więcej

Kto nas reprezentuje - jak wykształceni są posłowie?.

Logo dostawcy  wp.pl |  dodane 2010-12-02 (06:30) 3 lata 10 miesięcy 29 dni 6 godzin i 33 minuty temu
92% posłów Sejmu obecnej kadencji ma wyższe wykształcenie. To byłby dobry wynik, gdyby nie fakt, że w Prezydium Sejmu jest dwóch wicemarszałków bez magistra. Dlaczego lansowani są politycy bez tytułu na tak prestiżowych stanowiskach?

Wiemy jak wykształceni są Polacy. 18% z nas ma wyższe wykształcenie. Do tej pory nie mieliśmy jednak okazji zapoznać się z poziomem edukacji posłów obecnej kadencji Sejmu. Nigdy nie jest za późno, zwłaszcza, że w przyszłym roku kolejne wybory parlamentarne, więc taka wiedza przyda się każdemu wyborcy.

Spośród 460 posłów, którzy zasiadają w sejmie, 36 osób nie ma wyższego wykształcenia, co stanowi niecałe 8% wszystkich posłów. Pytanie, czy to tylko, czy aż 8%. - Za dużo o 8% - komentuje prof. Janusz Czapiński, który uważa, że w karierze edukacyjnej posła powinien obowiązywać co najmniej licencjat. Patrząc jednak na statystyki z poprzednich kadencji można uznać, że nasza klasa polityczna jest coraz bardziej wykształcona, w 2001 roku posłów z wykształceniem podstawowym było aż 07.

Statystyka jak strój bikini?

- Statystyka jest jak strój bikini, dużo pokazuje, ale co najważniejsze ukrywa - mówi prof. Tadeusz Iwiński (SLD), który jest reprezentantem najbardziej wykształconej grupy posłów. Iwiński przyznaje, że ważne jest formalne wykształcenie, ale podkreśla, że każdy z nas zna szereg nienajmądrzejszych profesorów i dziesiątki mądrych ludzi bez formalnego wykształcenia. Zgadzamy się, można wymienić choćby Tadeusza Mazowieckiego, Lecha Wałęsę, czy też Józefa Piłsudskiego.

- To są wyjątki. Jeśli jednak taka sytuacja miałaby dotyczyć 8% polskich posłów, to ja zaczynam wątpić w tę mądrość bez wykształcenia - ocenia prof. Czapiński.

Politycy jednak powtarzają, że posłowie to też jest w jakimś stopniu odzwierciedlenie całego społeczeństwa i dlatego również ludzie bez wykształcenia mają swoich reprezentantów. - Bałamutny argument - stwierdza Janusz Czapiński i pyta retorycznie: czy to oznacza, że rolnik po szkole zasadniczej będzie najlepiej reprezentował rolników? Według psychologa, dla polityka szczebla centralnego brak wyższego wykształcenia jest dosyć żenujący. - Nie bez powodu tak długo wałkowano brak formalnego wykształcenia Aleksandra Kwaśniewskiego - tłumaczy. - On sobie zdawał sprawę, jak ważny jest dyplom, dlatego napisał, że ma wyższe wykształcenie, choć miał tylko absolutorium - mówi profesor.

Zdaniem Czapińskiego to tylko świadczy o tym, że jest oczekiwanie, by ten kto nas reprezentuje był bardzo dobrze wykształcony, niezależnie jaką grupę ma reprezentować. - Od posła powinno się wymagać tego samego, co od księdza, który wchodzi na ambonę i głosi kazania, a ksiądz musi skończyć seminarium duchowne, czyli odpowiednik studiów wyższych - dodaje z przekąsem.

Wracając do statystyki i "jakości" posłów obecnej kadencji sejmu można wykazać, że niejako dla równowagi, 40 posłów posiada co najmniej tytuł doktora. Spośród czterech największych, "najmądrzejszym" klubem jest KP PO i KP SLD. Różnice są jednak minimalne. W PO i SLD wyższe wykształcenie ma 93% posłów, w PiS 91%, a w PSL 90%.

Patrząc z tej pozytywnej perspektywy, że aż 92% posłów posiada wyższe wykształcenie, zadziwiające jest to, że dwóch spośród czterech wicemarszałków go nie posiada: Marek Kuchciński (PiS) i Ewa Kierzkowska (PSL). Dlaczego lansuje się polityków bez tytułu?

