Strona główna serwisu
Kolejna zbiorowa mogiła odnaleziona we Włodzimierzu Wołyńskim
Kolejna zbiorowa mogiła odnaleziona we Włodzimierzu Wołyńskim

Kolejna zbiorowa mogiła odnaleziona we Włodzimierzu Wołyńskim

Szczątki ok. 300 osób, prawdopodobnie polskich policjantów i wojskowych ofiar NKWD z 1940 lub 1941 r. odnaleźli polscy badacze podczas prac ekshumacyjnych we Włodzimierzu Woł. na Ukrainie. Uroczysty pogrzeb odnalezionych w sumie ok. 700 ofiar zaplanowano na 26 listopada.
- Mogiła została odnaleziona pomiędzy mogiłą znalezioną w 1997 r., a jedną z odkrytych podczas tegorocznych badań. Może tam spoczywać nawet do 300 osób. To szczątki najprawdopodobniej ofiar NKWD, o czym świadczy śmierć od strzału w tył głowy. W odkrytej obecnie pierwszej warstwie znaleźliśmy ofiary ubrane w policyjne mundury. Odnaleźliśmy także fragment identyfikatora policyjnego i mundurowe guziki z orzełkiem, co oznacza, że w mogile mogą spoczywać również wojskowi. To prawdopodobnie ofiary zamordowane w 1940 lub 1941 r. - powiedział naczelnik wydziału zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Maciej Dancewicz.

W związku z tym znaleziskiem prace ekshumacyjne mają potrwać dłużej niż pierwotnie zakładano, prawdopodobnie do trzeciego tygodnia listopada. Łącznie w tym roku polscy badacze ekshumują szczątki ok. 700 osób, ofiar NKWD, wśród których znaleźli się głównie Polacy, ale także Ukraińcy.

- 26 listopada wstępnie planujemy ich uroczysty pochówek, razem z 97 ofiarami odnalezionymi w 1997 r., na cmentarzu miejskim we Włodzimierzu Wołyńskim. Strona ukraińska wyodrębniła tam w tym celu spory obszar, na którym w przyszłości ma powstać upamiętnienie. Oczywiście najpierw musi powstać jego projekt, który ma zawierać elementy upamiętniające wszystkie spoczywające tam ofiary - zapowiada naczelnik wydziału zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która finansuje ekshumacje.

Początek prac na terenie Włodzimierza Wołyńskiego, w miejscu tzw. grodziska, gdzie w latach 1939-41 było więzienie NKWD, był związany z badaniem tego terenu pod kątem archeologicznym. Podczas prac w 1997 r. natrafiono na doły ze szczątkami ludzkimi.

Podczas najnowszych prac, rozpoczętych w sierpniu, odkryto jak dotąd cztery zbiorowe mogiły. W pierwszej odnaleziono szczątki ok. 40 osób, głównie mężczyzn, prawdopodobnie ofiar NKWD - wojskowych i policjantów, możliwe, że także urzędników czy ziemian. W drugiej najprawdopodobniej spoczywają ofiary narodowości żydowskiej, zapewne zamordowane przez Niemców, w liczbie ok. 50 osób. W trzeciej spoczywa ok. 280 osób, jak oceniają badacze, ofiar NKWD z czerwca 1941 r. To prawdopodobnie zarówno wojskowi, co potwierdzają odnalezione buty różnych formacji, jak i cywile, na co wskazuje odnaleziony przy jednej z nich zestaw narzędzi.

Pierwsze prace ekshumacyjne prowadzone przez Ukraińców miały tam miejsce w 1997 r. Znaleziono wówczas szczątki 97 Polaków, na co wskazywały odnalezione przy nich polskie guziki od mundurów i buty oficerskie. Prawdopodobnie są to ofiary Sowietów z lat 1939-41. Później prace zostały wstrzymane na dłuższy czas. Obecnie od 2011 r. są kontynuowane, po odkryciu podczas prac archeologicznych kolejnych masowych mogił.

