więcej

Ks. Lemański wycofa się z parafii w Jasienicy .

WP.PL,PAP |  aktualizacja 2013-07-15 (17:25) 1 rok 3 miesiące 7 dni 14 godzin i 30 minut temu
drukuj

Zdecydowałem podporządkować się decyzji Księdza Biskupa Ordynariusza w mojej sprawie. Jeśli ktokolwiek zdarzeniami ostatnich tygodni w Jasienicy poczuł się dotknięty lub zgorszony - szczerze przepraszam - czytamy w najnowszym oświadczeniu ks. Wojciecha Lemańskiego. Wcześniej zarzucał abp. Henrykowi Hoserowi, że podczas rozmowy w 2010 r. miał go zapytać, czy jest obrzezany.


"Dziękuję Wam za wsparcie i życzliwość. Nasze bycie razem przez ostatnich siedem lat było dla mnie ważnym i niezapomnianym doświadczeniem na mojej życiowej drodze. Bardzo wiele się od Was nauczyłem. Mam nadzieję, że moja posługa była cenna również dla Was. Niedzielne wieczorne zgromadzenie przy plebanii i to co się wydarzyło przed kościołem dziś rano dowodzi jak ciężko jest zapanować nad rozbudzonymi emocjami. To jest zrozumiałe, ale niczemu nie służy i szkodzi nam wszystkim" - oświadczył ks. Lemański.

Proboszcz w Jasienicy "szczerze przeprasza, jeśli ktokolwiek zdarzeniami ostatnich tygodni w Jasienicy poczuł się dotknięty lub zgorszony".

Ogłosił też, że zdecydował "podporządkować się decyzji Księdza Biskupa Ordynariusza w mojej sprawie. W najbliższym czasie przekażę kierowanie parafią wyznaczonemu administratorowi. Wyprowadzę się z domu parafialnego i poza parafią będę czekał na prawomocne rozstrzygnięcie Stolicy Apostolskiej w tej sprawie".

"Tę decyzję skonsultowałem z Parafialną Radą Duszpasterską i z Kurią Diecezji Warszawsko-Praskiej. Bardzo Was proszę abyście uszanowali moją decyzję podjętą w zgodzie z własnym sumieniem i z tym jak rozumiem swoją odpowiedzialność za wspólnotę" - podsumowuje ks. Wojciech Lemański.

Dekretem z 5 lipca abp Henryk Hoser usunął ks. Lemańskiego z urzędu proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy. Zgodnie z dekretem ks. Lemański 14 lipca miał zakończyć swoją posługę, a do 18 lipca opuścić parafię. Dziś jednak ksiądz nie wpuścił do parafii administratora z kurii.

Argumentował , że pismo, w którym zwrócił się do abp. Hosera z prośbą o zmianę decyzji, zawiesza procedurę odwołania go z urzędu proboszcza do momentu rozpatrzenia pisma.

Ks. Lemański zaznaczył, że abp Hoser ma 30 dni, by ustosunkować się do jego pisma. Zapowiedział, że jeżeli ordynariusz warszawsko-praski nie zmieni swojej decyzji, to zamierza odwołać się do Stolicy Apostolskiej.

Powodem odwołania ks. Lemańskiego z urzędu, jest - jak głosi dekret abp. Hosera - "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych". Abp Hoser podkreślił także, że publicznie głoszone poglądy ks. Lemańskiego "nie spełniają wymogów prawa i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła".

W czwartek ks. Lemański w radiu TOK FM powiedział, że podczas rozmowy w 2010 r. abp Hoser sugerował mu, że nie powinien prowadzić dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. - W pewnym momencie dość emocjonalnie zapytał, czy jestem obrzezany. Zatkało mnie. Spytałem wtedy: "ale o co ksiądz arcybiskup pyta? Jak można? - powiedział ks. Lemański.

