Strona główna serwisu

WP.PL,PAP

Ks. Lemański wycofa się z parafii w Jasienicy
Ks. Lemański wycofa się z parafii w Jasienicy

WP.PL,PAP

Ks. Lemański wycofa się z parafii w Jasienicy

Zdecydowałem podporządkować się decyzji Księdza Biskupa Ordynariusza w mojej sprawie. Jeśli ktokolwiek zdarzeniami ostatnich tygodni w Jasienicy poczuł się dotknięty lub zgorszony - szczerze przepraszam - czytamy w najnowszym oświadczeniu ks. Wojciecha Lemańskiego. Wcześniej zarzucał abp. Henrykowi Hoserowi, że podczas rozmowy w 2010 r. miał go zapytać, czy jest obrzezany.
"Dziękuję Wam za wsparcie i życzliwość. Nasze bycie razem przez ostatnich siedem lat było dla mnie ważnym i niezapomnianym doświadczeniem na mojej życiowej drodze. Bardzo wiele się od Was nauczyłem. Mam nadzieję, że moja posługa była cenna również dla Was. Niedzielne wieczorne zgromadzenie przy plebanii i to co się wydarzyło przed kościołem dziś rano dowodzi jak ciężko jest zapanować nad rozbudzonymi emocjami. To jest zrozumiałe, ale niczemu nie służy i szkodzi nam wszystkim" - oświadczył ks. Lemański.

Proboszcz w Jasienicy "szczerze przeprasza, jeśli ktokolwiek zdarzeniami ostatnich tygodni w Jasienicy poczuł się dotknięty lub zgorszony".

Ogłosił też, że zdecydował "podporządkować się decyzji Księdza Biskupa Ordynariusza w mojej sprawie. W najbliższym czasie przekażę kierowanie parafią wyznaczonemu administratorowi. Wyprowadzę się z domu parafialnego i poza parafią będę czekał na prawomocne rozstrzygnięcie Stolicy Apostolskiej w tej sprawie".

"Tę decyzję skonsultowałem z Parafialną Radą Duszpasterską i z Kurią Diecezji Warszawsko-Praskiej. Bardzo Was proszę abyście uszanowali moją decyzję podjętą w zgodzie z własnym sumieniem i z tym jak rozumiem swoją odpowiedzialność za wspólnotę" - podsumowuje ks. Wojciech Lemański.

Dekretem z 5 lipca abp Henryk Hoser usunął ks. Lemańskiego z urzędu proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy. Zgodnie z dekretem ks. Lemański 14 lipca miał zakończyć swoją posługę, a do 18 lipca opuścić parafię. Dziś jednak ksiądz nie wpuścił do parafii administratora z kurii.

Argumentował , że pismo, w którym zwrócił się do abp. Hosera z prośbą o zmianę decyzji, zawiesza procedurę odwołania go z urzędu proboszcza do momentu rozpatrzenia pisma.

Ks. Lemański zaznaczył, że abp Hoser ma 30 dni, by ustosunkować się do jego pisma. Zapowiedział, że jeżeli ordynariusz warszawsko-praski nie zmieni swojej decyzji, to zamierza odwołać się do Stolicy Apostolskiej.

Powodem odwołania ks. Lemańskiego z urzędu, jest - jak głosi dekret abp. Hosera - "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych". Abp Hoser podkreślił także, że publicznie głoszone poglądy ks. Lemańskiego "nie spełniają wymogów prawa i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła".

W czwartek ks. Lemański w radiu TOK FM powiedział, że podczas rozmowy w 2010 r. abp Hoser sugerował mu, że nie powinien prowadzić dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. - W pewnym momencie dość emocjonalnie zapytał, czy jestem obrzezany. Zatkało mnie. Spytałem wtedy: "ale o co ksiądz arcybiskup pyta? Jak można? - powiedział ks. Lemański.

Proboszcz z Jasienicy zaznaczył, że "przypisywanie cech pewnych zachowań kardynała O'Briena" (szkocki hierarcha Keith O'Brien którego rezygnację, wymuszoną z uwagi na oskarżenia o zamieszanie w aferę homoseksualną, przyjął w lutym br. papież Benedykt XVI- przyp. red.) abp. Hoserowi jest absolutnie nieuprawnione i krzywdzące dla arcybiskupa. - Za spowodowanie, sprowokowanie tego typu domysłów przepraszam arcybiskupa Hosera. Nie to było moim zamiarem - powiedział.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (719)
Nie zgadzam się z opinią
101
Zgadzam się z opinią
172
~romek 2013-07-15 (15:01) 8 godzin i 41 minut temu

Ksiądz Lemański dał się "podpuścić" pseudodziennikarzom z TVN, zapominając o prawie jakie go jako księdza obowiązuje. Dziś może tego żałuje. Zaszkodził sobie i Kościołowi czyniąc przysługę jego wrogom.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
83
~lukas 2013-07-15 (15:05) 8 godzin i 37 minut temu