W polityce wykształcenie nie ma znaczenia

Ewa Kierzkowska przyznaje, że brak wyższego wykształcenia doskwierało jej w karierze zawodowej, jeśli jednak chodzi o działalność polityczną "to nie jest żadna przeszkoda". - Nie mam z tego tytułu specjalnych powodów do zażenowania czy też wstydu - mówi wicemarszałek.

Franciszek Stefaniuk (PSL), b. wicemarszałek sejmu, również bez magistra, mówi, że w pełnieniu funkcji wicemarszałka brak wykształcenia nie ma żadnego znaczenia, po prostu trzeba wykonywać swoją pracę. Przyznaje jednak, że całe życie musiał "odrabiać lekcje" z tego powodu. - Często musiałem stawać na palcach, ale mam satysfakcję, bo często lepiej wykształceni gorzej wypadali ode mnie - mówi Stefaniuk. -
Nie ten mądry, kto uczony, ale ten kto rozumu używa Franciszek Stefaniuk, PSL
Nie ten mądry, kto uczony, ale ten kto rozumu używa - dodaje.

Wicemarszałek Stefan Niesiołowski (PO) chwali wicemarszałków. - Mają już takie doświadczenie, że nie widać braków w wykształceniu. Reprezentują wysoki poziom, cenię ich wszystkich - mówi.

- To wyjątkowo łaskawe słowa wobec swoich niedouczonych kolegów - komentuje Janusz Czapiński. Profesor zgadza się, że w polityce wykształcenie nie jest najważniejsze, nie mniej jednak jest to warunek konieczny. - Trzeba spełnić to kryterium, choć to jeszcze nie gwarantuje, że to będzie mądry i sprawny polityk. Ale bez spełnienia tego kryterium jest duża szansa , że to będzie niemy bęcwał, który będzie szablą w swoim klubie parlamentarnym - dodaje. Profesor przytacza filmową historię Nikodema Dyzmy, który zrobił polityczną karierę nie mając żadnego wykształcenia, ale mając tzw. spryt życiowy. - Moim zdaniem polityka nie powinna się wspierać na umiejętności wyrąbywania sobie drogi kariery politycznej, bo taką umiejętność może mieć zwykły drwal - mówi Czapiński.

Profesor dodaje, że w studiach nie chodzi o papier, tylko o pewnego rodzaju dyscyplinę intelektualną. - Jakiekolwiek studia zmuszają, żeby człowiek przeczytał trochę książek, na jakie nie ma ochoty, żeby przez jakiś czas posmakował czegoś, co nie jest w zasięgu jego ścisłych zainteresowań, żeby poszerzył zakres swojego myślenia. Dyplom jest tylko wskaźnikiem, że człowiek podjął pewien trud i odbył taką drogę - tłumaczy profesor.

Wiek ma znaczenie

Mówi się, że od emerytów się już nie wymaga, od młodych bardzo wiele. Prof. Czapiński byłby w stanie zrozumieć, gdyby 80-letni senator nie miał wyższego wykształcenia ale miał ogromne doświadczenie, ale zadziwia go, jeśli osoba 40-letnia pretenduje do kariery politycznej i nawet robi tę karierę polityczną, a nie postarała się choćby o licencjat. - To jest jakaś abnegacja edukacyjna - podsumowuje.

Doskonałym przykładem 40-latka na topie, ale bez tytułu, jest Paweł Poncyljusz, jeden z liderów klubu poselskiego Polska jest Najważniejsza. 41-letni poseł zaczął studia w 1989 roku, ale do tej pory ich nie skończył. Raz po raz rezygnował i wracał, ale jak zapewnia jest szansa, że niebawem uzyska tytuł magistra historii. - To do niczego za bardzo nie było mi potrzebne, ale po jakimś czasie uznałem, że mogę sobie pozwolić na wygospodarowanie trochę czasu i podgonienie - mówi Poncyljusz.

Tytuł niepotrzebny nawet, jeśli się było sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki? - Nie ma żadnego wymogu formalnego - potwierdza polityk.

O wykształcenie nikt się nie pytał również Krzysztofa Tyszkiewicza, gdy powołano go na rzecznika KP PO. Jak sam twierdzi jest posłem z ostatniego szeregu, ale każdy dziennikarz wie, że dzięki nowej funkcji ma szansę to zmienić. I nic nie stało na przeszkodzie, że 30-letni Tyszkiewicz nie ma studiów? - Nikt mi na to uwagi nie zwracał, wątpię by to był jakikolwiek argument za albo przeciw - mówi poseł. Jednak należy dodać, że pomimo że w PO nikt mu tego nie sugerował, to Tyszkiewicz wrócił na studia i obecnie studiuje na dwóch kierunkach. - Polityk powinien być wykształcony, a po studiach nadal powinien się kształcić - mówi poseł.

