więcej

Kylie Minogue i Scorpions zagrali w gdańskiej stoczni.

PAP |  aktualizacja 2009-06-04 (21:56) 5 lat 4 miesiące 20 dni 19 godzin i 19 minut temu
drukuj


Zespół Scorpions oraz australijska gwiazda Kylie Minogue, a także polscy wykonawcy: Kora, Lombard, Kombii, Tomek Lipiński i Tilt - wystąpili podczas koncertu "Zaczęło się w Polsce", który miał na byłych terenach gdańskiej stoczni.

Koncert został zorganizowany z okazji 20. rocznicy wyborów z czerwca 1989 roku. Organizatorzy szacują widownię na 75 tys. osób - tyle, do środy, sprzedano biletów.

Na potrzeby koncertu powstała 40-metrowa scena. Jak zapewniają organizatorzy - Europejskie Centrum Solidarności - jest to druga co do wielkości scena koncertowa, jaką zbudowano w Polsce. Zdaniem ECS na większej scenie - w Chorzowie - wystąpił tylko zespół The Rolling Stones.

Wliczając personel techniczny i ochroniarzy, przy obsłudze koncertu pracowało około dwa tysiące osób. Porządku w okolicach sąsiadujących z terenem, na którym trwa impreza pilnowało ok. 600 policjantów.

Koncert na terenie Stoczni Gdańsk trwał ok pięciu godzin. Na scenie pojawili się najpierw polscy wykonawcy: Kora, Lombard, Kombii, Tomek Lipiński i Tilt. Przed publicznością wystąpiła także niemiecka grupa rockowa Scorpions oraz australijska piosenkarka Kylie Minogue. Scorpions gościli już kilkakrotnie w Polsce, w przypadku Kylie, to jej pierwszy występ w naszym kraju.

Miedzy koncertami polskich i zagranicznych artystów odbył się happening tzw. Efektu Domina, w ramach którego przewróconych zostało dwadzieścia wielkich czerwonych bloków z nazwami krajów byłego bloku sowieckiego, co ma symbolizować upadające reżimy komunistyczne Europy Środkowej.

Pierwszy symboliczny czerwony blok przewrócili wspólnie bohaterowie historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku: Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz oraz Jerzy Borowczak, Ludwik Prądzyński i Bogdan Felski - stoczniowcy, którzy 14 sierpnia 1980 roku jako pierwsi poderwali do strajku Stocznię Gdańską.

(jks, bart, jr)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 59 80.82%
nie 14 19.18%

Przeczytaj też

Rozstrzygnie się los Stoczni Szczecińskiej

dodane 2009-07-09 (00:10) 5 lat 3 miesiące 16 dni 17 godzin i 5 minut temu

Setki osób wzniosły toast za 20 lat wolności

dodane 2009-06-04 (21:00) 5 lat 4 miesiące 20 dni 20 godzin i 15 minut temu

Lech Kaczyński: cudów nie ma, wszystko ściema

dodane 2009-06-04 (16:10) 5 lat 4 miesiące 21 dni 1 godzinę i 5 minut temu

Wałęsa: 4 czerwca nie jest najlepszą datą do świętowania

dodane 2009-06-04 (15:23) 5 lat 4 miesiące 21 dni 1 godzinę i 52 minuty temu

Wałęsa: cieszmy się, świętujmy zakończenie podziałów

dodane 2009-06-04 (13:30) 5 lat 4 miesiące 21 dni 3 godziny i 45 minut temu

Prezydent: żałuję, że nie jest to święto wspólne

aktualizacja 2009-06-04 (12:09) 5 lat 4 miesiące 21 dni 5 godzin i 6 minut temu

"Kapryśna Polska na progu nowej roli w Europie"

dodane 2009-06-04 (11:51) 5 lat 4 miesiące 21 dni 5 godzin i 24 minuty temu

Taką Polskę zobaczy dzisiaj cały świat

dodane 2009-06-04 (11:15) 5 lat 4 miesiące 21 dni 6 godzin i 1 minutę temu

Premier: do końca chciałem, by wszyscy byli na Wawelu

dodane 2009-06-04 (08:25) 5 lat 4 miesiące 21 dni 8 godzin i 50 minut temu

Wielki koncert w rocznicę upadku komunizmu

dodane 2009-06-03 (14:49) 5 lat 4 miesiące 22 dni 2 godziny i 26 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (368)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
młody84 2009-06-04 (22:31) 5 lat 4 miesiące 20 dni 18 godzin i 44 minuty temu

Nie ma jak to pośpiewac i potańczyć -
Na zgliszczach niegdyś 20 lat temu świetnych stoczni - Tylko Polska !!!