Proboszcz z Jasienicy zaznaczył, że "przypisywanie cech pewnych zachowań kardynała O'Briena" (szkocki hierarcha Keith O'Brien którego rezygnację, wymuszoną z uwagi na oskarżenia o zamieszanie w aferę homoseksualną, przyjął w lutym br. papież Benedykt XVI- przyp. red.) abp. Hoserowi jest absolutnie nieuprawnione i krzywdzące dla arcybiskupa. - Za spowodowanie, sprowokowanie tego typu domysłów przepraszam arcybiskupa Hosera. Nie to było moim zamiarem - powiedział.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 330 78.57%
nie 90 21.43%

Przeczytaj też

materiał wideo

Ksiądz Wojciech Lemański pożegnał się z parafianami z Jasienicy

dodane 2013-07-16 (09:14) 1 rok 3 miesiące 6 dni 22 godziny i 41 minut temu

Ks. Wojciech Lemański nie opuści parafii w Jasienicy? "Plebania jest duża"

aktualizacja 2013-07-14 (20:30) 1 rok 3 miesiące 8 dni 11 godzin i 25 minut temu

Kuria: abp Hoser nie ograniczał działalności ks. Lemańskiego

dodane 2013-07-12 (17:05) 1 rok 3 miesiące 10 dni 14 godzin i 50 minut temu

Ks. Wojciech Lemański: zwróciłem się do abp. Henryka Hosera o zmianę jego decyzji

dodane 2013-07-12 (12:20) 1 rok 3 miesiące 10 dni 19 godzin i 35 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (719)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
5
~danton 2013-07-16 (07:32) 1 rok 3 miesiące 7 dni i 23 minuty temu

Tylko nieliczni rozumieją sedno problemu.Otóż historia właśnie zatoczyła koło,bo przecież ponad 2 tys.lat temu Jezus zrobił identycznie to samo i został za to ukrzyżowany.Wypowiedział posłuszeństwo faryzeuszom i podporządkował się tylko swemu Ojcu.Nie przestał wierzyć,a tylko pominął pośredników,bo dostrzegł ich upadek i rozpasanie.Teraz jest identycznie.Arogancja i zepsucie władz kościelnych osiągnęła apogeum.Zapomnieli,że Kościół to przede wszystkim wspólnota,a więc MY wierni.A więc parafianie.Kapłani mają nam służyć,a nie nami rządzić.Od" rządzenia "jest Jezus i jego Ojciec,oraz ewentualnie Papież.Jest to tylko płaszczyzna administracyjna i tylko taka jest do przyjęcia.Natomiast cała góra kościelna przywłaszczyła sobie władzę absolutną nad naszymi duszami i sumieniami,oraz kieszeniami,zapominając o tym,że tylko Bóg ma do tego prawo i też nie do końca,bo dał nam wolną wolę.Ks.Lemański ma tu rację,chociaż niepotrzebnie nadał temu tak wielki rozgłos.Ale rozumiem,że inaczej się nie dało,bo dzięki temu ziarno naprawy zakiełkuje szybciej.Papież już zaczął naprawę od siebie i dzięki temu ma tak wielkie uznanie.Polscy biskupi się spóźniają i mogą zostać z ręką w nocniku,bo za kilka lat kościoły polskie opustoszeją i duchowieństwo będzie odprawiać msze tylko dla siebie.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~sol invictus 2013-07-16 (12:18) 1 rok 3 miesiące 6 dni 19 godzin i 37 minut temu

Walczył jak lew a padł jak kawka

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~ciarz 2013-07-16 (10:18) 1 rok 3 miesiące 6 dni 21 godzin i 37 minut temu

Ksiądz Lemański okazał sie niedouczonym kapłanem , który nie zna prawa kanonicznego. Wczraj drwił drwił z księży, którzy przybyli do jego parafii, ze nie znaja prawa kanonicznego, że moze zostać na plebani do czasu rozpatrzenia przezpapieza odwołania od decyzji arcybiskupa. Parafianie tez się się z tych księzy śmiali, sadżąc, ze toprawda. A dziś ks.Lemanski doczytał, że jednak nie ma prawa zostać na plebanii i wyjeżdża. Obciach i żenada! lewactwo chciałoz niego zrobic meczennika, ale on sam się spalił w oczach opinii publicznej.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~akrew 2013-07-17 (00:51) 1 rok 3 miesiące 6 dni 7 godzin i 4 minuty temu

A kto powiedział, że Kościół ma być demokratyczny. Przecież to nie instytucja państwowa. Kościół był zawsze hierarchiczny. Nie słuchajcie lewicowych liberałów, którzy nie maja o Kościele pojęcia. Za to doskonale wiedzą jak skłócić ludzi.

odpowiedz

1
0
~lp 2013-07-16 (22:32) 1 rok 3 miesiące 6 dni 9 godzin i 23 minuty temu

teraz ks lemański to jest ksiądz z powołania a nie celibryta tvn -nowski

odpowiedz

3
1
~Katarzyna O. 2013-07-16 (13:00) 1 rok 3 miesiące 6 dni 18 godzin i 55 minut temu