Jak można wywnioskować, takiego wymogu formalnego generalnie nie ma w polityce, nadzieja w tym, że nieformalnie sami posłowie będą tego od siebie wymagać lub w ostateczności wyborcy. Czy jednak polskie społeczeństwo byłoby na tyle pobłażliwe i w przyszłości dopuściłoby na stanowisko prezydenta RP osobę bez magistra?

Niektórzy politycy mówią, że są w stanie sobie wyobrazić, że prezydentem ponownie zostaje Lech Wałęsa, czyli w ich przypadku odpowiedź brzmi "tak". Czy również taki scenariusz jest w stanie sobie wyobrazić prof. Czapiński? - Tak, bo opinia publiczna na pstrym koniu jeździ, więc tak się oczywiście może zdarzyć - odpowiada. Profesor dodaje, że paradoksalnie, od prezydenta wymagamy mniej niż od posła. Poseł to jest urzędnik, który powinien mieć doskonałą orientację w bardzo wielu sprawach, a od prezydenta powinno się wymagać tego, czego od cesarza - bez względu, czy jest biegły w tych sprawach, powinien umieć dobrać sobie ludzi, którzy się na tym znają. Więc Janusz Czapiński by się nie zdziwił, gdyby do tego doszło? - Nie, absolutnie, gdyby to był ktoś kto miałby zalety cesarza chińskiego z dynastii Tang, to bym się nie zdziwił - mówi profesor. Ale pytanie, czy ktoś taki w ogóle jest? - Pewnie nie, bo wszyscy obrotni intelektualnie i z wysokim ilorazem inteligencji społecznej to już te studia kończą - śmieje się Czapiński.

Dominika Leonowicz, Wirtualna Polska

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 23 65.71%
nie 12 34.29%

Przeczytaj też

Poncyljusz: dziś czuję, że jestem pożyteczny

dodane 2010-12-02 (07:48) 3 lata 10 miesięcy 29 dni 5 godzin i 15 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (323)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
2
Roch pozdrawia 2010-12-02 (13:34) 3 lata 10 miesięcy 28 dni 23 godziny i 29 minut temu

Posłowie PO - ci to dopiero mają klasę!
A niektórzy - nawet dwie

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~obserwqator 2014-06-02 (15:26) 4 miesiące 28 dni 21 godzin i 37 minut temu

Moim zdaniem nigdy nie bedzie dobrze kiedy premier bedzie odwalal robote za ministrow.ON powinien co dwa tygodnie oczekiwac rozliczen z prac, wymagac od nich wiecej a tylko reagowac w terenie w celu zrobienia kontroli co panowie w ogole zrobili, czy ruszyli tylki z krzesel, za nie wykonanie pracy sumiennie , leciec po premii.Posel ma pracowac w terenie i rowniez zdawaac raporty co robi przed swoim szefem. Koniec krytykowania niech sie wszyscy wezma do pracy .Co miesiac partie PO PIS SLD pomagac sobie i wspolnie rozwiazywac problemy dla POLSKI .Kiedy Premier zaprasza na spotkania maja byc wszyscy przedstawiciele partii, a nie obrazac sie i lekcewazyc, jak sie cos nie podoba to sie ujawnia i rozwiazywac we wlasnym gronie.Pnie Kaczynski do roboty, mamy dosyc podjudzania. Do roboty.Gdzie jest praca,kolonie dla dzieci. Jak pomagacie rodzinie.Jaki start rodzinom dajecie. Papiez powiedzial wezcie z kapitalizmu to co najlepsze, a jak narazie bierzecie wszystko co najgorsze.Niech kazda partia probuje uruchomic cos wartoscioiwego niech sie pochwali - to dzieki nam powstalo lub to dzieki nam zostalo zlikwidowane bo jest zle. Na mownicy macie o tym nam powiedziec, wtedy zrozumiemy kto hamuje i na kogo mamy glosowac. Skonczcie z tym waszym oczernianiem nawzajem.Kiedy wlacze tv chce wiedziec co zrobiono, a kto zawalil, my sie postaramy nie dawac mandatu zaufania. w OGOLE MLODZIEZ STUDENCKA POWINNA MIEC SWOICH PRZEDSTAWICIELI I TEZ BRAC UDZIAL W POSIEDZENIACH SEJMU z prawem glosu. Budujcie zaufanie ze oni sa dla was wazni.