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

1
0
~Asia 2009-06-05 (16:16) 5 lat 4 miesiące 20 dni i 59 minut temu

kylie
i tak Kylie była najlepsza!!! :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Megi 2009-06-08 (09:53) 5 lat 4 miesiące 17 dni 7 godzin i 22 minuty temu

Kylie Minogue też dała świetny koncert "I should be so lucky" "The Loco-Motion", dziękuję :)

odpowiedz

0
0
~Domi 2009-06-07 (18:59) 5 lat 4 miesiące 17 dni 22 godziny i 16 minut temu

Klasa
Scorpions to jest jednak klasa. Po prostu są niesamowici! Kylie kazała czekać na siebie jakieś pół godziny a jej występ nie był tak uderzający jak jej poprzedników. Sama wyszłam po kilku utworach (nie ja jedna). Warto było, mam nadzieję że jeszcze kiedyś do nas zawitają.

odpowiedz

0
0
olena 2009-06-05 (01:58) 5 lat 4 miesiące 20 dni 15 godzin i 17 minut temu

Właśnie wróciłam z tego koncertu!
Scorpionsi- R E W E L A C J A!!! Kylie.... ludzie zaczęli masowo wychodzić więc i my poszliśmy....

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
1
2009-06-05 (23:42) 5 lat 4 miesiące 19 dni 17 godzin i 33 minuty temu

PIS JEDYNI KTORZY POTRAFIA DZIALAC NIE OBECYWAC!!!
KAZDY INETELIGENTNY POLAK CZUJE ZE PIS TO EDNYNA PARTIA KTORA COS ZROBILA I OPRZE SIE TANIM CHWYOM PR ROWYM PO. TO CO ZE KTOS MA 160 WZROSTU TO ZNACZY ZE NIE MA PRAWA DAZYC DO LEPSZEGO??? TUSK TO SKONCZONY OSZUST KUPIL SOBIE SOLARIUM DO DOMCIU ZEBY GO NIE WIDYWANO W SALONACH. NIE OPOWIADA SIE ZA ZADNA SPARAWA WYCHODZI Z PUSZKA NA ULICE W CZASIE ORKIESTRY. LUDZI E OBUDZICE SIE TO NAJGRSZY PREMIER WSZECHCZASOW GADA GLUPOTY OBIECUJE CUD A NIC NIE ROBI. PAJAC

odpowiedz

0
0
~karolina 2009-06-05 (21:40) 5 lat 4 miesiące 19 dni 19 godzin i 35 minut temu

A czy będzie Kitaro na wrzesień?
Na wrzesień planowany jest Kitaro. Słyszałam o tym, ale teraz nic się nie mówi. Może za drogo? Zastanawiam się, bo tutaj poszła nie byle jaka kasa. Może na wrzesień zabraknie i nie będzie tak spektakularnego koncertu, jaki się zapowiadał. Szkoda

odpowiedz

0
0
~fan 2009-06-04 (22:59) 5 lat 4 miesiące 20 dni 18 godzin i 16 minut temu

DLACZEGO TVP2 NIE POKAZAŁA KONCERTU KYLIE MINOGUE ??????????????????

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

0
0
młody84 2009-06-04 (22:38) 5 lat 4 miesiące 20 dni 18 godzin i 37 minut temu

Juz niedługo spradzimy sondaże -
jeśli rzeczywiście Platforma będzie mieć 50 % - to oznacza że w Polsce jest ciemnogród.

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

0
0
~niewiem11 2009-06-05 (20:04) 5 lat 4 miesiące 19 dni 21 godzin i 11 minut temu

Niesamowity...
...koncert! Jak wykonywali piosenkę wind of change było tak wspaniale wszyscśpiewali iwogle było cudnie. Dla takich chwil warto żyć;)

odpowiedz

0
0
~michał 2009-06-04 (23:31) 5 lat 4 miesiące 20 dni 17 godzin i 44 minuty temu

SCORPIONS!!!!!
To był najlepszy koncert jaki w zyciu na oczy widziałem. Takiego czadu jeszcze chyba nikt nigdy nie dał :D:D:D

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

0
0
~bax66 2009-06-05 (18:56) 5 lat 4 miesiące 19 dni 22 godziny i 19 minut temu

Nie reklamy tylko koniec koncertu

odpowiedz

0
0
~następny_krytyk 2009-06-05 (13:17) 5 lat 4 miesiące 20 dni 3 godziny i 58 minut temu

Powinniście odróżnić koncert rockowy, od koncertu masowego. To był koncert nie dla fanów rocka, nie dla fanów Scorpions, tylko dla ludzi, którzy przyszli bo coś się dzieje w mieście. Tu nie chodzi o popisy instrumentalne, niesamowite brzmienie, ogromną energię i wokal przyprawiający o ciarki. Tu chodzi o to, żeby zagrać stare przeboje, które miały przenieść publiczność z powrotem do lat '80. Gdyby więc był to "Koncert grupy Scorpions" to oczywiście, nieczysto zagwizdał, ale to był koncert dla mas, darmowy, z okazji... więc zagrali Wind of Change, Still Loving You i Big City Nights - spełnili wszystkie założenia. Można krytykować, owszem, że nieczysto zagwizdane, że grają w niższych tonacjach, ale jak ktoś mówi, że wokalista się darł, lub, że to chała, to coś się we mnie gotuje. Ludzie! Trochę szacunku dla legendy! I nie chodzi o to, że wy tak nie umiecie zagrać jak oni. Chodzi o to, że wam nie wolno krytykować w ten sposób ludzi, którzy na zawsze wpisali się w historię kultury. Porównywać Scorpionsów do Mandaryny to tak jak porównywać piosenkę "Riders On The Storm" Doorsów, do przeróbki "Riders On The Storm" Snoop Doga...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~JK 2009-06-05 (13:10) 5 lat 4 miesiące 20 dni 4 godziny i 5 minut temu

