Strona główna serwisu
Klapa rządowej reformy? Rodzice nie chcą wysyłać sześciolatków do szkół

Klapa rządowej reformy? Rodzice nie chcą wysyłać sześciolatków do szkół

Oświatowa klapa Ministerstwa Edukacji Narodowej? Jak podaje RMF FM, w tym roku tylko co szósty rodzic wysłał swoje sześcioletnie dziecko do pierwszej klasy. To znacznie mniej niż przed rokiem. Teraz rodzie mają jeszcze wybór. Od września 2014 roku - zgodnie z reformą - będą musieli posłać sześciolatki do szkoły.
Z danych - które zebrało RMF FM - wynika, że niemal we wszystkich województwach do szkół poszło mniej niż 20 proc. sześciolatków z regionu. W ubiegłym roku średnia ogólnopolska przekroczyła 23 proc., w tym roku - według wyliczeń stacji - to raptem 16,9 proc.

Jak podaje RMF FM obecnie najgorzej jest Opolszczyźnie, gdzie zaledwie co dziesiąty rodzic wysłał sześcioletnie dziecko do szkoły. Rok temu naukę rozpoczęło 16 proc. dzieci z tego regionu.Słabe statystyki są także na Podlasiu - do pierwszej klasy poszło tam w tym roku 13,6 proc. sześciolatków, na Podkarpaciu - 13,5 proc. i w województwie lubuskim - 12 proc.

Na Lubelszczyźnie i w Małopolsce do pierwszych klas poszło 14 proc. sześciolatków, na Śląsku 15 proc., na Dolnym Śląsku, w Łódzkiem i w Wielkopolsce - 16 proc. Poniżej progu 20 proc. są jeszcze województwa: zachodniopomorskie (17 proc.), świętokrzyskie (18,5 proc.), warmińsko-mazurskie (19 proc.) i kujawsko-pomorskie (19,5 proc.).


W woj. mazowieckim do szkół poszło 21 proc. dzieci. To jednak i tak mniej, niż w ubiegłym roku, kiedy progi szkoły przekroczyło 31 proc. sześciolatków. Liderem w rankingu jest Pomorze, gdzie do szkoły poszło ponad 27 proc. sześciolatków.

Wszystkie sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę w 2014 r.. W roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć sześcioletnie dziecko do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję. Do tej pory dyrektor mógł odmówić.

Ustawa nie wprowadza zmian w obowiązku przedszkolnym pięciolatków. Wszystkie dzieci w wieku pięciu lat będą objęte obowiązkowym, rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Dzieci urodzone w latach 2006 i 2007, które nie rozpoczną nauki w I klasie szkoły podstawowej od 1 września 2012 r. i od 1 września 2013 r., będą nadal przedszkolakami.
RMF FM, PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (525)
Nie zgadzam się z opinią
27
Zgadzam się z opinią
301
~bert 2012-10-03 (18:53) 16 godzin i 49 minut temu

Wara !!! od naszych dzieci !!! tzw. rząd rp-3 nie ma żadnego prawa decydować kiedy nasze dzieci zaczna na nich pracować!!!! to "państwo" ma charakter wyłacznie eksploatacyjny. Tu nie ma włąsciwie płatnej pracy dla dorosłych, tu nie ma opieki zdrowotnej dla żyjących, tu nie ma bezpłatnej oświaty, tu nie ma żądnej pomocy dla rodzin !!! to państwo jest fikcją !!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 12

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
279
~POLAK 2012-10-03 (18:50) 16 godzin i 52 minut temu

PRECZ Z po! PRECZ Z po! PRECZ Z po! PRECZ Z po! PRECZ Z po! PRECZ Z po! PRECZ Z po! PRECZ Z po! NIKT NIGDY NIE WYRZĄDZIŁ TYLE KRZYWDY POLAKOM, ILE WYRZĄDZIŁA NAM TA PRZEKLĘTA BANDA ZDRAJCÓW, OSZUSTÓW, NIEUDACZNIKÓW I NIEROBÓW! WON Z NASZEGO KRAJU, ZDRAJCY!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
229
~rodzice 2012-10-03 (19:59) 15 godzin i 43 minut temu

TO, że dzieci mają durnowatych rodziców co zagłosowały na słońce Peru to nie jest wina dzieci. Wiadomo, ze jak wcześniej zaczną edukację to i wcześniej zaczną pracować i wcześniej utrzymywać te nieudolne rządy a w wieku 67 lat jeśli jeszcze w ogóle tyle dożyją to dopiero wówczas będą miały jakąś szansę na odpoczynek i może załapią się choć na krótko na zasłużoną emeryturę zanim odejdą z tego świata.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8