- Znaleziono wówczas szczątki 343 osób, a podczas prac w roku kolejnym - 512 osób. Byli to, jak oceniamy, w większości miejscowi Żydzi, prawdopodobnie zamordowani przez Niemców latem 1941 r. po wejściu do miasta - powiedział Dancewicz.

Odbywające się obecnie prace ekshumacyjne rozpoczęły się 30 sierpnia. Odbywają się w bezpośrednim sąsiedztwie dołu ze szczątkami odnalezionego w 1997 r. Prowadzą je doświadczeni archeolodzy z Torunia, którzy pracowali tam już w poprzednich latach, pod kierunkiem prof. Andrzeja Koli, a następnie dr Dominiki Siemieńskiej. Towarzyszą im archeolodzy z ukraińskiej akademii nauk.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (224)
Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
128
~deren 2013-10-20 (19:41) 16 godzin i 3 minuty temu

Wymordowali nam inteligencję,fundując tym samym tzw.inteligencję zastępczą.Taki stan trwa do dziś.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
115
~polak 2013-10-20 (19:50) 15 godzin i 54 minut temu

Tej elity brakuje nam teraz

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
109
~PejsatyOkupant 2013-10-20 (19:01) 16 godzin i 43 minut temu

Stalin wybrał Żydów do mordowania Polaków w Katyniu Zamordować 15 tys. niewinnych to potworne zadanie, nawet dla najbardziej zatwardziałych oprawców. Stalin zwrócił się do szefa Sowieckiej Tajnej Policji, Żyda Ławrientija Berii. Oni dyskutowali o masowym mordzie i zdecydowali, że to zadanie wykona dominująca grupa żydowskiego aparatu bezpieczeństwa. Dawna nienawiść do Polaków katolików była notorycznie wiadoma. Więcej na stronie "Wyznania katyńskich oprawców"Czy nie zauważacie analogii do mordów jakie odbywały się w późniejszym okresie na AK-owcach??Reasumując dzisiejszą Polską rządzą ludzie tamtego pokroju oprawców, kontynuowanych przez ich potomków pod mniej lub bardziej zmienionymi nazwiskami!!Polska pod Okupacją żydowsko-komunistyczną!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
97
~inka 2013-10-20 (18:51) 16 godzin i 53 minut temu

Oczywiście to nie było ludobójstwo... panie prezydencie Komorowski.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
84
~Mieczysław 2013-10-20 (18:58) 16 godzin i 46 minut temu

W południe było ponad 500 komentarzy, a teraz tyle co widać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
63
~Tyn 2013-10-20 (19:03) 16 godzin i 41 minut temu

Polska szlachta i inteligencja wymordowana, przez hołotę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
58
~MY 2013-10-20 (19:19) 16 godzin i 25 minut temu

WIELKI SZACUNEK DLA OFIAR POMORDOWANYCH PRZEZ NKWD

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
57
~Viperino 2013-10-20 (19:01) 16 godzin i 43 minut temu

Tylko 300 osób ? Generał Wasilij Błochin osobiście ukatrupił 7000 Polaków. Ponoć zmarł śmiercią naturalną, czyli po rosyjsku zapił się na śmierć.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
59
~kaczor 2013-10-20 (19:07) 16 godzin i 37 minut temu

Czemu pisza NKWD przeciesz młodzi ludzie nawet nie mają pojecia co to była za organizacja ,twór. Nazywajmy takie sprawy po imieniu NKWD Inaczej organizacja ZWIAZKU Radzieckiego

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
53
~Ania 2013-10-20 (21:38) 14 godzin i 6 minut temu

To niemożliwe, przecież wczoraj w tv rosyjski ambasador mówił, że nigdy Rosjanie nie robili krzywdy Polakom, nawet nie gwałcili - chociaż moja prababcia zupełnie coś innego opowiadała...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
53
akwarium24 2013-10-20 (19:15) 16 godzin i 29 minut temu

To było zbrodnia o znamionach ludobójstwa ? LUDOBÓJSTWO - dlaczego nie rozliczył nasz przyjaciel zbrodniarzy ,ano dlatego ,że działali z rozkazu Stalin i wówczas on też zbrodniarzem ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
52
~iii 2013-10-20 (19:28) 16 godzin i 16 minut temu

to szok !!!!!!!!!! ilu jeszcze naszych bohaterów wymordowano ? !!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
55
~sasa 2013-10-20 (20:19) 15 godzin i 25 minut temu

Rosjanie domagaliscie sie przeprosin za scyropianowy pomnik ZOŁNIERZA ZABIJAJACEGO KOBIETE W CIAZY !!! A KTO PRZEPROSI POLSKE ZA MORD NA POLAKACH !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
61
~JAK 2013-10-20 (20:11) 15 godzin i 33 minut temu

W czasie II Wojny Światowej plan był jeden: (tak w wielkim skrócie) niemcy i rosjanie (specjalnie z małych liter) dogadały się, że we wrześniu 1939r. napadają na Polskę i się nią dzielą. Przerażające jest przekłamywanie historii w dalszym ciągu już po 1989r. wolnej Polsce, że to te prymitywy ze wschodu "wyzwolili Polskę z rąk hitlerowskich najeźdźców". Takie opinie na forach można było spotkać przy okazji sprawy sprzed kilku dni pomnika w Gdańsku, gdzie artysta przedstawił rosyjskiego żołnierza gwałcącego ciężarną Polkę. No cóż: prawda w oczy kole. Przeraża mnie również obecna propaganda sowietów, w wyniku której ogromna część społeczeństwa w rosji jest przekonana, że to właśnie ich żołnierze wyzwolili Polskę, a nie napadli i jeszcze długie lata po 1945r. rozprawiali się z wrogami socjalizmu, a ich wojska stacjonowały w Polsce aż do 1992 roku!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
59
~Śmiech 2013-10-20 (20:42) 15 godzin i 2 minuty temu

To kolejny przejaw przyjaźni sowiecko polskiej i efekt "wyzwalania" nas spod niemieckiej okupacji, o której ostatnio wspominali sowieccy notable, zniesmaczeni rzeźbą NIENANEGO GWAŁCICIELA wykonaną przez gdańskiego studenta. Takich pomników ofiar sowieckich i niemieckiej zbrodniarzy powinny stać w naszym kraju dziesiątki, jeśli nie setki. Powinniśmy pielęgnować pamięć ofiar i pamiętać, że zmiana mentalności imperialnych mocarstw to proces wielowiekowy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
46
~Maxxx 2013-10-20 (21:18) 14 godzin i 26 minut temu

Ile ofiar,które popełniły samobójstwa z braku środków do życia ma na sumieniu nasz rząd czyli najwięksi zbrodniarze XXI wieku?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
46
~róża 2013-10-20 (22:09) 13 godzin i 35 minut temu

Obejrzyjcie film "Róża'. Bardzo realistycznie pokazane "wyzwolenie" Polski przez ruskich. Wolno im było wszystko. Dosłownie wszystko. Gwałcili kobiety, dziewczyny i wszystko ci się rusza. Kradli wszystko czego nie widzieli, a że nic nie widzieli to rąbali jak leci.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
42
~historyk 2013-10-20 (20:06) 15 godzin i 38 minut temu

A może by tak w końcu ktoś zajął się zbiorową mogiłą ok. 900 żołnierzy przy cmentarzu w Hołosku we Lwowie , która zarasta burakami bo obok ludzie zrobili ogródki działkowe. Przykre , że tą mogiłą nikt się nie interesuje. Nie tylko Polacy w Katyniu ginęli, we wrześniu 1939 roku koło Lwowa zginęło ich wielu a nie mają do tej pory porządnego grobowca.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
51
~ass 2013-10-20 (21:08) 14 godzin i 36 minut temu

To ofiary Rosji! Nie NKWD.Nie ma i nie było kraju o nazwie NKWD.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
44
~wsw 2013-10-20 (18:51) 16 godzin i 53 minut temu

czy polski msz już wystosował odpowiednie przeprosiny?

odpowiedz