odpowiedz

3
1
~Anna R. 2013-09-24 (07:22) 1 rok 1 miesiąc 7 dni 5 godzin i 41 minut temu

Obecni 25-30 latkowie z tak zwanym wyższym wykształcenie są głupsi od 45 latków z maturą. To jest fakt a nie statystyka. Kiedyś człowiek legitymujący się maturą był wykształcony, dziś jest pólanalfabetą.

odpowiedz

5
1
~niewykształciuch 2013-07-26 (17:50) 1 rok 3 miesiące 4 dni 19 godzin i 13 minut temu

Nie sztuka jest być magistrem !!!!! Sztuką jest byc człowiekiem !!!!!!!!! Nie każdy magister jest mądrym człwoeik czasem człowiek po średnim wykształceniu jest bardziej ludzki i mądrzejszy !!!!!!!!!!

odpowiedz

1
1
~RJW 2013-02-22 (15:25) 1 rok 8 miesięcy 8 dni 21 godzin i 38 minut temu

Schematyzacja tego typu przynosi wiele szkód, bo przecież ktoś kto nie ma pełnego wykształcenia może się rozwijać na różne sposoby, albo spocząć na laurach. Ma to zastąpić brak innych mechanizmów weryfikacji ludzi.... Tak jak w tym wojsku! W każdej dziedzinie właśnie próbuje się szukać głownie podkładek, certyfikatów itp. Najmądrzejszemu można zamknąć nimi buzię... To nie jest profesjonalne!

odpowiedz

3
0
~kill bill 2012-11-22 (03:58) 1 rok 11 miesięcy 9 dni 9 godzin i 5 minut temu

Karierze Stefana Niesiołowskiego szczególnie mocno służył upowszechniany przez niego na każdym kroku mit o swojej bohaterskiej przeszłości, konspiracji i więzieniu. Niesiołowski wielokrotnie pisał o swej roli w działalności niepodległościowego "Ruchu" (m.in. w książkach "Wysoki brzeg", Poznań 1989; "Ruch przeciw totalitaryzmowi", Warszawa 1989 - wydany pod pseudonimem Ewy Ostrołęckiej) oraz w publikacjach prasowych. Prawdą jest to, że Niesiołowski konspirował i siedział w więzieniu, ale ta prawda jest jakże niepełna bez towarzyszących jej faktów, ilustrujących załamanie się Niesiołowskiego już w pierwszym dniu śledztwa i nagminne sypanie kolegów i koleżanek z konspiracji, począwszy od własnej narzeczonej.

odpowiedz

2
1
~kill bill 2012-11-22 (03:53) 1 rok 11 miesięcy 9 dni 9 godzin i 10 minut temu

Podstawa to dobra prezencja i bajer ,wykształcenie jest na trzecim miejscu.

odpowiedz

11
2
~prawdziwy polak 2012-09-29 (20:48) 2 lata 1 miesiąc 1 dzień 16 godzin i 15 minut temu

J. Kaczyński jest doktorem UW a Jego św. pamięci brat Lech Kaczyński był profesorem i nauczycielem akademickim prawa na UW ciemnoty!!!! tusk i komuchowski do pięt im nie dorastają

odpowiedz

1
0
~Wojciech 2012-09-29 (03:22) 2 lata 1 miesiąc 2 dni 9 godzin i 41 minut temu

Takie mam wrażenie, że ten profesorek, to też ma jakiś problem ze sobą i dlatego tak się co rusz, to śmieje.... A że mamy głupich polityków, to co się poradzi.... Nooo, ale papier mają.. Yhym..

odpowiedz

0
9
~NOEL1818 2010-12-02 (11:31) 3 lata 10 miesięcy 29 dni 1 godzinę i 32 minuty temu

LISTĘ NIEDOUKÓW OTWIERA...
KACZYŃSKI,KLĘPA,HOFMAN,KURSKI,SZCZYPIŃSKA, potem reszta pisu i TO WŁAŚNIE TE 8%

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

6
1
~dr hab. 2010-12-02 (00:09) 3 lata 10 miesięcy 29 dni 12 godzin i 54 minuty temu

i co z tego, że niektórzy są bardzo wysko wykształceni...
np. taki wice marszałek -prof.Niesiołowski, nawet gdyby miał ukończonych 5 fakultetów i pięć doktoratów i "POdwójny" tytuł profesora, to i tak wychodzi z niego chamstwo, arogancja, elementarny brak kultury osobistej, a kulturze parlamentarnej to szkoda mówić - jest pięć POziomów POniżej zera absolutnego.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

