więcej

świętokrzyskie

Kursy na średniowiecznych rzemieślników i postaci z legend.

PAP |  dodane 2010-08-14 (08:50) 4 lata 2 miesiące 17 dni 21 godzin i 23 minuty temu
drukuj

40 mieszkańców gminy Bieliny (woj.świętokrzyskie) zdobywa kwalifikacje potrzebne do pracy w średniowiecznych zawodach. 15 osób szkoli się, by odgrywać postaci z podań ludowych podczas gier terenowych "W Krainie Legend Świętokrzyskich".

Szkolenia odbywają się w ramach dwóch projektów: "Nasze miejsca pracy w Osadzie Średniowiecznej" oraz "Nasze miejsca pracy w Krainie Legend Świętokrzyskich". Oba związane są z powstającą w Hucie Szklanej Osadą Średniowieczną.

Pierwszym etapem kursu "Nasze miejsca pracy w Osadzie Średniowiecznej" jest szkolenie "Średniowiecze w praktyce", które rozpoczęło się w lipcu. Trenerem jest dr hab. prof. Krzysztof Bracha z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, który specjalizuje się m.in. w kulturze średniowiecza, religijności polskiego i europejskiego średniowiecza (kulty i zwyczaje pątnicze, magia, czary, zabobony, demonologia ludowa), inkwizycji, kaznodziejstwie późnego średniowiecza, edytorstwie łacińskich źródeł średniowiecznych.

Podczas zajęć uczestnicy poznają m.in. etnogenezę Słowian, ich mitologię, geografię plemienną ziem polskich, państwo Mieszka I i organizację państwa wczesnopiastowskiego, a także zagadnienia związane z budownictwem i życiem społecznym, m.in. zajęcia gospodarcze, pożywienie, ubiór i pielęgnacja ciała, rozrywka i czas wolny.

Magia miłosna i małżeńska

W programie wykładów są takie zagadnienia jak średniowieczne poglądy na świat, m.in. ówczesny model świata, magia miłosna i małżeńska, wróżby, amulety, obrzędy doroczne, a także normy postępowania: obowiązki wobec ludzi, obowiązki wobec Boga, poczucie piękna, poczucie czasu. Uczestnicy kursu posłuchają także o pobliskim Świętym Krzyżu, czyli Łysej Górze i jego znaczeniu w pogaństwie i chrześcijaństwie.

Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania wokół Łysej Góry Anna Łubek powiedziała, że uczestnicy szkolenia - wśród których są osoby długotrwale bezrobotne, a także emeryci i renciści - z zaangażowaniem i zainteresowaniem słuchają wykładów, aby potem - pracując w wiosce średniowiecznej - przekazywać tę wiedzę turystom.

Obróbka drewna i tkactwo

Kolejnym etapem szkolenia będzie praktyczna nauka zawodów wykonywanych w średniowieczu: garncarstwa, obróbki drewna i wikliniarstwa, bartnictwa, zielarstwa, tkactwa, kowalstwa, rymarstwa i szewstwa oraz gotowania. Odbędą się też m.in. szkolenia z obsługi ruchu turystycznego, warsztaty aktorskie i kurs z zakresu przedsiębiorczości i spółdzielczości socjalnej.

W październiku uczestnicy projektu sprawdzą swoje umiejętności podczas pikniku średniowiecznego inaugurującego działanie osady. Osada zacznie przyjmować turystów wiosną przyszłego roku.

Jednocześnie realizowany jest inny projekt - "Nasze miejsca pracy w Krainie Legend Świętokrzyskich", skierowany głównie do osób nieaktywnych zawodowo lub prowadzących małe gospodarstwa rolne. Po szkoleniu mają się oni wcielić w postaci z podań m.in. czarownice, zbójów, wije i boginię Mokosz.

W lipcu odbyły się pierwsze zajęcia w ramach spotkań integracyjno-motywacyjnych "Chcieć, to móc...", podczas których m.in. uczyli się jak przełamywać nieśmiałość, nawiązywać kontakty społeczne i efektywnie współpracować. Beneficjenci projektu biorą także udział w warsztatach aktorskich "Każdy grać może: trochę lepiej, trochę gorzej...". Uczestnicy nabędą umiejętności w operowaniu głosem, ciałem, rekwizytami. Szkolenie wzbogacono m.in. o warsztaty z tematyki antydyskryminacyjnej z zakresu równości płci.