W kościele katolickim nie ma wolnosci słowa...jesli ktoś z kapłanów się wychyli zostaje wyklęty! Jak za komuny!

odpowiedz

0
0
~bb 2013-07-16 (11:53) 1 rok 3 miesiące 6 dni 20 godzin i 2 minuty temu

Ten labuś też zdrowo rąbnięty.

odpowiedz

4
1
~Janusz 2013-07-16 (11:08) 1 rok 3 miesiące 6 dni 20 godzin i 47 minut temu

Dokładnie. Zachował się jak prostak: publicznie pouczał innych próbując ich skompromitować, a teraz sam się skompromitował.

odpowiedz

10
5
~muzio 2013-07-16 (08:54) 1 rok 3 miesiące 6 dni 23 godziny i 1 minutę temu

Szumne zapowiedzi nagle tak szybko spasował. Mieli na niego chyba mocne haki..Coś to LEMAŃSKIEMU nie wyszło ale miał swoje pięć minut poznała go cała Polska.

odpowiedz

44
24
~WCZEŚNIEJ czy PÓŹNIEJ 2013-07-15 (16:16) 1 rok 3 miesiące 7 dni 15 godzin i 39 minut temu

Franciszek zamieni polskim dobrodziejom Pałace na lepianki a złote łańcuch na drut kolczasty !!!!!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

5
3
~danton 2013-07-16 (08:00) 1 rok 3 miesiące 6 dni 23 godziny i 55 minut temu

Jestem katolikiem,bo tak mnie wychowano i ochrzczono nie pytając o zdanie.Zmieniłem to nieco,bo zmodyfikowałem swą wiarę i zacząłem myśleć.Dziś jest mi wstyd i rumienię się za władze kościelne,bo okazuje się,że zwykły proboszcz wie dużo więcej na temat wiary,niż jego zwierzchnicy.

odpowiedz

5
5
~danton 2013-07-16 (07:47) 1 rok 3 miesiące 7 dni i 8 minut temu

Pycha,arogancja i bezczelność władz kościelnych osiągnęła apogeum.To nie ks.Lemański został tu skrzywdzony.To nam wiernym wymierzono policzek i pokazano nasze miejsce.Milczeć i słuchać,bo jesteście śmiecie a my będziemy wami dalej pomiatać,bo tak nam się podoba.A g...o prawda.Róbcie tak dalej,a już za kilka lat będziecie mieć puste kościoły,a plebanie wystawione na licytację.Dodam tylko,że jestem człowiekiem wierzącym,ale wypracowałem sobie własną drogę do Boga i pomijam pośredników,bo są zbyt drodzy.

odpowiedz

3
3
~Katolik 2013-07-16 (07:19) 1 rok 3 miesiące 7 dni i 36 minut temu

Najwyższy czas wysłać pełnego pychy abp Henryka Hosera na zasłużoną emeryturę aaa ks Wojciecha Lemańskiego na zaplecze .Obaj narobili dużo błędów które nie powinni pozostać bez echa Nie powinni nigdzie być eksponowani bo narobili bardzo wiele złego dla naszej wiary katolickiej.Po abp Hoserze można było oczekiwać więcej umiaru i taktu.

odpowiedz

2
5
~////// 2013-07-16 (06:29) 1 rok 3 miesiące 7 dni 1 godzinę i 26 minut temu

Ksiądz stworzył możliwość rozwiązania tego problemu w sposób " cywilizowany" Teraz arb. Hoser powinien również podjąć decyzję na poziomie, która pozwoli rozwiązać tę sprawę z klasą i na poziomie.Otwarcie trzeba powiedzieć, że decyzje Hosera muszą być wręcz " odważne" bo z tego zostanie rozliczony nie tylko przez mieszkańców Jesienicy ale też ogólnie. Zmiana decyzji przez osobę , która swoim stanowiskiem jest wyżej tym bardziej będzie doceniona.

