więcej

Kuria o ściętym krzyżu z Przemyśla: "to profanacja".

Polska - The Times  PAP/Polska - The Times | aktualizacja 2010-09-06 (16:01)

fot. PAP / Darek Delmanowicz

opinie
drukuj

Aktem "wandalizmu wobec świętego znaku krzyża" nazwał kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ks. Bartosz Rajnowski zniszczenie kolejnego krzyża na Wzgórzu Trzech Krzyży w tym mieście.

W piątek pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej na wzgórzu znaleźli ścięty drewniany krzyż. Leżał obok miejsca, gdzie był postawiony. Był to drugi przypadek profanacji krzyża na przemyskim wzgórzu. Poprzedni krzyż został tam ścięty i porzucony w pobliskich zaroślach w drugiej połowie sierpnia.

- Czyn ten, tym bardziej, że dokonany w noc poprzedzającą pierwszy piątek miesiąca, jest bez wątpienia działaniem celowym i zaplanowanym.
Wyrażamy nadzieję, że odpowiednie służby podejmą zdecydowane działania zmierzające do wykrycia sprawców, godzących w uczucia religijne katolikówKuria Przemyska
Wyrażamy nadzieję, że odpowiednie służby podejmą zdecydowane działania zmierzające do wykrycia sprawców, godzących w uczucia religijne katolików - czytamy w oświadczeniu.

Na 14 września - święto Podwyższenia Krzyża - zaplanowano ponowne zamontowanie i poświęcenie obu krzyży.

Jak powiedział Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji, "cały czas prowadzone są czynności wyjaśniające i trwa poszukiwanie sprawców ścięcia obu krzyży".

Wzgórze Trzech Krzyży jest jednym z większych wzniesień w Przemyślu. Krzyże zostały tam postawione w okresie międzywojennym. Po wojnie usunęły je władze PRL. W 1984 roku ponownie wróciły na wzgórze.

Polecamy w internetowym wydaniu: www.przemysl.naszemiasto.pl

(Łukasz Solski, tw)

oceń
2
0
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Realista 1 [2010-09-06 19:16]

Kto sieje wiatr, ten burzę zbiera...
Kościół Katolicki ukrzyżował całą Polskę wbrew woli społeczeństwa i narzucił kapelanów-konfidentów

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~ks. Marek [2010-09-06 20:55]

Jak wytną wszystkie krzyże, to katolicy będą się zbierać tylko w kościele, tam gdzie ich miejsce.
A tak to wszędzie ich pełno. Nawet przed pałacem prezydenckim.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~bolo [2010-09-07 20:01]

Wiele hałasu o nic;
Tego typu wihajstrów w Polsce jest bez liku,jeden mniej jeden więcej bez znaczenia.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Gobi [2010-09-07 17:33]

Kościół jest największą profanacją krzyża.
Ale czego innego można oczekiwać po ludziach uprawiających rytualny kanibalizm - pożerających ciało i krew Pana ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Oozy [2010-09-07 17:22]

Krzyż katoli wrogiem człowieka.
Precz !!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~aaa [2010-09-07 01:35]

No i dobrze
Ludzie mają już dość wszechobecnego katolicyzmu

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~MANIPULATORES [2010-09-07 09:06]

MADE IN VATICANO...
DEGRADACJA ! KRZYŻ TO JUŻ TYLKO KOŚĆ NIEZGODY ! A RELIGIA TO JUŻ TYLKO PRZYMUSOWA KATECHEZA !

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~j [2010-09-06 16:27]

kościół przyłożył własną rękę do "profanacji" krzyża
nie widząc trzy miesięcznej gry tym znakiem męki pąńskiej w Warszawie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Oozy [2010-09-07 10:03]

Wytniemy wszystkie krzyże z przestrzeni publicznej, ten w sejmie również.
Dosyć tego chamstwa religijnego !!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Azazel [2010-09-07 09:07]

Przedmurze sie wali :)))
Tylko wartownicy koło krzyży mogą zapewnić ich całość. Sądzę, że zabraknie żołnirzy do obrony granic.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~wit [2010-09-07 08:23]

Właścicelem gleby w tym miejscu jest kuria?
Jak nie, to gęba na kłódkę.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~pyzwa [2010-09-06 21:44]

Przemysl
Sam kler jest sobie winny,narzuca spoleczenstwu swoj punkt widzenia,Warszawa Krakowskie Przedmiescie,zmusza ludzi do religii w szkole,popiera oszolomow,.Sam kler nie ma szacunku do krzyza,politycznie to rozgrywa

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Ben [2010-09-07 06:44]

POCHODZENIE KRZYŻA...
"Kształt (...) [dwuramiennego krzyża] wywodzi się ze starożytnej Chaldei, gdzie był on symbolem boga Tammuza (kształtem przypominał bowiem mistyczne Tau, inicjał jego imienia), podobnie zresztą jak w innych okolicznych krajach, z Egiptem włącznie. Do połowy III wieku po Chr. kościoły albo już odstąpiły od niektórych nauk wiary chrześcijańskiej, albo je pozmieniały. Chcąc podnieść prestiż odstępczego systemu kościelnego, zaczęto przyjmować do kościołów pogan, którzy się nie odrodzili przez wiarę, i bardzo często pozwalano im zachować pogańskie znaki i symbole. Z tego powodu przyjęto również Tau, czyli T, najczęściej z obniżoną poprzeczką, jako wyobrażenie krzyża Chrystusowego" (W. E. Vine, An Expository Dictionary of New Testament Words),

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~MANIPULATORES [2010-09-06 18:55]

MADE IN VATICANO...
DEGRADACJA ! KRZYŻ TO JUŻ TYLKO KOŚĆ NIEZGODY ! A RELIGIA TO JUŻ TYLKO PRZYMUSOWA KATECHEZA !

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~stywen [2010-09-06 16:46]

kosciuł sam temu winien pozwolił bezcześcic ten symbol już kilka miesiecy
wiec i tu jakiś pisowski prowokator pewnie to uczynił,jak wiadomo to ludzie nienawistni i bliscy szaleństwa.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~blaz [2010-09-06 16:22]

Kumuna wraca
Najgorsze, ze ludziom sie wydaje, iz PO z komuchami nie ma nic wspolnego.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
kama75 [2010-09-06 15:50]

katolicy
sami jesteście sobie winni!! to co wyprawiacie pod krzyżem w Warszawie, ta wasza nienawiść i oszołomstwo skutkuje takimi właśnie działaniami! to z Was wandale wzięli przykład!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej