Strona główna serwisu
Komisja negatywnie zaopiniowała wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA

Komisja negatywnie zaopiniowała wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA

• Sejmowa komisja negatywnie zaopiniowała wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA
• PO: Mariusz Błaszczak sobie nie radzi
• Posłowie PiS nazwali wniosek "absurdalnym"
Mariusz Błaszczak Mariusz Błaszczak ()
Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych wyraziła negatywną opinię dla wniosku o wotum nieufności wobec szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka.Podczas dyskusji w komisji posłowie PO mówili, że minister nie radzi sobie z nadzorem nad policją, co grozi obniżeniem bezpieczeństwa. Policja funkcjonuje normalnie i odnosi sukcesy - odpowiadali posłowie PiS.

Platforma złożyła w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA pod koniec lutego. Zdaniem PO sprawa odwołania szefa KGP insp. Zbigniewa Maja pokazuje, że minister nie radzi sobie z nadzorem nad policją, co grozi obniżeniem bezpieczeństwa. Marek Wójcik z PO, uzasadniając wniosek o wotum nieufności, mówił, że szef MSWiA nie sprawuje właściwego nadzoru nad policją. Jak wskazywał poseł, wysokie stanowiska stracili wieloletni funkcjonariusze.

- Przy odwoływaniu funkcjonariuszy z zajmowanych stanowisk nie kierowano się kryteriami kompetencji i oceny dotychczasowego przebiegu służby. Skala i tempo przeprowadzonych zmian naraziły policję na obniżenie zdolności do prawidłowego wykonywania zadań i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom - podkreślono w uzasadnieniu wniosku PO.


Posłowie PiS, komentując wniosek PO o odwołanie Błaszczaka przekonywali, że policja funkcjonuje normalnie i odnosi sukcesy. Ich zdaniem wniosek Platformy jest "absurdalny". - Mamy całą serię spektakularnych wyników policji. Policja pracuje prawidłowo - powiedział przewodniczący sejmowej komisji Arkadiusz Czartoryski z PiS i złożył wniosek przeciwny do wniosku PO.

Pod koniec 2015 r. b. szef KGP insp. Zbigniew Maj powołał grupę, która miała sprawdzić, czy funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych podsłuchiwali dziennikarzy w związku z tzw. aferą podsłuchową. Z audytu wynika m.in., że w KGP działały dwie grupy, które zajmowały się sprawą afery. Informowano ponadto, że kontrolerzy natrafili na materiały, które świadczą, że w zainteresowaniu śledczych pojawiali się dziennikarze i ich rodziny. Sam Maj mówił, że wobec dziennikarzy i ich rodzin "były stosowane formy pracy policji".

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa w związku z audytem KGP. Rzecznik prokuratury Przemysław Nowak mówił, że raport KGP z audytu ws. działań funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych w związku z "aferą podsłuchową" nie wskazuje na podejrzenie popełnienia przestępstwa, w tym na przekroczenie uprawnień.


Insp. Maj podając się do dymisji mówił, że zrezygnował ze stanowiska m.in. dlatego, że przygotowywano wobec niego prowokację przez b. funkcjonariuszy BSW KGP (tzw. policja w policji) i wykorzystano materiały sprzed kilkunastu lat, kiedy prowadził pracę operacyjną. Jak mówił, złożył rezygnację, "żeby nie obciążać całej formacji".

Według medialnych doniesień chodzi o wydarzenia sprzed kilkunastu lat, kiedy Maj pracował w Kaliszu. Były informator policji miał go szantażować; sugerował, że Maj przyjął od niego pięć butelek alkoholu, a także pożyczył 10 tys. zł, których nie oddał. Insp. Maj oświadczył, że badane są "okoliczności i donosy, które nie mają żadnego pokrycia w faktach".

Teraz wnioskiem PO o wotum nieufności wobec szefa MSWiA zajmie się Sejm.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (177)
Nie zgadzam się z opinią
96
Zgadzam się z opinią
234
~Mr.Ben 2016-03-08 (20:17) 16 godzin temu

Polska chce zmian:)i zmiany nastepują

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
107
Zgadzam się z opinią
240
~pispzprbis 2016-03-08 (20:18) 15 godzin i 59 minut temu

właśnie dlatego powinien zostać bo sobie nie radzi. Im u nich gorzej tym dla nas lepiej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
74
Zgadzam się z opinią
153
~Kropka 2016-03-08 (20:19) 15 godzin i 58 minut temu

pis skupia wokol siebie takich,co maja konflikt z prawem,nieudacznikow-ale jaki prezio-taka partia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1