odpowiedz

10
35
~Ama 2013-07-16 (02:36) 1 rok 3 miesiące 7 dni 5 godzin i 19 minut temu

Właśnie zajrzałam na blog wojciechlemanski.natemat.pl i jestem pod wrażeniem. Świetne pióro! Czyta się wyśmienicie. Autor powinien pomyśleć o jakiejś dłuższej formie. Książkę chętnie kupię, zapewne nie ja jedna. Mam jednak pewne obawy. Znajdą się głosy, insynuujące, że to na fali medialnego zainteresowania itd. Tymczasem jest szansa, że to właśnie dzięki temu, że tak głośno ostatnio o tym księdziu, te mądre, pełne refleksji słowa miałyby szansę trafić do szerszego grona odbiorów. Podziwiam inteligencję, spokój wewnętrzny, rzeczowość i ODWAGĘ przeciwstawienia się pełnym pychy i obłudy przełożonym. Ateistka z Wrocławia PS. Kto wie, może gdybym jakiś czas temu trafiła na takiego mądrego, spokojnego, życzliwego ludziom, zdolnego do konstruktywnej krytyki systemu, którego sam jest elementem, księdza, to reprezentowałabym dziś inną opcję światopoglądową :-). A tym wszystkim krzykliwym krytykom, piejącym głośno o przysięganiu posłuszeństwa swojemu biskupowi, powiem jedno - nie wydaje wam się, że bycie księdzem nie zwalnia z myślenia i z człowieczeństwa?

odpowiedz

39
41
xxxyzb 2013-07-15 (16:28) 1 rok 3 miesiące 7 dni 15 godzin i 27 minut temu

Postępowanie abp Hosera nie przyspaża mu autorytetu. Pycha i zadufanie ,to nie są dobre cechy kapłana. Żal mi ks.Limańskiego,lizusy abp. zniszczą go.Chierarchowie K.K nie znoszą krytyki i tu nic nie pomoże nauczanie Chrystusa,że zło trzeba ujawniać i tępić.Oni już prezestali to rozumieć.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

23
25
~kk 2013-07-15 (17:23) 1 rok 3 miesiące 7 dni 14 godzin i 32 minuty temu

Kościół jest dla ludzi. A nie ludzie dla kościoła. Wiec jak ludzie chcą aby ks. Lemański byl biskupem to powinien nim być. A tutaj właśnie widać prawdziwe oblicze kościoła .... SKANDAL

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

27
28
~ewa 2013-07-15 (18:18) 1 rok 3 miesiące 7 dni 13 godzin i 37 minut temu

drogi ksieze..olej tego calego Hosera, caly ten system KK...mozna byc chrzescijaninem poza ta struktura...ja juz nie jestem katoliczka, poczytalam Biblie- i sszokowalam sie, jak bardzo to co slyszalam i widzialam w kosciele roznilo sie od tego, o czym mowi Bog i Jezus...a tak w ogole...Jezus i nawet panienka Maria...byli Zydami..czyzby pan Hoser zapomnial??

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

30
13
~gufi 2013-07-15 (18:44) 1 rok 3 miesiące 7 dni 13 godzin i 11 minut temu

a mnie ciekawi czy Ci parafianie wyspowiadają się kiedyś ze swoich grzechów wobec Kościoła. Niepodporządkowanie się decyzjom jest aktem nieposłuszeństwa.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

43
41
~Jan 2013-07-15 (17:05) 1 rok 3 miesiące 7 dni 14 godzin i 50 minut temu

Byłem zagorzałym Katolikiem. Nie chodzę już do kościoła. Modlę się w domu. To co władze Kościoła wyprawiają jest skandaliczne. Nie będę popierał szatańskich zapędów niektórych biskupów i księży. Mam nadzieję że Papierz Franciszek coś z tym zrobi. Najbardziej uraża mnie ciągłe zmienianie zdania odnośnie postów. Przeczytałem Pismo Święte. Wiele się nie zgadza. Boli również wypaczenie 10 Przykazań. Ciągłe zmiany odnośnie katechizmu. To nie po Bożemu. Nie będę popierał kleru, ale w Boga wierzyć można bez nich.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń powietrzną Estonii
dodane 2014-10-22 (17:25) 14 godzin i 30 minut temu

materiał wideo

Strzały w parlamencie Kanady. Zmarł ranny żołnierz
dodane 2014-10-22 (16:36) 15 godzin i 19 minut temu

Jest decyzja: obserwatorzy OBWE zostają na granicy
dodane 2014-10-22 (18:35) 13 godzin i 20 minut temu

Prasa: Michael Brown mógł próbować odebrać broń policjantowi
dodane 2014-10-22 (17:35) 14 godzin i 20 minut temu

Państwo Islamskie przejęło zrzut broni dla Kurdów
dodane 2014-10-22 (14:31) 17 godzin i 24 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Radosław Sikorski powinien zostać odwołany z funkcji marszałka sejmu?

liczba oddanych głosów: 4268