2
5
~mgr. 2010-12-08 (18:37) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 18 godzin i 26 minut temu

mgr to właśnie to
Tytuł magistra przepustką do życia publicznego. Wyłączne prawo du uczestniczenia w wyborach.

odpowiedz

6
1
~wacek 2010-12-04 (19:16) 3 lata 10 miesięcy 26 dni 17 godzin i 47 minut temu

to żaden Niesiołowski, tylko Aaron Nusselbaum!!

odpowiedz

2
0
~kenaj 2010-12-02 (18:24) 3 lata 10 miesięcy 28 dni 18 godzin i 39 minut temu

Profesor mówi co wie,a co wie?
Może wyjaśni z jakiego powodu poslowie wyksztalceni wypowiadają się tak,jakby tego wyksztalcenia nie mieli.

odpowiedz

1
0
~AntyK 2010-12-02 (15:13) 3 lata 10 miesięcy 28 dni 21 godzin i 50 minut temu

On jest rasistą
i na pewno jest zwolennikiem eugeniki.

odpowiedz

1
0
Mieciu 2010-12-02 (13:51) 3 lata 10 miesięcy 28 dni 23 godziny i 12 minut temu

To już jest CHORE!
W imię "wykształcenia" zabrać większości społeczeństwa bierne prawo wyborcze? Czyli że farmaceuta, lekarz i nauczyciel z racji studiów nabyli wiedzę o administracji państwowej i stanowieniu prawa? Może tak niektórzy się "klupną w łeb"? Już w tej chwili w-ce wójtem, burmistrzem, prezydentem może zostać "pani od fikołków" i przedszkolanka, bo skończyła studia magisterskie, nie może być ktoś z licencjatem z administracji publicznej. A wiedza ich jest nieporównywalna o administrowaniu gminą. To jest jakiś "spisek magistrów"!

odpowiedz

4
1
~makara 2010-12-02 (13:05) 3 lata 10 miesięcy 28 dni 23 godziny i 58 minut temu

spojrzmy na historie
to dzieki ludziom po zawodowce zyjemy w wolnym kraju to oni walczyli podczas gdy magistry i profesory chowwali sie po piwnicach

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~UDO 2010-12-02 (13:29) 3 lata 10 miesięcy 28 dni 23 godziny i 34 minuty temu

BLAGA
I CO Z TEGO ZE WIELU MA WYZSZE WYKSZTALCENIE A LOGIKE MYSLENIA NA POZIOMIE AZ ZENUJACYM,TO CO ROBIA POSLOWIE Z KRAJEM TO SKANDAL I TYLKO MOGA BYC JAJA........

odpowiedz

3
1
~soren 2010-12-02 (13:28) 3 lata 10 miesięcy 28 dni 23 godziny i 35 minut temu

A jaki związek ma wykształcenie z kulturą osobistą i mądrością
Żaden. Znam ludzi inteligentnych bez matury i chamów z doktoratami.

odpowiedz

3
1
~bob52 2010-12-02 (12:50) 3 lata 10 miesięcy 29 dni i 13 minut temu

Wykształceni?
Wykształceni i niedouczeni magistranci po prywatnych studiach gdzie się poprostu zapłaciło za dyplom.Ale wiedzy tyle co przed studiami.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej?
dodane 2014-10-31 (07:05) 5 godzin i 58 minut temu

Mocne słowa Michała Kamińskiego: Jarosław Kaczyński to tchórz
dodane 2014-10-31 (08:45) 4 godziny i 18 minut temu

"Wprost" pozywa Romana Giertycha i "Gazetę Wyborczą"
dodane 2014-10-31 (07:45) 5 godzin i 18 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami autobusu
dodane 2014-10-31 (09:06) 3 godziny i 57 minut temu

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 22 godziny i 56 minut temu

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 1 dzień 8 godzin i 8 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Każdy z nas jest złodziejem

Znakomity amerykański pisarz SF Philip K. Dick opisał w powieści "Raport mniejszości" świat, w....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Mec. Piotr Schramm: nie ma przesłanek do ekstradycji Polańskiego

Prokuratura rozpoczęła rozpatrywanie amerykańskiego wniosku o areszt dla Romana Polańskiego. Do....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

Doniecki separatysta dla WP.PL: jeśli wybuchnie wojna domowa, będzie to wina Kijowa

Kilkanaście osób rannych, siedem wziętych do niewoli - to smutny bilans poniedziałkowych wydarzeń w....