Co by się w kościele nie działo, czego by media nie napisały, ile homoseksualistow wśród księzy by sie nie ujawniło JA!!! powtarzam Ja w Boga wierzyć nigdy nie przestanę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
34
Zgadzam się z opinią
102
?.?. 2013-07-15 (15:04) 8 godzin i 38 minut temu

"zlodzieje pouczaja, jak nie kraść, rozwodnicy-jak tworzyć udaną rodzinę, a wrogowie kościoła - jak go naprawiac"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
63
Zgadzam się z opinią
122
~Amelia 2013-07-15 (15:04) 8 godzin i 38 minut temu

Ks. Lemański to nowa gwiazda TVN jak "matka Madzi"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
62
~mroz 2013-07-15 (15:04) 8 godzin i 38 minut temu

i poszedł ksiądz po rozum do głowy. Szacun

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
49
~LEJBUŚ 2013-07-15 (15:57) 7 godzin i 45 minut temu

ZOBACZYŁ,ŻE TVN MU NIE POMOŻE

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
41
23j 2013-07-15 (15:13) 8 godzin i 29 minut temu

kolejny temat zastępczy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
59
Zgadzam się z opinią
93
~Ludek 2013-07-15 (15:23) 8 godzin i 19 minut temu

Teraz ks Lemański będzie sie mógł spokojnie zatrudnić w redakcji NIE Urbana lub WSI 24.A wy lewacko-liberalne ludki nie dyktujcie kościołowi jak ma wyglądać , chcieli byście powprowadzać swoje porządki w kościele . Nie jesteście od tego. A jak sie nie podoba to przecież macie wolną wole .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
41
~Pawełek 2013-07-15 (15:42) 8 godzin temu

Mam pytanie do mądrego: jeśli sakrament małżeństwa może przerwać tylko śmierć, to jak jest u księdza, który też ma ten sam sakrament ??? Czy po wyrzuceniu księdza na bruk nadal jest księdzem?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
53
~Plastec 2013-07-15 (15:56) 7 godzin i 46 minut temu

Nareszcie zachowal sie jak kaplan !!! Teraz po wycofaniu moze walczyc dalej !!! Po co to wszystko !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
50
zymek21 2013-07-15 (15:03) 8 godzin i 39 minut temu

Wystarczy nie dawać na tace nowemu proboszczowi.Kościół to parafianie i ich pieniądze.Muszą mieć coś do powiedzenia.Ze zdaniem wiernych należy się liczyć.Czy tylko biskupi są nieomylni???????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
55
~Hakas 2013-07-15 (15:17) 8 godzin i 25 minut temu

Mądry głupiemu ustąpił. Jasieniczanie ani 1 złotówki do czasu powrotu ks. Lemańskiego. Kościół ma być pusty. Zdaniem Hesera was nie ma

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
52
~~POKORA 2013-07-15 (15:46) 7 godzin i 56 minut temu

Ks. Lemanski zapomnial o nadrzednej zasadze: PODPORZADKOWANIA SIE PRZELOZONEMU !!!! Ojciec PIO tez mial zakaz odprawiania Mszy Sw. ale sie temu podporzadkowal i to (POKORA), procz STYGMATOW, czynila go WIELKIM Duchownym. Natomiast postepowanie Ks. Lemanskiego dyskwalifikuje go niezaleznie od RACJI czy NIE-Racji ! Sam robi cyrk, dzieli Kosciol, jatrzy budujac sobie kariere w TVN-nie, u Lisa i Gazecie Wyborczej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
50
Zgadzam się z opinią
76
~kler 2013-07-15 (15:28) 8 godzin i 14 minut temu

Najlepiej jak Flaszka wali po nocach wódę. To jest OK ! Hańba dla całego tego teatrzyka panów w czarnych sukienkach !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
44
~Max 2013-07-15 (15:04) 8 godzin i 38 minut temu

I bardzo dobrze. To było gorszące widowisko!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
31
~x 2013-07-15 (15:55) 7 godzin i 47 minut temu

Ale te media nakręcają sprawę. Ogórkowy zsezon.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
33
~LEJBUŚ 2013-07-15 (15:58) 7 godzin i 44 minut temu

W DOMU SENIORA NIE BĘDZIE TAKIEGO POPARCIA JAK W JASIENICY

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
42
Zgadzam się z opinią
64
~januszcc 2013-07-15 (15:22) 8 godzin i 20 minut temu

Jeśli ks. Lemański i jemu podobni chcą głosić swoje prywatne przemyślenia w sprawach bioetycznych i innych,które są niezgodne z nauką Kościoła ,niech zdejmą sutannę udadzą się na fora internetowe Hyde Park i tam mogą,o ile znajda czytelników, prywatnie , głosić swoje herezje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
37
Zgadzam się z opinią
59
~MAX 2013-07-15 (14:58) 8 godzin i 44 minut temu

OJ CZARNI CZARNI PIEKŁO NA WAS CZEKA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
34
~Denzel 2013-07-15 (16:22) 7 godzin i 20 minut temu

Teraz ks. Lemański powinien zatrudnić się w TVN:)

odpowiedz