Strona główna serwisu
Lech Wałęsa: z Polski i Niemiec trzeba stworzyć jedno państwo

Lech Wałęsa: z Polski i Niemiec trzeba stworzyć jedno państwo

"Świat jest źle zorganizowany. ONZ, NATO i Rada Europy to idee starej epoki. Powinniśmy rozszerzać struktury ekonomiczne i stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo: Europa" - radio RMF FM przytacza słowa b. prezydenta Lecha Wałęsy, wypowiedziane w wywiadzie dla rosyjskiej agencji ITAR-TASS.
Lech Wałęsa Lech Wałęsa ()
Agencja ITAR-TASS przeprowadziła wywiad w związku z planowanym w Warszawie 21-23 października spotkaniem laureatów pokojowej nagrody Nobla.

Powinniśmy rozszerzać struktury ekonomiczne i stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo: Europa Lech Wałęsa
Lech Wałęsa stwierdził, że globalizacja wymaga utworzenia innych programów i struktur. Przyznał, że podczas podróży po świecie stara się przekonać ludzi do dyskusji nad nowym porządkiem świata. "Tak daleko doszliśmy w ramach technicznej modernizacji, że już nie mieścimy się w naszych krajach. Musimy rozszerzyć ekonomiczne, obronne i różne inne struktury, stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo: Europa" - zaproponował były prezydent.

Według Wałęsy Europie może obecnie zagrażać "brak zgody, społeczne konflikty i różnice zdań dotyczące systemów podatkowych, ochrony zdrowia i systemu emerytalnego". "Kraje są w różnym położeniu. Nierówno się rozwijają i z tego powodu trudno się zjednoczyć. Powinniśmy stopniowo planować, co powinniśmy wyrównać w tym roku, co w następnym" - stwierdził.


Pytany o stosunki polsko-rosyjskie, Wałęsa ocenił, że "nie można ich nazwać dobrymi". Jego zdaniem te relacje zmienią się dopiero wtedy, gdy Rosja - tak jak wcześniej Niemcy - przyzna się do wszystkich złych rzeczy, które zrobiła Polsce. "Należy raz na zawsze powiedzieć, co kto komu złego zrobił i postawić kropkę. Póki tego nie zrobimy, rana się nie zagoi" - powiedział. Dodał, że jedną ze spraw, które utrudniają relacje Polski i Rosji jest obecnie katastrofa smoleńska.

Źródło: RMF FM
RMF FM

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (3107)
Nie zgadzam się z opinią
78
Zgadzam się z opinią
1133
~strazak 2013-09-23 (19:04) 16 godzin i 50 minut temu

Ludzie walczyli o wolną Polskę a ten gamoń chce się oddać Niemcom !!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 19

Nie zgadzam się z opinią
34
Zgadzam się z opinią
816
~Realista 2013-09-23 (19:04) 16 godzin i 50 minut temu

Ja bym najchętniej połączył dom Wałęsy z więzieniem we Wronkach.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 14

Nie zgadzam się z opinią
73
Zgadzam się z opinią
689
~-Mazursky- 2013-09-23 (19:04) 16 godzin i 50 minut temu

NIE BĘDZIE NIEMIEC PLUŁ NAM W TWARZ, NI DZIECI NAM GERMANIŁ!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9