Robert Cheda Robert Cheda

Czy Państwo Islamskie zagrozi Rosji i Wspólnocie Niepodległych Państw?

Rosja niejednokrotnie ostrzegała Zachód przed globalną niestabilnością, którą niesie ze sobą....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Wipler oskarża Sikorskiego. "Plotka to broń obosieczna"

Przemysław Wipler, kandydat na prezydenta Warszawy wytacza ciężkie działa przeciwko Radosławowi....

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Lokatorzy z piekła rodem. Jak pozbyć się nieuczciwego najemcy?

W dobie coraz bardziej powszechnego wśród Polaków wynajmu mieszkań nieuczciwi najemcy to prawdziwa....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Prof. Janusz Danecki o dżihadzie: ekstremiści nie mają szans w tym świecie

Ekstremiści zajmują kolejne terytoria, mordują nie-muzułmanów. Czy dżihad dotrze również do Europy....

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Polacy wierzą, że Unia Europejska uratuje gospodarkę... przed polskim rządem?

Ponad połowa Polaków widzi w Unii Europejskiej światowe mocarstwo. Polskie społeczeństwo, jako....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

"Libia spełnia już kryteria państwa upadłego". To rosnący problem także dla Europy

Libia, jako państwo, w szybkim tempie rozpada się na naszych oczach i przekształca w "czarną dziurę"....

Bogdan Góralczyk Bogdan Góralczyk

Geostrategiczna rozgrywka: Atlantyk czy Pacyfik?

Czy na naszych oczach świat wkracza w nową zimną wojnę, której osiami sporu są Atlantyk i Pacyfik....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis dla WP.PL: nowe zagrożenie i brak liderów

Obrona przez atak, z traktowaniem - rzeczywistych i wyimaginowanych (jak dziś, w związku z....

Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski

Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Andrzej Pągowski - Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

Globalne nuklearne rozbrojenie to utopia. Atomowy wyścig zbrojeń trwa w najlepsze

Podjęta kilka tygodni temu przez USA decyzja o wartej bilion dolarów modernizacji arsenału jądrowego....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

Mieszkańcy Doniecka przerażeni: zaczyna się tu prawdziwa wojna domowa

Puste ulice, myśliwce i helikoptery nad głowami oraz rebelianci, rabujący sklepy i porywający ich....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Te problemy dotyczą wielu matek. Psycholog Agnieszka Stein radzi, jak sobie z nimi radzić

O problemach związanych z macierzyństwem i o tym, jak je rozwiązywać rozmawiamy z psycholog i....

Michał Staniul Michał Staniul

Nieprzewidywalna karuzela wyborcza w Brazylii. Jeden z najważniejszych krajów świata na rozdrożu

"Nowym prezydentem Brazylii na pewno będzie kobieta" - stwierdzała amerykańska telewizja CNN tuż....

Małgorzata Gorol Małgorzata Gorol

Szwecja uznała Palestynę. Pójdą za nią inne kraje?

Szwecja uznała w czwartek państwowość palestyńską i rozgniewała tym samym Izrael, który natychmiast....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: nikt nam tyle nie da, ile w kampanii wyborczej obiecają nam politycy

Hej, ho, hej, ho na wybory by się szło. Nawet co roku, nawet co sześć miesięcy. Bo nikt nam tyle nie....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Zmiany, które wprowadziły chaos do szkół

Podręcznik pisany na kolanie, zmiany wprowadzane w pośpiechu, a to wszystko pewnie za sprawą wyborów....

Jarosław Marczuk Jarosław Marczuk

Relacja z Mariupola dla WP.PL. "Kto miał uciec, już to zrobił. Pozostali przestali się przejmować"

- Jak jesteś z Polski, to prawdy nie napiszesz - mówi mieszkanka ukraińskiego Mariupola i dodaje, że....

Adam Parfieniuk Adam Parfieniuk

40 dni bez Kim Dzong Una. Jak Korea Północna radziła sobie bez swojego dyktatora?

40 dni - tyle trwała absencja Kim Dzong Una, dyktatora Korei Północnej. Przez ten czas światowe....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

To nie jest region dla chrześcijan. Exodus wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie

Zero. Tyle już za pokolenie-dwa może zostać po chrześcijanach na Bliskim Wschodzie. Padają oni....