Glupi ten nasz naród
Ludziom to sie nic nie podoba Wielu krytykuje gani Czego Wy od życia chcecie -Zadajcie sobie najpierw to pytanie? Wspaniała impreza Młodzi fajnie się bawili Występy SUPER Polscy wykonawcy , jak również Skorpionsi dali popis a Kylie widowisko profesjonalne Żygać się chce na to narzekanie KIM WY JESTEŚCIE na tej ziemi??????????

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~kaka 2009-06-05 (08:43) 5 lat 4 miesiące 20 dni 8 godzin i 32 minuty temu

Można było zrobić inaczej
Za sumę 15 milinów zł w budżecie koncertu można było lepiej dobrać artystów można było wziąć takich jak Red Hot Chili Peppers, REM, Coldplay, Bon Jovi

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~monik 2009-06-05 (17:01) 5 lat 4 miesiące 20 dni i 14 minut temu

A propos sprawy masowego wychodzenia
bezsensownym jest myslenie, ze skoro tlum ruszał to my też :/ ja wychodzilam poniewaz obawialismy sie ogromnego tloku na przystankach i problemów z komunikacja a dzieki szybszej ewakuacji spokojnie dotarlismy na brzezno :) oba koncerty BAAARDZO mi sie podobaly Scorpionsi dali czadu i nie dbam o jakies krzywdzace opinie o falszowaniu itp a Kylie dala niesamowity pokaz mozliwosci zrobila SHOW :)

odpowiedz

0
0
~JK 2009-06-05 (13:27) 5 lat 4 miesiące 20 dni 3 godziny i 48 minut temu

Wspaniały występ
Dobrze wszyscy się bawili Przynajmniej w tym sektorze co byłam ja Impreza SUPER Pozdrawiam Szefów Komunikacji

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~r0k 2009-06-05 (07:32) 5 lat 4 miesiące 20 dni 9 godzin i 43 minuty temu

Scorpions chała niemała...
zaglądałem przez okienko telewizora na występ Scorpionsów, takiej chały już dawno noe widziałem, kapelka nie trafiała w dźwięki a szlagierowy kawałek - ten z gwizdaniem wokalisty - to totalna porażka, kilka tonów niżej wygwizdany.... jestem mocno zadziwiony brakiem jakości

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~gość 2009-06-05 (14:37) 5 lat 4 miesiące 20 dni 2 godziny i 38 minut temu

wyrzucone pieniądze, błędy organizacyjne
jak nie należy robić koncertu, jakie blędy można popełnić przy organizacji i reżyserii mogliśmy się dowiedzieć będąc na tym koncercie. Ludzie masowo wychodzili z koncertu kylie po paru pierwszych utworach, rzeka ludzi wychodziła ze stoczni podczas gdy "megagwiazda" dawała swój koncert. Większość wyszła z tych czterdziestu tysięcy co było (a miało być sto). Wielka porażka. Współczuję organizatorom, teraz sie będą musieli tlumaczyć

odpowiedz

0
0
~POISON 2009-06-05 (13:50) 5 lat 4 miesiące 20 dni 3 godziny i 25 minut temu

SCORPIONS
Kurde Scorpionsi grali za krótko, wcale na Kylie nie byłem bo mnie wkurzyło to ze ona była gwiazdą....ale pozdrowienia dla ludzi z sektoru C przy Telebimie :D był czaaad

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ukraińska CKW: wyborów nie będzie w 15 okręgach na wschodzie
dodane 2014-10-25 (13:43) 3 godziny i 32 minuty temu

materiał wideo

Amerykanin skoczył z ponad 41 km. Pobił kosmiczny rekord Felixa Baumgartnera
dodane 2014-10-25 (14:56) 2 godziny i 19 minut temu

"Samotne wilki" dżihadu polują na Zachodzie z inspiracji Al-Kaidy i IS
dodane 2014-10-25 (12:03) 5 godzin i 12 minut temu

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
dodane 2014-10-24 (07:35) 1 dzień 9 godzin i 40 minut temu

Wybuch gazu w Katowicach. Akcja została zakończona
dodane 2014-10-24 (06:24) 1 dzień 10 godzin i 51 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Radosław Sikorski powinien zostać odwołany z funkcji marszałka sejmu?

liczba oddanych głosów: 14681