że państwowe dofinansowanie będzie dotyczyć nie tylko leków już dopuszczonych do użytku, ale także niezarejestrowanych w Polsce czy w UE w ramach tzw. procedury centralnej. Refundacja obejmie zarówno cenę leku, jak i koszt importu, który pokryje ustawowa marża.


Według naszych rozmówców refundację poparł prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To zaskakująca, ale bardzo ważna i pozytywna decyzja obecnego rządu - twierdzą eksperci.

- Dzięki niej wielu pacjentów będzie mogło bez ponoszenia ogromnych kosztów podjąć lub kontynuować terapię na bazie leków zawierających leczniczą marihuanę - ocenia neurolog dr Marek Bachański, stosujący od lat w terapii tzw. kannabinoidy.

Bachański, który w październiku 2015 r. stracił pracę w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, bo leczył małych pacjentów z padaczką, wykorzystując medyczną marihuanę, podkreśla, że decyzja resortu zdrowia pomoże także innym lekarzom przekonać się do stosowania tych leków.


- Skoro państwo refunduje leki zawierające marihuanę, to potwierdza tym samym, że można legalnie i bez żadnych konsekwencji je stosować - zaznacza Bachański.

Pozytywnie o decyzji Ministerstwa Zdrowia wypowiada się też wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który w Sejmie poprzedniej kadencji przygotował projekt ustawy legalizującej marihuanę dla celów leczniczych. - Wielu pacjentów, w tym chore dzieci, szybciej będzie mogło rozpocząć terapię i wrócić do zdrowia - przekonuje Jaki.

Zgadza się z nim także poseł Piotr Liroy-Marzec z Kukiz'15. - Kolejnym krokiem powinno być zezwolenie na zakładanie plantacji i produkcję takich leków w Polsce - uważa.

Andrzej Gajcy

Zobacz także: Seniorzy wydadzą mniej na leki


Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (48)
Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
343
~xyz 2016-03-09 (07:20) 20 godzin i 39 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
104
~kiki 2016-03-09 (10:24) 17 godzin i 35 minut temu

Brawo PiS! A lewaki przez 8 lat nie zrobili nic dla chorych. Skandal. Jestem ciekaw ile im placily koncerny farmaceutyczne za wstrzymywanie dobrych decyzji dla obywateli.... Tak wyglądało państwo prawa i sprawiedliwości wg PO...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
85
~Polo 2016-03-09 (10:00) 17 godzin i 59 minut temu

Lekarz zalecił mi taki lek na spastykę w SM ale przy cenie 2500 zł miesięcznie podziękowałem. Kto wie może teraz ten lek postawi mnie na nogi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1