Jesienią uczestnicy obu szkoleń będą uczestniczyć w wizycie studyjnej w Sierakowie w województwie zachodniopomorskim, gdzie działa Wioska Hobbitów. Według Anny Łubek wioska ta była źródłem inspiracji dla bielińskich projektów.

Oba projekty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Osada Średniowieczna powstaje, także dzięki środkom unijnym, w Hucie Szklanej przy szlaku na Święty Krzyż (Łysiec, Łysa Górę - 595 m n.p.m.).

Gmina Bieliny jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych, które wykorzystuje na oryginalne projekty, m.in. w ramach przedsięwzięcia "Bielinianie nie gęsi i swój język mają" mieszkańcy uczyli się gwary świętokrzyskiej, którą wcześniej zbadali dialektolodzy.

(db)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 4 100%
nie 0 0%

Przeczytaj też

Dolar spadł do najniższego od 15 lat poziomu wobec jena

dodane 2010-09-14 (03:45) 4 lata 1 miesiąc 18 dni 2 godziny i 28 minut temu

Najstarszy zegar przechodzi na napęd elektryczny

dodane 2010-08-23 (02:53) 4 lata 2 miesiące 9 dni 3 godziny i 20 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (7)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~irko 2010-08-21 (22:43) 4 lata 2 miesiące 10 dni 7 godzin i 30 minut temu

Super
W końcu będziemy skansenem Euroazji. Podobno w stolicy chcą posiać budyń, a na Śląsku kisiel.

odpowiedz

0
0
~kwa 2010-08-17 (20:56) 4 lata 2 miesiące 14 dni 9 godzin i 17 minut temu

Ja to bym chciał
na kata.

odpowiedz

0
0
~Głąb 2010-08-16 (17:42) 4 lata 2 miesiące 15 dni 12 godzin i 31 minut temu

Ciekawe, czy do niich dotarło wreszcie, co wielu w 2003 przed referendum wieściło
- że Polsce jest unia stręczona - bo tam skansenu potrzebują. Ze wspóziomków wynalazcy światłokopiarki robią facetów do dymania. (Swiatłokopiarka po sprzedaniu patentu przez kopmuszych znawców , speców od handlu - nazywa sie xeroxem albo kserokopiarką).

odpowiedz

0
0
52.256406,21.017175 2010-08-14 (23:29) 4 lata 2 miesiące 17 dni 6 godzin i 44 minuty temu

jest nisza na rynku- tzn osada średniowieczna dla zwiedzających
gdyby od kwietnia do października uruchomić wieś średniowieczną bez osiągnięć współczesnej techniki, a wstęp tylko po przebraniu w rekwizyty- oczywiście za opłatą- to mogłoby zniknąć bezrobocie, ludzie poznaliby historię, wycieczki z całego kraju ściągałyby licznie, a biznes by się kręcił... dla turystów moznaby wynajmować kwatery średniowieczne z wyżywieniem, też średniowiecznym...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~M. 2010-08-14 (12:14) 4 lata 2 miesiące 17 dni 17 godzin i 59 minut temu

O!
Średniowiecze zawsze mnie przyciągało. Taki kurs to fajna rzecz, zazdroszczę Wam :) Życzę powodzenia na szkoleniu :)

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej?
dodane 2014-10-31 (07:05) 23 godziny i 8 minut temu

Mocne słowa Michała Kamińskiego: Jarosław Kaczyński to tchórz
dodane 2014-10-31 (08:45) 21 godzin i 28 minut temu

"Wprost" pozywa Romana Giertycha i "Gazetę Wyborczą"
dodane 2014-10-31 (07:45) 22 godziny i 28 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami autobusu
dodane 2014-10-31 (09:06) 21 godzin i 7 minut temu

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 1 dzień 16 godzin i 6 minut temu

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 2 dni 1 godzinę i 18 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto nagrał najśmieszniejszy spot wyborczy? Zobacz najbardziej komiczne spoty wyborcze

liczba oddanych głosów: 783